Web stranica pocetak

poruka: 35
|
čitano: 4.155
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Web stranica pocetak

Prilicno sam nov u ovom polju pa me zanima sta sve treba za pokretanje web stranice. Znam da treba nabaviti domenu i hosting.  Kad sam to nabavio sta onda? 

Ako je vec objasnjeno u nekoj temi molim vas stavite link ja je nisam uspio pronaci.

 

hvala

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Web stranica pocetak
someguy kaže...

Prilicno sam nov u ovom polju pa me zanima sta sve treba za pokretanje web stranice. Znam da treba nabaviti domenu i hosting.  Kad sam to nabavio sta onda? 

Ako je vec objasnjeno u nekoj temi molim vas stavite link ja je nisam uspio pronaci.

 

hvala

Ako ne znaš, nemoj !

 

Web stranice možeš raditi CMS sustavom ili klasičnik kodiranjem. Ako to ne znaš nemoj !
Prvo nauči pa se onda uputi raditi.

 

Ovdje imaš odlične tutorijale za izradu web stranica.

Ako sam ti pomogao stisni HVALA ! LP! :)
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.6.2014 11:47 (TheMenstalist).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Web stranica pocetak
TheMenstalist kaže...
someguy kaže...

Prilicno sam nov u ovom polju pa me zanima sta sve treba za pokretanje web stranice. Znam da treba nabaviti domenu i hosting.  Kad sam to nabavio sta onda? 

Ako je vec objasnjeno u nekoj temi molim vas stavite link ja je nisam uspio pronaci.

 

hvala

Ako ne znaš, nemoj !

 

Web stranice možeš raditi CMS sustavom ili klasičnik kodiranjem. Ako to ne znaš nemoj !
Prvo nauči pa se onda uputi raditi.

 

Ovdje imaš odlične tutorijale za izradu web stranica.

Zar se nemoze jednostavno staviti template i tjt.

Zanima me sta treba raditi do tog dijela kad se kreira stranica?

10 godina
neaktivan
offline
Web stranica pocetak

Kakav template ?

Ako sam ti pomogao stisni HVALA ! LP! :)
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Web stranica pocetak
TheMenstalist kaže...

Kakav template ?

Template, tema nešto ovog tipa

http://www.templatemonster.com/

15 godina
offline
Re: Web stranica pocetak
someguy kaže...

.. Znam da treba nabaviti domenu i hosting.  Kad sam to nabavio sta onda? 

..

 -ništa, tj stranicu možeš napraviti i u notepadu (naziv index.html) recimo sa sadržajem 'to je moja stranica', uploadati je na web host i to je to.

Sve ostalo nema odgovora, tj ti moraš znati barem pitanje.

 

TheMenstalist kaže...
..

Ako ne znaš, nemoj !

 

..

 ovo je recimo najbolji odgovor. Napraviti stranicu je jednako lako kao i natipkati npr text u wordu (ili jednako teško ako se želi nešto 'dobro'...).

Sam template ti baš ništa ne pomaže, jer ako učiš tad je to pandan copy-pasteu iz kojeg ništa nisi naučio osim što će stranica možda izgledati lijepše..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
11 godina
neaktivan
offline
Web stranica pocetak

Trebam napraviti stranicu za neku udrugu dakle to sto je template nije važno, mene zanima kako doći do toga da biram template tj sta raditi prije samog odabira izgleda stranice.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Web stranica pocetak
someguy kaže...

Trebam napraviti stranicu za neku udrugu dakle to sto je template nije važno, mene zanima kako doći do toga da biram template tj sta raditi prije samog odabira izgleda stranice.

 prije svega, moraš NAUČITI kako se (bilo što) radi. Ne možeš krenuti u izradu učeći se... (ili možeš).

-ako možeš, npr dovoljno je (najlošije ali gudanaf for primjer) u wordu napravi 'nešto' i to izvezi kao stranicu. (bar pogledaj opcije snimanja u spomenutom wordu, kao i njegove templateove..). Potrebno je znati i kako se nešto uploada, to si uz podatke dobio od hosta, hint FTP.

-dali je neki drugi editor bolji? Da... ali ovisi što imaš, trebaš, želiš... uz to da većina hostova nudi svoj generator, pa i čisti tudum klik-nextom za pola minute ima stranicu. Također i u tom slučaju postoje odgovarajući templateovi..

-ti pak (ne razlikujući što-zašto-kako) znaš za CMS i template, jednako kao da imaš far od Opel Corse i sad bi taj far stavio negdje na neki auto.. možeš ga stavit na stražnji sic.

 

Dali sad možda razumiješ kako si postavio pitanje? Ti bi želio birati template... template je samo predefinirana postavka za nešto, u ovom slučaju izgled strancie (ali može biti bilo što drugo), to ovisi i o softwareu koji koristiš, pa do toga što možeš koristiti na nekom hostu.

 

Umjesto teme jednostavno pokreni bilo koji program (pa i word ili notepad, ovisi što imaš, čak ovisi koji OS koristiš) za izradu stranice, svi nude nešto za početak, svi imaju i primjere za početnike. Tad google i forum za konkretna pitanja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 21.6.2014 13:29 (ihush).
10 godina
neaktivan
offline
savjeti

pozdrav svima,

 

pogledao sam tutoriale na youtubu kako se programira u xhtml-u i css-u i ne cini mi se nesto komplicirano. Sada bih napravio svoju prvu stranicu pa me zanima nekoliko stvari:

dakle, najprije me zanima kako se napravi ovaj izgled stranice: http://www.bug.hr/ znaci s lijeve i desne strane da je praznina, a u sredini sadrzaj.

 

zatim me zanima ako postavim izbornik recimo: naslovnica, nesto, nesto_drugo, kontakt. kad kliknem na jednu opciju, onda da mi se samo sadrzaj promijeni, a izbornik ostane.

da li svaka opcija mora imati novu html datoteku, pa ovaj dio koda s izbornikom kopiram, ili se to radi nekako drugacije? da bude kao na bugovoj stranici, ovaj izbornik (vijesti, kolumne, BOS plus...) uvijek ostane gdje god kliknem.

 

i zadnje pitanje, slicno prethodnom, ako radim stranicu na vise jezika, dakle sve isto samo je tekst na drugom jeziku, da li za svaki jezik se treba napraviti sve ispocetka ili postoji neki jednostavniji nacin?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: savjeti

Pozdrav i tebi,

 

ne želim sad tu bit neki š*pak, al moram reći nekoliko stvari kao odgovor na tvoje, a i ove prethodne postove.

 

  • prije nego što postaviš pitanje, prouči ono što ti nije jasno jer odgovor i nije tako daleko kako ti se čini
  • ako nisi spreman googlati i unutar 20 min (iako je i to previše, al ajd...) ne možeš naći ono što trebaš, ostavi se toga jer nije to za tebe (ovo je samo dobronamjerni savjet da ne gubite svoje vrijeme).
  • u većini slučajeva ćeš puno više naučiti ako sam dođeš do rješenja (pitaj samo onda kad si stvarno zapeo i treba ti mala pomoć)
  • to što si pogledao par tutoriala ne znači da si spreman napravit space shuttle.
  • da bi uopće mogao početi moraš znati ono osnovno (u tvom slučaju: zašto se u html-u i css-u ne programira).
  • nemoj preskakat stvari. Ako nisi naučio box model i pozicioniranje nemoj se uopće zamarat podstranicama i višejezičnošću.
  • google nam je svima najbolji prijatelj, neka bude i tebi {#}

 

Ništa od ovoga što sam napisao nije zlonamjerno i samo želim pomoći (sjeti se metafore s ribom i pecanjem). {#}

10 godina
neaktivan
offline
Re: savjeti

pa dobro ne moras odmah na pocetku ljudima ubijati volju za radom i ucenjem. :D

 

nisam guglao, ali sam pogledao izvorne kodove vise stranica i nisam uspio naci odgovore na moja pitanja. a za gugl mi se cini da su moja pitanja malo opsirnija pa mi je jednostavnije bilo opisati moj problem na forumu.

nisam pogledao par tutoriala nego njih 46

gdje je sve dobro objasnjeno, i sto je najvaznije razumio sam sve dijelove, tj. nista mi nakon videa nije ostalo nejasno. samo nisam robot da odmah sve zapamtim pa cu vjerojatno tokom izrade stranice opet pogledati videa koja mi trebaju. ovdje sam samo dosao po nekoliko savjeta da ne zapocnem raditi, pa da kasnije moram mijenjati dosta stvari. ne vidim u cemu je problem.

nisam rekao da zelim spaceshuttle vec jednostavnu html css stranicu koju bih sam napravio da dobijem malo iskustva u tome, a kasnije mozda bude i programiranja u php-u. od nekud moram poceti.

 

nadam se da cu dobiti odgovore na moja jednostavna pitanja. :D

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Re: savjeti

To ti i govorim, postavio si pitanje prije googlanja, a odgovor si mogao naći puno brže da si googlao.

Upravo zbog toga ti ne želim dati odgovor nego te naučiti kako doći do odgovora. {#}

 

link

15 godina
offline
Re: savjeti
Cartman93 kaže...

.. od nekud moram poceti.

 

nadam se da cu dobiti odgovore na moja jednostavna pitanja. :D

 

 

- počenš tako da kreiraš u nekom editoru, neku stranicu... 90% pitanja tad eliminiraš, jer 'vidiš' npr opcije aligmenta-centriranja.. kao i template. Kad to pogledaš ispod haube (source) tad vidiš i kod koji to radi (za razliku od onog sourcea kojeg si gledao s weba, tamo ne vidiš source nego rezultat koji ti server pošalje).

- pitanja mogu biti jednostavna, odgovori vrlo rijetko...

- forumski vs google za takve stvari pobjeđuje google, jer odgovor sam dobiješ za par minuta dok ovdje može proči par sati-dana. Istovremeno vidiš dali je to ono što tražiš, jer nije lako pogoditi (početnička) pitanja, tj odgovor koji ovisi o načinu postavljanja pitanja... googlanjem i taj problem eliminiraš trenutno, jer rezultat je ili nije ono što si želio. Ovako na forumu svi nesporazumi lako pređu u flamanje umjesto pomoć...

 

btw:

- koraci-redosljed. Prvo osnove, sama stranica-html, tek nakon tog ide npr php i programiranje. Kao zbarjanje pa množenje. Nema preskakanja.

- gledanje videa je uvjek lako, kao kad gledam gimnastičere, kuhare, gitariste... ili programere, designere, slikare.. NJIMA je to lako, ali oni to rade barem 10 godina... dok ti gledaš video 10 minuta. Nema lakog posla, od pečenja palačinki nadalje, znaš ili ne znaš, tek nakon tog je ''lako''.

- nisu svi za sve, osim 'staljinističkog' velikog vođe koji je u svemu najbolji. Možda je tvoja sudbina biti php programer, možda konobar... to ovisi o tebi, koliko si spreman vremena uložiti u učenje-razvoj, nakon tog dali si samo npr codemonkey ili onaj koji nešto (novo) napravi, jer copy-paste je 'lak' i za tudume... ali tad si vjerojatno u pogrešnoj branši. Računaj da ti za profesionalno bavljenje biločime (osim najstarijim zanatom) treba spomenutih 10 godina pripreme.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.7.2014 11:18 (ihush).
9 godina
neaktivan
offline
Re: savjeti

HTML i CSS su osnove bez kojih sajt nemožeš napraviti, al ima tu masa stvari koje treba postaviti prije pianje prve linije koda. Ptvo naući HTML i CSS, pa neki od serverskih jezika i JavaScript to je što ti treba da bi znao to isprogramirat. No ima tu i masa drugih stvari koje su bitne, a ne odnose se na programiranje.

10 godina
neaktivan
offline
Web stranica pocetak

evo mene opet. :D

 

ovako, ja bih na svojoj stranici imao naslovnu fotografiju, izbornik s lijeve strane (ispod slike), a desno od toga jedan veliki <div> sa sadrzajem i kako korisnik klikne na opciju iz izbornika, tako da mi se promijeni sadrzaj u divu. e sad mene zanima, posto slika i izbornik ostaje uvijek isti, da li ja mogu njih staviti u jednu html datoteku, a u ostalim datotekama da mi je samo taj veliki <div>, naravno namjesten na svoju poziciju i onda da nekako includam stranicu s izbornikom u ostale stranice? nesto sam guglao ali nasao sam neke include tagove i to mi nista nije radilo i javascript rjesenja (sto bih rado izbjegao jer jos ne znam programirati u tome), odnosno da li je to moguce napraviti iskljucivo preko html-a?

 

sto mi vi preporucate, da probam tako nesto iskombinirati ili da na seljacki napravim nekoliko datoteka koje ce dijelom imati isti kod (sto je vrlo lose rjesenje)?

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Web stranica pocetak

U html-u to nije moguće napraviti. Moraš koristit php

 

ono što tebi treba je nekoliko php fileova (index.php, header.php, sidebar.php, footer.php...).

 

u index.php ti ide nešto ovako:

 

<?php include 'header.php'; ?>

 

   <div id="content-wrapper">

     <?php include 'sidebar.php'; ?>

 

     <div id="content"></div>

   </div>

 

<?php include 'footer.php'; ?>

 

u header.php:

 

<!DOCTYPE html>

<html lang="en">

   <head>

     <title>Title Page</title>

     <meta charset="UTF-8">

   </head>

   <body>

     <div id="header"></div>

 

a u footer.php:

 

     <div id="footer"></div>

   </body>

</html>

 

u sidebar stavljaš naravno izbornik ili što već hoćeš.

 

ovo ti je samo primjer, sve možeš po želji prilagođavat.

 

P.S. Za rad s php-om moraš imat instaliran Apache server. Ako si na windowsima možeš instalirat xampp.

Poruka je uređivana zadnji put čet 17.7.2014 2:45 (dandrija).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Web stranica pocetak

Za takve stvari se koristi baza i php (il sl. serverski kod), XAMPP je meni radio najmanje problema, WAMPP ti je isto za windows platformu ako si na Linuxu onda LAMPP. Samo se pobrini da ti hosting ima odgovarajući serveski jezik, ako se odlućiš za php onda obvezatno hostinge na linuxu.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Web stranica pocetak

Nemoj širit dezinformacije. Za ovo što on želi napravit ne treba mu baza podataka.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Web stranica pocetak

Da može se i bez baze no kasnije će mu vijerojatno trebat, ako se to bude širilo, pa je bolje odmah se upitat dali mi treba baza ili ne. Da nemora kasnije ponove sve nanovo pisati.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Web stranica pocetak

bok,

 

napravio sam preko 90% stranice sto se kodiranja tice i mogu reci da sam vec dosta toga naucio o html-u i css-u, te koncept spajanja kodova u php-u (jedino me pozicioniranje elemenata malo jebe :D). ja sam to napravio malo drugacije nego sto je dandrija napisao, tj. imam samo index.php a u njemu samo includam ostale html stranice, tj one koje mi trebaju. tako sam vidio na youtubu i cini mi se jednostavnije od ovog.

 

sto se tice baze podataka, za sada mi ne trebaju, ali mozda ih u buducnosti i dodam ako bude potrebno.

 

jos me jedino zanima kako mogu pratiti broj posjeta i jedinstvenih posjetitelja? da li se to moze vidjeti negdje drugdje (recimo tamo gdje uploadam stranicu) ili mora bas biti na stranici? ja sam nasao neke vec unaprijed napravljene brojace, ali to ne zelim imati. da li se moze nekako napraviti da mi se broj u obliku integera spremi u neku varijablu, pa da to onda negdje ispisem na stranici(stavio bih jako sitan font i iste boje kao pozadina pa da bude vidljiv jedino kad se oznaci tekst)?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Web stranica pocetak

Vjerojatno možeš vidjet u cpanelu (tamo gdje uploadaš stranicu {#}).

10 godina
neaktivan
offline
Re: Web stranica pocetak
Cartman93 kaže...

bok,

 

napravio sam preko 90% stranice sto se kodiranja tice i mogu reci da sam vec dosta toga naucio o html-u i css-u, te koncept spajanja kodova u php-u (jedino me pozicioniranje elemenata malo jebe :D). ja sam to napravio malo drugacije nego sto je dandrija napisao, tj. imam samo index.php a u njemu samo includam ostale html stranice, tj one koje mi trebaju. tako sam vidio na youtubu i cini mi se jednostavnije od ovog.

 

sto se tice baze podataka, za sada mi ne trebaju, ali mozda ih u buducnosti i dodam ako bude potrebno.

 

jos me jedino zanima kako mogu pratiti broj posjeta i jedinstvenih posjetitelja? da li se to moze vidjeti negdje drugdje (recimo tamo gdje uploadam stranicu) ili mora bas biti na stranici? ja sam nasao neke vec unaprijed napravljene brojace, ali to ne zelim imati. da li se moze nekako napraviti da mi se broj u obliku integera spremi u neku varijablu, pa da to onda negdje ispisem na stranici(stavio bih jako sitan font i iste boje kao pozadina pa da bude vidljiv jedino kad se oznaci tekst)?

Zasto to zelis? Uzmi si google analytics, odlican je i koriste ga i velike stranice. Nema smisla da radis svoj brojac, a i da bi to mogao napraviti moras jos puno nauciti.

You dont make 500 million friends without a few enemies.
10 godina
offline
Web stranica pocetak

Baš... imaš Google Analytics, Stat Counter pa mjeri s njima.

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Web stranica pocetak
Pozdrav svima.Imam jedan problem. Napravio sam web stranicu u frontpageu i stvio temu compas. Kad je testiram na lanu sve je super u pregledniku je tema compas,no kad stranicu stavim na web host teme nema.Sad molio bih ak bi mi neko mogao pomoci.Hvala safesurfing.comuv.com
why drink and drive when you can smoke and fly
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Web stranica pocetak
ivo0 kaže...
Pozdrav svima.Imam jedan problem. Napravio sam web stranicu u frontpageu i stvio temu compas. Kad je testiram na lanu sve je super u pregledniku je tema compas,no kad stranicu stavim na web host teme nema.Sad molio bih ak bi mi neko mogao pomoci.Hvala safesurfing.comuv.com

Kako mislis temu? Meni stranica radi. Mislis na css stylesheet?

You dont make 500 million friends without a few enemies.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Web stranica pocetak

{#} Nisam znao da još uvijek netko koristi FrontPage.

To je zastarjeli alat i trebao bi ga prestat koristit.

Seriously, put that shit away.

 

FrontPage koristi tablice za izradu layouta.

 

Malo proguglaj i nađi si nove tutoriale za izradu web stranica ako se time misliš počet bavit.

 

Ili nađi tutorial kako instalirat wordpress i postavit neku temu.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.8.2014 21:42 (dandrija).
12 godina
neaktivan
offline
Web stranica pocetak
Ma ja to ovak iz dosade.Instalirat cu si ja wordpress i nema problema.
why drink and drive when you can smoke and fly
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Web stranica pocetak
O cemo da pisem,ljetno je ferije,lezim u krevetu,slomio nogu.Ako ko ima kakav prijedlog.
why drink and drive when you can smoke and fly
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Web stranica pocetak

Hmm..

Hoćeš otvoriti blog ili napraviti web stranicu? 

 

 Na blogu se pišu tvoji događaji i kojekakve stvari. A stranica može biti statična - npr. za neku tvrtku koja sadrži osnovne podatke - kontakt, čime se bavi, proizvodi.. Ili ako hoćeš nešto drugo

Ako sam ti pomogao stisni HVALA ! LP! :)
 
0 2 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Web stranica pocetak
Me bilo sta ionak nevjerujem da ce se nadi i na gohlu iako podnesem zahtjev
why drink and drive when you can smoke and fly
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice