LED trake

poruka: 688
|
čitano: 326.006
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake
Markić7 kaže...
Koji je ovo priklučak, sa time mi je povezana jedna led traka sa strujom. Jel mogu kupit traku sa tim priklučkom ili moram kod stručnjaka izgradit?

 Našao na alibabi https://www.alibaba.com/product-detail/12V-waterproof-2-pin-dc-plug_60662716939.html?spm=a2700.7724857.main07.21.799307ea1027QJ  

A i dalje ne piše precizno o čemu se radi da probam nači na ebayu :D Nije bilo lako ali googlanjem sam dosao do slike koju sam prepoznao :D 

16 godina
moderator
online
Re: Led trake

Inzistiranjem na takvom teško dostupnom konektoru samo si zagorčavaš život.  Koristi standardne DC konektore i gotova stvar - em ih imaš dostupne u raznim izvedbama, em su jeftini, em većina strujnih adaptera koje naručiš iz Kine dolaze upravo s takvim konektorima.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake
mbaksa kaže...

Inzistiranjem na takvom teško dostupnom konektoru samo si zagorčavaš život.  Koristi standardne DC konektore i gotova stvar - em ih imaš dostupne u raznim izvedbama, em su jeftini, em većina strujnih adaptera koje naručiš iz Kine dolaze upravo s takvim konektorima.

 Ne želim mjenjati jer nije riječ o mojem vlasništvu direktno. Imamo automate za prodaju hrane i gore je led traka kao rasvijeta. I ja si mislio da tu istu utičnicu iskoristim za RGB svijetla kasnije za vrijeme blagdana :D 

 

Evo koju opciju vidim, da naručim taj kabel, nije skup ali mogu od njega preraditi i napraviti adapter u priklučak koji podržava traka ? Tako neču dirati onaj standardni na opremi koji se nalazi na tom automatu.

 

 

Koji priklučak koristi uobičajena led traka ?? Čisto iz znatiželje da znam koji da naručim.,

 

Buduči da ima ovaj dva pina, na što treba obračati pažnju kod prespajanja ? Treba li unapred ispitati utičnice da se vidi što je što u kojem ? mislim što je lijevo a što je desno ? 

 

 

 

16 godina
moderator
online
Re: Led trake
Markić7 kaže...
Koji priklučak koristi uobičajena led traka ?? Čisto iz znatiželje da znam koji da naručim.,

Najčešće dolaze bez ikakvog priključka, a ako i bude koji priključak, onda je onaj iz moje prethodne poruke (DC 5,5x2,1).

 

Markić7 kaže...
Buduči da ima ovaj dva pina, na što treba obračati pažnju kod prespajanja ? Treba li unapred ispitati utičnice da se vidi što je što u kojem ? mislim što je lijevo a što je desno ?  

Multimetrom ispitaš što ti je plus, a što minus, i onda žice konektora zalemiš na odgovarajuće kontakte na LED traci.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake

Aha

kako se zove ono prozirno, vidio sam na youtubeu kako izolira traku, stavi neku prozirnu naljonsku cjevčicu i onda to sa velikim fenom (za profi upotrebu ) rastopi taj naljon malo tj on se smanji i izolira mjesto di je stavljen. 

 

 

16 godina
moderator
online
Re: Led trake

Zove se heat shrink tube. Imaš ih u različitim širinama (uvijek ti mora biti malo veće širine od onog što želiš provući kroz to jer nije elastično), bojama i duljinama (naravno, možeš si ih škarama rezati na duljinu koju želiš).

12 godina
offline
Led trake

pozdrav s

planiram uradit backlight na TV-u LED trakom . Jel ovo sve sto mi treba ? 

P.S. TV je 42" dimenzije 96 x 54 cm 

 

hvala unaprijed 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Led trake

I dovoljno snažno USB napajanje. Ne znam koliko te ledice troše i koliko struje ti televizor može dati preko USB porta (vjerojatno pola ampera, znači dovoljno za 2,5 W, što je vjerojatno premalo za 3 metra trake). Ako doma imaš USB adapter koji daje 2 A, moglo bi ti biti dovoljno.

12 godina
offline
Re: Led trake
mbaksa kaže...

I dovoljno snažno USB napajanje. Ne znam koliko te ledice troše i koliko struje ti televizor može dati preko USB porta (vjerojatno pola ampera, znači dovoljno za 2,5 W, što je vjerojatno premalo za 3 metra trake). Ako doma imaš USB adapter koji daje 2 A, moglo bi ti biti dovoljno.

 sorry , nisam expert u ovim stvarima. usb adapter je  ? 

 

16 godina
moderator
online
Re: Led trake
error_666 kaže...
mbaksa kaže...

I dovoljno snažno USB napajanje. Ne znam koliko te ledice troše i koliko struje ti televizor može dati preko USB porta (vjerojatno pola ampera, znači dovoljno za 2,5 W, što je vjerojatno premalo za 3 metra trake). Ako doma imaš USB adapter koji daje 2 A, moglo bi ti biti dovoljno.

 sorry , nisam expert u ovim stvarima. usb adapter je  ? 

 

"punjač za mobitel"  To je zapravo AC-DC USB adapter.

12 godina
offline
Re: Led trake
mbaksa kaže...
error_666 kaže...
mbaksa kaže...

I dovoljno snažno USB napajanje. Ne znam koliko te ledice troše i koliko struje ti televizor može dati preko USB porta (vjerojatno pola ampera, znači dovoljno za 2,5 W, što je vjerojatno premalo za 3 metra trake). Ako doma imaš USB adapter koji daje 2 A, moglo bi ti biti dovoljno.

 sorry , nisam expert u ovim stvarima. usb adapter je  ? 

 

"punjač za mobitel"  To je zapravo AC-DC USB adapter.

 haha to sam prvo pomislio ali nisam bio siguran . znaci umjesto u tv ustekam LED traku u "punjac" i u struju i to je to ? 

16 godina
moderator
online
Re: Led trake

Da. Jači punjač - pogledaj koliko mA za 5V piše na njemu - bilo bi dobro da je bar 2000mA.

12 godina
offline
Re: Led trake
mbaksa kaže...

Da. Jači punjač - pogledaj koliko mA za 5V piše na njemu - bilo bi dobro da je bar 2000mA.

 evo vidio sam sad , za 5V pise 2A , to je 2000mA . znaci trebalo bi da imam sve sto treba .

16 godina
moderator
online
Re: Led trake
error_666 kaže...
mbaksa kaže...

Da. Jači punjač - pogledaj koliko mA za 5V piše na njemu - bilo bi dobro da je bar 2000mA.

 evo vidio sam sad , za 5V pise 2A , to je 2000mA . znaci trebalo bi da imam sve sto treba .

Vjerojatno. Vidjet ćeš dok zaštekaš. Ne piše koliko traka može trošiti struje po metru. Ja imam ovakvu - dva metra te trake, kad sve ledice svijetle (kod te trake svaka od ledica je jedne boje; kod tvoje trake svaka ledica se zapravo sastoji od tri ledice različitih boja), troši malo preko 700 mA.

12 godina
offline
Re: Led trake
mbaksa kaže...
error_666 kaže...
mbaksa kaže...

Da. Jači punjač - pogledaj koliko mA za 5V piše na njemu - bilo bi dobro da je bar 2000mA.

 evo vidio sam sad , za 5V pise 2A , to je 2000mA . znaci trebalo bi da imam sve sto treba .

Vjerojatno. Vidjet ćeš dok zaštekaš. Ne piše koliko traka može trošiti struje po metru. Ja imam ovakvu - dva metra te trake, kad sve ledice svijetle (kod te trake svaka od ledica je jedne boje; kod tvoje trake svaka ledica se zapravo sastoji od tri ledice različitih boja), troši malo preko 700 mA.

 oki , hvala ti puno . ma narucit cu s eBay ako ne bude dovoljno .  2.5A adapter je  dva tri dolara i to je to 

14 godina
offline
Re: Led trake
error_666 kaže...

 oki , hvala ti puno . ma narucit cu s eBay ako ne bude dovoljno .  2.5A adapter je  dva tri dolara i to je to 

Imaj na umu da tih 2.5A za 2 dolara je uglavnom losije od 2A nekog poznatijeg proizvodaca(Samsung, LG, HTC...)

 

ovo uglavnom tu stoji jer je s kinezima stalno lutrija, moze biti istinito, moze biti gore i u rijetkim slucajevima bolje.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.12.2017 0:57 (CroNk3r).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake

Naručio 3x led trake, 2 od 12v sa adapterom i 1 usb 5v 

 

e sad primjerio da jedna ledica nije iste boje kao ostale. RGB je evo kada je svijetloplava onda su sve takve boje ali kada je recimo sve žute boje onda jedna svijetli zeleno, samo ta jedna. 

Jeste li se susreli sa time, dali tu mogu kako isklučiti da ne poružnjuje ostale :D 

 

sve tri trake imaju daljinsko upravljanje, pa sam dobio dodatak koji se navuče na 4 pina i sa njime se upravlja daljinski. 

 

Primjetio da su mi poslali evo usb verzija je muški na ženski (traka) 

 

dok adapter verzija je žensko na muško (traka) govorim o konektoru sa 4 kontakta. 

 

 

Adapter verzija ima oba kraja pa mogu produziti dalje a usb verzija nema kraj, Napravio sam također pokus da 12v traku prikopčam na usb, radilo je ali je bilo upola slabije svijetlo. 

 

16 godina
moderator
online
Re: Led trake

Neprecizno si opisao situaciju. Tri trake, dvije ovakve, jedna onakva, ne zna se koja što kako radi.

 

 

Čista crvena, čista plava i čista zelena rade ispravno na svim trakama?

 

 

Kažeš da kad bi trebale svijetliti žuto, da dvije svijetle žuto, a treća svijetli zeleno? Onda ti kod te treće vjerojatno ne štima kontakt za crvenu (ili kontroler), jer se žuta dobiva tako da svijetle crvena i zelena. Ak je problematična USB traka, možda si je spojio na preslabi izvor struje.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake
mbaksa kaže...

Neprecizno si opisao situaciju. Tri trake, dvije ovakve, jedna onakva, ne zna se koja što kako radi.

 

 

Čista crvena, čista plava i čista zelena rade ispravno na svim trakama?

 

 

Kažeš da kad bi trebale svijetliti žuto, da dvije svijetle žuto, a treća svijetli zeleno? Onda ti kod te treće vjerojatno ne štima kontakt za crvenu (ili kontroler), jer se žuta dobiva tako da svijetle crvena i zelena. Ak je problematična USB traka, možda si je spojio na preslabi izvor struje.

 sve svijetle dobro osim jedne. sad sam gledao tu jednu i vidim da uopče ne svijetli crveno. kao da je izgorjela ili nije prespojena. a zeleno i plavo  svijetle . Nema veze, izbavit ču :D 

 

 

10 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake

Evo moja ispovjed

Jučer htio ukrasiti jedan maleni objekt vani,

Lijepo poljepio led trake, vezicama učvrstio da mi nebi ispalo ili da ga nebi netko namjerno povukao tj odlepio jer je na javnom mjestu. i kad ja ukopčam, ono radi.

pogledam bolje ne radi sve. primjetio da sam napravio GLUPOST, tamo di je kut sam ga toliko savio da sam slomio unutra spoj i od tog spoja ne radi. A buduči da doma imam još jednu, nije mi se isplatilo ići po drugu traku jer mi treba sat vremena da dođem doma i toliko nazad. 

 

A ništa, iduće godine budem to uradio par dana ranije, i pazio u tim kutovima gdje je potrebno saviti. 

 

 

Prva pomisao kada mi se to desilo je bilo da probam to odrezati di ne valja i nekako zaljepiti skupa, ali kako, nemam opremu ni ništa kod sebe, samo traku za izoliranje, škare, upaljač :D :D :D 

 

 

@mbaksa

Iz znatiželje, mogu li kako jednostavnije to spojiti ? Bez da se lemi ? To bi trebale biti spojnice sa 4 pina.  Može li se to raditi na terenu ? ili treba nositi do lemilice ? 

 

14 godina
offline
Led trake
Poruka je uređivana zadnji put pon 25.12.2017 15:15 (CroNk3r).
Moj PC  
0 0 hvala 1
7 godina
neaktivan
offline
Led trake

Ne radi se o led traci, nego led lampi. Crknuo mi je adapter, e sad adapter je 220VAC -> 24VAC. Ima okrugli priključak s dva pina. Ne uspjevam pronaći takvoga. Pa ako netko zna gdje da potražim po razumnoj cijeni?

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Led trake
andrijam kaže...

Ne radi se o led traci, nego led lampi. Crknuo mi je adapter, e sad adapter je 220VAC -> 24VAC. Ima okrugli priključak s dva pina. Ne uspjevam pronaći takvoga. Pa ako netko zna gdje da potražim po razumnoj cijeni?

Kupi 24VAC adapter i rezi zicu, adapteri s nestandardnim konektorima su uglavnom skupi.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake

Ma to sa rezanjem žica je OK. samo ne uspjevam pronaći 24V AC out. U tražilicama ebay is slično u rezultatima uvijek dobivam DC verzije.

14 godina
offline
Re: Led trake
andrijam kaže...

Ma to sa rezanjem žica je OK. samo ne uspjevam pronaći 24V AC out. U tražilicama ebay is slično u rezultatima uvijek dobivam DC verzije.

https://www.ebay.co.uk/itm/F-D-L-PK-BS-24010-24V-Transformer-Adaptor/142520078884?hash=item212edbd224:g:tWsAAOSw3WxaKCqS

Mislim da ovo tebi treba.

Pogledaj kolika je snaga, mozda je jos najjeftinije uzeti klasicni transformator ako je mala snaga u pitanju.

7 godina
offline
Led trake

A vrlo vjerovatno bez problema radi i na DC adapter, jer je graetz unutar lampe,  tak da je svejedno jel dobiva AC ili DC, samo imaš dodatni pad napona, pa izvadiš graetz iz lampe ak te smeta.

Kruha i igala...
 
2 0 hvala 1
10 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake

Za sada mi je to u fazi razmišljanja. Da napravim putokaz

 

Natpis gore (stalno svijetli bijelo) 

 

Ispod tri strelice, i želim da svijetli ubrzano ovako

3, 2, 1, 3, 2, 1 tako neprekidno. 

Tri je posjednja strelica, 2 srednja, 1 prva, uglavnom da se lijepo vidi kada ubrzano radi. 

 

Što mi za to treba ?? To bi također trebalo imati opciju da odaberem koliko brz tempo želim. 

 

 

 

14 godina
offline
Re: Led trake
Markić7 kaže...

Za sada mi je to u fazi razmišljanja. Da napravim putokaz

 

Natpis gore (stalno svijetli bijelo) 

 

Ispod tri strelice, i želim da svijetli ubrzano ovako

3, 2, 1, 3, 2, 1 tako neprekidno. 

Tri je posjednja strelica, 2 srednja, 1 prva, uglavnom da se lijepo vidi kada ubrzano radi. 

 

Što mi za to treba ?? To bi također trebalo imati opciju da odaberem koliko brz tempo želim. 

 

 

 

MCU i par tranzistora.

 

EDIT:

to je najjednostavnije, a postoji i opcija s digitalnom logikom, mislim da bi ti trebao shift registar, 555 timer ko generator takta i tranzistori za ukljucivanje.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.12.2017 17:27 (CroNk3r).
7 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake

Za te novce bih mogao kupit novu lampu 😀. 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake

Mislim da si u pravu. Provjerit ću.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice