LED u laser?

poruka: 17
|
čitano: 9.124
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
LED u laser?

Zanima me dali je moguce od neke LE diode napraviti nesto slicno kao lasersku diodu, i dali bih mogao barem slican efekt postici da tu diodu stavim u kuciste sa zrcalima koje se koristi za laserske diode? tj. dali se moze postici da led-ica ima koherentnu svjetlost tako da je na neki nacin usmjerimo?

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
LED u laser?

Vidim nitko nista nepise pa je to vjerovatno nemoguce, a mozda je i pitanje nejasno(mislim da nije).

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
LED u laser?

obicni laser pointer imaju lecu koja su svijetlost spaja u jednu tocku jedino ako negdje nabavis takvu lecu

MB: Intel iQ45 CPU: Intel Core 2 Duo E8200 RAM: 2x2Gb DDR2 800 Corsair HDD: 500 Gb Seagate Baracuda GRAFA: Vga Gainward nVidia 9800GT/1024m SALJEM POZIVNICE ZA LOCKERZ SAMO DAJTE MAIL NA PM
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: LED u laser?
Raptoxx kaže...

Zanima me dali je moguce od neke LE diode napraviti nesto slicno kao lasersku diodu, i dali bih mogao barem slican efekt postici da tu diodu stavim u kuciste sa zrcalima koje se koristi za laserske diode? tj. dali se moze postici da led-ica ima koherentnu svjetlost tako da je na neki nacin usmjerimo?

 

Brate mili,ovo šta si ti naveja se meni čini ka kvantna fizika a nju nisan nikada volia.Ti si dakle po ovoj priči planira u kučište ugraditi zrcala s laserima pa boga ti moga si ugradt vece školjku i krevet đava te odnija,svi bi vi nešta ugrađivali i kemijali ajde ća učiti fiziku i teoriju pa onda o laserima pričati

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.1.2010 12:51 (gazdda).
16 godina
neaktivan
offline
LED u laser?

ti možeš dobiti zraku svjetlosti, ali ne kohernu kao kod lasera

 

                                                                 ogledalna cijev

                                               ____________/___

   ogledalo sa 99% rflekcije - |                                | - ogledalo sa 100% reflekcije

                                              |________________|

 

tako radi laser - svijetlos svorene pulsevima se tako odbija dok ne skupi snagu da iziđe van pa ne bih rekao da možeš

 

a fokusirat u crtu - moraš imat konveksnu (povećalo) i konikavnu leću (ona udubljena) iste dioptrije

 

pošto povećalo kao što znamo fokusira svjetlost na jednu točku, konikavna leća ju rasipa. Ali ako fokusiranu svjetlost raširmo u onoj točci kada je fokusirana s povećalom onda ćemo dobiti zraku svjetlosti

e sad to je teoretski jer sam i sam prije o tome razmišljao ali provjerit ću tu teoriju pa ti javim

 

 

 

UPDATE:

Uspijeh, da radit će moja teorija, prilažem sliku

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.1.2010 19:56 (dantex).
Moj PC  
0 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: LED u laser?
dantex kaže...

ti možeš dobiti zraku svjetlosti, ali ne kohernu kao kod lasera

 

                                            ogledalna cijev

                         ____________/___

   ogledalo sa 99% rflekcije - |                                | - ogledalo sa 100% reflekcije

                        |________________|

 

tako radi laser - svijetlos svorene pulsevima se tako odbija dok ne skupi snagu da iziđe van pa ne bih rekao da možeš

 

a fokusirat u crtu - moraš imat konveksnu (povećalo) i konikavnu leću (ona udubljena) iste dioptrije

 

pošto povećalo kao što znamo fokusira svjetlost na jednu točku, konikavna leća ju rasipa. Ali ako fokusiranu svjetlost raširmo u onoj točci kada je fokusirana s povećalom onda ćemo dobiti zraku svjetlosti

e sad to je teoretski jer sam i sam prije o tome razmišljao ali provjerit ću tu teoriju pa ti javim

 

 

 

UPDATE:

Uspijeh, da radit će moja teorija, prilažem sliku

 

 Ajde baš me zanima kako ce to proć!!!

Javi kad isprobaš

a raptoxxu javljam da se ne igra laserima da ne osljepi

LOL

14 godina
protjeran
offline
LED u laser?

Od LED-a ne možeš napraviti laser. Čista fizika.

 

Čisto drugačija valna slika je kod "normalnog" svijetla i kod lasera.

 

 

laser= light amplification by stimulated emition of radiation

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: LED u laser?
ali možeš napraviti nešto što izgleda kao laser
njemu je samo bitno da dobije usku zraku svjetlosti
Ovo je moj potpis...
15 godina
neaktivan
offline
RE: LED u laser?
dantex kaže...
ali možeš napraviti nešto što izgleda kao laser
njemu je samo bitno da dobije usku zraku svjetlosti

  Tako je, i sam znam da se nemoze napraviti pravi laser od ledice nego kao sto dantex kaze usku zraku svjetlosti.

E a od cega je ta ogledalna cijev?

jesi mozda u meduvremenu probao nesto takvo napravit?

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.1.2010 8:50 (Raptoxx).
15 godina
offline
LED u laser?

Tu je jedna bitna stvar a to je KOHERENTNOST...

 

Bez koherentnih valova nema lasera (dakle valovi se krecu u istom smijeru, paralelni su, ista je faza izmedju valova...)

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.1.2010 9:06 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
LED u laser?

povećala naravno imam doma i mogu fokusirat u točku (kao kada palimo papir suncem) al neznam di ima konikavnih leća

Ovo je moj potpis...
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
LED u laser?

Ako hoćeš da ti samo izgleda kao laser, ima ti snažnih LED dioda u Elmatisu ili Chipoteci.

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
LED u laser?

Ako hoćeš da izgleda kao laser, kupi lasersku diodu.

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
LED u laser?

Da... jeftine su, a i ne moras se zezat sa lecama jer neces ni priblizno isti efekt postic... Npr... Laser dioda ti je ono sto se koristi u pointerima za prezentacije...

I'm going woo woo
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
LED u laser?

LASER?

Ja sam probao tako nešto napravit,tj imam problem,izvadio sam iz prže laser,slićan je kao ovaj sa videa,ima tri pina ispod,probao sam ga tako spojit(za probu) na 3V bateriju,pa nikako nije radilo,vidim da je ovaj na videu sve to spojio na bateriju od 1.5V,jeli moguće da sam ja možda pretjerao sa voltažom :) pa skurio laser...

Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
RE: LED u laser?
daj ne baljezgaj gluposti nego procitaj do kraja i ako nemas sta pametnog za reci bolje suti (sori pisem na mobu pa nemam sva slova)
14 godina
neaktivan
offline
LED u laser?

kao prvo laser se ne napaja naponom NEGO STRUJOM NAUCITE TO kao i LED

Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice