Backup - copy paste podataka

poruka: 5
|
čitano: 7.344
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Backup - copy paste podataka

Pozdrav,

Ono sto trebam je da si sacuvam podatke,a to cu snimanjem na drugi disk.Sad sto me zanima jer mi bolje raditi backup ili cisti copy-paste na drugi disk.Podaci su filmovi,muzika,slike,igre (trenutno oko 1tb podataka ). Pa kako nikad nisam radio taj backup, zanima me koja je metoda bolja/pametnija za radit.I da li ako se moze raditi backup,koliko sam citao,smanji tu kolicinu podataka ?

Isto ako je backup,jer mi dovoljan backup iz win 7 ili radije neki posebni program.Eto ako mi odg onda cu imat jos pitanja,za sad samo ovo osnovno.

LP 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Backup - copy paste podataka

Ovdje sam napisao način na koji ja to radim. Poželjno je i naravno konzultirati gugl ;) čisto da se vidi više aspekta backupa, da nije to samo klikni backup i gotovo.

Ja nikako sve ne bih držao na jednom mjestu, tj jednoj datoteci, a naravno opet nije rješenje samo copy paste AKA kopiranje. Treba razumjeti što se želi i kako backupirati, te napraviti svojevrsna raspodjela sistemske fajlove i ne-sistemske, pa na bitne i manje bitne stvari/fajlove. Nema smisli da u backup datoteci se nalazi film od 2 giga, ako se on može jelte nabaviti od npr kolege :)

 

U tvojem slučaju možda bi bilo najbolje odabrati program za sinkroniziranje, ako se radi o fajlovima na npr d disku a NE o sistemskim na c disku. Za c disk i sustav preporuka za Macrium Reflect.

 

Mene najbolje služi SyncToy. Zato jer uštedim puno vremena i živaca {#}

Kompresiranje ili smanjivanje fajlove ima možda smisla kod datoteka koje se mogu kompresirati. kod tebe mislim da bi proces bio dugotrajan, datotekama bi mogao pristupiti samo uz određene programe u kojima si radio backup i kompresiju (Winrar, 7zip, TrueImage, Reflect...) uz postupak mountanja, učitavanja, extractanja.

Znači, SyncToy - filozofija je jasna - jedan folder sinkronizirati sa drugim. Može se odabrati cijeli (npr D disk) sa cijelim externim diskom i opcija synchronize - preporučam ovako:

napraviti određenu vezu među folderima npr:

LOCAL FOLDER <-> REMOTE FOLDER

 

D:\Glazba <-> E:\Backup\Glazba

D:\Filmovi <-> E:\Backup\Filmovi

D:\Slike <-> E:\Backup\Slike

itd.... (Vidi screenshot)

 

Nakon odabira veza, odabere se Action SYNCHRONIZE - meni najbolja opcija. ona znači, da ako se neki fajl obriše, doda na lokalnom disku, ista akcija se primijeni na eksternom disku i obratno.

Ako se ima problema oko odabira veza i akcije, mogu dodatno pomoći sa screenshotom. bitno je da eksterni disk bude uvijek isto slovo!. ja sam stavio unutar win 7 ccomputer management da mi eksterni samsung uvijek bude S:\

 

najbolje je da se ništa ne kopira unutar Windows explorera na eskterni disk da se ne izmiješaju fajlovi, znači glazba na d disku i prazni glazba folder na eksternom, synctoy će kreirato samostalno sve fajlove i foldere na eksternom disku i napraviti zrcalnu kopiju fajlvoe i foldera.

SAVJET: uvijek prvo kliknem na gumb PREVIEW da vidim koje će se promjene izvršiti, da se slučajno ne izbriše nešto što ne želim, pa tek onda kliknem RUN.

 

Nadam se da je ovo pomoglo. Ako imaš kakva pitanja, samo pitaj.

 

EDIT: korisni linkovi:

http://lifehacker.com/5405775/youre-backing-up-your-data-the-wrong-way

http://lifehacker.com/5904275/whats-the-best-way-to-back-up-my-data-for-the-long-haul

http://www.last.fm/user/jolly_bravo
Poruka je uređivana zadnji put sub 9.6.2012 15:01 (jollyb).
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Backup - copy paste podataka

Onda bi mi taj SyncToy bio najoblje rjesenje, pogotovo sinkronizacija, da ne moram paziti dal sam zbrisao il sta je novo itd da se lkepo poslozi.C bi ostao glavni i sa njega ne bi nista prebacivao jer da se neto i zezne lako format i nanovo snimi.Jer to bi islo sa primjer E diska (primarni) na D disk (backup disk). sve sto je na njemu, filmovi,serije,muzika slike.Tako ako krepa da ima tamo,da se nemora sve ponovo trazit/skidat jer bi to bila prevelika kolicna stvari i slaganja (titlovi,pogotovo za serije) a i stvari opet naci - neke su stvarno rijetki.

 

da li je moguce isto na taj "backup" disk moguce prebaciti i sa jos jednog diska ? imam ekterni sa crtanima pa bi onda i njega prebacivao na taj. ili ipak sve mora biti na istom disku (E) ?

ako sta zapnem javim ti se ,kad budem to radio jer si pripremam sad kupit tek novi disk,pa cu onda to sve raditi,dotad stoji kak je i nadat se da ne bi bilo nista,kao do sad {#} .

 

Jos jednom hvlaa na iscrpnom odgovoru :) 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Backup - copy paste podataka
cropunk kaže...

Onda bi mi taj SyncToy bio najoblje rjesenje, pogotovo sinkronizacija, da ne moram paziti dal sam zbrisao il sta je novo itd da se lkepo poslozi.C bi ostao glavni i sa njega ne bi nista prebacivao jer da se neto i zezne lako format i nanovo snimi.Jer to bi islo sa primjer E diska (primarni) na D disk (backup disk). sve sto je na njemu, filmovi,serije,muzika slike.Tako ako krepa da ima tamo,da se nemora sve ponovo trazit/skidat jer bi to bila prevelika kolicna stvari i slaganja (titlovi,pogotovo za serije) a i stvari opet naci - neke su stvarno rijetki.

 

da li je moguce isto na taj "backup" disk moguce prebaciti i sa jos jednog diska ? imam ekterni sa crtanima pa bi onda i njega prebacivao na taj. ili ipak sve mora biti na istom disku (E) ?

ako sta zapnem javim ti se ,kad budem to radio jer si pripremam sad kupit tek novi disk,pa cu onda to sve raditi,dotad stoji kak je i nadat se da ne bi bilo nista,kao do sad {#} .

 

Jos jednom hvlaa na iscrpnom odgovoru :) 

možeš ti u taj "backup" folder ili disk dodati/kopirati sve što želiš, samo moraš paziti da ti se ne pomiješaju folderi.

daj mi malo pojasni backup disk D i E disk, koji je eksterni od njih? da vidimo što je bolje gdje spremati :)

 

npr moja situacija:

interni disk 640 GB

C:\ particija 40 gb - sistemski fajlovi i programi

D:\ particija 556 gb - dokumenti, slike, filmovi, pjesme, instalacijski programi, dropbox folder sa backupom najbitnijih stvari na net...

 

eksterni disk 1 TB

S:\ particija na koji spremam image cijele c particije sa progamom Macrium Reflect i "zrcalim"/sinkroniziram cijeli D disk.

 

također imam eksterni od 60 gb, koji mogu spremati na 1 TB disk, ali nema potrebe za to jer nemam tamo ništa bitno.

http://www.last.fm/user/jolly_bravo
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.6.2012 12:40 (jollyb).
16 godina
offline
Backup - copy paste podataka

Imam particiju na koju su redirektani dokumenti i slike koje koristimo supruga i ja, te folder sa dokumentima koje koristi kćer... najjednostavniji način je da kreiraš batch datoteku i koristiš xcopy program, u mojem slučaju je to ovako:

 

xcopy F:\*.* G:\BACKUP\DOK\*.* /M /S /Q /R /Y

 

Pojašnjenje:

 

xcopy kopira sve sa F diska u folder G\BACKUP\DOK, sa sljedećim parametrima:

 

/M kopira samo datoteke kojima je setiran "archive" atribut, te ga miče sa originalne datoteke nakon kopiranja
/S kopira direktorije i poddirektorije osim praznih
/Q ne prikazuje imena datoteka prilikom kopiranja (brže kopiranje)

/R presnimava read-only datoteke

/Y ne pita želiš li presnimiti datoteku

 

Ono što je bitno jest /M, jer prilikom svakog slijedećeg kopiranja se kopiraju samo datoteke kojima je archive bit postavljen, što se dešava u slučaju da napraviš bilo kakvu promjenu na datoteci i snimiš ju. Sve ostale se preskaču. Prvo kopiranje traje, svako ostalo je puno, puno brže. Imam preko 60000 datoteka na toj particiji, sinkronizacija sa USB2.0 diskom traje tridesetak sekundi, dok on prođe sve direktorije. Prvo kopiranje, naravno, traje i traje... :)

 

Još nešto, ovo nije sinkronizacija; obrisane datoteke se ne brišu na odredištu.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
1 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice