Virtualbox virtualka kako treba raditi?

poruka: 11
|
čitano: 2.158
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Virtualbox virtualka - kako treba raditi?

Koristim Win 10. Proc je i5 3570K, 8GB RAMa, SSD...

 

Uglavnom trebao mi je Linux i instalirao sam Fedoru na Virtualbox virtualku...

 

Sad konkretno me zanima kak bi virtualka trebala raditi? Dali to treba raditi kao i normalan OS ili treba biti tak malo usporena... Imam osjećaj kao da radim na nekom remote kompjuteru prek Teamviewera...

 

Upalio sam i Intel VT tehnologiju, i 3D akceleraciju, dodjelio sam virtualki 4GB RAMa, digao videomemoriju koliko god sam mogao, ali svejedno nije to osjećaj kao da radim na instaliranom Linuxu, ipak malo zastajkuje... Puno manje naravno nego Teamviewer, ali se osjeti...

 

Generalno gledano samo me zanima dali to tako treba biti jer mi je stroj sasvim sposoban vrtit virtualku na najvišoj mogućoj razini, ali sam ipak očekivao više, posebno radi Intel VT tehnologije... Očekivao sam da neće biti razlike između virtualke i pravog stroja...

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.10.2016 19:56 (lllnuclearlll).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Virtualbox virtualka - kako treba raditi?

Koliko si CPU coreova dao virtualki? Jesu svi guest services uključeni i instalirani?

 

Ja koristim par virtualki sa Windowsima i Linuxom (Ubuntu i Debian) na dnevnoj bazi na sličnom stroju (sa 16GB RAMa) i rade jako dobro.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
15 godina
offline
Re: Virtualbox virtualka - kako treba raditi?

virtualka ne treba puno RAMa (host treba više..), odnosno, VM radi s pola resursa u odnosu na noramal + zahtijevi appsa. - probaj s 1-2GB za VM.

druga stvar, stavi jedan/dva corea, 3d acc je ništa za linux odnosno DE-GUI, odnosno ovisi koja distra, koja upotreba.. itd.

-imati realna očekivanja, odabrati normalnu distru (fedora je nešto testbed za RH..) npr ubuntu/kubuntu bi se bolje ponašali pod istim uvijetima.

-kakav HDD, kakav file/koliko velik, fix ili resize.. itd.

+ vbox je ok, ipak, MSov hyperv je tu kao i vmware.. kako god okreneš, VM može biti samo sporiji, emulacija. Odnosno, ovisi što radiš, mrežne stvari su identične živim PCjima (nevažan OS). Nasuprot tome je npr gaming (ne us slučaju linuxa ali za usporedbu) i to pod VMom nema smisla, odnosno može za prastare igre+OSeve.

 

edit: .. i oko feelinga/brzine. Teško usporedivo/opisivo ali možda ovako, višestruko lakše je RDC koji prenosi samo sliku-ekran/video (ovisi samo o brzini mreže) nego emulirati kompletan HW, tako da kako odgovoriti, možda reči da je to OK brzina.. i da, sam VM je kao pristup RDCom, kad koristiš hyperV to je direktno povezano.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 28.10.2016 20:10 (ihush).
16 godina
offline
Re: Virtualbox virtualka - kako treba raditi?
Sum_of_all_fears kaže...

Koliko si CPU coreova dao virtualki? Jesu svi guest services uključeni i instalirani?

Sve 4 jezgre sam stavio da koristi... Guest services nisam uključio i instalirao... Generalno gledano ne znam ni o čem se radi... Možeš malo pojasnit?

 

Ma ne kažem ja da ne radi to dobro, ali nije ipak isti osjećaj kao da je  instalirano direkt na stroj, malo zastajkivanje postoji... Zanimalo me samo dali je to normalno? Radi to čist dobro za ono što meni treba, ali velim osjeti se taj skroz blagi laag. 

15 godina
offline
Re: Virtualbox virtualka - kako treba raditi?
lllnuclearlll kaže...
..

Sve 4 jezgre sam stavio da koristi... Guest services nisam uključio i instalirao... Generalno gledano ne znam ni o čem se radi... Možeš malo pojasnit?

..

- host radi na žganjce? VMu su corei sporedni, zaklan sys.. ako host nema dovoljno resursa na raspolaganju tad ne može ništa raditi glatko.

- servicesi su bitni, tj direktno za vga acc, miš itd. ali i ovisno o OSu.. to bi trebalo eliminirati spomenuti lag.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Virtualbox virtualka - kako treba raditi?

Stavi dva corea, 2GB RAM i uključi/instaliraj guest services.

 

I ako ne znaš čemu služe, googlaj. Baš su oni najbitniji za ugodan rad - to što si ti uključio 3d podršku ne znači apsolutno ništa bez tih guest services koji instaliraju pravi virtualni driver.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
16 godina
offline
Re: Virtualbox virtualka - kako treba raditi?
Sum_of_all_fears kaže...

Stavi dva corea, 2GB RAM i uključi/instaliraj guest services.

 

I ako ne znaš čemu služe, googlaj. Baš su oni najbitniji za ugodan rad - to što si ti uključio 3d podršku ne znači apsolutno ništa bez tih guest services koji instaliraju pravi virtualni driver.

 sudo dnf update

 

---pa čekam da mi se brdo tog skine---pa onda>>

 

sudo dnf install gcc kernel-devel-$(uname -r)

 

Tako imam objašnjeno u ovom tutorialu s kojim radim... Tamo se to zove "Installing guest additions"

 

Ima još nekoliko koraka nakon toga, ali još čekam da mi se ovo sve skine (ubacivanje "guest additions" CD imagea u Virtualbox slijedi nakon toga)... Dali je to to ili da guglam dalje? 

 

Nisam s Linuxom baš na "ti", zato i odluka da počnem učiti... 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.10.2016 20:55 (lllnuclearlll).
16 godina
offline
Virtualbox virtualka kako treba raditi?

Ljudi zahvaljujem se... 

 

Uglavnom sad je to to, nema nikakvog laga niti išta slično. Radi kao da je taj OS instaliran na sustav... 

 

A i dobio sam punu rezoluciju sad i sve... To su dakle bili kao neki driveri ili nešto tako pretpostavljam? 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Virtualbox virtualka kako treba raditi?

Tko bi rekao da to tako radi...

 

Čitaj ubuduće.

Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
16 godina
offline
Re: Virtualbox virtualka kako treba raditi?
Sum_of_all_fears kaže...

Tko bi rekao da to tako radi...

 

Čitaj ubuduće.

A jbg. Preskočio sam taj dio jer piše "optional" 

 

Hvala još jednom 

Poruka je uređivana zadnji put pet 28.10.2016 21:33 (lllnuclearlll).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Virtualbox virtualka kako treba raditi?
lllnuclearlll kaže...

To su dakle bili kao neki driveri ili nešto tako pretpostavljam? 

 

 

Klik

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice