Vrijeme se vraca za sat unatrag

poruka: 6
|
čitano: 1.893
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Vrijeme se vraca za sat unatrag

Imam jedan cudan problem.

 

Svaki puta kada ugasim racunalo u Linuxu (Ubuntu 16.04 LTS) i kada ga upalim bootam u Windows 10, vrijeme mi se pomakne za sat unatrag. Na primjer, vrijeme u Linuxu je 12:09. Kada restartam racunalo i bootam u Windowse vrijeme postane 11:09.

U Windowsima podesim vrijeme kada se to dogodi i sve je OK.

Kada idem s Windowsa na Linux ili ostajem u bilo kojem OS-u tada se pomak ne dogadja.

 

Ako ima neke veze, oba OS-a su podesena da imaju vremensku zonu GMT+1 (nasa vremenska zona).

 

Ima li netko ideju zasto se to dogadja i kako to popraviti?

 

P.S. Nije sad to neki ogroman problem, samo mi ponekad ide na zivce svaki put podesavati vrijeme i zanima me zasto se to dogadja.

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.11.2016 12:16 (CppToast).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vrijeme se vraca za sat unatrag

nisi podesio vremensku zonu +ljetno vrijeme.., svaki put se sinkronizira prema GMT. (alternativa, isključiti timezonu).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Vrijeme se vraca za sat unatrag
ihush kaže...

nisi podesio vremensku zonu +ljetno vrijeme.., svaki put se sinkronizira prema GMT. (alternativa, isključiti timezonu).

Ne, apsolutno nema veze s time.

 

 

Ubuntu kao i svi linuxi i ozbiljni operativni sustavi koriste UTC vrijeme i takvo vrijeme zapisuju u bios nakon sinkronizacije ntp-om, tj. svi sustavi ocekuju da je sat u biosu u UTC-u GMT+0, osim windowsa koji misli da je sve RTC GMT+1, tj. u ocima windowsa RTC=localtime=GMT+N.

 

Nekad prije je i svaki linux imao opciju localtime ili UTC, birao kod instalacije, no prije par godina localtime izbacen iz svega i nisam dublje istrazivao razlog. No rjesenje je jednostavno, malo prtljanja po registryu svakog windowsa i prebacis ga na UTC

http://superuser.com/questions/975717/does-windows-10-support-utc-as-bios-time

 

Popravis windowse i nema problema :).

 

EDIT:Malo ispravljeno.

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.11.2016 17:28 (Ante).
8 godina
neaktivan
offline
Vrijeme se vraca za sat unatrag

Hvala puno. Sve sad radi :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Vrijeme se vraca za sat unatrag

-svašta.. :) tj kakve veze ima win s pogrešnim prikazom sata odnosno, kako to nije povezano s vremenskom zonom, računanjem ljetnog vremena?

+ podatak je u RTC (CMOS), može se podešavati u BIOSu, ali se tamo ne nalazi nit zapisuje, možeš i u 'DOSu' podešavati, ali to ne znači da se tamo nalazi-zapisuje.

po sjećanju, od ubuntu10.. je došlo do tog pomaka, tj installer ima pogrešan default GMT.

+ UTC je GMT, tak da .. :)) razlika? Recimo način, računalana mreža, atomski sat, ali nema baš neke veze s 'problemom'.

 

.. ili daj malo objasni, zgodno je educirati se, naučiti nešto novo..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 15.11.2016 18:00 (ihush).
15 godina
offline
Re: Vrijeme se vraca za sat unatrag

jesam i ja to malo krivo napisal pa nije bilo jasno.

 

Uglavnom, linux ocekuje da je RTC ( sat na maticnoj ploci) u UTC=GMT vremenu, GMT+0, bez pomaka, bez devijacija i to kao takvo zapisuje/azurira u biosu. Na to tokom prikaza korisniku doda pomake ovisno o vremenskoj zoni i DST-u.

Windows s druge strane predpostavlja da je u RTC-u GMT+N vrijeme i kao takvo to prikazuje korisniku te ovisno o pomaku azurira RTC vrijeme, dakle izmjenjuje vrijeme u BIOS-u na GMT+N umjesto na GMT+0.

 

Primjer:

Laptop i racunalo s iskljucivo linuxom imaju svoje vrijeme u biosu trenutno postavljeno na GMT+0 (16:20 trenutno) i prikaz vremena korisniku nakom pokretanja sustava je GMT+1, 17:20.

No racunalo s windowsima ima bios vrijeme postavljeno na GMT+1 (17:20).

Ako sad na racunalo s linuxom dodamo jos i windowse na drugi disk/particiju/stick nakon pokretanja windows ce prikazivat vrijeme 16:20, a kad napravimo obrnuto na windows racunalo onda ce linux prikazivat 18:20.

 

Linux, Arch Linux.
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.11.2016 17:32 (Ante).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice