Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.841.729
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
12 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav!

Evo, opet pitanja od njuba :D Zadnji doticaj s elektrotehnikom prije 20-tak godina, valjda se sjećam nečega :)

 

Naručio sam auto na daljinski, sve je savršeno, osim trajanja baterije. Ima bateriju od 9,6V 700mAh. Traje oko 10 min besprekidne vožnje. Normalnog igranja, kreni stani oko 20-tak minut. Ja bi mnogo više :D

 

E sad da vidimo koliko se sjećam :)

Imam nekoliko ovih baterija:

https://www.aliexpress.com/item/Liitokala-18650-VTC4-30A-power-high-power-rechargeable-lithium-battery-US18650-2100mAh-electronic-smoke-cell-4PCS/32813450598.html po preporuci na ovoj temi.

Ako sam u pravu, mAh nisu važni, tj o njima ovisi samo kako dugo traje baterija, a ne može biti "pre jako" da spali neku elektroniku.

Ako ih spajam u seriju, onda se naponi zbroje, tj. 3.6 x 3kom= 10.8V što je više od onih 9,6V, što me malo brinulo, ali sam na YouTubeu našao video da likovi stavljaju i 4 kom u baš taj model. Jače se grije i vjerojatno troše zupčanici, ali ide.

Znači sa 3 kom sam siguran.

P.S. tri baterije u seriji se označavaju sa 3S, a četiri sa 4S?

 

E sad, ako ja ove tri baterije u seriji spojim paralelno sa još tri u seriji?

 

|       |

+[]-[]-[]+

|       |

+[]-[]-[]+

 

Povečava se samo kapacitet? Napon ostaje isti, i zapravo će mi trajati još duplo dulje? Ili ima "nuspojava"? :D

 

I zadnje, kad sam gledao video, lik veli da se litijske baterije mogu previše isprazniti kad nema nikakve zaštite i jako im se skrati vijek trajanja :(

 

Kako i sa čime spriječiti da se previše isprazne (da se isključe, ili kako već) i da auto stane?

Baterije bi punio preko punjača , tako da nemam brige oko punjenja. Stavljao bi ih u kućište koje mislim ugraditi u autić. Na koje bi zalemio tu zažtitu od pražnjenja.

Pretpostavljam da postoje sklopovi, al ne znam što tražiti :D

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.1.2018 19:09 (CyberDemonVZ).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CyberDemonVZ kaže...

Evo, opet pitanja od njuba :D

Super, samo na takva pitanja i znam odgovoriti!  Ostalo ostavljam fer-de-lanceu i ekipi.

 

CyberDemonVZ kaže...

Naručio sam auto na daljinski, sve je savršeno, osim trajanja baterije.

Koko ono ti imaš let?  (pita netko tko si je kupio dronić za 100 kuna )

 

CyberDemonVZ kaže...

Ima bateriju od 9,6V 700mAh.

Čudni neki napon. Kakva točno je to baterija? Li-ionska, NiMh? Jesi multimetrom provjerio koji je napon kad je skroz puna? Jesi provjerio koliki joj je napon kad je prazna, znači kad auto više ne vozi? Tako da znaš koji raspon napona ti treba za vožnju auta.

 

CyberDemonVZ kaže...

Ako sam u pravu, mAh nisu važni, tj o njima ovisi samo kako dugo traje baterija, a ne može biti "pre jako" da spali neku elektroniku.

Tako je. mAh je mjera za kapacitet baterije, ne za snagu (W), jakost (A) ili napon (V).

 

CyberDemonVZ kaže...

Ako ih spajam u seriju, onda se naponi zbroje, tj. 3.6 x 3kom= 10.8V što je više od onih 9,6V, što me malo brinulo, ali sam na YouTubeu našao video da likovi stavljaju i 4 kom u baš taj model.

Zapravo, to je nominalni napon takve baterije. Stvarni napon, kad je skroz puna, je oko 4,2 V x 3 = 12,6 V!

 

CyberDemonVZ kaže...

P.S. tri baterije u seriji se označavaju sa 3S, a četiri sa 4S?

Tako je.

 

CyberDemonVZ kaže...

E sad, ako ja ove tri baterije u seriji spojim paralelno sa još tri u seriji?

 

|       |

+[]-[]-[]+

|       |

+[]-[]-[]+

 

Povečava se samo kapacitet? Napon ostaje isti, i zapravo će mi trajati još duplo dulje?

Ovo što si napisao (paralelno spajanje dvije serije od po tri baterije) - tako je. Samo što nisi to nacrtao. 

 

CyberDemonVZ kaže...

Ili ima "nuspojava"? :D

Možda bi bilo pametno staviti diodu na izlaz svake serije? Kako struja iz jedne serije ne bi punila drugu seriju.

 

Ali eto, neki u tome ne vide neki problem.

 

Možeš ih inače i prvo u paralelno, pa onda seriju. Nisam previše to proučavao.

 

Vidi ovo: http://batteryuniversity.com/learn/article/serial_and_parallel_battery_configurations

 

CyberDemonVZ kaže...

I zadnje, kad sam gledao video, lik veli da se litijske baterije mogu previše isprazniti kad nema nikakve zaštite i jako im se skrati vijek trajanja :(

Dobro veli.

 

CyberDemonVZ kaže...

Kako i sa čime spriječiti da se previše isprazne (da se isključe, ili kako već) i da auto stane?

Traži 3S battery protection. Tipa ovo: https://www.aliexpress.com/item/3S-12V-18650-10A-BMS-Charger-Li-ion-Lithium-Battery-Protection-Board-Circuit-Board-10-8V/32824587817.html

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...
CyberDemonVZ kaže...

Naručio sam auto na daljinski, sve je savršeno, osim trajanja baterije.

Koko ono ti imaš let?  (pita netko tko si je kupio dronić za 100 kuna )

 

 S obzirom da je vec 20ak u penziji oko 85.

Znas da su stari ljudi i mala djeca isti 

 

14 godina
moderator
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Vjerojatno 3 komada LiFePO4, 3x3,2=9,6V

 

LiFePO4 - nominalno 3,2V / puna 3,65V

Li-ion - nominalno 3,7V / puna 4,2V

 

3x3,2=9,6 / 3x3,65=10,95

3x3,7=11,1 / 3x4,2= 12,6

 

4 komada mi izgleda svakako previše, dok sa 3 nebi smio imati problema.

 

mbaksa koji dron? :)

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8 Face: https://www.facebook.com/gearbest.coupons.discounts/
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
XXX-Man kaže...

mbaksa koji dron? :)

Igračku. Sram me reći.  Ovaj. Još me sram reći da sam kupio s krivim modom (kupio sam mode 1, a svi koje sam dosad koristio su bili mode 2 pa ovaj ima zamijenjenu lijevu i desnu palicu), pokušao otkazati kupnju u roku par sati, ali su oni već poslali pošiljku.

 

Pa onda lemilicu u ruke i seli joysticke u daljinskom upravljaču s jedne strane na drugu i prespajaj signalne linije.  Još me sram reći da nisam razmišljao da, s obzirom da će se joysticki zarotirati za 180 stupnjeva, da će onda gnd i vcc sjesti na svoje mjesto, pa sam skalperom rezao linije na PCB-u, sve lijepo polemio i onda vidio da je sve naopačke!  Pa sam onda išao odlemljivati zalemljene žice i ponovno spajati gnd i vcc "otoke" na PCB-u. Dobra škola, nema šta. Bome znam biti šlampav i ne razmišljati da je to strašno - skoncentriram se na jednu stvar i onda zaboravim paziti na ostale.  Zato se ni ne smijem igrati s 230 V jer bi moglo kobno završiti (na pretprošli i božić prije toga poškakljala me struja kad sam pokušavao popraviti sijalice za bor, a i u ljeti sam se skoro uhvatio za žice pod naponom kad smo mijenjali prekidač na fasadi). 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 23.1.2018 22:53 (mbaksa).
14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Meni je jedino mode 2 upotrebljiv, mode 1 nema šanse da leti.

 

Ja imam 2 modificirana JJRC H36 :)

Zamijenjeni motori, baterije, zapravo sve osim tiskane pločice :)

Zabavniji dron nisam vidio, a probao sam dosta jer su frendu hobi.

 

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8 Face: https://www.facebook.com/gearbest.coupons.discounts/
16 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
XXX-Man kaže...

Meni je jedino mode 2 upotrebljiv, mode 1 nema šanse da leti.

Realno gledajuć, mode 1 bi nam trebao biti prirodniji - kod njega je na lijevom joysticku smjer, kao da koristiš gamepad za igranje. Taj mode se inače koristi u Australiji i, mislim, Japanu.

 

Ali bolje je naviknuti se na mode 2 jer se koristi u SAD-u pa zato i većina prodavača obavezno ima upravo mode 2 verzije dronova, uz eventualno ostale, a i dronovi koji se mogu kupiti u našim dućanima su mode 2.

 

XXX-Man kaže...

Ja imam 2 modificirana JJRC H36 :)

Zamijenjeni motori, baterije, zapravo sve osim tiskane pločice :)

Zabavniji dron nisam vidio, a probao sam dosta jer su frendu hobi.

Zgodni dronić, razmišljao sam si i o njemu, ali je odluka ipak pala na ovog kad sam vidio u jednom videu kako ludo leti. Možda mi to bude sljedeći sad kad znam da je i taj dobar. 

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...
XXX-Man kaže...

Meni je jedino mode 2 upotrebljiv, mode 1 nema šanse da leti.

Realno gledajuć, mode 1 bi nam trebao biti prirodniji - kod njega je na lijevom joysticku smjer, kao da koristiš gamepad za igranje. Taj mode se inače koristi u Australiji i, mislim, Japanu.

 

Ali bolje je naviknuti se na mode 2 jer se koristi u SAD-u pa zato i većina prodavača obavezno ima upravo mode 2 verzije dronova, uz eventualno ostale, a i dronovi koji se mogu kupiti u našim dućanima su mode 2.

Hackaj ti to na joystick od PS/XBOX pa koristi trigere za visinu i gljivu za nagib.

Mislim da bi bilo najprirodnije.

14 godina
moderator
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...

Realno gledajuć, mode 1 bi nam trebao biti prirodniji - kod njega je na lijevom joysticku smjer, kao da koristiš gamepad za igranje. Taj mode se inače koristi u Australiji i, mislim, Japanu.

 

Ali bolje je naviknuti se na mode 2 jer se koristi u SAD-u pa zato i većina prodavača obavezno ima upravo mode 2 verzije dronova, uz eventualno ostale, a i dronovi koji se mogu kupiti u našim dućanima su mode 2.

 

Zgodni dronić, razmišljao sam si i o njemu, ali je odluka ipak pala na ovog kad sam vidio u jednom videu kako ludo leti. Možda mi to bude sljedeći sad kad znam da je i taj dobar. 

 S obzirom da gamepad ne koristim... 

 

Meni je puno lakše sa mode 2, neznam zašto točno, ali to mi je nekako prirodnije.

 

Za 9$ na gearbestu nema se kaj razmišljat :)

Jedino kaj je mene ispao oko 20$ sa modifikacijama 

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8 Face: https://www.facebook.com/gearbest.coupons.discounts/
12 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...
CyberDemonVZ kaže...

Naručio sam auto na daljinski, sve je savršeno, osim trajanja baterije.

Koko ono ti imaš let?  (pita netko tko si je kupio dronić za 100 kuna )

 Haha, kaj te briga!

38 

 

mbaksa kaže...

 

CyberDemonVZ kaže...

Ima bateriju od 9,6V 700mAh.

Čudni neki napon. Kakva točno je to baterija? Li-ionska, NiMh? Jesi multimetrom provjerio koji je napon kad je skroz puna? Jesi provjerio koliki joj je napon kad je prazna, znači kad auto više ne vozi? Tako da znaš koji raspon napona ti treba za vožnju auta.

 Haha, nemam pojma, napon sam prepisao iz reklame, a nisam ni mjerio 

https://www.gearbest.com/rc-cars/pp_203036.html

 

Sad će provjeriti. Makar, isto piše i na bateriji.

Btw, ovo je prvi put da vidim da je svaka od baterija unutra spojena na odvojeni vod, a sve je spojeno tek kasnije u samom uređaju (igrački)

 

 

mbaksa kaže...

 

CyberDemonVZ kaže...

E sad, ako ja ove tri baterije u seriji spojim paralelno sa još tri u seriji?

 

|       |

+[]-[]-[]+

|       |

+[]-[]-[]+

 

Povečava se samo kapacitet? Napon ostaje isti, i zapravo će mi trajati još duplo dulje?

Ovo što si napisao (paralelno spajanje dvije serije od po tri baterije) - tako je. Samo što nisi to nacrtao. 

 Sad vidim da sam upotrebljavao oznake + i -, a to su samo trebale biti oznake za spajanje, a ne pozivitan i negativan pol :D

 Ovak, jel?

 

 

mbaksa kaže...

 

CyberDemonVZ kaže...

I zadnje, kad sam gledao video, lik veli da se litijske baterije mogu previše isprazniti kad nema nikakve zaštite i jako im se skrati vijek trajanja :(

Dobro veli.

 

CyberDemonVZ kaže...

Kako i sa čime spriječiti da se previše isprazne (da se isključe, ili kako već) i da auto stane?

Traži 3S battery protection. Tipa ovo: https://www.aliexpress.com/item/3S-12V-18650-10A-BMS-Charger-Li-ion-Lithium-Battery-Protection-Board-Circuit-Board-10-8V/32824587817.html

 E, to, odma naručujem !

 

Koliko vidim izvodi između svake baterije se odvojeno spajaju na određena mjesta.

Vjerojatno jer kontrolira svaku bateriju, što je očito pametnije nego da kontrolira sve skupa pa se dogodi sranje ako samo jedna krepa :D

+ i - su ulazi za punjenje.

Sve jasno.

 

Btw, što s ulazima za punjenje, ako baterije mislim puniti na punjač?

Ignoriram ih? Nije da mora biti spojen neki napon na njih, ili ih treba nekako spojiti ako se ne koriste?

 

Hvala! I ostalima!

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.1.2018 9:07 (CyberDemonVZ).
12 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...
mbaksa kaže...
CyberDemonVZ kaže...

Naručio sam auto na daljinski, sve je savršeno, osim trajanja baterije.

Koko ono ti imaš let?  (pita netko tko si je kupio dronić za 100 kuna )

 

 S obzirom da je vec 20ak u penziji oko 85.

Znas da su stari ljudi i mala djeca isti 

 Prije 20-tak godina sam bio u školi gdje smo to učili, nisam radio s elektronikom na poslu  

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
7 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

U schemi imam oznaku 0.047U_0402_25V7K.

Zanči 0.047 microfarad 0402 dimenzije 25 volti. 

A što je 7K. Pretpostavljam da K označuje toleranciju 10%. Ovaj 7 što bi to trebalo biti?

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Rješeno, to je max toplina ako se ne varam 7 je +125C

15 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Sledeci tijedan(od cetvrtaka) u Lidlu lemna stanica za malo love sasvim ok za kućnu hobi upotrebu. Pa koga zanima.

 

 
0 0 hvala 2
12 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Da li ima u katalogu?

 
0 0 hvala 0
7 godina
online
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

To je sigurno ona parkside zelena?

Jedan frend je uzeo ali je otkazala nakon nekog vremena (godina i pol rijetke upotrebe ako se ne varam).

Ali bar je regulator ostao ispravan pa ga je upotrijebio za kontrolu druge lemilice.

Ja sam uzeo obični scr regulator s ebaya za 10 kuna i utrpao u kučište sobne antene, služi me več dugo.

 

 

Kruha i igala...
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
ivanzu kaže...

Da li ima u katalogu?

 Ima i to je neki najnoviji model ja si razmišljam da bi uzeo samo zbog kućišta i u njega umetnem T12 sa lcd elektronikom 

12 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav svima,

 

Imam jedan stari novi akumulator, tj akumulator kupljen prije godinu i pol i samo je jednom stavljen u vozilo i vozeno 100 km i izvađen i od tada je stajao van vozila u garazi na temperaturama od 35* do -10*c, i ovih dana mi je zatrebao , nepon na njemu je 7v , pokusao sam ga puniti preko nekog boschovog punjača ali ne ide ( punjač na stezaljkama ne daje napon) ,dok sam sa istim punjačom do kraja napunio akumulator koji je bio na 11v. ,takoder sam probao s drugim punjacom ali ne puni(drugi punjac ima 13 v na stezaljakama ,ali ne pusta struju) .
zanima me da li itko zna da li ima spasa akumulatoru ili je za otpad?
Hvala.

Može
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
ante5656 kaže...

Pozdrav svima,

 

Imam jedan stari novi akumulator, tj akumulator kupljen prije godinu i pol i samo je jednom stavljen u vozilo i vozeno 100 km i izvađen i od tada je stajao van vozila u garazi na temperaturama od 35* do -10*c, i ovih dana mi je zatrebao , nepon na njemu je 7v , pokusao sam ga puniti preko nekog boschovog punjača ali ne ide ( punjač na stezaljkama ne daje napon) ,dok sam sa istim punjačom do kraja napunio akumulator koji je bio na 11v. ,takoder sam probao s drugim punjacom ali ne puni(drugi punjac ima 13 v na stezaljakama ,ali ne pusta struju) .
zanima me da li itko zna da li ima spasa akumulatoru ili je za otpad?
Hvala.

 imas najvjerojatnije 3 lose celije.

Kakav je to punjac? nesto novije?

Ako je noviji, nece najvjerojatnije raditi, ali ako je stari(prakticki trafo+ispravljac) onda bi trebao raditi.

Ukoliko nemas stari punjac mozes koristiti trafo+graetz(+ kondenzatori) uz current limiting resistor(neki vece snage, ako nemas, mozes staviti i auto zarulju)

Ako kroz 24sata nece biti bolje, mozes multimetrom utvrditi koje celije su problem(ako je akumulator koji se moze otvoriti) i dodati ima malo destilirane vode(+ opet punjenje).

12 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Punjaca imam dva , jedan je neki prastari(nemam pojma) a drugi je bosch made in china baterymax automatic.
A ako vec idem s trafo grec itd. koliki mi mora biti napon s obzirom da u seriju spajan i zarulju , msm imam jedan trafo daje 17 ac nakon greca ce bit 16 a to je previse

Može
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
ante5656 kaže...

Punjaca imam dva , jedan je neki prastari(nemam pojma) a drugi je bosch made in china baterymax automatic.
A ako vec idem s trafo grec itd. koliki mi mora biti napon s obzirom da u seriju spajan i zarulju , msm imam jedan trafo daje 17 ac nakon greca ce bit 16 a to je previse

 12V(14.nesto), ovaj prastari punjac bi morao posluziti. Bitno da nema zastita.

13 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Pozdrav svima!

Trebam savjet u vezi zamjene pregorenog drivera za LED diodu.

Naime, pregoreni driver ima sljedeće specifikacije: AC 100-260V -> DC 24-40V 1050mA 5%
Jedini zamjenski driver približan tome koji mi je dostupan ima specifiakcije DC 24-40V 1500mA.

Pitanje je, na koji način mogu limitirati amperažu koju vuče LED dioda, na način da iako je output 1500mA, LED dioda od toga ne može dobiti više od 1050mA?

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
CroNk3r kaže...
ante5656 kaže...

Punjaca imam dva , jedan je neki prastari(nemam pojma) a drugi je bosch made in china baterymax automatic.
A ako vec idem s trafo grec itd. koliki mi mora biti napon s obzirom da u seriju spajan i zarulju , msm imam jedan trafo daje 17 ac nakon greca ce bit 16 a to je previse

 12V(14.nesto), ovaj prastari punjac bi morao posluziti. Bitno da nema zastita.

 Da, a kada ga spojim ne tece nikakva struja,

Može
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
ante5656 kaže...

 Da, a kada ga spojim ne tece nikakva struja,

 Onda su ocito 3 problematicne celije koje se ne napune, ako je akumulator koji ima one poklopce za svaku celiju, mozes izmjeriti napon pojedinih celija(- s jednom sondom  i guras drugu sondu u svaku rupu pa zbarajas, serijski spoj) i zakljucis koje celije nisu dobre i probas ima dodati malo destilirane vode.

Ako to ne prode onda jos imas mogucnost probati ocistiti ako se je nesto kristaliziralo unutar celije s nekom sipkom(nesto mekano da ne ostetis celiju), ako ni to neide onda je nazalost to kraj.

 

EDIT:

Ako je mala struja kad spojis na pocetku, to je ok, ali ako nije nikakva onda nije ok. Mozes probati i bez zarulje, ali onda je moguce da elektrolit pocne isparavati(ali mozes dodati destilirane ako se dogodi)

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.2.2018 13:52 (CroNk3r).
10 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Olovni akumulatori ukoliko se ne koriste uslijed struje samo-pražnjenja treba svako 15 dana puniti i nikako dozvoliti da napon padne ispod 10,8V jer dolazi tokom vremena do trajnog gubitka kapaciteta.

Struju akumulatoru ne gura punjač već akum. povlači struju iz punjača ...a ako ne povlači nimalo struje možeš ga baciti.

 

- Napon trafoa od 17~ volti i nakon greca daje vrh od oko 24V= što nikako nije dobro za punjenje 12v (14,4v) akumulatora bez obzira na ograničenje struje preko sijalice ili slično jer će nakon pune napunjenosti vršiti jaku destilaciju vode (paziti jer vodik je eksplozivan).

Dobri punjači nakon postizanja punog napona na akumulatoru prelaze u stanje održavanja sitnom strujom ( 50-100mA) i mogu se ostaviti tako danima spojene bez značajnog gubitka vode.

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Janer kaže...

Pozdrav svima!

Trebam savjet u vezi zamjene pregorenog drivera za LED diodu.

Naime, pregoreni driver ima sljedeće specifikacije: AC 100-260V -> DC 24-40V 1050mA 5%
Jedini zamjenski driver približan tome koji mi je dostupan ima specifiakcije DC 24-40V 1500mA.

Pitanje je, na koji način mogu limitirati amperažu koju vuče LED dioda, na način da iako je output 1500mA, LED dioda od toga ne može dobiti više od 1050mA?

 Ja mislim da će svaka LED dioda vući onoliko struje koliko joj treba, samo je bitno da joj napon odgovara, ona napon ne može smanjiti prilikom primanja, već ostaje onoliki koliki jest. Primjer spajanje 12V LED trake direkt na akumulator, iako akumulator ima dosta struje ta LED traka će dobiti samo onoliko koliko njoj treba, neće dobiti 20-30A(da ne govorim o stotinama ampera) pa da je spali u sekundi.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Haker_x kaže...

 Ja mislim da će svaka LED dioda vući onoliko struje koliko joj treba, samo je bitno da joj napon odgovara, ona napon ne može smanjiti prilikom primanja, već ostaje onoliki koliki jest. Primjer spajanje 12V LED trake direkt na akumulator, iako akumulator ima dosta struje ta LED traka će dobiti samo onoliko koliko njoj treba, neće dobiti 20-30A(da ne govorim o stotinama ampera) pa da je spali u sekundi.

Led traka ima current limiting resistor za svaku seriju od 3 diode.

Ovdje se radi o CC napajanju(ako se ne varam, a mislim da se ne varam posto diode rade na CC), zato je struja konstantna, a napon nema fiksnu vrijednost.

Zato mislim da ovo drugo napajanje ne bi bilo dobro za istu primjenu, ali nek me netko ispravi ako sam u krivu(nisam bas previse siguran)

13 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Da, tako je. Pregoreni driver je CC i takav treba biti i novi. Problem je u većoj amperaži novoga.

 

Neko moje samostalno naučeno znaje mi kaže da su LEDice diode, a to znači da će one povući koliko god mogu ampera, tj. one će povući koliko im god napajanje može dati ili (i ono što je meni problem) dok ne povuku toliko da pregore.

 

Onako, amaterski sam razmišljao da u taj strujni krug ubacim otpornik između drivera i ledice. U tome slučaju će napajanje i dalje davati 1500mA, potrošnja u watima će i dalje biti kao da se radi o potrošaču koji vuče 1500mA, ali će ledica dobivati 1050mA jer će ostatak u vidu topline "izgoriti" otpornik.

Međutim, ni sam nisam siguran i dovoljno stručan da kažem da takvo razmišljanje drži vodu.

 

Buni me to što se radi o CC driveru, a on stalnu amperažu održava promjenom napona od 24-40V. A s druge strane pretpostavljam da će otpornik djelovati na smanjenje napona, a da neće djelovati na amperažu.

 

Ali neka me neki znalac ispravi u mojim razmišljanjima i nauči nešto novo i mene i ostale.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Ako se ne varam paralelno spajanje otpornika smanjuje struju a serijsko napon, a logički bi to moglo da uspije. Nebi trebalo da smanjuje napon kada ga spojiš paralelno.

http://www.speedtest.net/result/3853013387.png Dobre hakere svi znaju, najbolje hakere niko ne zna
Poruka je uređivana zadnji put pet 2.2.2018 9:10 (Haker_x).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Po meni ima smisla da bi se moglo rjesiti paralelnim spojem otpornika, ali govorimo o 40V*500mA(najgori slucaj, ugrubo) sto je 20W, to je vec postena snaga za otpornik, tako da ja bi isao na opciju novog napajanja.

Tu je jos i pitanje kolki mora biti taj otpor, a sigurno je neka mala vrijednost di ti onih 5-10% tolerancije radi dosta veliku razliku.(jedino ako jos onda u seriju s diodom spojis jedan otpornik, ali to je vec pretjerano kompliciranje)

Po meni neisplativo, sad neznam o cemu se radi, ali ako je dioda lako dostupna, mozda ti je jeftinije zamjeniti diodu(1500mA) nego napajanje.

 

EDIT:

temeljeno cisto na teoriji koju znam, u praksi s CC imam 0 iskustva.

Poruka je uređivana zadnji put pet 2.2.2018 11:01 (CroNk3r).
Moj PC  
0 0 hvala 0
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice