Odustati od PHP/JS ako nisam dobar matematičar?

poruka: 19
|
čitano: 3.531
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Pitanje za php/javascript

Nadam se da ovo ide ovdje, ako ne, molim moderatore da premjeste..

Dakle, gledam tutorijale svaki dan, presao sam HTML,CSS i stvarno sam dobro napredovao u CSSu i HTMLu. .. sada sam na PHPu, kada njega zavrsim idem na JavaScript..

E sada imam jedan problem, u matematici nisam bas dobar (niti sam dobru skolu upisao), a i ljudi su mi rekli da se bolje toga ostavim ako ne znam matematiku, pa sto vi kazete? dali se isplati da nastavim gledat tutorijale i ucit ili da jednostavno ostavim to ?

Hvala..

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.8.2014 18:28 (Kolegaee).
 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript
Kolegaee kaže...

Nadam se da ovo ide ovdje, ako ne, molim moderatore da premjeste..

Dakle, gledam tutorijale svaki dan, presao sam HTML,CSS i stvarno sam dobro napredovao u CSSu i HTMLu. .. sada sam na PHPu, kada njega zavrsim idem na JavaScript..

E sada imam jedan problem, u matematici nisam bas dobar (niti sam dobru skolu upisao), a i ljudi su mi rekli da se bolje toga ostavim ako ne znam matematiku, pa sto vi kazete? dali se isplati da nastavim gledat tutorijale i ucit ili da jednostavno ostavim to ?

Hvala..

Nastavi, ali moras imat na umu da ti koji ne znas matematiku neces moci isprogramirati nestko ko i netko tko je zna, no za izradu web stranica u 90% slucajeva to su sve jednostavni programcici. Sigurno neces moc programirati igre, vektore itd al ovo da, i ja bi ti preporucio prvo Js a onda PHP.

You dont make 500 million friends without a few enemies.
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.8.2014 21:47 (tLeon).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript

Hvala :)

Sad sam dosao na negdje pola PHPa, vjerojatno cu se prebacit na JS, pa opet kad ga zavrsim onda idem na PHP..

Malo ce mi se pomjesat al nema veze..

 

10 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript

Matematika ti nije nista drugo nego vjezba, u programiranju ti treba logika a logika je usko povezana sa matematikom. Vjezbaj matematiku zbog programiranja. {#}

You dont make 500 million friends without a few enemies.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript

Kako to misliš, na pola php-a? Jesi li napravio neku aplikaciju? Ako nisi, daj si zadatak i napravi ju kako god znaš. Recimo, napravi neki blog sustav sa registracijom i loginom. to sve postoji ali vježba će ti dobro doći. Moj savjet je da ne diraš javascript dok ne napraviš jednu malo kompliciraniju stranicu samo u HTML/CSS i PHP-u. Kada kreneš na Javascript, onda ćeš puno više cijenit što taj programski jezik znači za web. Također, morat ćeš naučiti puno više "malih" stvari tipa, XML i baratanje istim sa PHP-om, regularni izrazi (izgledaju jednostavno ali kada malo dublje uđeš, iznenadi te), OOP i design patterni, git, mysql odnosno sql (ovo će ti bit jedno od kompliciranijih) i database modeli, kada naučiš CSS tu ti je SASS ili LESS da ti olakša, kada naučiš malo javascript tu je Jquery ali i s njim ćeš morat savladat Javascript design patterne i još brdo stvari kojih se sad ne mogu sjetit.

 

Samo hrabro.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript

Prvo, hvala sto si se potrudio za odgovor..

Mislim da jos nisam spreman napravit takav sustav za npr. blog, ali probat cu, trudit cu se sto vise budem mogao, ako zapnem trazit cu po netu :)

Edit: sta mi preporucujete da probam sam napraviti? Koji je bio vas prvi css/html/php rad ?

Hvala

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.8.2014 23:45 (Kolegaee).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript

Pa u tome je stvar. Daj si što kompliciraniji projekt i onda radi koliko god vremena treba. Ako treba godinu dana, radi ga godinu dana. Ja sam tako napravio i puno više shvatiš o izradi web aplikacija ako si zamisliš neki kompliciraniji projekt nego neki jednostavni. Ako kreneš od jednostavnih, onda sporo napreduješ. Stvar je u tome da, recimo sustav za blog, nije teško napravit ali kad počinješ, izgleda kao nešto užasno teško. Ako kao prvi projekt kreneš raditi neki složeni projekt, on će bit užasan. Napravit ćeš tonu pogrešaka, imat će jako puno bugova, bit će užasno strukturiran, doći ćeš do trenutka kada baza koju si napravio neće više biti upotrebljiva i morat ćeš ju mijenjat što će značit da ćeš morat mijenjat cijelu aplikaciju. Napravit ćeš tonu pogrešaka ali jako je bitno da ih napraviš, jako je bitno da pogriješiš na početku da kasnije shvatiš u čemu si pogriješio i to više ne napraviš. Ako želiš, pošalji mi svoj mail u PP pa ću ti pomoć gdje zapneš.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript

Poslao sam na PP mail, jos jednom vam hvala..

I evo zadnje pitanje pa moze lock dali da gledam tutorijale pa da radim po njima ili da radim neku stranicu, pa da na w3school sve trazim sto me zanima ?

10 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript

Obadvoje

You dont make 500 million friends without a few enemies.
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript

Nemoj w3school, to je užas http://www.w3fools.com/. Bolje pogledaj https://developer.mozilla.org/en-US/

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript

Hvala..

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.8.2014 4:58 (Kolegaee).
14 godina
odjavljen
offline
Re: Pitanje za php/javascript
Kolegaee kaže...

Nadam se da ovo ide ovdje, ako ne, molim moderatore da premjeste..

Dakle, gledam tutorijale svaki dan, presao sam HTML,CSS i stvarno sam dobro napredovao u CSSu i HTMLu. .. sada sam na PHPu, kada njega zavrsim idem na JavaScript..

E sada imam jedan problem, u matematici nisam bas dobar (niti sam dobru skolu upisao), a i ljudi su mi rekli da se bolje toga ostavim ako ne znam matematiku, pa sto vi kazete? dali se isplati da nastavim gledat tutorijale i ucit ili da jednostavno ostavim to ?

Hvala..

Što je to HTML, CSS, neka igrica da prelaziš ili što? Moj savjet ti je da samo GLEDAŠ čim više tutoriala, i to paralelno PS, HTML, JS, PHP, može i node i mongoDB. Što ćeš više raznovrsnijih tutoriala pogledati, biti ćeš bolji programer. Sad si na PHP-u, pa ideš na JS, što je sljedeće, Fortran ili Cobol? Po ovome što si priložio dolje, ljudi ti dobro govore, bolje se ti ostavi toga, čak i ako znaš matematiku. Možeš li ti nešto zapravo "isprogramirati" čak i sa ovako skromnim znanjem? Nekakav Hello, World, pronaći najveći broj unutar niza, možda FizzBuzz? Za ovo čak niti ne trebaš znati programirati, dovoljan ti je papir i olovka, čak možeš i pisati svakodnevnim riječnikom. Bez uvrede, ali pitanja koja si postavio i ovaj nesretni ss koji si priložio, ne daju znakove da imaš velike šanse. Zapravo niti toliko, s obzirom da si prešao HTML/CSS {#}

 

P.S. Koliko ti treba da završiš PHP? Baš me zanima. Tjedan, dan-dva, 14 dana, 24 sata?

11 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript

Na ovo "presao" mislim da sam pogledao tutorijale od lika koji snima za yt i jos sad po internetu trazim sta me zanima..

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 30.8.2014 5:06 (Kolegaee).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript
Kolegaee kaže...

Na ovo "presao" mislim da sam pogledao tutorijale od lika koji snima za yt i jos sad po internetu trazim sta me zanima..

 

 

Ako pod time mislis da si "presao" HTML i CSS bojim se da ti nisi presao nista... Moj savjet je da za ucenje uzmes godine a ne dane (to je zanat koji ne mozes NAuciti vec ga UCIS cjelo vrijeme) , i to svoje prakse (makar na bezveznim projektima koje si sam zadas) a ne gledanje tutorijala po cjele dane. Npr kako su otkrili da ce oni koji su pisali salabahter za test nauciti nesto u toku pisanja, tako i sa programiranjem. U toku pisanja ces naici na na razne bugove i probleme i tu ces steci najbolje iskustvo za bilo koji prog. jezik. 

11 godina
neaktivan
offline
Odustati od PHP/JS ako nisam dobar matematičar?
Svatko ima svoj način učenja i ne učimo svi na isti način, zato pronađi sebi neki način koji ti najviše odgovara i pusti druge što govore. Nemoj odmah neki komplicirani projekt sebi zadavati od toga nema ništa. Polako neki manji projekt odradi i pomalo pojačavaj tempo kako rastu tvoje vještine. Za neke stvari jednostavno treba vremena. Baziraj se na core tehnologije prvo i njih savladaj kako treba, a kad to savladaš onda imaš osnovu iz koje se možeš uhvatiti u koštac sa svime.
It's going to be a lifelong journey. Sretno
 
1 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Odustati od PHP/JS ako nisam dobar matematičar?

Moja preporuka što se tiče PHP-a je da si napraviš jednostavan projekt nešto kao blog. Pod time mislim na unos sadržaja, ispis sadržaja, izmjena sadržaja i brisanje sadržaja, obična CRUD (Create, Read, Update, Delete) aplikacija.

 

Ima dosta tutorijala koji upravo to i uče. Snimio sam i ja jedan "tečaj" s nazivom Osnove PHP-a, imaš ga na mojem youtube kanalu.

Pogledaj pa vidi da li će ti pomoći.

 

Kasnije, kada želiš preći u Javascript, počni npr. sređivajući upravo CRUD aplikaciju koju si napraviš. Pa tako jednostavno učiš osnove Javascripta. Probaj čak i sa jQuery-em koji olakšava izradu Javascript naredbi. Možda ti bude lakše krenuti sa takvim lakšim pristupom (jQuery), pa kad shvatiš kasnije kako nešto radi u Javascriptu kreneš sa čistim Javascriptom.

 

 

www.lakotuts.com
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript
Kolegaee kaže...

u matematici nisam bas dobar (niti sam dobru skolu upisao), a i ljudi su mi rekli da se bolje toga ostavim ako ne znam matematiku

To je mit, ko ti je to rekao sigurno nije programera ni vidio. Ja sam bio dobio posao PHP programera u jednoj većoj BH firmi, a matematiku sam u srednjoj 3 imao... Ništa time ne govorim, ali čisto da pobijem tvrdnju tih ljudi. Logika je nešto drugo, razmišljanje, ali i to se nauči programiranjem.

 

Samo ti uči programiranje, kako god želiš, slobodno radi PHP, uz njega uči HTML, CSS, JS, jQuery, sad ove nove Angular i ostale frameworke, sve što ti dođe pod ruku, ali prvo dobro savladaj osnove. Neko ti je predložio da napraviš CRUD, jako dobar prijedlog, napravi news portal sa administracijom, pa oglasnik sa košaricom (e-trgovina), bar za web ideja ima. Ako vidiš da te to nimalo ne zanima, onda možeš razmišljati o ostavljanju programiranja, a matematika ti je u ovoj priči apsolutno nebitna.

 

Sretno!

Poštenje garantujem avatarom. Hvala!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Pitanje za php/javascript
Kolegaee kaže...
E sada imam jedan problem, u matematici nisam bas dobar (niti sam dobru skolu upisao), a i ljudi su mi rekli da se bolje toga ostavim ako ne znam matematiku, pa sto vi kazete?

Ovisi što misliš programirati. Za neka područja ti apsolutno treba matematika, dok si u nekim drugima praktički na razini matematike petog razreda.

 

Matka se često dovodi u korelaciju sa programiranjem iako ne postoji neka nužno čvrsta veza. Vidiš, matematika ti pruža znanje potrebno za rješavanje određenih problema, ti ćeš valjda najbolje nanjušiti koja ti je točno razina matematike potrebna za rješavanje onoga što si naumio. Često se u srednjim školama zadaju zadatci koji su u biti suhoparna matematika (ali doslovno, kao da je netko listao knjigu srednjoškolske matematike i uzimao zadatke odatle) pretočena u jako jednostavne algoritme, valjda u nedostatku profesorske mašte. IMO ja bih radije povećao fokus na kompliciranije algoritme i tipove podataka i potom se bavio potencijalnom matematikom koja stoji iza njih. No ja sam samouk u tom području pa možda nisam prava osoba za takve odluke.

 

Programiranje je u svojoj samoj srži objašnjavanje računalu, korak po korak, što točno treba napraviti kako bi obavilo neku radnju i dalo željeni rezultat. Ako je ta radnja vezana uz računanje odbijanja zrake svjetlosti od površina u 3D prostoru, očigledno je da te ni matematika ni fizika neće izbjeći. Jer ćeš morati "objasniti" računalu što točno treba računati. No ako se radi o nečemu za čije je rješavanje dovoljna trivijalna matematika (konverter valuta, tipični programski problemi vezani uz GUI...), onda će ti ta trivijalna matematika biti dovoljna.

A C program is like a fast dance on a newly waxed dance floor by people carrying razors.
13 godina
offline
Odustati od PHP/JS ako nisam dobar matematičar?

Osnovna povezanost između to dvoje jest logika... Trebaš imat bar neku razinu logičnog razmišljanja i zaključivanja da bi riješio problem... U matematici vježbom dolaziš do jednostavnih rješenja za komplicirane stvari. Kad kažem vježbom, mislim na to da si logički zaključio kako i šta treba raditi da dođeš do tog rješenja pa ti je ono samim tim postalo jednostavno. Ono što preostaje je prenijeti to na rješavanja algoritama u programiranju. Kad uzmeš neki težak problem u programiranju pri početku učenja, pomislit ćeš wtf je ovo. Kad se već ispraksiraš, bit će ti pitchkin dim riješit to, naravno, ako pravilno i postepeno vježbaš, ne na način "aha, vidi strukture podataka, zvuči zanimljivo, ajmo probat" pa kad se pojavi if misliš "u hebote, šta je ovo?". Ista stvar kao s matematikom. Sve će to doći na svoje, samo vježbaj

R.I.P. Tito Vilanova 25.04.2014. | Mes Que Un Club
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice