LED trake

poruka: 688
|
čitano: 326.654
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
XXX-Man kaže...

Evo da ne tipkam našao sam ti video :)

Kul, nisam znao da se to može, ali logično je da se može, jer nemaju nužno sve trake istu RGB konfiguraciju, pa je bolje tako to riješiti, nego prespajanjem žica za pojedine boje.

14 godina
offline
Led trake
Ja bi trebao 2 trake,spojio bi na mbo headere,bez daljinskog.Preporuka?
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Led trake
mbaksa kaže...

Kul, nisam znao da se to može, ali logično je da se može, jer nemaju nužno sve trake istu RGB konfiguraciju, pa je bolje tako to riješiti, nego prespajanjem žica za pojedine boje.

 To mi je nekad davno neki kinez objasnio :)

Išao sam tražiti možda ima neki video jer mi se nije dalo tipkati cijelo objašnjenje. Sva sreća pa sam našao :)

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
12 godina
offline
Re: Led trake
XXX-Man kaže...
mbaksa kaže...

Kul, nisam znao da se to može, ali logično je da se može, jer nemaju nužno sve trake istu RGB konfiguraciju, pa je bolje tako to riješiti, nego prespajanjem žica za pojedine boje.

 To mi je nekad davno neki kinez objasnio :)

Išao sam tražiti možda ima neki video jer mi se nije dalo tipkati cijelo objašnjenje. Sva sreća pa sam našao :)

 hvala puno kolega :)  "OFF/SMOOTH/ON " metoda je rijesila stvar pomijesanih boja . Ne mogu koristiti sve boje , zelena  plava i crvena rade ,  dok vecina  ostalih boja  zbrejka traku . Nije mi se dalo probavati redom jer svaki put kad se zbrejka moram isklj iz TVa i  ukljucit u punjac da bi proradila .  problem je definitivno u snazi USB porta na TV . Kako sam ovo reprogramirao sve boje rade kad je spojen na punjac , dok  na USB na  TV na vecini boja dobijem treptanje . Hvala josd jednom svima :)

Poruka je uređivana zadnji put uto 6.2.2018 18:45 (error_666).
12 godina
offline
Led trake

 Pozdrav svima imam jedno blic pitanje .... Spojio sam LED  traku na punjac od moba od 2A, stvar  radi  ali punjac se poprilicno zagrijava i mislim da mu treba malo vise ampera pa sam mislio da napravim preko jaceg "pravog"  adaptera  . Mislim da mi treba ovoovo  .  Znaci adapter 12V od  3A i DC konektor .  Grijesim li ili je ovo u redu ? RGB traka 3m je u pitanju .  Hvala 

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2018 20:03 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
moderator
offline
Re: Led trake

Ako se spaja na USB onde ne možeš koristiti 12V napajanje, nego 5V!

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
12 godina
offline
Re: Led trake

Nisam je mislio spajat na USB nego na ovaj adapter ... sad je na USB ali sam mislio otpojit zice , spojit ih na DC m/z konektor pa u adapter i u struju . 

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2018 20:22 (error_666).
14 godina
moderator
offline
Re: Led trake

Ne shvaćaš ti mene ili ne slušaš...

 

Ako nešto radi na 5V onda radi na 5V, ne možeš to spojiti na 12V kakav god ti konektor spojio.

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
12 godina
offline
Re: Led trake

Izvinjavam se , nisam bas na ti sa strujom . znaci trebam taj isti  adapter od 5V i moci ce kako sam  zamislio  ? 

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2018 20:39 (error_666).
14 godina
moderator
offline
Re: Led trake

Napon mora biti isti, dakle 5V. 

U tom slušaju možeš spojiti.

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
14 godina
offline
Led trake

Trebale bi mi 2 trake,spojio bi ih direktno na headere na mbo.Koje.preporučate?Mbo je gigabyte z370 gaming 3 tj rgb fusion software.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Led trake

Bok. Mozete li mi reci jel u redu spajanje led trake na sljedeci nacin, nisam od crtanja shema pa cu pokusati ovako objasniti

 

Napajanje 240 W iz kojeg ide kontroler (max output 190 W) - 5 metara led trake - amplifier (max output 3×4  A) - 5m led trake - amplifier - 4 metra led trake.

 

S tim da bi amplifieri bili spojeni direktno na napajnje a na njih trake sa obje strane.

Led traka je jednobojna sa dvije zice. Za njih nazalost nemam specifikaciju jedino sto znam je da 5630 jednobojna 60 led/m

Hvala

Spija
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.4.2018 17:11 (SPIJA).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
U redu je.
14 godina
offline
Led trake

Imam još jedno pitanje, Kad spojim na nacin iz prethodnog pitanja.

Napajanje iz kojeg ide kontroler pa 5 m trake pa pojačivač pa još 5 m trake,  kontroler zuji ali samo prilikom paljenja dok se ledice ne upale na 100 %.

Isto vrijedi i prilikom gašenja dok se ne ugase.

Jest da traje 1-2 sekunde ali se cuje.

Ili kad u aplikaciji smanjim intezitet npr na 60 % onda konstatno zuji.

Sto mislite, je li to normalno ili ne. Moguće da je loša kvaliteta kontrolera? No kad spojim samo 5 m trake iz kontrolera onda ne zuji.

 

Spija
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake

To ti vjerojatno zuji keramički kondenzator. Oni imaju tendenciju to raditi u nekim slučajevima (tako recimo ja imam nekoliko punjača za mobitel iz kojih se čuje zujanje kad su uštekani u struju i kad je mobitel spojen, ali kad je mobitel pun - znači, ne čuju se kad je mobitel relativno prazan, ali se čunu kad se mobitel napuni). Neće se ništa dogoditi od tog zujanja (zuji ti valjda pri PWM frekvenciji, koja znati biti oko 240 Hz kod nekih, kod drugih 1000 Hz), ali ako te smeta, kupi drugi (možda drugi model, drugu marku).

11 godina
neaktivan
offline
Led trake

Pozdrav,

 

trebam pomoc.

Narucio sam BIJELE led trake s aliexpressa.

https://www.aliexpress.com/item/SPLEVISI-Super-Bright-WarmWhite-White-5m-DC-24V-LED-Strip-5050-flexible-Light-stripe-60-LED/32361436060.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.3da24c4ds7Q3u6

(ovu IP20).

Kupio sam kod nas industrijsko napajanje - LRS-35-24V

https://www.lost.hr/meanwell-ponuda/item/34700-mean-well-napajanje-35w-230v-ac-24v-dc-metalno-kuciste-lrs-35-24

Da li je to napajanje dovoljno za 5m ove led trake?

 

Zanima me sljedeće:

Da li led traku mogu nalijepiti u kuhinji ispod gornjeg elementa, a da je na jednom dijelu na donjem elementu ugradbena plinska ploča? Visinska razlika između plamenika i LED trake(koja bi bila u aluminijskom kanalu i plastičnom poklopcu) bi bila oko 60cm.

 

 

Za drugu situaciju koju imam, spojio bih te iste trake u niz da dobijem 15m led trake oko dnevne sobe, uzeo sam jače napajanje LRS-100-24V, da li je to dovoljno da tu dužinu ili moram staviti kakvo pojačalo?

 

Također me zanima shema spajanja gdje da spojim prekidač(ne razumijem da li ga spajam između led trake i napajanja na plusu ili minusu) da sa njim gasim i palim led traku... Prekidač mi treba i u dnevnoj i u kuhinji.

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
Pucman91 kaže...

Da li je to napajanje dovoljno za 5m ove led trake?

Za traku ti piše da troši 9,6 W po metru. Dakle, ako ona stvarno toliko troši, a nećeš je dimmati, tebi treba napajanje od apsolutno minimalno 48 W (a napajanje bi uvijek trebalo biti bar 25% jače od nužnog). Dakle, to napajanje koje si naručio ti je preslabo za pet metara trake, ako ta traka doista troši toliko struje koliko piše da troši. Na tvom mjestu bih uzeo minimalno 60 W.

 

Malo mi je čudno da si uzeo takvo otvoreno napajanje za to (osim ako ti nije baš trebala regulacija napona). Ja sam si inače za istu namjenu naručio ovakvo napajanje. To je doduše za 12 V...

 

Malo mi je čudno i što si uzeo 5050 trake, kad danas imaš efikasnijih vrsta čipova, poput 5630, možda 5730 ili koji je već i mislim 2835 (ali nisam siguran za to).

 

Pucman91 kaže...

Zanima me sljedeće:

Da li led traku mogu nalijepiti u kuhinji ispod gornjeg elementa, a da je na jednom dijelu na donjem elementu ugradbena plinska ploča? Visinska razlika između plamenika i LED trake(koja bi bila u aluminijskom kanalu i plastičnom poklopcu) bi bila oko 60cm.

Možeš.

 

Samo uzmi u obzir nekoliko stvari. Ako ih nalijepiš samo na drveni element, pogotovo ako su zaštićene silikonom, te LED trake ti neće baš nešto dugo trajati. Meni 5630 trake nisu izdržale u propisnom stanju ni godinu dana, a dnevno su radile možda sat vremena, vjerojatno i manje. Onda sam ih zamijenio ovime. I to sad drži nekih dvije godine, s tim da zadnjih pola godine, ako ne i više, radi dnevno valjda barem dva sata, nekad i puno više. Fora je u tome što su u njima krute LED trake, znači ledice na komadu aluminija, i još su smještene u aluminijski profil pa se puno lakše hlade. Ujedno, mislim da ti moduli povuku nešto manje struje od 5630 LED traka, a pogotovo od ovakvih kakve su tvoje 5050.

Dakle, bilo bi idealno da te trake zalijepiš na aluminijski profil pa da onda profil zašarafiš pod kuhinjski element. U suprotnom, životni vijek će im biti vjerojatno dosta ograničen.

 

Pucman91 kaže...

Za drugu situaciju koju imam, spojio bih te iste trake u niz da dobijem 15m led trake oko dnevne sobe, uzeo sam jače napajanje LRS-100-24V, da li je to dovoljno da tu dužinu ili moram staviti kakvo pojačalo?

I sam si sad možeš izračunati je li ti napajanje dovoljno jako.

 

"Pojačala" su zapravo repetitori signala. Znači, svrha pojačala je da ne preopteretiš vodiče u LED trakama. Trake u pravilu ne bi trebale u komadu biti dulje od 15 metara, dakle trebala bi ti dva pojačala - prvih pet metara trake bi se napajalo iz napajanja, a drugih 2x5 metara trake bi se napajalo iz jednog od dva pojačala.

 

Pucman91 kaže...

Također me zanima shema spajanja gdje da spojim prekidač(ne razumijem da li ga spajam između led trake i napajanja na plusu ili minusu) da sa njim gasim i palim led traku... Prekidač mi treba i u dnevnoj i u kuhinji.

Prekidač stavljač na izmjeničnu liniju, da ti napajanje ne bude pod naponom dok ti svjetlo ne treba. Dakle, nabavi si nekakav kabel za 220 V s prekidačem ili dodaj prekidač na takav kabel, i onda prekidač AC ulaz u napajanje.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Led trake

Uzeo sam ovaj model traka jer su mi bile najjeftinije.

 

Ovaj trafo još nisam uzeo ni jedan, morao bi ih platiti i podiči. Što preporučate? a da bude 24V jer će 24V biti trake. Ne treba biti s aliexpressa.. mogu i tu negdje kupiti, imam još 3 tjedna vremena(ako dođe do tad iz kine ako danas narucim).Uzeo sam 24V jer su mi rekli da imaju duži vijek trajanja.

 

Ledice ću spajati na običan prekidač, ipak ih neću dimiti. Razmišljam samo da stavim dodatno onaj kontroler za daljinski.

 

Ako mi brzo izgore onda ću sigurno uzeti Ovu led traku za kuhinju, iako ću onda morati mijenjati i napajanje na 12V.. Dopadaju mi se, iako ću morati skidati aluminijske lajsne u koje ću položiti traku 5050)

 

Za dnevnu sobu ću staviti 5630 ili 5730 kad ove 5050 prestanu raditi i na svakih 5m staviti pojačalo.

Sve trake (u kuhinji i dnevnoj) će mi ići u aluminijski profi i gore ide mliječni poklopac.

 

U kuhinji mi treba 4m trake. (1m će mi biti višak).

u dnevnoj će isto ići nekih 12-13m jer ne ide uz sami rub prostorije nego će biti uvučene unutra nekih 35cm od zida.

7 godina
online
Re: Led trake

Ja bi rađe izbjegavao 24V napajanja, premda imaju par prednosti, ali su puno manje zastupljena na tržištu.

A kaj se tiče toga, ako kupiš 24V napajanje ti svejedno možeš spojiti na njega i 12V trake, samo moraš stavljati po dva segmenta u seriju.

Kaj se tiče domaćih dućana, ima i toga dosta kod nas, ali nisam baš upućen u stanje s dućanima, jedino samo kupovao u neutrinomobileu, ali vidio sam da i ledison isto drži takve stvari.

Neutrino: 

https://neutrinomobile.hr/ostalo/rasvjeta/led-trake.html?SID=mdi4trhevp5k6pe7cer36oj9t5&limit=45

Ledison:

http://ledison.hr/index.php?route=product/category&path=81

I proguglaj još, sigurno ima još puno dućana kod nas.

 

 

Kruha i igala...
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
fer-de-lance kaže...

Ja bi rađe izbjegavao 24V napajanja, premda imaju par prednosti, ali su puno manje zastupljena na tržištu.

Samo zbog zastupljenosti ili ima još neki razlog? 

7 godina
online
Re: Led trake

Da, nema nekog drugog razloga.

Bar ne ništa kaj mi pada na pamet.

 

 

Kruha i igala...
12 godina
offline
Led trake

Pozdrav svima 

Ljudi ,  LED traka mi konstantno spaljuje USB adaptere ? Ovo je vec treci ili cetvrti . Mislio sam da oni prije nisu bili dovoljno jaki,  prije dva tri mjeseca sam uzeo kvalitetni , skuplji,  od 2.5A i evo i on jucer pregorio ???? Radilo sve bez greske i prije dva tri dana pocelo  povremeno treptanje svakih desetak sekundi kad se pregrije i jucer otisao skroz . Traka je 3 m duzine , ako sto znaci .

Sto bi mogao biti problem ?

Hvala 

Poruka je uređivana zadnji put sri 8.8.2018 14:55 (error_666).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake

Koji si uzeo? Koliko ti ampera traka vuče? 

12 godina
offline
Re: Led trake
mbaksa kaže...

Koji si uzeo? Koliko ti ampera traka vuče? 

  Ne znam koliko vuce . Traka je 5V RGB SMD 5050 od 3 m ....

mala ispravka , nije bas da spali  adapter , radi ali nema snage uopce i totalno  je neupotrebljiv (u  dva tri sata jedva  napuni 5 % baterije od moba  )

Kao da mu je svu snagu izvuklo  . Ako razumijes sto hocu reci :)

14 godina
moderator
offline
Led trake

Za 5050 trake obično navode potrošnju od 7.2W/m.

Ti imaš 3m to je onda 21.6W

Na 5V to znači 4.32A struje.

Naravno, to bi bilo na full white kad sve ledice rade na max, ako je kinezima za vjerovati...vjerojatno ipak nešto manje.

 

Nekako mslim da ti 2.5A nije baš dosta...

Kuponi s popustima na Gearbest-u, svaki dan novi kuponi: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EThg_or_CPBJMHZ00pufBNc0o_-sSPWwHXA9d_RXsG8
Poruka je uređivana zadnji put čet 9.8.2018 2:59 (XXX-Man).
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
Koji adapter si uzeo?

Nemaš USB charging doctor (voltmetar / ampermetar)? Kupi. Bez njega tapkaš u mraku. XXX-Man te je dobro upozorio na jakost struje koju traka potencijalno vuče.

Ako adapter ne daje struje koliko bi trebao ili barem koliko je prije davao, onda je defektan.
11 godina
offline
Re: Led trake
Evo novi sam sa trakama pa me zanima koliko mi je dovoljno led trake za lcd tv od 40 incha?
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Led trake
3m, bit će i viska
16 godina
moderator
offline
Re: Led trake
Možeš uzet metar i izmjeriti koliko su dugačke stranice na koje bi stavio trake (tamo gdje trake misliš stavljati) pa dodati još malo za rezervu, recimo još pola metra. Ali možda ti je najbolje jednostavno uzeti 5 metra, znači standardni kolut, jer ćeš višak sigurno moći potrošiti negdje drugdje.
11 godina
offline
Led trake

Evo izmjerio, trebali bi bit oko 2,50m. Imate preporuku za kupnju led trake?

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice