PHP frameworks, prednosti i mane

poruka: 6
|
čitano: 3.621
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
protjeran
offline
PHP frameworks, prednosti i mane

Znam da je bila slicna tema, ali nije zazivila. Bilo bi dobro raspraviti koje PHP framworks koristite i zasto, kakve su u usporedbi sa frameworks-ima iz drugih jezika, koji CMS koristite uz framework i slicno.

 

Osobno sam poceo sa Codeigniterom uz kojeg sam koristio odlican PyroCMS. Kako sam vise ucio PHP tako mi je Codeigniter postao sve ograniceniji pogotovo sa polovicnom implementacijom Active Recorda, nedostatkom pravog templete engina, plugina, klasa za testiranje itd.

 

Od modernih PHP frameworka sam razmatrao Laravel koji uskoro dolazi u verziji 4, Symfony 2 i FuelPHP. Na kraju sam se odlucio za Laravel i nisam pogrjesio. Uz Ruby on Rails i Sinatru definitvno jedan od najboljih framework-a danas, pogotovo sa implementacijom Composera u verziji 4. Koja su vasa iskustva?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
PHP frameworks, prednosti i mane

Ja nisam programirao u frameworku, znam da se teže izvodi stranica u svakom slučaju, odnosno troši više procesorske snage. Za framework, znam da je Yii postao popularan u zadnje vrijeme.

 
0 0 hvala 0
11 godina
protjeran
offline
Re: PHP frameworks, prednosti i mane
dexter2 kaže...

Ja nisam programirao u frameworku, znam da se teže izvodi stranica u svakom slučaju, odnosno troši više procesorske snage. Za framework, znam da je Yii postao popularan u zadnje vrijeme.

Popularan da, najpopularniji i da promovira najbolje OO prakse, ne. Frameworks se uzmi po potrebi za koji ti projekt treba. I stranica se ne izvodi teze u frameworku, zavisi naravno i koji koristis, ali cim projekt postaje kompleksniji lakse je odrzavanje websita.

11 godina
neaktivan
offline
PHP frameworks, prednosti i mane

Ja koristim Codeginiter. S obzirom da sam početnik u php-u, stvarno nije teško raditi sa sesijama(meni je to bilo dosta bitno) kao niti s upisom/ispisom iz baze. Radi na principu Model - View - Controller. Princip je sljedeći - modele koristite za spajanja na bazu, u controlleru odrađujete logički dio(php), a u viewu radite strukturu stranice(html/css). Uvod i sve drugo je fino objašnjen na njihovoj stranici tako da nebi trebalo biti problema ni početnicima.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
PHP frameworks, prednosti i mane

Dugo sam proučavao PHP frameworke i na kraju se odlučio za Kohanu (http://kohanaframework.org/), jer se najmanje petlja u način korištenja FW-a, ne postoji jedan ispravan način za nešto napraviti u Kohani. Pisana dokumentacija je relativno loša, ali zato je kod odlično dokumentiran, pa se usput nešto i nauči čitajući kometare iz koda.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
PHP frameworks, prednosti i mane

Kreatori velike većine danas popularnih php frameworkova inspiraciju ili ti uzor za razvoj su našli u Ruby on Rails i Sinatra frameworkovima, koji su ucrtali neke standarde u pisanju koda i imenovanju datoteka.

 

U svijetu PHP frameworka vodi se bitka za korisnike, uglavnom bazirana na marketinškim trikovima, veličanjem vlastitog proizvoda u odnosu na konkurente. Nažalost to veličanje i poturanje raznih testova se na kraju pokaže kao nebitno za ozbiljan i veliki projekt, na kojimu su rezultati slični bez obzira koji fw koristiš.

 

PHP frameworkovi u odnosu na one pisane u ruby, phyton, java,.. jezicima danas imaju dosta nedostataka ako se sa njima želi napraviti moderna web aplikacija. Ovdje prije svega mislim na pokretanje pozadinskih poslova (events, delay jobs,..) . Ovim nedostatcima se pokušava doskočiti raznim emulacijama ili čak korištenjem ekstenzija pisanih u jezicima koji imaju nativnu podršku za takve radnje.  Ostaje da se vidi što će donijeti php6

 

Prednost korištenja PHP-a je velika baza korisnika, jeftin hosting.

 

Na tržištu frameworkova pojavljuju se novi igrači kreirani za moderne web aplikacije, koji svojim performansama žestoko tuku slavnu konkurenciju, uglavnom su bazirani na node.js i vert.x  tehnologijama.

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice