Instalacija Ubuntu-a

poruka: 48
|
čitano: 8.584
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Instalacija Ubuntu-a

Imam jedan stari laptop, ispravan. Hoću instalirati ubuntu ili windows xp ali mi je problem što u biosu ima opcije CDROM, HDD I Removable Devices (Floppy). Pošto nema niti CDROM niti Floppy preostaje USB, a nemogu ga bootati jer ne postoji opcija za bootanje sa usb-a u BIOSU. Ima li netko ideju kako bootati Ubuntu sa USB-a? (Inače model je : IBM x21). Hvala unaprijed.

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a

Detaljne upute za instalaciju Ubuntu-a sa USB-a imaš na službenoj stanici.
Svakako pogledaj i zahtjeve sustava budući da se radi o starijem laptopu, a Ubuntu je postao nešto "teži" nego inače.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a

Već sam provjerio zahtjeve sustava, oni su u redu ali me muči način na koji da instaliram jer kao što sam naveo nemam opciju za bootanje sa usb-a.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
mxselotejp kaže...

Već sam provjerio zahtjeve sustava, oni su u redu ali me muči način na koji da instaliram jer kao što sam naveo nemam opciju za bootanje sa usb-a.

Posudi iz servisa nekog jedan od onih USB cd/dvd uredjaja. Pa onda instaliraj normalno preko cd-a.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
Da bi ti ponudio boot sa USB sticka, stick mora biti umetnut u komp da ga prepozna.
Ako sam ti pomogao, stisni HVALA! =)
11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
Suddenly Psychotic kaže...
Da bi ti ponudio boot sa USB sticka, stick mora biti umetnut u komp da ga prepozna.

Isprobano, ali ne, jednostavno BIOS nema tu opciju, ponudi mi removable devices ali je u njima samo Floppy koji ne postoji u laptopu.

15 godina
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
Mislim da ne mozes bootat s usb-a ako vec gore nemas OS.
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a

Imam Windows XP koji se može dignut samo u safe modu i podržava samo 640x480 rezoluciju, laptop mi se tako pali samo od kada mi je radio update drivera za grafičku

(Inače, ako pomaže, BIOS je: Version: 2.12 (IZET92WW)

                        Date: 2001-02-26

                        Embedded Controller Version: 1.27 ) 

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 10:40 (mxselotejp).
15 godina
odjavljen
offline
Instalacija Ubuntu-a

Treba ti Plop Boot Manager. Skini ga i sprži na CD. Bootaj njega, spoji USB stick i odaberi USB u Plopu i to je to.

 

Detaljnije.

http://nighthawk-software.blogspot.com/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
Sum_of_all_fears kaže...

Treba ti Plop Boot Manager. Skini ga i sprži na CD. Bootaj njega, spoji USB stick i odaberi USB u Plopu i to je to.

 

Detaljnije.

Nema optički pogon ,barem sam ga ja tak shvatil.

''Imam jedan stari laptop, ispravan. Hoću instalirati ubuntu ili windows xp ali mi je problem što u biosu ima opcije CDROM, HDD I Removable Devices (Floppy). Pošto nema niti CDROM niti Floppy preostaje USB, a nemogu ga bootati jer ne postoji opcija za bootanje sa usb-a u BIOSU.''

 

 

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 10:59 (kizo2703).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
kizo2703 kaže...
Sum_of_all_fears kaže...

Treba ti Plop Boot Manager. Skini ga i sprži na CD. Bootaj njega, spoji USB stick i odaberi USB u Plopu i to je to.

 

Detaljnije.

Nema optički pogon ,barem sam ga ja tak shvatil.

''Imam jedan stari laptop, ispravan. Hoću instalirati ubuntu ili windows xp ali mi je problem što u biosu ima opcije CDROM, HDD I Removable Devices (Floppy). Pošto nema niti CDROM niti Floppy preostaje USB, a nemogu ga bootati jer ne postoji opcija za bootanje sa usb-a u BIOSU.''

 

Da. da ima optički pogon ne bi otvarao ovu temu.

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a

Ispričavam se, previdio sam tu sitnicu {#}

 

Ovako, možeš izvaditi HDD i na nekom drugom PCju snimiti Plop na HDD (privremeno). Bootaš njega, odabereš USB i prepišeš Plop sa Ubuntuom tj. sa GRUBom.

 

Jel imaš ponuđeni boot preko mreže?

http://nighthawk-software.blogspot.com/
15 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
mxselotejp kaže...

Ne preostaje ti ništa drugo nego nabaviti vanjski cd/dvd ako hoćeš bilo šta instalirati na taj laptop. S druge strane ,koliko ti se to isplati?

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
15 godina
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
mxselotejp kaže...

.. (Inače model je : IBM x21). ..

 ? Model-Type, naziv serije.. ili barem okvirno godina proizvodnje ICH.. i USB 1-ili-2.

 

Sum_of_all_fears kaže...

Ispričavam se, previdio sam tu sitnicu {#}

 

Ovako, možeš izvaditi HDD i na nekom drugom PCju snimiti Plop na HDD (privremeno). ..

 -instaliraš, vratiš HDD ...

 

Nove distre su izbacile support za stara računala, zahtijevi za RAMom (LiveCD) su iznad 384MB (starije ver. 256MB). Možda moraš koristiti 'Alternate' verziju i/ili neku stariju distru (preporuka npr 10LTS ili 9.04/9.10 ako ti nisu važne nadogradnje). Bez 512MB je muka korištenja bez obzira koji OS (aplikacije troše resurse).

 

-smisao starog notebooka, upotreba? btw surfanje nije tako trivijalan task (multimedija, java, flash..) često je u tim uvjetima XP u prednosti (može drvlje i kamenje..) driveri, sys.soft-support. Kao i neke druge distre.

-prije nekog dužeg vremena sam dao link na jeftine USB-CD-ROMove (ako se sjećam, 60kn, rasprodaja) sirugno više nema, ali pogooglaj.. jer je korisno imati tako nešto.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 11:23 (ihush).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
Sum_of_all_fears kaže...

Ispričavam se, previdio sam tu sitnicu {#}

 

Ovako, možeš izvaditi HDD i na nekom drugom PCju snimiti Plop na HDD (privremeno). Bootaš njega, odabereš USB i prepišeš Plop sa Ubuntuom tj. sa GRUBom.

 

Jel imaš ponuđeni boot preko mreže?

 

Probao sam izvaditi HDD i Instalirati s drugog kompjutera ali je kabel iz kompjutera prevelik za taj HDD. (ATA konektor)

 

15 godina
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
mxselotejp kaže...
..

Probao sam izvaditi HDD i Instalirati s drugog kompjutera ali je kabel iz kompjutera prevelik za taj HDD. (ATA konektor)

 

 naravno, potreban ti je IDE-adapter-kabel 3.5 na 2.5, cijena cca 15kn možda chipoteka i sl.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a

IBM ThinkPad X21

Type 2662

Proizvodnja 1999

Intel Pentium III

RAM 512mb

Fujistu Siemens HDD 40gb

 

11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
ihush kaže...
mxselotejp kaže...
..

Probao sam izvaditi HDD i Instalirati s drugog kompjutera ali je kabel iz kompjutera prevelik za taj HDD. (ATA konektor)

 

 naravno, potreban ti je IDE-adapter-kabel 3.5 na 2.5, cijena cca 15kn možda chipoteka i sl.

Pogledat ću mislim da mi frend ima Eksterni CD/DVD pogon pa ću još vidjeti.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
ihush kaže...

 -instaliraš, vratiš HDD ...

 

-smisao starog notebooka, upotreba? btw surfanje nije tako trivijalan task (multimedija, java, flash..) često je u tim uvjetima XP u prednosti (može drvlje i kamenje..) driveri, sys.soft-support. Kao i neke druge distre.

-prije nekog dužeg vremena sam dao link na jeftine USB-CD-ROMove (ako se sjećam, 60kn, rasprodaja) sirugno više nema, ali pogooglaj.. jer je korisno imati tako nešto.

 

Tu je opet jedan problem: kabel za 2,5 PATA disk?

 

Mnoge novije ploče odavno nemaju ni floppy ,a mnoge ni PATA priključke ,a pogotovo ne 2,5 PATA priključke ,a nekak čisto sumnjam da čovjek ima 2,5 - 3,5 adapter!

mxselotejp kaže...

IBM ThinkPad X21

Type 2662

Proizvodnja 1999

Intel Pentium III

RAM 512mb

Fujistu Siemens HDD 40gb

 

Ovdje je definitivno bolja opcija XP.

 

Ubuntu - ništa novije od 10,04 ,prezahtjevni su.

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 11:49 (kizo2703).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
kizo2703 kaže...
ihush kaže...

 -instaliraš, vratiš HDD ...

 

-smisao starog notebooka, upotreba? btw surfanje nije tako trivijalan task (multimedija, java, flash..) često je u tim uvjetima XP u prednosti (može drvlje i kamenje..) driveri, sys.soft-support. Kao i neke druge distre.

-prije nekog dužeg vremena sam dao link na jeftine USB-CD-ROMove (ako se sjećam, 60kn, rasprodaja) sirugno više nema, ali pogooglaj.. jer je korisno imati tako nešto.

 

Tu je opet jedan problem: kabel za 2,5 PATA disk?

 

Mnoge novije ploče odavno nemaju ni floppy ,a mnoge ni PATA priključke ,a pogotovo ne 2,5 PATA priključke ,a nekak čisto sumnjam da čovjek ima 2,5 - 3,5 adapter!

Opet ja, imam jedan stari ispravni komp iz 2002. s kojeg bi bilo moguće jer imaju isti tip konektora za HDD.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
kizo2703 kaže...
ihush kaže...

 -instaliraš, vratiš HDD ...

 

-smisao starog notebooka, upotreba? btw surfanje nije tako trivijalan task (multimedija, java, flash..) često je u tim uvjetima XP u prednosti (može drvlje i kamenje..) driveri, sys.soft-support. Kao i neke druge distre.

-prije nekog dužeg vremena sam dao link na jeftine USB-CD-ROMove (ako se sjećam, 60kn, rasprodaja) sirugno više nema, ali pogooglaj.. jer je korisno imati tako nešto.

 

Tu je opet jedan problem: kabel za 2,5 PATA disk?

 

Mnoge novije ploče odavno nemaju ni floppy ,a mnoge ni PATA priključke ,a pogotovo ne 2,5 PATA priključke ,a nekak čisto sumnjam da čovjek ima 2,5 - 3,5 adapter!

I nije PATA nego ATA.

12 godina
offline
Instalacija Ubuntu-a

Ja sam imao isti problem na Acer Aspire 5020. Crko mi je dvd čitač a nije mi pokazivo nikakve opcije za usb boot. Kasnije sam na nekom forumu pronašao riješenje. Napraviš bootabilni usb linuxa, pikneš ga u laptop i uključiš ga. Uđeš u bios i pod opcijama bootanja odeš pod hard disk i stisneš enter(meni je bio znak + ispred hard disk opcije). Znači uđeš u disk i trebao bi vidjeti disk i usb, pomakneš sa F5 ili F6 usb da je ispred diska, spremiš opcije, resetiraš komp i trebao bi ti bootati s usb-a. 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
mxselotejp kaže...

I nije PATA nego ATA.

Je - PATA je ili IDE ,svejedno ,no ,nije ni bitno.

 

Ako imaš ,super - možeš na drugom PC-u instalirati Ubuntu (ali ,već napisah - 10.04) i onda stavi disk u laptop.

 

E sada ,kak će radit ,to je već druga priča. I ne smiješ radit upgrade ,kad ti ponudi.

If it ain't broken, you're not working hard enough ...
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 12:04 (kizo2703).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
Luks1234 kaže...

Ja sam imao isti problem na Acer Aspire 5020. Crko mi je dvd čitač a nije mi pokazivo nikakve opcije za usb boot. Kasnije sam na nekom forumu pronašao riješenje. Napraviš bootabilni usb linuxa, pikneš ga u laptop i uključiš ga. Uđeš u bios i pod opcijama bootanja odeš pod hard disk i stisneš enter(meni je bio znak + ispred hard disk opcije). Znači uđeš u disk i trebao bi vidjeti disk i usb, pomakneš sa F5 ili F6 usb da je ispred diska, spremiš opcije, resetiraš komp i trebao bi ti bootati s usb-a. 

Hvala, ali ne radi izbaci mi samo ove opcije:

-Removable Devices

         Legacy Floppy Drives

-Hard Drive

         FUJISTU MHT2040AT- (PM)

CD-ROM Drive

Network Boot

Intel(R) Boot Agent Versin 4.0.17

11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
kizo2703 kaže...
mxselotejp kaže...

I nije PATA nego ATA.

Je - PATA je ili IDE ,svejedno ,no ,nije ni bitno.

 

Ako imaš ,super - možeš na drugom PC-u instalirati Ubuntu (ali ,već napisah - 10.04) i onda stavi disk u laptop.

 

E sada ,kak će radit ,to je već druga priča. I ne smiješ radit upgrade ,kad ti punudi.

Good to know.

15 godina
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
mxselotejp kaže...
...

I nije PATA nego ATA.

- Je,  {#} ... i PATA i SATA su ATA, IDE. Dodano slovo, prefix da bi se razlikovalo (konketor) dok je standard ATA, kao i dimenzija 2.5 vs 3.5 koji su oba (P)ATA. Samo se prije pojave SATA, PATA  jednostavno zvao ATA.

- neobično da imaš više od 320-384MB koje spec. navode kao max.

- pokušaj noviji BIOS (iz 2003), ali šanse su i dalje male. (nit mi pada na pamet način na koji bi updateao BIOS).. - Pošto nemaš originalni CD/floppy, adapter kabel je jedino isplativo rješenje. Ali ne nadaj se nekoj funkcionalnosti s novijim OSevima-Aplikacijama. XP nije slučajno MSu donio milijarde.

- ili mrežno PXE boot...

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Instalacija Ubuntu-a

A da probaš s Puppy-em, mala i super brza distribucija. Jednostavno je instaliraš na HDD (na nekom drugom računalu ako nećeš nabavljati USB CD/DVD), vratiš natrag na računalo i voziš.

 

EDIT: Pogledaj ovdje pod Frugal Install to Hard Disk

Stručnjak za odmaganje...
Poruka je uređivana zadnji put sri 4.7.2012 12:04 (mario.L_hr).
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
kizo2703 kaže...
Ubuntu - ništa novije od 10,04 ,prezahtjevni su.

 

Zato ima lubuntu.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
ihush kaže...
mxselotejp kaže...
...

I nije PATA nego ATA.

- Je,  {#} ... i PATA i SATA su ATA, IDE. Dodano slovo, prefix da bi se razlikovalo (konketor) dok je standard ATA, kao i dimenzija 2.5 vs 3.5 koji su oba (P)ATA. Samo se prije pojave SATA, PATA  jednostavno zvao ATA.

- neobično da imaš više od 320-384MB koje spec. navode kao max.

- pokušaj noviji BIOS (iz 2003), ali šanse su i dalje male. (nit mi pada na pamet način na koji bi updateao BIOS).. - Pošto nemaš originalni CD/floppy, adapter kabel je jedino isplativo rješenje. Ali ne nadaj se nekoj funkcionalnosti s novijim OSevima-Aplikacijama. XP nije slučajno MSu donio milijarde.

- ili mrežno PXE boot...

 

Ma to mi je jasno jer on radi na windows ima u safe modu, dobar je za internet, pisanje nekakvih dokumenata i za osnovne stvari.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Instalacija Ubuntu-a
ihush kaže...
mxselotejp kaže...
...

I nije PATA nego ATA.

- Je,  {#} ... i PATA i SATA su ATA, IDE. Dodano slovo, prefix da bi se razlikovalo (konketor) dok je standard ATA, kao i dimenzija 2.5 vs 3.5 koji su oba (P)ATA. Samo se prije pojave SATA, PATA  jednostavno zvao ATA.

- neobično da imaš više od 320-384MB koje spec. navode kao max.

- pokušaj noviji BIOS (iz 2003), ali šanse su i dalje male. (nit mi pada na pamet način na koji bi updateao BIOS).. - Pošto nemaš originalni CD/floppy, adapter kabel je jedino isplativo rješenje. Ali ne nadaj se nekoj funkcionalnosti s novijim OSevima-Aplikacijama. XP nije slučajno MSu donio milijarde.

- ili mrežno PXE boot...

 

Ja mislim da on ima 384MB ali mi prikazuje 512MB.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice