Multimetar i kondenzatori

poruka: 62
|
čitano: 63.615
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Multimetar i kondenzatori

Kao prvo, nisam tehnički potkovan pa zbog toga

evo postavljam pitanje ovdje da mi znalci na njega odgovore.

Zanima me da li se analgonim multimetrom (u mom slučaju ovakvim multimetrom )
može ispitati da li je neki kondenzator ispravan ili ne?
Još detaljnije, da li se može vidjeti koliki mu je trenutni kapacitet?
Ako se može, kako?

Ako se to sve može, da li je to moguće ispitati samo dok kondenzator još nije na PCBu, ili se može i dok je on spojen na PCB
zajedno sa ostalim električnim i elektronskim elementima?

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.9.2012 17:53 (Janer).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori

S ovim multimetrom ne možeš mjerit kapacitet ali možeš ispitat da li je ispravan a to se radi da provjeriš da li je kondenzator u kratkom spoju.

 

Znači prebaciš na ohme i ukoliko pokaže bilo koju vrijednost a ne beskonačno znači da je kond. neispravan.

 

I to sve možeš raditi i na pcb-u, naravno dok nije pod naponom.

12 godina
neaktivan
offline
Multimetar i kondenzatori

jel se isplati uzeti ovaj multimetar, za tako neka mjerenja otpora, i struja na računalu ili nekim sitnim stvarima.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Multimetar i kondenzatori

ako netrebaš ništa pretjerano i profesionalno onda uzmi

 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Multimetar i kondenzatori
@Janer
sad ispravnost kondenzatora nije uvijek radi-ne radi
elektrolitski kondenzatori se troše s vremenom i povećava im se parazitski otpor, i idealno bi ti trebao ESR metar koji će ti pokazati njegov srijski otpor
sad možeš kupiti nešto tako na ebay-u za 20-tak dolara, iako ti vjerovatno to neće trebati puno u životu, ne isplati ti se
neki bolji multimetri podržavaju mjerenje kapaciteta, ali to je rang cca 200+kn
elektrolitski kada im prođe životni vijek se nabubre na vrhu kao na slici
ako je imalo nabubreno, mogao bi biti znak da je otišao, jer novi imaju potpuno ravan kraj
Ovo je moj potpis...
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Multimetar i kondenzatori

Možeš. Kao što vidiš kapacitet mjeri u sljedećim područjima: Cap: 20n-200n-2u-20u-200uF

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori
Darmarko kaže...

Možeš. Kao što vidiš kapacitet mjeri u sljedećim područjima: Cap: 20n-200n-2u-20u-200uF

Ovako, nabavio sam analogni mjerni instrument, citao sam da je s njim najlakse ispitati ispravnost kondenzatora, ali niko nije to u potpunosti objasnio kako se radi, prebacim ja na ohme, prikaze mi otpor, ali kako znati kada je ispravan a kada ne, neki kazu da ako kazaljka stoji na jednom mjestu, ne pomijera se to znaci da je ispravan, drugi, da ako nije kazaljka otisla na beskonacno znaci da kondenzator ne valja i sl, zna li ko objasniti ko je vec ovo radio, kakoto ustvari ide? Nadam se brzom odgovoru.

LP. 

14 godina
odjavljen
offline
Multimetar i kondenzatori

Kad staviš na mjerenje otpora mora nakon nekog vremena doći u beskonačno, bar na digitalnom.

Svi smo mi Mentalist.
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori
Jakovp kaže...

Kad staviš na mjerenje otpora mora nakon nekog vremena doći u beskonačno, bar na digitalnom.

Interesuje me, kako to odraditi na analognom.

12 godina
offline
Multimetar i kondenzatori

Postavi na mjerenje otpora, i kada dotakneš kondenzator, dogodit će se ista stvar kao i sa digitalnim, samo će kazaljka prvo skočiti prema nuli i onda će krenuti prema beskonačnom, tj prema drugom kraju skale

Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Multimetar i kondenzatori

S tim da ti je na analognom početak skale beskonačni otpor (tj. kraj mjernog područja), a kraj (desni dio) 0 oma.

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori
ROFLOLMAO kaže...

S tim da ti je na analognom početak skale beskonačni otpor (tj. kraj mjernog područja), a kraj (desni dio) 0 oma.

A ako je neispravan, skala će ostati na nekoj vrijednosti tj, nece ici u beskonacno ili se nece ni pomjeriti,je li tako?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori
Vehid kaže...
ROFLOLMAO kaže...

S tim da ti je na analognom početak skale beskonačni otpor (tj. kraj mjernog područja), a kraj (desni dio) 0 oma.

A ako je neispravan, skala će ostati na nekoj vrijednosti tj, nece ici u beskonacno ili se nece ni pomjeriti,je li tako?

U principu da, ali

 

To ti ovisi malo i o kondenzatoru- Probaj na skali 200K (ili 100k) ako je imaš.  Na 20M ti sigurno neće biti otpor beskonačan.

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
11 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori
ROFLOLMAO kaže...

U principu da, ali

 

To ti ovisi malo i o kondenzatoru- Probaj na skali 200K (ili 100k) ako je imaš.  Na 20M ti sigurno neće biti otpor beskonačan.

Najveca vrijednost na ovom analognom instrumentu kojeg ja koristim jeste 10k i kada prebacim na to područje, neće da izmjeri otpor niti jednog kondenzatora, međutim kada vratim na 1k, odma skala reaguje kako treba, zbog cega je to tako, ne bih rekao da je u kvaru multimetar.

13 godina
neaktivan
offline
Multimetar i kondenzatori

Takni sonde i pogledaj ima li pomaka na skali. Možda ti je pokvareno mjerno područje od 10k.  

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori
ROFLOLMAO kaže...

Takni sonde i pogledaj ima li pomaka na skali. Možda ti je pokvareno mjerno područje od 10k.  

Jeste druze, pokvareno je, skala ne reaguje uopste, da li je moguce to popraviti?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori
Vehid kaže...
ROFLOLMAO kaže...

Takni sonde i pogledaj ima li pomaka na skali. Možda ti je pokvareno mjerno područje od 10k.  

Jeste druze, pokvareno je, skala ne reaguje uopste, da li je moguce to popraviti?

Prvo provjeri sonde jer i one mogu biti s.eb.ne.

Možeš pokušati popraviti, ali kanta za smeće je ipak najbolje rješenje. Imaš na ebuy-u dosta kineskih ispod 20$. Ako misliš dizajnirati uređaje onda bi bilo dobro da i imaš više multimetri i uzimaš mnogo skuplje i kvalitetnije (fluke, agilent...)

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.11.2013 22:48 (ROFLOLMAO).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori
ROFLOLMAO kaže...

Prvo provjeri sonde jer i one mogu biti s.eb.ne.

Možeš pokušati popraviti, ali kanta za smeće je ipak najbolje rješenje. Imaš na ebuy-u dosta kineskih ispod 20$. Ako misliš dizajnirati uređaje onda bi bilo dobro da i imaš više multimetri i uzimaš mnogo skuplje i kvalitetnije (fluke, agilent...)

Stavljao sam druge sonde, međutim, opet neće, imam ja 3-4 digitalna koji me dobro služe, ali evo sada sam uzeo taj analogni zbog provjere kondenzatora i sl. a ne radi dobro.

16 godina
offline
Re: Multimetar i kondenzatori
Vehid kaže...
ROFLOLMAO kaže...

Takni sonde i pogledaj ima li pomaka na skali. Možda ti je pokvareno mjerno područje od 10k.  

Jeste druze, pokvareno je, skala ne reaguje uopste, da li je moguce to popraviti?

U kakvom je stanju baterija u instrumentu?

13 godina
neaktivan
offline
Multimetar i kondenzatori
<p>Pa baci ga u kantu kaj ceka&scaron; uopče? Stavi digitalca na 200k i mjeri. Isti je postupak.</p>
ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori
Darmarko kaže...

U kakvom je stanju baterija u instrumentu?

Baterija je nova.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori
ROFLOLMAO kaže...
<p>Pa baci ga u kantu kaj ceka&scaron; uopče? Stavi digitalca na 200k i mjeri. Isti je postupak.</p>

A kako cu pomocu digitalnog multimetra znati kada je ispravan kond a kada ne, ako ti nije mrsko objasni mi cijeli postupak.

13 godina
neaktivan
offline
Multimetar i kondenzatori

Postupak je isti, samo se meni čini da ti prvi put držiš multimetar u rukama?

Staviš na 200k i gledaš dali će doći na beskonačni otpor. 

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori
ROFLOLMAO kaže...

Postupak je isti, samo se meni čini da ti prvi put držiš multimetar u rukama?

Staviš na 200k i gledaš dali će doći na beskonačni otpor. 

Gledam da li će doći do BESKONAČNOG OTPORA, heheh, ajd mi ti reci koji je to otpor?

13 godina
neaktivan
offline
Multimetar i kondenzatori

Kraj mjernog područja, pišeti najčešće 1 skroz ljevo da ekranu. 

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori

Dobar dan...

 

Cek vi raspravljate kako izmejriti kapacitet najobičnejg kondenzatora ..pa daj brate molinte ....

 

Provejri da li ti je taj multimater i spravan i da li podržava mjerno područje za određeni kondennzator ..zatim namjesti mjerno područje i spoji hvataljke  multiamtra sa izvodima kondenzatora ...

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
13 godina
neaktivan
offline
Multimetar i kondenzatori

Zanima ga "test ispravnosti" bez ESR metra.

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori

A procita san ali onda je tema trebala biti ''kako koristiti multimetar'' ... jer ocito je da ne zna koristiti multimetar kao mjerač kapacitet i ommetar

EDIT:

A i ne zna kakve se sve greške mogu javiti na kondenzatoru 

NA OVOM FORUMU SVAKI PUT KAD OTVORIM NOVU TEMU ILI NESTO PITAM MORAM DVA PUTA PITATI TJ PONOVITI DA BI MI NETKO ODGOVORIO...PA PITAM SE PITAM ZAŠTO :/
Poruka je uređivana zadnji put sub 16.11.2013 16:25 (ante5656).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Multimetar i kondenzatori
ante5656 kaže...

A procita san ali onda je tema trebala biti ''kako koristiti multimetar'' ... jer ocito je da ne zna koristiti multimetar kao mjerač kapacitet i ommetar

EDIT:

A i ne zna kakve se sve greške mogu javiti na kondenzatoru 

Zato si ti tu strucnjak da pojasniš, u slučaju da neko traži pomoć, čini mi se da je to cilj foruma!

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice