Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

poruka: 16
|
čitano: 7.675
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

Pozdrav svima,

 

Imam mali problem, trazim svuda neku shemu za inverter 12v dc na 24v ac, potreban mi je za napajanje motora kapije.

Maticna ploca radi na 24v dc. Dali netko ima iskustva sa tim?

 

Hvala

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

Nešto si vjerovatno pogrešno upisao.....što će ti inverter na 24v AC ako ti upravljački sklop radi na DC ??

16 godina
moderator
online
Re: Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

Ako stvarno treba shema DC u AC, znači za inverter - ima recimo u ovom videu:

 

Izlazni "AC" (zapravo square wave - pomoću mikrokontrolera mogao bi se postići puno bolji rezultat) napon se onda pomoću transformatora diže na željeni napon.

 

 

Napon bi se zapravo mogao dignuti na DC strani pomoću boost konvertera, prije nego se konvertira u AC.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.8.2016 9:21 (mbaksa).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

Nisam pogrijesio nego sam se samo krivo izrazio :)

Maticna radi na 24 dc, ona dobija 24v ac i onda pretvara u dc zato ne mogu spojit direktno na akumulator i treba mi inverter.

7 godina
neaktivan
offline
Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

Sad cu objasnit sve ponovo, kapija se otvara sa motorom od firme BFT model A400. Napajanje mu je 220v ac, motor i maticna rade na 24v dc, ja sam to spojio preko akumulatora sa inverterom od 12v dc na 220v ac 300w.

Posto mi inverter zdere puno struje, htjeo sam sve to napravit jednostavnije i konvertirat na 24v ac. Nadam se da je sada jasnije :)

 
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

Što se tiče matične ploče, ako za ispravljanje napona koristi grec i ako ne koristi izmjenični napon, tada tehnički možeš spojiti i istosmjerni napon. Prema slici elektronike, rekao bi da ulazni napon ide direktno na grec. Imaš li mogućnosti to provjeriti?

U tom slučaju može s step up (boost) converterom, to će ti biti efikasnije jer ne moraš dva puta pretvarati pa samim time izbjegavaš gubitke jednom pretvorbom. Ono oko čega moraš pripaziti je startna struja motora. Zna biti i do 10x veća od nazivne. (nazivna je cca 3A) pa bi bilo dobro izmjeriti tu vrijednost kako bi dobro dizajnirao napajanje.

Ili  najednostavnije dodati još jedan akumulator pa bi time izbjegao sve gubitke u pretvorbi ako je to moguće.

 

 

 

www.itelektronika.com
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.8.2016 16:10 (ITelektronika).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

provjerit cu, znaci tehnicki bi bilo moguce spojiti serijski dva akumulatora od 12v direktno na ulaz maticne ili poslije greca.

7 godina
neaktivan
offline
Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

Zaboravio sam, ova ploca ima mogucnost upsa 

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac
vontrapus kaže...

Nisam pogrijesio nego sam se samo krivo izrazio :)

Maticna radi na 24 dc, ona dobija 24v ac i onda pretvara u dc zato ne mogu spojit direktno na akumulator i treba mi inverter.

 Aha, onda znam kakav je to sustav.

Imaš standardno onaj transformator na zelenoj pločici.

Ti svejedno možeš spojiti DC napon gore,jer je ispravljaču na pločici ionak svejedno.

A ako ti tak ne radi onda očito motor treba AC napon, a ispravljač je samo za kontroler (ono kaj si napisao matična). 

Zanemari ovo, nisam refreshao stranicu pa sam odgovorio ne vidjevši tvoje daljne postove 

Baš sam baksuz....

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.8.2016 16:27 (fer-de-lance).
9 godina
offline
Re: Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac
vontrapus kaže...

provjerit cu, znaci tehnicki bi bilo moguce spojiti serijski dva akumulatora od 12v direktno na ulaz maticne ili poslije greca.

 Da, ako se AC napon ne koristi možeš spojiti DC na ulaz ili još bolje eliminirati grec. Nije problem ni s grecom ali ćeš imati neznatan pad napona. Što se tiče samog napona nakon ispravljanja on je nešto viši nego 24v ali obično se taj napon stabilizira na upravo tih 24v ili već koji je potreban. Ako eliminiraš grec tada jasno moraš paziti na polaritet.

 

www.itelektronika.com
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.8.2016 16:32 (ITelektronika).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

Hvala na odgovoru, ali trafo je poseban nisi procitao thnicke karakteristike i pogledao slike kako treba 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

Hvala ti na savjetima, probat cu direktno pa da vidim ako radi, nadam se da je necu sprzit  

10 godina
offline
Re: Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

Možeš spojiti dva akumulatora u seriju  (14+14V=28V) bez brige jer kad ispraviš grecom 24V AC na tom velikom elektrolitu dobiješ oko 32V DC što znači da nije prevelik napon ovako sa akumulatorima.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

Hvala svima na savjetima sutra cu probat pa javim ako bude sve u redu 

7 godina
neaktivan
offline
Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

pozdrav svima,

 

nakon duzeg vremena se javljam, imao sam vjerujte jako puno problema sa tim mojim motorom.

onaj dan kad sam trebao isprobat tih 24v pijana zena mi se zakucala u ogradu i srusila stupove i kapiju i unistila motor .

Sada sam sve to ponovo sagradio, kupio novi motor, i kupio konverter 12-24v dc, spojio na plocu i sve radi besprijekorno

vec mjesec dana. Hvala svima na pomoci i savjetima 

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Kako konvertirati 12v dc na 24 v ac

Nadam se da je žena dobro.

vocap, bičz?
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice