DC Motor problem sa okretajima

poruka: 7
|
čitano: 3.096
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
DC Motor problem sa okretajima

Pozdrav svima.

 

Radim na jednom skolskom projektu za zavrsni rad. Pokusavam napraviti POV Globe. Sve je napravljeno samo motor steka. Naime vec sam

imao problema sa istim tim motorom. Taj motor sam izvukao iz mini usisavaca. Imao je 3 baterije spojene u seriju, 3V i 3A. Problem je kod

tih baterija sto su vec gotove. Poslje punjenja rade otprilike 1 min spojene na motor. U zamjenu za njih sam trazio neki adapter ili transformator

pa sam nasao neki stari punjac od laptopa. Daje 3.5A i 18.5V, problem je kod toga sto kad spojim taj adapter direkt na motor on pocne raditi ali

steka, okrene jedan krug i stane, tako skroz... A kada izmedju stavim krokodil stipaljke koje su dosta manjeg promjera, tanje zice od adaptera i 

motora (na motoru su vec zalemljeni kontakti) motor ljepo radi na visokim obrtajima i bez stekanja sto mi i treba, samo sto se taj tanki kabal zagrije 

za pola min i pocinje se taliti... 

Dakle na debeljoj zici ne rad (steka) a na tanku tali... Ako neko zna sto bi moglo biti i sto da napravim...

 

Par slika od motora i adaptera, stavio bih i video ali previse iznosi...

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.4.2015 20:07 (Alen125).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: DC Motor problem sa okretajima
Dakle taj motor je radio na 3 baterije serijski spojene? Ako su AA, to je 3x1.5=4.5V. Ti si taj motor spojio na 18.5V,što je 12.5V više nego za što je motor napravljen. Kod tanje žice veći je pad napona, dakle i motor radi na naponu bližem predviđenom. Uzmi multimeter i izmjeri napon poslije te tanke žice, da vidimo je li u tome problem
Ako si stisnuo TU, stisni i HVALA da znam tko si
11 godina
neaktivan
offline
Re: DC Motor problem sa okretajima

Dakle dok sam spojio sa tankom mjerio je oko 11-12V i za 5 sec je zica izgorila...

Struja je narasla oko 7A

16 godina
moderator
online
Re: DC Motor problem sa okretajima

Treba ti step-down (buck) DC-DC converter, kojim bi napon snizio na prihvatljivu vrijednost za motor pa te onda ne bi mučila debljina žica. 

13 godina
offline
Re: DC Motor problem sa okretajima
Ili drugo napajanje sa pravilnim naponom, npr. ATX napajanje ima izvode sa 3.3V i 5V, barem 5-6A struje i možeš ih nabaviti za sitne novce(možda već imaš jedno viška, ako ne pitaj po servisima). Možda bi mogao proći i punjač od tableta, svi imaju izlaz od 5V i 2 ili više ampera
Ako si stisnuo TU, stisni i HVALA da znam tko si
11 godina
neaktivan
offline
Re: DC Motor problem sa okretajima

Uf, jel ima neko rjesenje gdje nebi morao kupovati/sastavljati nove sklopove? 

11 godina
neaktivan
offline
Re: DC Motor problem sa okretajima

Staro ATX napajanje bi vec mogao naci... budem to probao onda.

To i jesam koristio prije za isprobavanje i na tome je radilo, onda mi je to bilo malo veliko ali izgleda da cu onda nekako morat stisnut to sve, hvala na pomoci! :)

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice