Regulacija svjetline ukrasnih lampica-kako?

poruka: 5
|
čitano: 1.748
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Regulacija svjetline ukrasnih lampica-kako?

Pozdrav!
Imam kupljene ukrasne lampice za sobu koje rade na 3v(2x AA baterije 1.5v) i ima 20 smd ledica,te jedan prekidac.
Htio bi regulirat svjetlinu pa neznam dal stavit samo potenciometar il se treba radit slozeniji dimmer?
Te me zanima koje su prednosti i mane samo potenciometra i slozenijeg sklopa?
Hvala!

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Regulacija svjetline ukrasnih lampica-kako?
Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put sri 2.1.2019 16:24 (fer-de-lance).
16 godina
moderator
offline
Re: Regulacija svjetline ukrasnih lampica-kako?

Neki tipični potenciometri mogu maksimalno podnijeti 1/4 W, neki 1/2 W - provjeri si što ti piše za konkretni potenciometar. Također bi si trebao izračunati kolika ti je ukupna snaga tih ledica. Ali generalno gledano tipični potenciometri bi te ledice trebali podnijeti bez problema, tako da ti preporučam upravo to. Jednostavno je, kako je mala potrošnja struje tako gubici i nisu toliko bitni.

 

Složeniji sklopovi ili rade PWM (tipično niža frekvencija, tipa 240 Hz), odnosno vrlo brzo isključuju/uključuju ledicu, a ima i konvertera napona s ograničavanjem jakosti struje (CC), koji su još složeniji, no mislim da se to za trideset ledica ne isplati.

16 godina
moderator
offline
Re: Regulacija svjetline ukrasnih lampica-kako?

Nisam vidio tvoju poruku, tako da sam mu odgovorio. Ali načelno - da, neka nam se pridruži u toj temi.

7 godina
offline
Re: Regulacija svjetline ukrasnih lampica-kako?

Da, bolje je tak, jer se ovak izgubi organizacija na forumu, zapravo mi prečudno da ljudi automatski krenu otvarat nove teme, a npr. elektronika ih bude u oči kad odu na taj podforum...

 

 

Kruha i igala...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice