Nov računar, svježe instaliran Windows, spor boot

poruka: 5
|
čitano: 1.506
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Nov računar, svježe instaliran Windows, spor boot

Sa novom konfiguracijom (i3 Haswell, 4GB RAM-a, GTX750ti, HDD Seagate 250GB) i svježe instaliranim Windowsom (probao i sa Windowsom 8.1 i 10) imam jako spor boot. Računar je postavljen u dnevnoj sobi i spojen je HDMI kablom na LCD Televizor. Dakle, potrebno mu je negdje oko 3 minute od momenta kada pritisnem dugme paljenja, pa do momenta kada se pojavi desktop sa ikonama. Isto tako, prije nego što se pojavi login screen Windowsa (login je automatski, jer nije podešen password) imam crni ekran, na kojem se može samo pomjeriti miš i taj crni ekran ostane nekih 40-60 sekundi, nakon čega se pojavi login screen i ostalo. 

 

Windows je instaliran u UEFI modu, hard disk radi u AHCI modu, uključen je i Fast boot u BIOSU, kao i slična opcija u Windowsu. Nakon boota, sve radi normalno.

 

Isključio sam sve moguće uzročnike koji su mi bili logični (pogledao sam startup programe i isključio sve osim onih potrebnih sistemskih) i zato sam odlučio da postavim ovdje upit. Pomišljao sam da je možda problem u HDD-u, ali testovi pokažu da je sve u redu. Razmišljam da kupim neki SSD, ali ne mogu da se odlučim na to još uvijek, jer se bojim da bi i sa njim imao ovaj problem.

 

Može li neko od cjenjenih forumaša pomoći?

 

Hvala!

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Nov računar, svježe instaliran Windows, spor boot

ako su ti svježe instalirani windowsi, jesu li i svi updatei? ako nisu onda je to moguće razlog sporog boota, jer se instaliraju skinuti updatei, pričekaj par dana pa onda vidi da li je i dalje sporo bootanje

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Nov računar, svježe instaliran Windows, spor b

Svi updatei su instalirani. Isto tako, driveri su svi up to date. 

13 godina
neaktivan
offline
Nov računar, svježe instaliran Windows, spor boot

Danas mi je stigao novi Kingston Fury SSD, pa ću vidjeti šta će se desiti sa boot vremenom i generalnim performansama, nakon što na njega instaliram frišak Windows.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Nov računar, svježe instaliran Windows, spor b

Evo, nakon što sam instalirao novi Kingston Fury SSD i napravio clean instalaciju Windowsa 10, boot time je fenomenalan. 12 sekundi, poslije svih instaliranih drivera i Steama, od momenta kada pritisnem power dugme, pa do pojavljivanja spremnog desktopa. Responsivnost sistema je neprikosnovena. SSD je nešto što me je oduševilo. Stavio sam i ovaj stari disk (koji je očito bio problem i uzročnik sporog boot-a) i na njega ću instalirati igre koje rijetko igram, a na ovih 90-tak slobodnih GB na SSD-u, instaliraću dvije, tri igre koje najčešće igram. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice