Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.845.838
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Mene više zanima kako održavate vrh. Čime? Kako? Koliko često?

Zadnji put kad sam vidio sjajan vrh je bilo kad sam unboxo lemilicu.

Ovdje kod mene nemaju spužvice za lemilice pa koristim spužvicu za ribanje rerne/štednjaka (jbg DIY rješenje).

Novi vrhovi u mome mjestu i ne postoje, imaju jedino tinol pastu.

Vrh mi je crn, i jedino da šmirglom mogu očistit(kao da ima čađe). Vjerojatno sam sjebo vrh s takvim čišćenjem :/

 

Ovo s spuzvicom ti je najgore sta si mogao napraviti, zbog toga ti se vrh ne sjaji.

Ta spuzvica na temperaturi gori i zbog toga imas problem.

Smirglom ti je isto jako lose cistiti za vrh jer mu trosis onaj vanjski sloj koji je namjenjen da se na njemu lem drzi.

Kad nemas nista za ocistiti najbolje ti je natopiti vrh lemom i samo zamahnes lemilicom prema dole da lem padne s vrha i imas cisti vrh.(naravno ne na nezasticeni pod ili stol posto ces ga unistiti,)

 

fer-de-lance 

Meni je obicna spuzvica gorila kad sam dosao lemilicom na nju.

Poruka je uređivana zadnji put pet 1.9.2017 2:17 (CroNk3r).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...

Pazi prilikom šmirglanja, jer ako oguliš gornji sloj (srebrne boje, ne znam koji metal) onda ti vrh bude trajno crn i ide u smeće.

To crno nije čađa, nego oksidacija, i možeš njenu pojavu smanjiti tako da smanjiš snagu lemilice (napravi si regulaciju, ili nabaci samo jednu diodu serijski s lemilicom, ali to upitno šljaka).

Bilo kakva sppužvica je ok, nema neke razlike, a dobre su i one mrežice kaj su baš namijenjene za to.

Uglavnom, blago pošmirglaj oksidaciju, kad se lemilica zagrije rastopi hrpu tinola po vrhu i onda na dobro namočenu spužvicu stisni par puta u kratkim intervalima tak da stalno vrtiš lemilicu i budeš dosta očistio.

Ali, bez regulacije snage se bude opet zacrnilo.

 

 

I mislio sam da sam sjebo vrh sa šmirglom. Lemilica je 30W što je Baksa predložio tu odavno, i ima rupice. Tj to je kit za početnike od 90 kn iz Chipoteke. 

 

 

mbaksa kaže...
Dex.pwn kaže...

Mene više zanima kako održavate vrh. Čime? Kako? Koliko često?

Održavanje? Nikakvo šmirglanje. Kad sam gotov s lemljenjem, očistim vrh, ponovno nanesem svježim lem na njega (obilno ovaj put) i ostavim ga gore, isključim lemilicu i odložim.

 

Ako si ostavljao čist vrh pa onda isključio lemilicu - zbog toga ti je takav, možda si ga onda i uništio. Tako sam ja uništio prvi vrh na prvoj lemilici koju sam kupio, kad još skoro ništa nisam znao o lemljenju. Još jedna važna stvar - brijem da imaš neku jeftinu lemilicu bez regulatora temeperature. Čim lemilicu ne misliš koristiti unutar idućih 5 minuta, možda i manje, ištekaj je iz struje.

 

Uglavnom, meni uvijek na vrhu lemilice ima lema. Ne znam je li to nužno kad recimo nekoliko minuta, ili možda 5-10 minuta, lemilica mi stoji uključena bez da je kroz to vrijeme koristim, no otkad uvijek imam lem na vrhu lemilice - nemam problema s propadanjem vrha.

 

Regulaciju temperature nema, al dal se sama isključi nakon dostignute temperature ne znam. Ugl nije da ju ostavim da radi, a ja odem na kavu.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Mislim na ovu spužvicu, il šta je to već. Ne onu za ribanje suđa.

16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
I mislio sam da sam sjebo vrh sa šmirglom. Lemilica je 30W što je Baksa predložio tu odavno, i ima rupice. Tj to je kit za početnike od 90 kn iz Chipoteke.

Mislim da ti je fer-de-lance tu preporučio.

 

Ja imam drugačiju, neku ZD bez rupica. Ne znam da li se moja sama isključi, znam samo da ako je dulje ostavim, da se vrh previše ugrije, toliko da vreli flux iz tinola pršti na sve strane. Valjda se isključi nakon što dosegne određenu temperaturu, no ta temperatura koju dosegne kad je se dulje ostavi je previsoka. Još ako onda na njoj nema dovoljno lema, čađavi vrh je skoro pa zagarantiran.

 

Dex.pwn kaže...

Mislim na ovu spužvicu, il šta je to već. Ne onu za ribanje suđa.

Onda reci žica, metalna mreža, štogod, samo ne spužvica. Ne znam koliko je to dobro, ja osobno koristim ovako nešto i meni je to OK. Jest da je vrijeme da promijenim žicu, ali nikad se ne sjetim naručiti, a i nije mi još hitno (a kad bi mi i bilo, još uvijek imam spužvice).

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Moguće, ne sjećam se iskreno.

Moja se onda isključi, jer nedavno sam ju koristio 30ak minuta u komadu i nije ništa prštalo, samo sam ju češće morao umakat u pastu i čistit s tim žicom.

7 godina
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...

Meni je obicna spuzvica gorila kad sam dosao lemilicom na nju.

Da, one za suđe brzo propadnu (moraju biti jako vlažne), ali neka malo bolja dugo izdrži.

Ja koristim spužvu za brtvljenje prozora na bazi asbesta koja ekstremno jako ekspandira (neka švabska) 

Odrezao sam si do sad samo jedan komad, i već pola godine je ko nov 

Inače, ta spužva mi je otrgla komad prozora kad sam loše zabrtvio.

Jedan prijatelj ju je u švabiji koristio za krpanje stiropor fasade i jednom im je otrgla cijeli jedan kut fasade na zgradi  

 

 

 

 

Kruha i igala...
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
fer-de-lance kaže...
CroNk3r kaže...

Meni je obicna spuzvica gorila kad sam dosao lemilicom na nju.

Da, one za suđe brzo propadnu (moraju biti jako vlažne), ali neka malo bolja dugo izdrži.

Ja koristim spužvu za brtvljenje prozora na bazi asbesta koja ekstremno jako ekspandira (neka švabska) 

Odrezao sam si do sad samo jedan komad, i već pola godine je ko nov 

Inače, ta spužva mi je otrgla komad prozora kad sam loše zabrtvio.

Jedan prijatelj ju je u švabiji koristio za krpanje stiropor fasade i jednom im je otrgla cijeli jedan kut fasade na zgradi  

 

Uh!!!

 

Ja se s tim, ako je to sigurno na bazi azbesta ne bih igrao!

 

Bjež od toga ko vrag od tamjana!

 

Baš ti i ne trebaju pluća puna iglica od azbestbog silikata!!!

 

 

 

7 godina
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Bez brige, ta spužvica se ni malo ne troši, tak da ništa štetno ne odlazi u zrak.

A imam i jedan ventilator koji usisava direktno iza lemne stanice, pa pokupi praktički sve čestice koje su u dimu.

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.9.2017 10:44 (fer-de-lance).
15 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Zna netko kako se zovu naši telefonski utikači/utičnice sa slike (3 kontakta, trokutasti razmještaj)?

Želim preraditi stari telefon iz '56. (koji ni nema takav utikač, već samo 3 žice za našarafiti). Slabo se razumijem u telefoniju, može mi netko preporučiti dobar resurs koji opisuje kako telefonska linija funkcionira standardno preko dvije žice, kao i te stare preko tri žice? Koliko sam skužio, ti stari telefoni uglavnom koriste pulsno biranje pa ću morati napraviti konverter s pulsnog na tonsko...

(donji) (donji)
Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2017 17:03 (Proz0r).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Proz0r kaže...

Zna netko kako se zovu naši telefonski utikači/utičnice sa slike (3 kontakta, trokutasti razmještaj)?

Želim preraditi stari telefon iz '56. (koji ni nema takav utikač, već samo 3 žice za našarafiti). Slabo se razumijem u telefoniju, može mi netko preporučiti dobar resurs koji opisuje kako telefonska linija funkcionira standardno preko dvije žice, kao i te stare preko tri žice? Koliko sam skužio, ti stari telefoni uglavnom koriste pulsno biranje pa ću morati napraviti konverter s pulsnog na tonsko...

 Ijoooj, to je bilo prije jedno 15-20 god... ak ne i više.. u kući sam mjenjao sve utičnice, i čini mi se da se i u ovim trostrukim koriste samo dvije žice, tj, nema razlike u spajanju.

Samo u biranju.

 

Nek netko ovo potvrdi. A za biranje ne znam.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
7 godina
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Koliko se ja sjećam, treća žica je bila za aktiviranje zvona.

Telefon možeš spojiti da radi, ali za zvono budeš morao vjerovatno raditi neke modifikacije da ga okidaš preko te treće žice (paliti preko releja ili MOSFET-a ili nekaj slično) i namontirati dodatni taster (normalno otvoren) da kad digneš slušalicu prestane zvonjava.

Pretpostavljam, nisam to nikad radio, pa ti svejedno pronjuškaj neke primjere po netu i provjeri.

A kaj se tiče pulsnog biranja, morat ćeš napraviti konverter (pronjuškaj po netu).

I ovo kaj sam naveo imam osjećaj da ne bude dovoljno da to proradi ako ne nađeš neki konverter koji bude prepoznao kad je slušalica dignuta pa da automatski odgovori na poziv.

Uglavnom, zanimljiv projekt 

Sretno !!!

Kruha i igala...
15 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kažu da se razlikuje od jednog do drugog rutera/modema da li podržava pulsno biranje ili ne - navodno ima u datasheetu, ali nema datasheeta za naći 

Jel možeš preporučiti neki resurs da pročitam kako se standardnom bakrenom paricom prenose signali zvonjenja, odgovaranja na poziv itd., kako sve to funkcionira preko dva vodiča? Isto tako, kako točno funkcionira pulsno kao i tonsko biranje? Kad znam kako funkcionira, dosta će mi lakše biti istraživati dizajne konvertera i smisliti način za prijenos signala zvonjenja, dizanja/spuštanja slušalice itd. između samog telefona i linije.

Hvala, čini mi se da ću se zabaviti s ovim 

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.9.2017 19:02 (Proz0r).
12 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

O biranjima sam dosta učio u srednjoj, prije dosta godina :D

Pulsno biranje ti samo šalje (prekida ili spaja) signal toliko puta koji broj zoveš 1-klik, 2-klik, klik....

A tonsko ti koristi DTMF modulaciju. Vidim da na Wikipediji ima dobar opis.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
15 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Odlično, znači imam dobrog materijala. Hvala!
15 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Čitao sam malo o DTMF-u i mislim da mi je jasno osnovno načelo "kodiranja" brojki - svaki broj je suma dvije sinusoide, svaka određene frekvencije. No nikako ne mogu naći kako se telefonskom linijom od operatera telefonu prenosi signal zvonjave, i što se desi s linijom kad je poklopljena slušalica. Isprike na lošim sposobnostima guglanja, može pomoć?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ovo vam se dogodi kad kupite jeftini kineski i ostavite ga nekoliko dana na balkonu kojeg djelomično sunce obasjava negdje do 12 h.

 

Plastika se, kao što vidite, skrčila! Više ne radi ovo za ravnanje redaka s bitovima, ali se nekako još uvijek da zatvoriti poklopac. A alat sam po sebi - bitovi od mekanog čelika kojeg je lako otkrhnuti, a drška nije centrirana - znači ima ono kao da bi na vrh drške oslonio dlan pa onda prstima rotirao ostatak drške i bit u njoj, međutim to hiće dršku malo na jednu, malo na drugu stranu (nije tolko strašno, ali je iritantno).

 

Pa sad ti kupuj jeftini kineski alat preko eBaya, Banggooda i dr... Isplati se kupiti samo ako ti netko drugi može potvrditi da je naletio na dobar alat. U suprotnom je rizik veliki za to da ćeš kupovati dvaput (kako kaže stara: tko kupuje jeftino, kupuje dvaput ). 

 
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Nikad mi nije ni palo na pamet kupiti tako jeftini alat, jer ako ne radi uopće onda ni ne vrijedi ništa, koliko god malo koštao :)

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Jakovp kaže...

Nikad mi nije ni palo na pamet kupiti tako jeftini alat, jer ako ne radi uopće onda ni ne vrijedi ništa, koliko god malo koštao :)

Nije ni bio baš tako jeftin - valjda oko 70 kuna. Al ono, kako mi ne treba takav nekakav alat baš tako često, misli si čovjek zašto trošiti velike pare na njega.

 

A vidi recimo ovaj primjer:

 

Alat kupljen za 35 kuna u Pevecu pred više od 10 godina. Nisam ni njega bogzna koliko koristio, ali moram reći da je sasvim solidan (izgled kutije vara - kutija je jeftino smeće, ali ipak dovoljno debela i čvrsta), pogotovo kad se uzme u obzir cijena. To mi je najbolje uloženih 35 kuna ikad! 

14 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Eto nekad se i potrefi :)

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ne škrtari kupi Unior 
Ja sam kupio Bosch set di je bio na benzinski prije godinu dana. Još uvijek je cijeli.

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Bome ni bosch nije naj, puko mi je pokoji bit sa ravnim nastavkom.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
3 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mac92 kaže...

Ne škrtari kupi Unior 
Ja sam kupio Bosch set di je bio na benzinski prije godinu dana. Još uvijek je cijeli.

To je za vas profiće, ja sam još uvijek početnik i "povremenjak" . A i imam široko polje interesa pa sad uložiti lovu u skupi alat ili recimo u objektiv ili kakvu drugu foto-video opremu... Hm... Hm.. Hm... Možda dok otplatim Sony a6500 za nekih godinu i pol... 

14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

A gle, ja kupujem 50/50 jeftiniji alat i nesto kvalitetnije, ali svaki put ispadne da je skupi alat zapravo jeftiniji.

 

Isto mi je i stari govorio kako je kupovao  svakakve jeftinije udarne busilice, onda bosch, pa je bosch malo duze izdrzao, a od onda hilti radi vec 10+ godina(kod njega) bez ikakve greske, samo sam mu par puta steker mjenjao i jednom kabel.

Je da je rabljeni bio skuplji nego novi bosch(plavi, profi), ali ocito je da i se nije stedilo na njemu.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

To sve ovisi o tome koliko često nešto radiš s tim alatom i kolika naprezanja taj alat mora trpjeti. Kao što sam napisao, ja sam povremenjak. Nekad prođu i mjeseci da ne dirnem neki komad alata.

 

Ja sam recimo pred nekih 4 godine u Baumaxu kupio bušilicu OK (Baumaxova marka?) s Li-ionskim baterijama za nekih 340 kuna ako se dobro sjećam. U to vrijeme Boscheve i Makitine bušilice s Li-ionskim baterijama koštale su dobro preko tisuću kuna (to su mi dvije-dvije i pol rate za fotoaparat ). Bušilica koju sam kupio nit je jaka (imali smo problema kad smo polikarbonatne ploče pričvrščivali šarafima u drvo da izgradimo poluprozirni zid-sjenilo za terasu, ali je ipak na jedvite jade uspjela to izgurati) niti baterije izdrže ne znam kako dugo, ali ta bušilica mi/nam je neprocjenjiva. Meni sad ne pada na pamet kupovati Makitu (Bosch me ne zanima ) - kad bih je ozbiljno i često koristio, onda naravno da bih je kupio. Ali ovako...

 

Znači, sad kad kao povremenjak pogledam situaciju - da li da kupim tri-četiri različita alata koja ću tek povremeno koristiti ili da svu lovu ulupam u jedan skupi alat koji će većinu vremena stajati neiskorišten, ali zato neću uopće imati druge alate... Računica je jasna. Naravno, problem nastaje kad kupiš toliko jeftin/loš alat da je njegova iskoristivost upitna, ali eto - bušilica OK je bila dobro kupnja.  OK is OK. 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.9.2017 20:59 (mbaksa).
14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Ovo vam se dogodi kad kupite jeftini kineski i ostavite ga nekoliko dana na balkonu kojeg djelomično sunce obasjava negdje do 12 h.

 

Plastika se, kao što vidite, skrčila! Više ne radi ovo za ravnanje redaka s bitovima, ali se nekako još uvijek da zatvoriti poklopac. A alat sam po sebi - bitovi od mekanog čelika kojeg je lako otkrhnuti, a drška nije centrirana - znači ima ono kao da bi na vrh drške oslonio dlan pa onda prstima rotirao ostatak drške i bit u njoj, međutim to hiće dršku malo na jednu, malo na drugu stranu (nije tolko strašno, ali je iritantno).

 

Pa sad ti kupuj jeftini kineski alat preko eBaya, Banggooda i dr... Isplati se kupiti samo ako ti netko drugi može potvrditi da je naletio na dobar alat. U suprotnom je rizik veliki za to da ćeš kupovati dvaput (kako kaže stara: tko kupuje jeftino, kupuje dvaput ). 

 Isti set imam već barem 2 godine i rastavio te sastavio je najmanje 100 laptopa i još tko zna koliko drugih stvari bez ikakvog problema.

 

Očito je to kod kineza kako naletiš, kvaliteta jako varira.

 

Istina, nisam ga nikad na suncu ostavio, ali drška i bitovi su ok kvalitete :)

Kuponi s popustima na Gearbest-u: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ja na poslu koristim Uniorov alat i Makitine bušilice, brusilice i fen za vrući zrak. Bušilica i brusilica je na bateriju i taj komplet nije bio čak niti skup, cijenu ne znam, al su se hvalili da su jeftino prošli. Doma jednostavno se nakupuje nekaj se kupi mjesečno. Set križnih, set ravnih šrafincigera Unior jedan set je 130kn. Kliješta za stiskanje tuljka 130kn, kliješta za stiskanje rj 45 i rj11 konektora 200kn, kombinirke i sjekača kliješta 120 svaka, kofer za alat 250kn, neki bosch set bitova sigurno 150kn. Imam i iz lidla one kao "precizne" jer eto nek se nađe. Kupio sam si i Bosch fen za vrući zrak jer Makitin je bio preskup, a ovog smo prije na poslu koristili dok nije otišao u vječna lovišta. U 2 fuša otplatio sam ga. Zezam se i ja s elektronikom, dapače na poslu je popravljam većinom industrijsku, al eto dobar alat meni je potreban. Uvijek se nađe netko daj mi samo to, pa daj samo pogledaj itd.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
XXX-Man kaže...
Isti set imam već barem 2 godine i rastavio te sastavio je najmanje 100 laptopa i još tko zna koliko drugih stvari bez ikakvog problema.

 

Očito je to kod kineza kako naletiš, kvaliteta jako varira.

Da, i to je ta zaj*bana stvar - naizgled alat (ili uređaj) izgleda isto, a rađen je u drugoj tvornici, s drugačiima tolerancijama i materijalima.

 

Ovaj moj je rastavio jedan laptop.  Nije inače da on nije iskoristiv, ali kvaliteta konkretnog alata kojeg su meni poslali - loša.

 

XXX-Man kaže...
Istina, nisam ga nikad na suncu ostavio, ali drška i bitovi su ok kvalitete :)

Testiši, pa da znamo. 

 

mac92 kaže...

Doma jednostavno se nakupuje nekaj se kupi mjesečno. Set križnih, set ravnih šrafincigera Unior jedan set je 130kn. Kliješta za stiskanje tuljka 130kn, kliješta za stiskanje rj 45 i rj11 konektora 200kn, kombinirke i sjekača kliješta 120 svaka, kofer za alat 250kn, neki bosch set bitova sigurno 150kn.

I začas si nabrojao alata umjesto kojeg se može skoro kupiti koji objektivić.  Ako pribrojimo i ostalo što si nabrojao...

 

Tih 150 ili koliko već kuna mjesečno ti može biti mjesečna rata za sve i svašta. To bi mi recimo mogao biti ovaj objektiv kroz dvije godine. Meni osobno bi kupovanje skupog alata doista bilo bacanje novca, jer mi trebaju druge stvari, a od alata mi treba samo da zadovoljavajuće radi ono čemu je namijenjen. Nekome tko će taj alat zbilja i koristiti je to ulaganje. Svako od nas ima drugačije želje i potrebe. Meni ne treba Fluke za 100, 200 ili 300 eura, meni je Uni-T za 250 kuna sasma dovoljan.

14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ma mislim da nije ni razlika u tvornicama, sve mi nekad izgleda kao da jedna smjena radi dobro, druga loše :D

 

Gdje da nađem sunce samo? :D

Kuponi s popustima na Gearbest-u: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
XXX-Man kaže...

Ma mislim da nije ni razlika u tvornicama, sve mi nekad izgleda kao da jedna smjena radi dobro, druga loše :D

LOL

 

Mada, moguće za neke primjerke.  Za druge se pak vidi da su malčice drugačiji - da su u osnovi rađeni po istom dizajnu, ali uz neka mala odstupanja, sitne izmjene.

 

XXX-Man kaže...

Gdje da nađem sunce samo? :D

Da se tebi to testira, našao bi ti sunce! 

 

14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ma kinezi i kopiranje...kupe jedan set pa ga iskopiraju i rade isti u drugoj tvornici malo jeftinije...pa treći opet iskopiraju ove druge...i tako dalje dok ne dođe do faze da je to beskorisno smeće.

 

Evo stavio na prozor pa ako bude sunca vidjet ćemo :D

Kuponi s popustima na Gearbest-u: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice