Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

poruka: 23
|
čitano: 42.931
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

Pozdrav svima



Imam jedan univerzalni monofazni elektromotor sa cetkicama iz ves masine, znaci radi i na AC i DC (provjereno),samo kad sam ga spojio na jedno napajanje na 24 VDC 5 A dobio sam malo okretaja ali i slabu snagu jer ga sa rukom u rukavici mogu zaustaviti, na naljepnici pise 11500 rpm - 2A - 430 W, i naravno radi na 220 VAC, e sad, ja sam taj motor mislio (kad ga vec imam) iskoristiti kao pogon za neku improviziranu mjesalicu kad se pravi ajvar, pekmez i sl. vec sam na youtubeu vidio nekakava rjesenja, pri izradi iste mislio sam koristiti original remenicu sa bubnja, sad nisam siguran koji bi omjer bio, pretpostavljam 1:10, nisam mjerio obime remenice na motoru i bubnju, u svakom slucaju i preko remenice su obrtaji toliki da bi sav ajvar zavrsio svuda samo ne u padeli , uglavnom ja sam zakljucio da mora postojati nekakva elektronika da se kupi ili napravi koja bi smanjila obrtaje elektromotora bez da on izgubi snagu tj. okretni moment, jer ako on tako moze raditi sa elektronikom u ves masini onda mora biti nesto univerzalno (valjda).

U svakom slucaju malo sam se bacio u istrazivanje teme i nasao sam par stvari, e sad bih molio neku strucnu i dobru dusu sa ovog foruma da mi pomogne i kaze od dolje navedenih stvari sta bi meni dalo najbolje rezultate za ono sta meni treba, znaci prvo sam nasao ovu temu na jednom forumu http://www.elitesecurity.org/t398042-0 i mislim da bi sa ovim rijesio moj problem, samo posto ja nisam elektronicar po struci, malo bi potrajalo dok bi ja sve to sklepao, i pitanje dali bi to na kraju radilo, jer koliko god me elektronika zanima i znam neke osnovne stvari to nije dovoljno, tj. nisam siguran u sebe a nemam se s kim posavjetovat, mada ako je ovo jedina opcija pokusao bih to napraviti. Uglavnom je to razlog sta sam isao traziti nesto sta se moze kupiti a da nije skupo, tako sam naletio na ove dvije stvari ali ne znam jel ti uredjaji mogu odraditi ono sto meni treba a to je smanjenje obrtaja bez gubitka okretnog momenta, evo linkovi

http://www.aliexpress.com/item...peed-controller/501884752.html
http://www.aliexpress.com/item...50-220-V-2000W/1178926569.html

Eto to je ono sta sam ja pronasao, ako ova dva uredjaja ne zadovoljavaju, primam sve savjete i sugestije ako se nesto moze drugo kupiti a da ne kosta jedno malo bogastvo

Hvala unaprijed na pomoci

Poruka je uređivana zadnji put ned 2.3.2014 20:05 (kasper-ri).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkic

Hmm a na sto ga mislis gurat na ac ili dc .. iance kod kolektorskih motora spanjenjem napona padaju i okretaji pa bi ti najbolej bilo napravit neku snažnu pmw kontrolu ako je dc a ako je ac to se riješi tiristorima ...

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
12 godina
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

Ma neki regulator brzine s trijakom i problem rješen :) netreba komplicirati

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkic
ante5656 kaže...

Hmm a na sto ga mislis gurat na ac ili dc .. iance kod kolektorskih motora spanjenjem napona padaju i okretaji pa bi ti najbolej bilo napravit neku snažnu pmw kontrolu ako je dc a ako je ac to se riješi tiristorima ...

 

 

pa kako je motor univerzalni znaci isprobano radi i na jednom i na drugom naponu koristio bih onaj na kome mi je lakse napraviti ili kupiti regulaciju a da ne izgubim previse na snazi, ne znam da li je uopce moguce smanjiti mu puno obrtaje a da ostane nesto snage, u svakom slucaju morao bih srezati dobar dio obrtaja mehanickim putem, dali remenskim prijenosom ili neka vrsta reduktora, jer motor na 220 VAC vrti 11500 rpm, nego pitanje, na naljepnici pise da on vuce na 220 VAC, 2 A, jeli elektromotori uvijek vuku isto amprera bez obzira na koji napon ih stavimo, ako da, jeli onda moguce recimo ovaj motor spojiti na transformator koji daje 110 VAC i da mu ja tako prepolovim obrtaje i to bi mu onda prepolovilo snagu ali nema veze i 200 W mi je sasvim dovoljno, vjerojatno i manje, i da to radi bez problema

14 godina
neaktivan
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

da kupiš i frekventni pretvarač svejedno gubiš snagu, znači za to što tebi treba je motor od brisača (auto).

opcija 2 je trofazni motor od 750 okretaja pa se igraj sa prijenosima e da gledaj da je max 0.75 kilovata netreba ti jače za pofrkat prste i više nego dovoljno.

http://www.youtube.com/glodalica
Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 2:41 (spojka).
Moj PC  
0 1 hvala 0
12 godina
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

Šta će ti transformator, ubaci mu jednu snažnu diodu da mu pola periode odrežeš i to je to. Po meni puno jeftinije i praktičnije.

 

Ili nađi neki reduktor, on će smanjiti okretaje i povećati moment

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 9:39 (Gigabyte091).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkic
Gigabyte091 kaže...

Šta će ti transformator, ubaci mu jednu snažnu diodu da mu pola periode odrežeš i to je to. Po meni puno jeftinije i praktičnije.

 

Ili nađi neki reduktor, on će smanjiti okretaje i povećati moment

 pa imam jedan transformator, onaj okrugli, izgleda kao ogroman prsten, sluzio je na nekom ekranu da prepravi sa 220VAC na 110VAC, valjda je ekran bio za americko trziste, pa koliko znam u americi su herci isti kao kod nas samo je napon duplo manji

14 godina
moderator
offline
Re: Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkic
kasper-ri kaže...

pa koliko znam u americi su herci isti kao kod nas samo je napon duplo manji

Pa onda očito neznaš :)

EU - 230V 50Hz

SAD - 110V 60Hz

TROLLBUSTER!!! Izrada naljepnica za aute, stickerbomba, naljepnica za zidove i majica s tiskom. Banggood kodovi na PP.
12 godina
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

Taj motor ima jako veliki broj okretaja i mali moment te je kao takav beskoristan za skoro bilo šta.

 

Imao bi on nešto veći moment da ga napajaš sa istosmjernom strujom ali opet neiskoristivo.

 

Ova vrsta motora su serijski motori kojima je momentna karakteristika takva da je njemu moment u teoriji beskonačan pri brzini vrtnje nula. Zato su oni jako dobri za vuču :)

 

Ali brzina vrtnje će jako opadati sa porastom opterećenja. Tvom motoru je ova brzina vrtnje pri nazivnom opterećenju, ali neopterećenom bi brzina vrtnje porasla na jako visoke vrijednosti, tako visoke da bi se rotor raspao. To je još jedna od mana ovog tipa stroja, nikada nesmije biti pokretan neopterećen jer tada dolazi po pobjega motora, tj motor se počne vrtiti na brzine debelo iznad nazivnih što može dovesti do raspada rotora, pogotovo kolektora stroja, a i ležajevi, ako su lošiji sigurno neće preživjeti dugo.

 

Tako da jedina solucija da ti ovaj motor bude koristan je da mu mehanički spustiš brzinu vrtnje na potrebnu, ili nabaviš drugi motor, neki asinkroni, sporohodni, tipa 700 i manje okretaja i onda nekim minimalnim reduktorom smanjiš tu brzinu na potrebnu. Ovo je bolje rješenje jer bi ti bio potreban motor od kojih 250W, ovisno o tome koliko toga treba mješati. 

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 14:27 (Gigabyte091).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

Tako je, ako želiš punu snagu tog motora na nižim okretajima, jedino rješenje ti je reduktor ili premotavanje statora, što je krajnje neisplativo. Reduktor bi očito trebao biti u dva stupnja.

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkic
XXX-Man kaže...
kasper-ri kaže...

pa koliko znam u americi su herci isti kao kod nas samo je napon duplo manji

Pa onda očito neznaš :)

EU - 230V 50Hz

SAD - 110V 60Hz

 A da? Eto to nisam znao, covjek svaki dan nesto nauci :)

 

 

Ma pomalo sam i ja dosao do zakljucka da se ovaj motor jednostavno vrti prebrzo za ovo sta sam ja zamislio, treba puno toga da bi mu smanjio okretaje a to onda pocinje kostati toliko da mogu onda kupiti drugi sporiji motor sa reduktorom, znaci vec gotovu stvar, nista ovaj motor ce morati cekati neku drugu svrhu, mozda se odlucim praviti nesto drugo, ili ako nista imam ves masinu u kojoj je takav tip motora pa ako taj crkne mozda ovaj posluzi :D, u svakom slucaju hvala na savjetima,misljenjima i pojasnjavanju nekih nedoumica, nego ako bih ja htio njemu zakucati recimo maksimalne brtaje na 10000 i da ne ide preko, to je onda najbolje napraviti sa nekim pwm-om ili ima neka druga opcija, jer ako ga budem koristio za nesto drugo pa kad bi se mozda vrtio 30 sekundi do minutu u prazno (da ne gasim stroj svaki cas) da se ne bi razletio, ako je pwm najbolja solucija jel moze proc onaj sa linka?

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 18:43 (kasper-ri).
12 godina
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

Pa ako bi htio održavati ili barem limitirati brzinu na 10 000 rpm onda trebaš neki tahogenerator ili optički enkoder na osovini motora i sve to spojeno na neki mikrokontroler koji bi onda preko PWM-a održavao brzinu na 10 000 rpm. 

 

To sve je nepotrebno po meni, a to da radi 30ak sekundi u praznom hodu neznam, možda se nebi odmah razletio, ali ležajevi, kolektor i četkice bi se puno brže trošili. Nemoj pokušavat saznat, vidio sam kako izgleda kada pobjegne serijski motor, i nije bilo bezazleno.

Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkic
Gigabyte091 kaže...

Pa ako bi htio održavati ili barem limitirati brzinu na 10 000 rpm onda trebaš neki tahogenerator ili optički enkoder na osovini motora i sve to spojeno na neki mikrokontroler koji bi onda preko PWM-a održavao brzinu na 10 000 rpm. 

 

To sve je nepotrebno po meni, a to da radi 30ak sekundi u praznom hodu neznam, možda se nebi odmah razletio, ali ležajevi, kolektor i četkice bi se puno brže trošili. Nemoj pokušavat saznat, vidio sam kako izgleda kada pobjegne serijski motor, i nije bilo bezazleno.

 

pa ovaj motor vec ima tahogenerator na sebi, znaci treba mi neki sklop sa mikrokontolerom koji ce pratiti obrtaje od tahoa i slati informacije pwm-u, ok skuzio sam, i naravno nisam bas raspolozen da saznam koliko mu treba da se razleti, jer ako ga zelim sigurno koristiti onda bi se bolje osjecao sa tom elektronikom na njemu, evo pala mi je vec ideja, kako inace volim raditi sa drvetom vec sam si nabavio neke alate, a vecina elektricnog alata za rad u drvetu ima velike obrtaje, tako da bi se ovaj motor ubio za horizontalnu glodalicu za glodanje utora za spojeve, brzinu ima, snaga je malo slaba ali ako ce se koristiti samo za to i ako se ne stavlja preveliki noz (a za to ne ide noz veci od  1cm promjera) mogao bi sasvim dobro raditi posao, znaci elektronika na njega malo ga zastititi od prasine i to je to, a da tako nesto kupim treba mi par tisuca kn polovno i tako nesto nema solo za kupiti nego je taj alat u sklopu kombinirki koje nove dodju po minimalno 15000 kn pa na dalje, a kako je meni to vise kao hobi nemam racuna kupovati tako nesto, ali ako mogu nesto napraviti zasto ne

Poruka je uređivana zadnji put uto 4.3.2014 19:43 (kasper-ri).
12 godina
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

Super, pokrenes motor sa nekom busilicom kojoj znas broj okretaja i izmjeris napon ili frekvenciju tahogeneratora, broj okretaja motora podjeli sa brojem okretaja busilice i s tim brojem pomnožiš dobivenu vrijednost napona ili frekvencije i ta dobivena vrijednost ti onda odgovara nazivnoj brzini vrtnje motora. Kad znas taj podatak lako isprogramiraš mikrokontroler.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkic

znaci ako sam dobro shvatio to bi bilo npr. moj elektromotor ima 11500 rpm, ja ga zavrtim sa busilicom koja ima recimo max 6000 rpm, pri toj brzini mi tahogenerator recimo da napon od 20 V i onda bi izracun isao 11500:6000=1,91 i onda dalje ovih 1,91x20V=38,33 i onda ova cifra 38,33 je napon na tahogeneratoru koji ce on dati kada se bude vrtio na 11500 rpm, jesam li pogrijesio negdje ili?

12 godina
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

Dobro si shvatio :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

Pozdrav nadam se da je ovo dobro mjesto za moje pitanje,

nabavio sam mašinu za mljevenje mesa koja se pogoni elektromotorom, slikao sam karakteristike motora, a evo i sheme na koji je spojen(nažalost žice nemaju boju), znam da je malo neuredno. Da li mi netko može reći da li mogu smanjiti brzinu okretaja ili je jednostavnije promjeniti radijus vratila, radi se o remenastom prijenosu. Predpostavljam da je motor jednofazni asinkroni.

sheme sheme
Sve što znam o životu naučio me Đelo Hadžiselimović
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkic

Kolega .. smanjiti brzinu asinkronom motoru je  malo teža misija  trebao bi frekventni regulator ..tako da radije zavboravi na takve stvari iako je moguce uz dosta truda inoca to napraviti ... Preko remenja i remenica je to moguce ali za dobit idealne okretaje trabao bi puno remenica velikih dimenzija tako da je opet neisplativo ...

 

e sad razmisli sta napraviti ... mozes kupiti gotovi prijenos tj uređaj za mehaničko smanjivanje okretaja putem zupčanika(msm da čak imas izvedbu pod kutom od 90 sto je idealno za masinu) ili mozes kupiti nekakav dc motor kojem je puno lakše regulirat okretaje ..al racunaj smanjivanejm brojha okretaja gubi se i snaga ..tako da msm da bi ti ovaj gotovi prijenos bija najbolji izbor ..pozdrav

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
14 godina
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

hvala na odgovoru, pričao sam sa jednim stručnjakom pa mi je on također malo pojasnio, tako da mi je najisplativije pozabaviti se sa vratilom i remenicom

Sve što znam o životu naučio me Đelo Hadžiselimović
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

Poštovani,

molim Vas pomoč.

Htio bi spojiti ovaj motor Selni vj682a na način da se sporije vrti (brzina pranja veš mašine).

Molim Vas koje da žice spojim te kako. Imam kondenzator 16 micro F /400 V

 

https://www.dropbox.com/sc/thgvvm9bxi4iaoc/AAAewmx7HUZU_I6Q1EfGLf7ka

 

Hvala,

Lp

 
0 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

Njemu frekvencija diktira brzinu, tako da nemaš sreće. Neko lođe rješenje bi bilo dodati diodu u seriju sa fazom ili nulom, ali to samo za eksperiment.

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkic
Ne vjerujem,to je asinkroni jednofazni motor te on ima 2 namota,jedan sporiji te drugi brži.
Samo treba otkriti koji je koji,probaj mjeriti otpor pa onaj koji ima manji otpor treba biti ovaj sporiji
robimarko@gmail.com
14 godina
odjavljen
offline
Monofazni elektromotor od ves masine sa cetkicama

Ako ima neke različite napone pnda je to druga priča :)

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice