.rar pitanje

poruka: 12
|
čitano: 3.493
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
.rar pitanje

Uglavnom zanima me koji je razlog da se nekad .rar fileovi (recimo skinemo neki sadržaj koji je pakiran u rar kompresiji) postanu corruptani? I kakvu ulogu tu ima CRC.

 

Googlao sam ali nisam našao ništa konkretno, zato bi bio zahvalan kad bi mi netko objasnio.

 

Hvala.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: .rar pitanje

CRC služi za detekciju korumpiranih datoteka. Laički, koncept je sljedeći: ako imaš neku datoteku koju želiš zaštititi tako da se mogu primjetiti nastale greške u njoj onda koristiš crc funkcije koje će ti izračunati crc vrijednost. Što je veći crc to više grešaka (promjenjenih bitova) možeš detektirati. Kada se želi provjeriri ispravnost neke datoteke, ponovno se izračuna crc vrijednost te datoteke i usporedi se sa crc vrijednošću koja je uparena s tom datotekom. Ako su crc-ovi isti onda nema greške, a ako su različiti onda će ti program javljati grešku.

Poruka je uređivana zadnji put ned 4.5.2008 21:41 (manic).
16 godina
offline
RE: .rar pitanje
ReiKo kaže...

 

 

Googlao sam ali nisam našao ništa konkretno, zato bi bio zahvalan kad bi mi netko objasnio.

 

Hvala.

 Kako si to googlao? CRC je cycle redundancy check. Evo ti google

http://www.google.hr/search?hl=hr&client=firefox-a&rls=org.mozilla:en-US:official&hs=2sj&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=cycle+redundancy+check&spell=1
16 godina
offline
RE: .rar pitanje

Kolko ja znam, to se dogada samo NZB fileovima!

A taj CRC se i meni dogada kod jednog Dvd-a dok ga kopiram na hdd!

Rijec je isto o rar fileu i izbaci mi taj eror 5sec prije kraja prebacivanja!

Spasa-nema!


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, 4GB DDR2 800 Kingmax, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr., Logitech Z-2300, Logitech LX 500
16 godina
neaktivan
offline
RE: .rar pitanje

A zasto onda kad opet downloadam taj .rar u većini slučajeva sve bude ok? I jeli pomaže nekad repair (tools repair archive) ?

 

btw. googlao sam i znao sam sta znaci kratica CRC ali mi nije jasna bila njegova svrha.

16 godina
offline
RE: .rar pitanje

Vidim da ti mislis na NZB-e!

Takoder vjerojatno mislis na PAR2 fileove jer jedino tak mores popraviti neki postotak ostecenih fileova!


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, 4GB DDR2 800 Kingmax, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr., Logitech Z-2300, Logitech LX 500
16 godina
moderator
online
RE: .rar pitanje
ReiKo kaže...
A zasto onda kad opet downloadam taj .rar u većini slučajeva sve bude ok?
Da nisi obrisao staru datoteku i da si je usporedio s novom, vidio bi da te datoteke nisu identicne. Drugim rijecima, datoteka koju si prije skinuo se ostetila tijekom downloada (najvjerojatnije se nije cijela skinula, a browser je mislio da jest pa nije javio da je doslo do pogreske prilikom preuzimanja datoteke).
 
ReiKo kaže...
I jeli pomaže nekad repair (tools repair archive) ?
U vrlo rijetkim slucajevima - ako je arhiva, recimo to tako, mjestimicno ili ne previse jako ostecena. U slucajevima o kojima ti vjerojatno pricas to nije moguce jer ako je browser skinuo 2 MB, a datoteka ima 3 MB, jasno je da nema teorije da icim popravis tu datoteku.
 
 
Armor kaže...

Vidim da ti mislis na NZB-e!

Takoder vjerojatno mislis na PAR2 fileove jer jedino tak mores popraviti neki postotak ostecenih fileova!

Ne kuzim sto si si ti zabrijao - lijepo ti covjek kaze da ponekad ima problema s RAR datotekama. CRC je naziv tehnike i neki od oblika CRC-a se moze primijenit na svemu i svacemu - normalno je prisutan na podatkovnim medijima i AFAIK njime se sluze svi arhiveri (ZIP, RAR, ARJ...) - to je apsolutna nuznost jer arhiver mora znati da je ispravno dekomprimirao datoteku.
16 godina
neaktivan
offline
.rar pitanje

baksa :ave:

 

sve jasno, lokot.

 

btw. ovaj drugi lik nemam pojma sta je zabrijao XD

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: .rar pitanje

Ovo:

http://www.quickpar.org.uk/VerifyingAndRepairing.htm

 


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, 4GB DDR2 800 Kingmax, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr., Logitech Z-2300, Logitech LX 500
16 godina
moderator
online
RE: .rar pitanje
Lijepo za znati, ali nema nikakve veze s onim sto je ReiKo pitao.
14 godina
neaktivan
offline
.rar pitanje

pozdrav... ovako skinuo sam xp driver pack u rar fajlu 550mb, trebam ga prebaciti na cd ali mi nikako ne uspijeva!! hvala na pomoci!!!

amir sivac
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
RE: .rar pitanje
ami25 kaže...

pozdrav... ovako skinuo sam xp driver pack u rar fajlu 550mb, trebam ga prebaciti na cd ali mi nikako ne uspijeva!!

To je isto ko da ti se auto pokvario i da zoves servisera i kad te pita u cemu je problem, ti mu odgovoris "Auto mi se pokvario". Pa daj objasni u cemu je problem! Zapravo ni nema veze je li rijec o RAR-u ili necemu desetom.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice