Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti... izdvojena tema

poruka: 1.319
|
čitano: 469.769
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Bastardo kaže...
Friday kaže...

Kakav dekstop se trenutno može na njega instalirati? Win10 još uvijek ništa, ne?

 Win 10 dolazi, ali imaj na umu da se radi o arm arhitekturi ...

 Nema veze, osnovne aplikacije će biti portane na arm a trebale bi i raditi Universal Apps iz .Neta.

My name is Legion... For we are many!
11 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Sum_of_all_fears kaže...
Bastardo kaže...
Friday kaže...

Kakav dekstop se trenutno može na njega instalirati? Win10 još uvijek ništa, ne?

 Win 10 dolazi, ali imaj na umu da se radi o arm arhitekturi ...

 Nema veze, osnovne aplikacije će biti portane na arm a trebale bi i raditi Universal Apps iz .Neta.

To da, ali mozes zaboraviti instalaciju bsplayera, winampa i takvih stvari jer je to arm OS ...

*dobitnik i7-4790K!, battlelog: B4stardo_CRO
14 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Dali je možda netko od Vas sa starijim modelima se igrao da služi kao torrentbox(seedbox)? Ako je jel ima kakvi tutorijal? 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Jel imao tako problema sa streamom sa youtuba , neke vide-e ne zelim otvoriti a I jako je spor jel to normalno za openelec RPI b+ !? Hvala 

nema gaaa...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Jedna informacija koja me zanima...

Je netko mjerio brzine prijenosa? Zanima me kojom brzinom je preko žične mreže moguće snimati podatke (filmove i serije) na disk ili stick spojen na PI (ili još bolje Pi 2).

Na sadašnjem playeru (WD tv live) mi ide max 10 MB/s.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.2.2015 13:24 (CyberDemonVZ).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

RPi2 ima 10/100 Ethernet tako da je i njemu max brzina za prijenos tih 10ak MB/s.

My name is Legion... For we are many!
11 godina
neaktivan
offline
Afrička malina

to bi moglo biti dovoljno za nekakvu snimalicu?

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

ljudi moze pomoc oko ove fora stvari! da me neko upozna sta kud kamo i kako fukncionira :) to ima svoj sustav windows ili neki treci?  iskljucivo mi treba za gledanje filmova tj za IPTV tj dali mogu IPTV uopce na njega ako nema windows?  i naravno za popcorn ili xbmc.... jer nemogu vise spajat glavno racunalo s TV-om jer mi je potrebna zasebna slika na tvu i zasebno na racunalu. vidim da se i spominje mogucost dalinjskog od tva da se koristi u xbmcu ili sta god vec? koje napajanje se koristi za to? il mozda ako netko zna neki dobar smart tj android box u tom cjenovnom rangu? pa eto nemojte se ljutit,njub sam,pa ako ima dobra dusa da mi ukratko objasni :) hvala i lp ljudi

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.2.2015 12:49 (RondoVK).
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
RondoVK kaže...

ljudi moze pomoc oko ove fora stvari! da me neko upozna sta kud kamo i kako fukncionira :) to ima svoj sustav windows ili neki treci?  iskljucivo mi treba za gledanje filmova tj za IPTV tj dali mogu IPTV uopce na njega ako nema windows?  i naravno za popcorn ili xbmc.... jer nemogu vise spajat glavno racunalo s TV-om jer mi je potrebna zasebna slika na tvu i zasebno na racunalu. vidim da se i spominje mogucost dalinjskog od tva da se koristi u xbmcu ili sta god vec? koje napajanje se koristi za to? il mozda ako netko zna neki dobar smart tj android box u tom cjenovnom rangu? pa eto nemojte se ljutit,njub sam,pa ako ima dobra dusa da mi ukratko objasni :) hvala i lp ljudi

 Eo ja sam neki dan uzeo RPi 2, isto izgubio nevinost... Nisam ga jos uspio postelati do kraja, no evo kratke upute:

 

1) Za napajanje sam koristio punjač od mobitela

2) Imao sam viška mSD karticu od 16gb, pa sam nju iskoristio, najbolje je imati jednu od 4 GB ili više

3) Ja sam sebi podesio OpenELEC, a ostale buildove možeš naći na RPi stranici

 

Kako te zanima media center, onda probaj gore navedeni OpenELEC..

 

Da bi ga instalirao skini odgovarajuću verziju (ako imaš RPi 2 - "ARMv7 builds - RPi2 ARMv7 quad core models (Model B 1024MB)"). Skini taj file i raspakiraj. Nakon toga skini Win32 Disk Imager. On ti služi da "zaprži" img file OpenELECa (a koji si maloprije raspakirao). Kad pokreneš program, ukucaj putanju do IMG filea, odaberi SD karticu (pažljivo, da ne bi odabrao nešto drugo i prebrisao podatke) i klikni Write.

 

Nakon toga, izvadiš mSD karticu i staviš u RPi s donje strane. Prvo spoji svu periferiju (HDMI, mreža, eventualno USB - iako sam ja prvo instalirao sustav pa tek onda USB-ove spajao) i onda tek uključi u struju, tj. prikopčaj punjač. RPi 2 (odnosno OpenELEC) će sve odraditi sam u dvije minute (ti samo čekaj) i uskoro će te dočekati XBMC welcome setup screen.

 

Tadaaa. Sad ti ostaje samo da ga poštelaš sebi po želji. Na mom TV-u je uredno radio s daljinskim (navigacija po menu-u). Bez problema je pokrenuo Full HD film (probao jedan crtani film i Transformere 3 - zapinjanja nije bilo). Nakon toga sam probao preko WDTV-a putem network share-a pokrenuti film, također nije bilo štekanja.

 

Jedini problem koji se meni pojavio je da mi je na TV-u slika malo bježi van, odnosno ne vide se cijeli buttonsi (npr. za izlaz ili shutdown).

 

Sve u svemu, super naprava. Ja još moram neki case nabaviti i mislim da je spreman za upotrebu (s obzirom da su mi plejeri poceli zafrkavati, mislim da sam se riješio briga na duže vrijeme).

 

Nadam se da je pomoglo.

 

*edit* Pitanje za iskusniju ekipu, jej bi posluzio ovaj case (i jel se isplati?) za RPi 2 ili netko ima neku bolju preporuku?

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.2.2015 9:20 (skoosha).
15 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

To sto ti slika ispada se takodjer da namjestiti u settingsima, samo se ne sjecam gdje. Proguglaj malo. U osmcu se to namjesta prilikom same instalacije, u openelecu se to naknadno namjesta, nekakav ratio 1.x nesto.

Rvat katolik!
 
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
skoosha kaže...

 

Jedini problem koji se meni pojavio je da mi je na TV-u slika malo bježi van, odnosno ne vide se cijeli buttonsi (npr. za izlaz ili shutdown).

nije li to zbog overscan postavke TV-a?

12 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
tnakir kaže...

To sto ti slika ispada se takodjer da namjestiti u settingsima, samo se ne sjecam gdje. Proguglaj malo. U osmcu se to namjesta prilikom same instalacije, u openelecu se to naknadno namjesta, nekakav ratio 1.x nesto.

 Hvala, budem istrazio...

Loroc kaže...
skoosha kaže...

 

Jedini problem koji se meni pojavio je da mi je na TV-u slika malo bježi van, odnosno ne vide se cijeli buttonsi (npr. za izlaz ili shutdown).

nije li to zbog overscan postavke TV-a?

 Isprobavao sam sve na TV-u, nije upalilo...

11 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
skoosha kaže...
tnakir kaže...

To sto ti slika ispada se takodjer da namjestiti u settingsima, samo se ne sjecam gdje. Proguglaj malo. U osmcu se to namjesta prilikom same instalacije, u openelecu se to naknadno namjesta, nekakav ratio 1.x nesto.

 Hvala, budem istrazio...

Loroc kaže...
skoosha kaže...

 

Jedini problem koji se meni pojavio je da mi je na TV-u slika malo bježi van, odnosno ne vide se cijeli buttonsi (npr. za izlaz ili shutdown).

nije li to zbog overscan postavke TV-a?

 Isprobavao sam sve na TV-u, nije upalilo...

 Opciju imas 100% ... kod mene je bila skrivena na nekoj bezveze tipki na sharp aquos TV-u. Opcija se zvala dot by dot ... smanji ulaz na tom HDMI-u tako da cijeli ekran bude ok, inace se slika van rubova ekrana i ne vidim dosta toga ...

*dobitnik i7-4790K!, battlelog: B4stardo_CRO
12 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
skoosha kaže...

 

Jedini problem koji se meni pojavio je da mi je na TV-u slika malo bježi van, odnosno ne vide se cijeli buttonsi (npr. za izlaz ili shutdown).

nije li to zbog overscan postavke TV-a?

 Isprobavao sam sve na TV-u, nije upalilo...

 Ta opcija postoji da malo zumira sliku zbog starih analognih signala, jer inace u sliku upadaju razlicite smetnje, rubovi van slike, ukljucujuci i one digitalne podatke teleteksta :)

 

Napisi model TV-a pa ti pogledamo..

Battlelog: [G] CyberDemonVZ; NiramX kaže... Tko se na četvorku opeko i na peticu puše
13 godina
neaktivan
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

@skoosha

Ja imam isto takav case. Također dobio heatsinkove i mali ventilator uz njega.

Dobar je ukoliko nemaš namjeru vaditi rpi više van iz njega, jer u protivnom moraš razmontirati cijeli case da bi ga izvadio van 

Ali ja sam zadovoljan njime pošto mi rpi služi kao torrent i samba server i cijelo vrijeme stoji na istome mjestu.

 

Što se tiče ovih "izgubljenih rubova" to je do overscana kod tv-a. I ja sam imao "problem" s tim, ali riješen je tako da je umjesto 16:9 formata slike na tv-u (LG) format postavljen na automatski.

A person who never made a mistake never tried anything new. - Albert Einstein
12 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Očigledno nisam isprobao sve na TV-u. Ipak je bilo do overscana, previdio sam jedan menu...

 

Hvala svima!

 

*edit*

 

Uspio sve narediti osim zvuka. Kako mi zvuk inače ide na pojačalo i optički kabl, pokušao sam to i sada. HDMI je proslijedio zvuk TV-u, a TV van na pojačalo (morao sam uključiti passthrough), no koliko vidim na receiveru, multi channel nije upaljen.

 

Zna li netko pobliže objasniti gdje se multi channel gubi?

Poruka je uređivana zadnji put sub 14.2.2015 15:30 (skoosha).
 
1 0 hvala 1
12 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Može mala pomoc, trebao bih za dnevni boravak neki media centar/torrent machina..

 

Sada me zanima dali bi mi bilo bolje da uzmem pi2 ili neki od android boxova...

Najvažnija stvar mi je da kodi dobro radi, znaci da se sve normalno ucitava, da mi s mreže učita moju kolekciju filmova,serija..te da nigdje ne steka

Bilo bi dobro da odmah može i radit kao torrent machina radi potrosnje,ali ako ne može nije mi to toliko važno.

Na raspolaganje imam nekih 100 eura, nebih vise trosio. Sada dali mi je bolje uzeti neki android box u tome cjenovnome rangu ili

da uzmem pi2+kuciste+memorijska i sve sto je već potrebno s njim.

 

Znaci jos jednom najvažnija stvar mi je fluidnost sučelja te rad kodija, vecinom bi se gledalo 720p, nekad i 1080p ili iptv.

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Ovaj forumaš je netolerantan prema osobama svih nacionalnosti, rasa i spolnog opredjeljenja te smatra da svaka osoba ima pravo biti ugnjetavana zbog svojih glupih mišljenja.
Moj PC  
0 0 hvala 2
12 godina
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Ovo izgleda dobro, samo sto kada uracunam pdv prelazi mi limit od 100 eura, a stvarno bih htio ako se moze ostati na toj cifri, ako cu vec dodavati onda cu uzeti pipa x7 jer koliko vidim on je jedan od najpopularnijih windows boxova, sto vjerojatno odmah znaci da ce biti dobar community za njega :D

 

Al radije bih ako postoji sto jeftinije ostao na zadanom limitu od max 100 eura s svim davanjima :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Ima ko da gleda TV prek Rapija? Slozil sam si listu i gledam HR TV kanale i slozil sam si da mogu direkt gledat TV bez one kutije kaj provider daje za IPTV.
Mene zanima EPG i kak ga slozit?
Ima netko iskustva?
16 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
NEW_MAN kaže...
Ima ko da gleda TV prek Rapija? Slozil sam si listu i gledam HR TV kanale i slozil sam si da mogu direkt gledat TV bez one kutije kaj provider daje za IPTV.
Mene zanima EPG i kak ga slozit?
Ima netko iskustva?

 

Odakle vučeš stream?

Freak Show Inc.
16 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Ako ti recem moral te budem ubiti!

HR kanale vucem s neke stranice a resto od A1. Na A1 imam i HTV 1 ali mi ga gase cim ide nekaj kaj nije HRT produkcija. Znaci mogu gledat svasta i nista. A1 je Austrijski Telekom i imam njih box koji je nekaj ko MaxTV u hr. Sadrzaj na tom boxu nije kodiran jer nemam HD paket i mogu gledat kanale direkt na xbmc jer znam na kojim IP adresama A1 salje stream na A1 box.

Fali mi EPG do potpune srece pa ako netko ima iskustva molio bih za pomoc.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Probaj ovaj link za epg (valjda je za SimpleIPTV plugin). Nemam pojma jel radi...

 

http://epg.serbianforum.org/epg.xml.gz

My name is Legion... For we are many!
13 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Da radi taj epg itekako.
Svakodnevno ga koristim
robimarko@gmail.com
16 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Kak se koristi i trebam linkove u m3u nekak prilagodit?

 

Daj pliz dvije tri linije svog m3u falja da vidim tagove.

 

EDIT:

Ne treba snasel sam se.

Cheers

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.2.2015 13:49 (NEW_MAN).
16 godina
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
Ovaj epg.xml.gz nema sve kanale i volio bih ga uredit da mi prikazuje sve kaj meni treba.
Posto nisam programer i ne znam dalje trebalo bi mi pomoci prvenstveno oko toga da taj file nekak otvorim u nekom editoru.
Imam adrese gdi mogu povuci epg za kanale koji mi fale i pretpostavljam da bi ih trebao dodat u ovaj file ali ne znam kak i ne znam ako taj file nije samo veza sa nekim epg servisom koji ne podrzava moje kanale.

Pomoc oko objasnjenja molim ako ima netko a sigurno ima netko ko se bavi programiranjem.

Friday mozda?
15 godina
neaktivan
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Moze preporuke dodataka za stream - za gledanje serija I filmova !? Hvala 

nema gaaa...
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
NEW_MAN kaže...
Pomoc oko objasnjenja molim ako ima netko a sigurno ima netko ko se bavi programiranjem.

Friday mozda?

Ovako, to je xml fajl kompresiran gunzipom ali kad ga otpakiraš, dobiješ neko smeće a trebao bi biti ovako neš:

 

<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
<tv>
<channelid="id1">
<display-namelang="en">Channel 1</display-name>
</channel>
<channelid="id2">
<display-namelang="en">Channel 2</display-name>
</channel> ...
<programmestart="20130215080000 +0100"stop="20130215081500 +0100"channel="id1"> <titlelang="en">News</title> </programme> <programmestart="20130215080500 +0100"stop="20130215083500 +0100"channel="id2"> <titlelang="en">Movie</title>
</programme>
... </tv>

 

Ali neće...

My name is Legion... For we are many!
16 godina
odjavljen
offline
Re: Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...
NEW_MAN kaže...

Friday mozda?

 

Kolega Sum je pravi

Freak Show Inc.
15 godina
odjavljen
offline
Raspberry Pi - Projekti, Ideje, Savjeti...

Budem se ja pozabavio sa time preko vikenda... Mogao bi složiti nešto, EPG iz par izvora i tako...

My name is Legion... For we are many!
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice