Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali izdvojena tema

poruka: 7.593
|
čitano: 1.846.500
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Stigao PCB za 3D segmentni sat, no nažalost ništa od toga dok se ne nabavi 3D printer.
PCBovi su dosta dobro ispali. Inače prvi put sam izradio svoj PCB pa sam jakooo poseban 🤗
 
2 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
Stigao PCB za 3D segmentni sat, no nažalost ništa od toga dok se ne nabavi 3D printer.
PCBovi su dosta dobro ispali. Inače prvi put sam izradio svoj PCB pa sam jakooo poseban 🤗

 Misliš ponosan :)

 

Evo ti jedan "iskusni" savjet:

 

Kada crtaš ove bijele oznake tj. silk pad, i njime označavaš polaritet (tipa plus kod kondenzatora), pozicioniraj ga tako da se vidi i nakon što je komponenta zalemljena, jer ćeš moći i kasnije provjeriti ako si ju dobro okrenuo, ako dođe do nekog troubleshootinga.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Da, to
Dobra ideja.. Hvala..
Ako misliš na buzzer, to je od komponente(Eagle), jedino je tekst moj
7 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Zna li itko možda kako je ime ovakvom kliznom prekidaču, dimenzije su mu otprilike 9x4.5x5mm, s razmakom između nožica oko 2mm? Ne mogu ga nigdje naći, pronalazim samo veće od toga.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
probaj s spdt switch...
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Našao, hvala 

12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Može pomoć oko ovoga?

https://electronics.stackexchange.com/questions/420501/charging-8-liion-18650-cells-in-parallel/420514?noredirect=1#comment1043465_420514

Stvarno ne razumijem najbolje šta mi čovjek želi reć.

 

Uglavnom, želim puniti s 1A(maks) svaku ćeliju(dakle - osam ćelija, osam modula) s tim da ih ne uništavam punjenjem. No nakon punjenja koristio bi te ćelije kao power supply s njihovim punim kapacitetom.

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.2.2019 17:59 (Dex.pwn).
 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Neznam sad točno na koji dio od one stranice si točno mislio,ali ...

 

Pretpostavka da taj čip kontrolira potrošnju svake ćelije,sad ako ih imaš 8 znači da nemožeš jednu isprazniti do kraja,nego to ide proporcionalno ...

 

Tako sam ja shvatio onaj post ...

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Taj čip je za punjenje, tp4056 i modul ima zaštitu od pražnjenja(koja je beskorisna jer gasi ćeliju na 2.5V). Tp4056 je napravljen da puni jednu ćeliju, pa me zanima kako da punim osam paralelno povezanih ćelija. Znači da se puni svaka posebno, a kad se treba trošit, da se troše sve zajedno (jednako)
15 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Zna netko gdje ima za nabaviti bakrenu foliju/traku debljine 30-50 mikrona (koliko je i sloj na PCB-u), sirine idealno 35 cm, duljine samo 1.5-2 metara?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...
Taj čip je za punjenje, tp4056 i modul ima zaštitu od pražnjenja(koja je beskorisna jer gasi ćeliju na 2.5V). Tp4056 je napravljen da puni jednu ćeliju, pa me zanima kako da punim osam paralelno povezanih ćelija. Znači da se puni svaka posebno, a kad se treba trošit, da se troše sve zajedno (jednako)

 Jednostavno stavi N-MOSFET na izlaz svake ćelije, a izlaz TP4056 drito na bateriju, ispred mosfeta.

Onda kad hoćeš puniti staviš si jedan prekidač koji inače drži mosfete upaljenima i spojenima u krug dok se ne pune baterije, a kad ga ugasiš, onda se mosfeti ugase i onda svaki TP4056 puni svoju bateriju (naravno. bolje onda neki DPST ili DPDT, tak da ne možeš napravit sranje i uštekat punjenje a zaboravit prebacit prekidač, na drugi pol prekidača ubaciš napon za TP čipove, tak da su u istoj poziciji taj napon upaljen i mosfeti ugašeni).

Ali, budući da ti sigurno budeš ubacio arduino, onda iskoristi jedan digitalni izlaz za palit mosfete, i onda si možeš i mjeriti ulazni napon u TP4056 čipove pa da program sam šalta u charging mode kad vidi napon na njihovim ulazima.

A sad - salva pitanja (pripremio sam se psihički koliko god sam mogao ).

Proz0r kaže...

Zna netko gdje ima za nabaviti bakrenu foliju/traku debljine 30-50 mikrona (koliko je i sloj na PCB-u), sirine idealno 35 cm, duljine samo 1.5-2 metara?

 Možda u poljoprivrednim dućanima (koristi se za zaštitu od puževa ili nekih drugih nametnika).

Inače, ebay/aliexpress najbolje i najjeftinije (ako nije hitno).

 

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pet 8.2.2019 16:23 (fer-de-lance).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Mislim da je SK12D07
5 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Mislim da je SK12D07
12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Gdje se može nabavit(a da je sigurno) 10A @240VAC DPST(dupli SPST) switch? Treba mi za usisavač

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.2.2019 17:54 (Dex.pwn).
 
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Jel možeš shemu napravit za to? Na brzinu da vidim jel sam te dobro razumio.

 

Kaže jedan na Stacku da paralelne ćelije mogu gledati kao jednu ćeliju velikok kapaciteta.

Znači dovoljno je spojiti TP4056 paralelno(da li se onda struja zbraja, 8 TP4056x1A=8A?) preko N-MOSFET-a?

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.2.2019 17:57 (Dex.pwn).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Uf malo je skuplje cak i od kineza :) Sad, platiti skuplje ili se opet muciti s lemljenjem aluminijske folije... Filozofska pitanja :) Savjeti vezani za lemljenje alu folije takoder dobrodosli.

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Proz0r kaže...

Uf malo je skuplje cak i od kineza :) Sad, platiti skuplje ili se opet muciti s lemljenjem aluminijske folije... Filozofska pitanja :) Savjeti vezani za lemljenje alu folije takoder dobrodosli.

Izbjegavati 

7 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Jel možeš shemu napravit za to? Na brzinu da vidim jel sam te dobro razumio.

 

Kaže jedan na Stacku da paralelne ćelije mogu gledati kao jednu ćeliju velikok kapaciteta.

Znači dovoljno je spojiti TP4056 paralelno(da li se onda struja zbraja, 8 TP4056x1A=8A?) preko N-MOSFET-a?

 Možeš ih tak gledati, ali nije baš pametno spojiti par TP-ova paralelno, osim ako baterije imaju ugrađenu zaštitu.

I inače ako spajaš litijske baterije paralelno zaštita na njima je pod mus.

Ako imaš zaštitu, onda se možeš igrati s paralelnim spajanjem.

Shema kaj sam ja mislio:

 Na točku A spojiš napon koji treba za upalit mosfete, s arduina ili buck konvertera, ili kaj već koristiš (možeš i iz baterija, ali onda kak se prazne raste Rds mosfeta).

Nacrtao sam ti dva TP-a paralelno, i da svaki puni po jednu bateriju, ali ako imaš zaštitu može i više TP-ova na jednu bateriju (nisam nikad probao kaj se dogodi, kak vide impednanciju onda, morat ću jednom probati, ionak sam kupio hrpu TP4056 čipova, pa se mogu igrat ).

+Vcc i -Vcc su ti onda kao normalni izlaz s baterija, samo kaj idu prek mosfeta, koji odmah spriječe i pražnjenje jedne baterije u drugu (sve dok razlika u naponu između njih ne prođe granicu nakon koje dioda u mosfetu provede, i onda imaš kratki spoj između baterija ako nemaju zaštitu).

 

 

 

Kruha i igala...
12 godina
odjavljen
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Kupujem žicu s eBaya(50M), 24AWG.

Kaže opis da je PVC izolacija. Nisam sad točno siguran, da li je PVC plastična izolacija?

Od starog napajanja sam koristio žice, izolacija je PVC(bar tako mislim). Uglavnom žice su krute i ne mogu se doslovno nikako izravnat.

Samo ne želim da kupim/koristim opet takvu žicu.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

PVC je plastika. Većina žica s kojima dolazimo u kontakt u svakodnevnom životu vjerojatno je do PVC-a. Kod lemljenja problem s PVC-om je što se skrči pod utjecajem topline i što se može, ako je tanak, rastaliti u kontaktu s lemilicom ili u kontaktu s drugom žicom (a pogotovo golom žicom) koja se lemi.

 

Ako ti PVC ne odgovara, onda uzmeš žicu sa silikonskom izolacijom, koja je daleko manje kruta i ne  krči se, niti se tali, prilikom lemljenja.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Malo mi je komplicirana ta tvoja ideja.

Ideja mi je bila da uzmem 8 TP4056 modula sa zaštitom od pražnjenja, njihove ulaze(IN+ i IN-) povežem paralelno s vanjskim napajanjem.

 

Za punjenje uradim sljedeće - povežem jednu ćeliju s jednim TP4056 modulom. Ćeliju bi spojio na B+ i B-(gdje i inače ide baterija kod modula sa zaštitom).

Dok bi OUT+ i OUT- pinove na modulu iskoristio kao napajanje za projekat. Svi ti OUT+ i OUT- bi bili povezani paralelno.

No problem je što nekad modul zna zajebat s tom zaštitom pa ćelije isključuje iako nema potrebe(bude sjebana zaštita uglavnom) i to mi predstavlja problem.

 

Druga ideja je bila slična ovoj samo s modulima bez zaštite. 

Dakle, sve ćelije povezati paralelno i to koristiti kao izvor napajanja za projekat.

Jednu bi ćeliju povezao s jednim modulom preko OUT+ i OUT- pinova. 

Logika ide da struja teće gdje je manji otpor, dakle kad se baterije pune najkraći put je: Iz OUT+ kroz ćeliju do OUT-

No to je vjerojatno u teoriji. Kako je u stvarnosti, to ne znam.

 

A prva, baš prva ideja je bila da sve ćelije povežem paralelno i sve module povežem paralelno i onda samo paralelno spojim ta dva spoja.

Ako imam 8 modula, to je 8A odnosno 1A po ćeliji u najboljem slučaju.

No pošto će opterećenje maksimalno biti 0.5A, tj 0.063A po ćeliji, ne vjerujem da će se dogodit da jedna ćelija "pregori" i druga najebe zbog toga.

I da se to dogodi, maksimalna struja punjenja bi bila 1.14A, u što vjerujem da će ćelije izdržati.

 

 

Btw: Već kad smo kod punjena baterija. Zanima me jel obična dioda može spriječiti katastrofu ako se u DIY LiIon punjač(jedna ćelija, simple as fuck) baterija stavi krivo?

- NE

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.2.2019 21:54 (Dex.pwn).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Svaki item kojeg otvorim na eBayu bude s PVCom.

14 godina
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Svaki item kojeg otvorim na eBayu bude s PVCom.

To je zato jer razvrstavas po cijeni, a imas neke kljucne rijeci koje su i u pvc-u.

 

https://www.ebay.com/itm/Flexible-Silicone-Wire-Cable-10-12-14-16-18-20-22-24-26-28-30-AWG-600V-200/132664233165?hash=item1ee3678ccd:m:m3JPnGpPiUUAkp1y7bnaNIA:rk:1:pf:0

 

Evo silikonske, ali imaj na umu da sam linkao prvu i nemam pojma dal je cijena ok.

 

16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Dex.pwn kaže...

Svaki item kojeg otvorim na eBayu bude s PVCom.

Ja sam naručio ovakveovakve silikonske - trebalo bi ih imati i u drugim debljinama. Imaju onaj gadan smrad, ali što ćeš. S Hobbykinga koje sam naručio čini mi se da nisu smrdjele ili barem nisu tako gadno smrdjele.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Je, al pet metara mi je malo. A kad bi uzimao do 30 metara(na rate po pet metara), bilo bi skuplje.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
mbaksa kaže...
Dex.pwn kaže...

Svaki item kojeg otvorim na eBayu bude s PVCom.

Ja sam naručio ovakveovakve silikonske - trebalo bi ih imati i u drugim debljinama. Imaju onaj gadan smrad, ali što ćeš. S Hobbykinga koje sam naručio čini mi se da nisu smrdjele ili barem nisu tako gadno smrdjele.

 

Ma gledam sad cijene, 20m silikon+, 24AWG je skoro 7$ a 30m, pvc, 24AWG je malo manje od 4$

Ništa ako budu krute, bit će upaljačem malo da se opuste(ne na direktni plamen)

16 godina
moderator
online
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

Silikonske su skupe, ali ako ne trošiš tonu žice, itekako se isplate. Jednom sa kupio zapravo čak AWG32 - te ultratanke silikonske su superkorisne - ultrafleksibilne, ultratanke, ultralake za lemljenje, a dovoljno čvrste za zalemiti i staviti u neku kutiju.

5 godina
neaktivan
offline
Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali

TP4056 ima pin(CE) koji pali/gasi izlaz. Može se drajvati sa TTL/CMOS razinama.

 

Zašto je problem upariti baterije(da imaju isti napon) spojiti ih u paralelu i puniti sa jednim punjačem koji da je npr. 10A. Ovaj punjač ima DC-DC konverter koji prima 7-36V. Neznam gdje namjeravš naći 5V/8A izvor(koliko sam shvatio puniš 8 baterija sa 1A).

 

24AWG žica je pre tanka. Takva žica pune jezgre(što ti nemaš) ima otpor 85mR/m što je pad napona od 0.7V po metru ako kroz nju prolazi 8A, tako da nećeš ni bateriju napunit.

// HaD: hackaday.io/Mile // IG: mile264 //
 
1 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Ta žica nije za taj projekat već drugi. Uzet ću više žice i spojiti ju u paralelu(jeftinija verzija). Mislio sam kupit adapter s eBaya koji daje cca 10A na 5V(već sam pisao o tome ovdje)
12 godina
odjavljen
offline
Re: Elektronika - pitanja, odgovori, tutoriali
Ma ne trošim puno, ali nisam pri kešu
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Uvod u elektrotehniku (istosmjerna struja), Best-buy oprema za samogradnju (DIY)
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice