Razvoj web-stranica - Rasprava izdvojena tema

poruka: 3.136
|
čitano: 555.872
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Nemoj tako govoriti o dizajnu... Od PHP-a se odmaram dizajnirenjem... Osobno mi je puno veći užitak raditi na HTML-u, CSS-u i ostalome, nego na PHP-u... CMS sam krenuo raditi prije svega da testiram svoje znanje i vidim da će projekt potrajati... Tako bez pljuvanja po dizajnerima.. Šta bi prikazalo vaš sadržaj? ccc {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Evo da podnesem izvještaj {#}... Trenutno radim na jednostavnom banner scrolleru.. jQuery slider koji će uzimati linkove iz MySql-a, a slike iz foldera za koji sam napravio upload...

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
david7 kaže...

Evo da podnesem izvještaj {#}... Trenutno radim na jednostavnom banner scrolleru.. jQuery slider koji će uzimati linkove iz MySql-a, a slike iz foldera za koji sam napravio upload...

Složi da ti i src="", tj. putanju vuce iz baze {#}

13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Nisam to radio tako... Radio sam da mi svaki banner mora biti u formatu ime+broj, znači banner1, banner2 itd... Ovaj broj će ustvari biti ID bannera u bazi znači da bi src izgledao src="banneri/banner$id.png"... Mogao bih to tako izvesti, probat ću....

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
david7 kaže...

Nisam to radio tako... Radio sam da mi svaki banner mora biti u formatu ime+broj, znači banner1, banner2 itd... Ovaj broj će ustvari biti ID bannera u bazi znači da bi src izgledao src="banneri/banner$id.png"... Mogao bih to tako izvesti, probat ću....

Bolje da ti je ima file-a slike povezan sa sadrzajem slike (npr slika Splita da bude npr. Split-panorama.jpg) radi SEO-a. Takodjer pripazi na web safe charactere u imenu fajla.

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Razmislio sam malo o tome i napravio sam da mi u bazu šalje direktorij i ime slike... To je ono što je alankish predložio, a vjerujem da si mislio na isto... Slika sad može imati bilo koji naziv, neovisno o ID-u i bilo čemu drugomu...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
david7 kaže...

Razmislio sam malo o tome i napravio sam da mi u bazu šalje direktorij i ime slike... To je ono što je alankish predložio, a vjerujem da si mislio na isto... Slika sad može imati bilo koji naziv, neovisno o ID-u i bilo čemu drugomu...

Samo pripazi da ne snimas sliku sa imenom slike koja vec postoji jer ces je prepisati i onda bi mogao nastati belaj.

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Pazim {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Vidim da većina koristi OOP PHP i neki framework, pa sam tako i ja počeo malo ozbiljnije proučavati CakePHP i čini mi se da je dosta lagan... Prošao sam onaj Blog Tutorial i evo danas sam već složio ispis iz baze...

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
david7 kaže...

Vidim da većina koristi OOP PHP i neki framework, pa sam tako i ja počeo malo ozbiljnije proučavati CakePHP i čini mi se da je dosta lagan... Prošao sam onaj Blog Tutorial i evo danas sam već složio ispis iz baze...

Polako. To su samo osnove, framework pomaže, ali izrada kompleksnih site-ova je i dalje, pa, kompleksna. Ali tu uvijek imaš pomoć community-a koji su veliki oko poznatih frameworka.

Biti ili mniti svemiropolisno
13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Znam da su osnove, jučer sam počeo s proučavanjem.... Prvo sam odradio taj blog tutorial... Sad se možda prihvatim nekih osnova da se pravim redoslijedom uvedem u Cake... Codeigniter me nije posebno privukao, i njega sam počeo proučavati, isto je jednostavan, ali Cake mi se više svidio {#}

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Prvo pročitaj kompletnu dokumentaciju

http://book.cakephp.org/2.0/en/

zatim pogledaj

http://tv.cakephp.org/

 

također baci oko na youtube i potraži cakephp video klipove.

 

Onda se uhvati tih primjera za izradu Blog-a

 

Nemoj zaboraviti http://api20.cakephp.org/classes

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
0 0 hvala 2
13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Hvala na pomoći... Dokumentaciju sam pregledao, ali nisam temeljito, pogledat ću... Imam jedno pitanje... Kako mogu promijeniti da umjesto xHTML-a koristim HTML5? To sam uspio napraviti tako što sam kopirao defaultni default.ctp u app/View i umjesto Doctype-a xHTML-a stavio Doctype HTML-a 5... Ima li neki drugi način ili sam dobro uradio?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
david7 kaže...

Hvala na pomoći... Dokumentaciju sam pregledao, ali nisam temeljito, pogledat ću... Imam jedno pitanje... Kako mogu promijeniti da umjesto xHTML-a koristim HTML5? To sam uspio napraviti tako što sam kopirao defaultni default.ctp u app/View i umjesto Doctype-a xHTML-a stavio Doctype HTML-a 5... Ima li neki drugi način ili sam dobro uradio?

Moraš napraviti novu themu i u njoj napraviti da je default.ctp html5 , imaš ovdje objašnjeno 

http://book.cakephp.org/2.0/en/console-and-shells/code-generation-with-bake.html

 

 

Također korisno je pročitati i ovo http://www.codeforest.net/cakephp-from-scratch-theming-in-real-life-example-part-one

 

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Poruka je uređivana zadnji put pon 20.2.2012 19:02 (Nix).
15 godina
neaktivan
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Što mislite o ovoj knjizi 

 

http://www.amazon.co.uk/HTML-CSS-Design-Build-Sites/dp/1118008189/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1329852472&sr=1-1

 

 

Želio bih naučiti web dizajn a HTML/CSS su osnove svega...što kažete jel vrijedi?

Fitness osobni trener - Više informacija na PM
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Ja bih ti preporučio ovu:
Wrox - Beginning Web Programming with HTML, XHTML and CSS
Javi mi se na PM.

15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Moja osobna preporuka bi ti bila da ovdje prođeš osnove HTML (i to doslovno ovdje što piše pod Basic), i onda se baciš na Missing Manual: CSS.

 

Kasnije, zavisi što već planiraš učiti (jel to PHP, ASP, JavaScript ili nešto treće) potražiš to područje od Missing Manuala ili Wroxa.

Ako kreneš na MS-ove tehnologije, onda obavezno se upoznaj sa MSDN-om. 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.2.2012 21:03 (Bukva).
12 godina
neaktivan
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Ovako nešto me zanima...

Mislio bih nešto raditi na nekom od njih, ali se nemogu odlučiti da li počnem sa PHP-om ili HTML-om.

Pošto čujem da je PHP dosta nesiguran, pa me zanima u kojem smislu?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.2.2012 21:06 (Cadza).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
Bukva kaže...

Moja osobna preporuka bi ti bila da ovdje prođeš osnove HTML (i to doslovno ovdje što piše pod Basic), i onda se baciš na Missing Manual: CSS.

 

Kasnije, zavisi što već planiraš učiti (jel to PHP, ASP, JavaScript ili nešto treće) potražiš to područje od Missing Manuala ili Wroxa.

Ako kreneš na MS-ove tehnologije, onda obavezno se upoznaj sa MSDN-om. 

Hvala Bukva.

 

Krenuti ću s w3schools i s Wroxovom knjigom od forumaša iznad.Zatim Missing Manual:CSS i onda PHP :) 

Fitness osobni trener - Više informacija na PM
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

@Cadza

HTML je statični front-end jezik. Drugim rječima, (x)HTML je kostur svake stranice.

Ako hoćeš nešto imati na serverskoj strani, onda ti treba PHP, ASP, Ruby, ili neki trejći jezik za server-side programming.

Dizajn stranice radiš poreko CSSa.

Dinamičke elemente dodaješ preko JavaScripta.

_________________________________________

To su četiri osnovne tehnologije za izradu neke potpune web stranice (pod ovo potpuno mislim da da postoji neka baza i da stranice ne izgleda kao da je iz '90-tih).

 

Kao početniku preporučam HTML sa CSS-om, i kasnije prema PHP-u i JavaScriptu.

Ne postoji siguran / nesiguran jezik. To sve zavisi o programeru.

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.2.2012 21:11 (Bukva).
13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

HTML uvijek na prvo mjesto... PHP ti dolazi kasnije kao server-side tehnologija koja ti može koristiti dosta, ali nije neophodna ako ne misliš raditi stranice koje će se puniti sadržajem svakodnevno... Dakle prvo HTML, pa CSS, pa onda JS, pa tek onda ako se odlučiš PHP/ASP.Net/Ruby etc.

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Moja preporuka:
1. (X)HTML
2. CSS
3. JavaScript + jQuery
4. ASP.NET

Knjige:
1. and 2. Wrox-Beg web design HTML,XHTML, CSS
3. Wrox BegJavaScript
4. Wrox BegASP.NET 4.0 in C# and VB.Net and Wrox ProfASP.NET 4.0

U knjigama pod 4. imaš objašnjen i CSS, JavaScript, jQuery, Entity Framework, LINQ, etc, ali bolje je za svaku tehnologiju pročitati knjigu.

Zapamti jedno, knjiga ti je najbolji prijatelj, samo čitaj, tako ćeš najbolje naučiti. Sigurno se pitaš zašto sve od Wrox-a?, pa zato što su knjige strogo pedagoški pisane, i samo čitaj, kako je negdje @sasa rekao, protrošit ćeš oko 6 mjeseci čitanja i rada, ali vjeruj mi tada ćeš moći reći- "Ja sam Web Developer". Naravno, ne možeš ti za 6 mjeseci čitanja i rada postati dobar dev, iskustvo je majka znanja, ali imat ćeš jako dobru, hajmo reći osnovu (mada je to malo više od osnove). Nije put do kvalitetnog developera posut ružama!
Sretno!

 

EDIT: Ja sam ASP.NET developer i zato preporučam njega, naravno, ko radi u PHP-u neka ti on predloži PHP, ja iz PHP-a imam neko osnovno znanje i ne mogu ti ga predložiti, to neka uradi ko je na "ti" sa njim.

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.2.2012 21:55 (royalhero).
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava
Mislim da je php/.net poprilicno bitan jer se danas jako rijetko rade staticke stranice
Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
 
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

I ja mislim da je bitan, ali nije neophodan za početnika... On kao početnik se ne bi trebao odmah zamarati server-side jezicima...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
david7 kaže...

I ja mislim da je bitan, ali nije neophodan za početnika... On kao početnik se ne bi trebao odmah zamarati server-side jezicima...

Zasto?

 

Poznavanjem npr. C#.Net otvara vrata web developmenta, win developmenta, bla bla bla... dakle pokriva puno sire podrucje od usranog CSS-a i HTML-a koje sa da pokrit u dva tjedna.

Computer games do not affect kids: I mean if Pacman affected us as kids we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills while listening to repetitive electronic music!
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.2.2012 16:07 (tnakir).
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
tnakir kaže...

 

 usranog CSS-a

 Update Browsera sa v1.657-4567.5/21567898 na v 1.657-4567.5/21567899

Dizajn - ode u 3 pm... Pa ozbiljno, kvragu i s takvim jezikom.

Reakcija na citirano Reakcija na citirano
You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put sri 22.2.2012 16:20 (Bukva).
13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Tako je ako se ne pridržava standarda... Ja kažem da bi se on kao početnik trebao prvo zamarati HTML-om i CSS-om, pa tek onda na nešto više...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava
tnakir kaže...
david7 kaže...

I ja mislim da je bitan, ali nije neophodan za početnika... On kao početnik se ne bi trebao odmah zamarati server-side jezicima...

Zasto?

 

Poznavanjem npr. C#.Net otvara vrata web developmenta, win developmenta, bla bla bla... dakle pokriva puno sire podrucje od usranog CSS-a i HTML-a koje sa da pokrit u dva tjedna.

I Win phone developmenta, a uz malo sreče on bi mogao biti next cool stvar.

15 godina
offline
Re: Razvoj web-stranica - Rasprava

Evo ja radim 4 mjeseca kao PHP Developer i na poslu koriszim framework razvijen od firme koji je odličan. Planiram krenuti u jedan projekt sa prijateljem i pošto framework od firme nije open sourcean i trebalo bi kroz dosta papirologije prolazit da ga mogu koristit, malo sam se informirao od starijih kolega i dosta njih je predložilo CakePHP. Jedina mana koju ima je nepostojanje podrške za upload datoteka, no to mogu i sam složit. Glavno je da su tu klase za komuniciranje s bazom i jednostavno vađenje liste objekata, da model lako dolazi do svojih varijabli, generiranje admina, MVC pristup, router za slaganje linkova, ostalo se sve da složit. Pogledao sam tutorial na youtubeu, dosta je jednostavan za korištenje, dosta toga je intuitivno, tako da ne bi trebalo bit problema. Kad nešto složim javim se s dojmovima :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
13 godina
offline
Razvoj web-stranica - Rasprava

Koja je to firma? Btw samo naprijed s Cake-om, nećeš pogriješiti!

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice