Koraci u ucenju razvoja web stranica

poruka: 13
|
čitano: 5.584
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Koraci u ucenju razvoja web stranica

Pozdrav dobri narode,

U prethodnom periodu sam relativno bezuspesno pokusavao da se uputim u tajne razvoja web stranica, uglavnom zbog obaveza vezanih za fakultet.

No, sada mi se konacno smirila situacija na tom frontu pa sam se odlucio posvetiti ucenju sa strane posto fakultet hocu da izguram cisto iz inata iako od njega koliko vidim nece biti 'leba. :)

Moje pitanje je: Kojim redom se uhvatiti ucenja?


U glavi sam iskombinovao sledeci redosled:

  • Dizajn sajta u nekom grafickom programu
  • HTML i XHTML + CSS
  • jQuery
  • PHP i MySQL

Sledece pitanje, koje verovatno nema veze sa mozgom ali me kopka, koliko bi mi to vremenski uzelo vremena? Plan mi je proci sve to do kraja godine ne bih li posle toga se uhvatio volontiranja u nekom studiju.

 

Svaki predlog u izmeni redosleda i dodavanju jos neceg je dobrodosao.

Unapred hvala :)

At the end of the day it's all about her - Lew Ashby www.nethitchhiker.co.cc
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Koraci u ucenju razvoja web stranica

Nema šanse da to kvalitetno pređeš do kraja godine. Prvo dobro nuči xhtml,dhtml i css posebno. Uči iz dobrih velikih knjiga koje imaju preko 1000 stranica. I to ne iz jedne već iz više. Onda pređi na neki programski jezik.

 

Da to sve aučiš do kraja godine zaboravi. Uz to ako ćeš se baviti dizajnom morati ćeš dobro naučiti crtati u photoshopu.

Nikad nisam igrao nijedan cod multiplayer.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koraci u ucenju razvoja web stranica
Nisam planirao nauciti sve to u picinu dlaku vec me zanima samo osnova posto kao sto rekoh, planiram volontirati u nekom studiju sto podrazumeva da cu se tamo baciti u srz cele tematike. Nasao sam vec gde bih mogao to raditi ali ne bih da im banem prazne glave i da tamo krenfm uciti. Znaci samo osnove da kada mi neko kaze uradi najbanalniju stvar da ne blejim ko tele i stalno vucem nekog za rukav.
I koliko je u celoj prici vazan xml?
Relativno poznajem ceo taj segment od ranije, imao sam nekoliko projekata koji su zapusteni zbog nedostatka vremena. Znaci logika stvari mi je jasna, na pocetnom nivou, koliko je potrebno za savladavanje sintakse?
At the end of the day it's all about her - Lew Ashby www.nethitchhiker.co.cc
14 godina
neaktivan
offline
Koraci u ucenju razvoja web stranica

Moja preporuka, kako sam i ja počeo, prođi sve stvari na w3schools.

Tu su stvarno osnove, čak i malo više, sa interaktivnim primjerima.

Ako ti bude trebalo šta više od toga, pređi na knjige ovisno o tematici koja te zanima.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Koraci u ucenju razvoja web stranica

Odmah da te razocaram. Kpliko god ucio nikad neces sve naucit. 

 

Zasto? Iz jednostavnog razloga sto se svako malo pojavljuje nova tehnologija koju moras pokrit. Ja sam poceo sa HTML sa tablicama, nakon toga je postao popularac CSS i DIV layout, nakon toga je postao popularan jQuery i blagodati koje dolaze sa njim, sada dolazi HTML5... Kod programiranja... prvo je bio npr ASP, pa .Net koji zapravo nemaju veze jedno sa drugim

 

Dakle, samo radi, sve ce to sjest na svoje. Pripremi se na to da svako toliko izlazi nova tehnologija koja nece imati veze sa ovim sto znas. U informatici ucis kroz cijeli radni vijek. Ako zaostanes - pushis!

I'm going woo woo
 
4 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Koraci u ucenju razvoja web stranica

Svestan sam potrebe za konstantnim unapredjivanjem znanja... Ali od necega se mora poceti :)
Da li mi moze neko preporuciti neke video tutorijale na tjubu posto od samog citanja sa monitora slaba mi vajda :)

At the end of the day it's all about her - Lew Ashby www.nethitchhiker.co.cc
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Koraci u ucenju razvoja web stranica
smajli kaže...

Svestan sam potrebe za konstantnim unapredjivanjem znanja... Ali od necega se mora poceti :)
Da li mi moze neko preporuciti neke video tutorijale na tjubu posto od samog citanja sa monitora slaba mi vajda :)

Jako ćeš teško naučiti nešto samo čitajući knjige. Moraš uzeti neki projekt smisli ga u glavi i počni raditi ali cijelo vrijeme drži te knjige kod sebe i radi po njima. Jer od teorije nemaš ništa samo ćeš je zaboravit jako brzo ako ne koristiš naučeno znanje. 

 

Evo ti link na dobru stvar koja je meni pomogla: Lynda.com tu su ti tutorijali(nisu besplatni, ali pogledaj po netu možda negdje ima nešto što je besplatno) pa vidi po njima. Ali najbolje ti je da počneš od nekoga hello world-a pa dalje nadograđivaj kako budeš učio nove stvari. I naravno da cijelo vrijeme moraš učit jer ako staneš pushis- kako je već netko rekao.

A.D.
16 godina
offline
Koraci u ucenju razvoja web stranica

Odakle početi...

Prvi riješi sam sa sobom želiš li biti web dizajner ili programer.

 

Ako želiš biti dizajner počni upoznavati alate za dizajn (photoshop, fireworks, gimp, itd) odluči koji ti alat leži. Prati što su trenutno trendovi u web dizajnu i što će biti ;)  Uči tako što ćeš pokušati napraviti dizajn sličan nekom koji ti se svidio, ovo ti čisto služi da razviješ prisan odnos sa alatom koji koristiš. Dok crtaš web stranicu trebaš u glavi ili na papiru imati kako i gdje će taj grafički element biti prikazan. Dakle moraš poznavati i html / css.  Ideju za dizajn bacis prvo na papir, napraviš grubu skicu, i onda to prenosiš u tvoj vektorski alat ;)

 

Ako želiš programirati, izaberi sebi neki jezik i počni učiti plus html i css ;)

 

 

 

sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :(
Moj PC  
2 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
RE: Koraci u ucenju razvoja web stranica
unic0rn kaže...
smajli kaže...

Svestan sam potrebe za konstantnim unapredjivanjem znanja... Ali od necega se mora poceti :)
Da li mi moze neko preporuciti neke video tutorijale na tjubu posto od samog citanja sa monitora slaba mi vajda :)

Jako ćeš teško naučiti nešto samo čitajući knjige. Moraš uzeti neki projekt smisli ga u glavi i počni raditi ali cijelo vrijeme drži te knjige kod sebe i radi po njima. Jer od teorije nemaš ništa samo ćeš je zaboravit jako brzo ako ne koristiš naučeno znanje.

 

Evo ti link na dobru stvar koja je meni pomogla: Lynda.com tu su ti tutorijali(nisu besplatni, ali pogledaj po netu možda negdje ima nešto što je besplatno) pa vidi po njima. Ali najbolje ti je da počneš od nekoga hello world-a pa dalje nadograđivaj kako budeš učio nove stvari. I naravno da cijelo vrijeme moraš učit jer ako staneš pushis- kako je već netko rekao.


Zato sam i spomenuo video tutorijale posto mi je lakse slusati nego citati a samim tim uporedo i raditi kao sto si spomenuo, neki projekat, makar poceo od hello world-a.

Lyndu sam pogledao, s tim da sam skocio grlom u jagode i krenuo sa php-om... Sada sam odlucio defitivno ici korak po korak ne pokusavajuci da stavljam krov na kucu bez temelja.

 

 

Nix kaže...

Odakle početi...

Prvi riješi sam sa sobom želiš li biti web dizajner ili programer.

 

Ako želiš biti dizajner počni upoznavati alate za dizajn (photoshop, fireworks, gimp, itd) odluči koji ti alat leži. Prati što su trenutno trendovi u web dizajnu i što će biti ;)  Uči tako što ćeš pokušati napraviti dizajn sličan nekom koji ti se svidio, ovo ti čisto služi da razviješ prisan odnos sa alatom koji koristiš. Dok crtaš web stranicu trebaš u glavi ili na papiru imati kako i gdje će taj grafički element biti prikazan. Dakle moraš poznavati i html / css.  Ideju za dizajn bacis prvo na papir, napraviš grubu skicu, i onda to prenosiš u tvoj vektorski alat ;)

 

Ako želiš programirati, izaberi sebi neki jezik i počni učiti plus html i css ;

 

Jos uvek nisam odlucio u kom smeru bih krenuo. Mislim da je za pocetak potrebno ovladati osnovnim tehnikama u celokupnom razvoju (zbog ucenja, ipak sam one man band). A kasnije kada bih zagrebao malo ispod povrsine potrazio bih nekog "saradnika" koji bi se bavio da li programiranjem ili dizajnom, zavisi sta bi meni vise lezalo.

Kao sto rekoh iznad, poceo bih sa nekim projektom koji bih sam napravio a za to mi je potrebno znanje iz dizajna kao i znanje iz programiranja.


Jedno pitanje, zvucace totalno pocetnicko ali me kopka. XML, koliko se koristi i cemu tacno sluzi? Koliko mi je potrebno doticati se njega?

At the end of the day it's all about her - Lew Ashby www.nethitchhiker.co.cc
16 godina
neaktivan
offline
Koraci u ucenju razvoja web stranica

Ja bih ti savjetovao nekako ovako:

 

 

  • Prvo XHTML i CSS - znači, to čisto radi upoznavanja tehnologija koje će prezentirati sve što radiš
E sad, nakon toga:
Za web dizajnera:
Općenito, na polju web dizajna (znači, tko radi baš dizajn) bitno je dosta stvari.
  • Ovladati Photoshopom - znači, moći pretočiti ideju iz glave na canvas u Photoshopu
  • Ovladati također i teorijskim osnovama grafičkog dizajna: tu ti spada teorija o bojama, osnove tipografije (da znaš vrste fontova, i neke osnovne pojmove, poput što je kerning, baseline, itd.), pa onda bih tu čak preporučio i malo o gridovima, znači dizajn baziran na 12, 16 ili 24 kolone jednakih veličina... Uglavnom,teorije u dizajnu nikad dosta ;)
  • I na kraju, moći pretočiti taj isti dizajn u XHTML i CSS jer možda neće uvijek biti netko specijaliziran baš za to u blizini ;)
Za front-end developera:
  • Također, ovdje - moći pretočiti Photoshop koncept u XHTML i CSS
  • I naravno, ovladati osnovama Photoshopa, tek toliko da se možeš snaći, izvući elemente koji čine stranicu, napraviti sprite, itd. :)
  • Javascript - prvo naučiti osnove programiranja - što je varijabla, funkcija, klasa, metoda, objekt... Onda malo zaroniti u čisti Javascript čisto zbog upoznavanja s jezikom, i onda prijeći na jQuery... :)
Za back-end developera:
  • Naučiti osnove programiranje - varijabla, funkcija, klasa, metoda, objekt...
I onda opet grananje:
Trenutno su dosta popularni izbori PHP, ASP.net(C# ili VB, više C# nego VB), Ruby (on Rails), i Python (Django)...
Moj izbor je PHP, iako se snalazim i u Ruby on Rails...
PHP programer:
  • Ovladati osnovama PHP-a
  • Onda vježba i samo vježba, zadaš si neki projekt, pa ga napraviš, pa onda neki drugi, itd. itd. Gledaj na to da nisu preslični - svaki put pokušaj nešto različito od onog prvog - jednom neki mini site sa vijestima koji sprema podatke u fileove, pa onda isto to samo u bazu podataka, pa onda ne znam mini file sharing, ono upload fileova, pa onda nešto s loginom, itd. Ima stvarno hrpa malih zanimljivih projektića koje možeš izrađivati u procesu učenja. :)
  • Ovladati objektno orijentiranim programiranjem...
  • Naučiti što je MVC...
  • Opredjeliti se za jedan od frameworka (Codeigniter, Zend, Cake...)
  • Sad opet iste one projekte izraditi pomoću tih frameworka (ovaj put će ti isti projekti biti brže gotovi i kvalitetnije napisani ;)
Ruby (Rails), Python (Django), C#/VB(ASP.net)
  • Ovo je sad malo drugačije jer nitko ne radi u čistom jeziku, kao što je to s PHP-om
  • Rails, Django i ASP.net su već gotovi frameworci pa bi onda trebalo za njih trebalo naučiti osnove objektno orijentiranog programiranja, što je MVC, ovladati osnovama željenog jezika i onda početi, kao i s PHPom, izrađivati mini projektiće i učiti :)
Što se tiče XML-a, on ti je opisni jezik - za strukturiranje podataka - usudio bih se reći da i nije tako bitan, barem meni... Ali može služiti za spremanje postavki aplikacije, ili kao neka primitivna baza podataka, ono, baš za svašta... Možeš s njim što god želiš... :)
E da, i RSS tehnologija je bazirana na XML-u, kao također i XHTML... :)
EDIT:
Što se tiče onoga, dizajner ili programer - nije se jednostavno odlučiti, pogotovo kad shvatiš da ti leže obje stvari... Znači, učiš oboje i odlučiš što više voliš - ako skužiš da te jedno od tog dvoje frustrira ili muči ili ti je dosadno, odlučiš se za ono drugo... A ako ti leži sve, e onda je najbolje - barem po meni - sam sam svoj i dizajner i programer pa se ne moram oslanjati na nekog drugog... :)

 

Potpis ;)
Poruka je uređivana zadnji put sub 4.9.2010 2:10 (Danijel).
Moj PC  
8 0 hvala 4
16 godina
offline
Koraci u ucenju razvoja web stranica

Iscrpno, čestitam :)

sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :(
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Koraci u ucenju razvoja web stranica

@Danijel

odlićno napisano

A.D.
 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Koraci u ucenju razvoja web stranica

Zahvaljujem, nadao sam se takvom iscrpnom odgovoru.

Sada mi samo preostaje sesti i zagrejati stolicu i tastaturu. :)
Hvala jos jednom

At the end of the day it's all about her - Lew Ashby www.nethitchhiker.co.cc
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice