Samogradnja kompresora za čišćenje računala izdvojena tema

poruka: 77
|
čitano: 107.013
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

- prekidac za paljenje :D da mozes i u obicnoj uticnici ga imat, a  ne ovisit o produznom...

- sigurnosni ventil nije na odmet, ovisi koliko ga koristis, ali za svaki slucaj nista ne kosta...

- nekakvi kotacici da ga je jednostavnije vozat okolo...

- i moglo je to bit i manje :D

potpis :D
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

svaka cast,odlicno uradjeno, ja sam zapoceo slican projekt, s tim da je kod mene razlika sta sam dobio besplatno original bocu od kompresora od 25 l, pa sam se odlucio na 2 motora iz frizidera koje sam spojio istovremeno na bocu, (i njih sam dobio besplatno :))) ), kako je boca originalna ja sam isao na cijeli komplet koji sadrzi tlacnu sklopku, barometar, sigurnosni ventil, nepovratni ventil i ono sto bih tebi preporucio da stavis na svoju bocu, a to je ventil kojim mozes stimati izlazni tlak iz boce, recimo stavis ga na 2 ili 3 bara sta je sasvim dovoljno za ispuhivanje prasine iz kompa a boca ti se puno sporije prazni, taj ti ventil nije skup, koliko se ja sjecam ja sam ga platio ispod 50 kn, mozda oko 30kn nisam siguran, znaci nije velika investicija a rasteretit ces motor

 
1 0 hvala 1
13 godina
protjeran
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Bez ovoga nista. Sta bi dao za ovaj jedan.

Zato kada i pogledate one surove masine na zapadu su tako i ciste. 

 

http://i.imgur.com/uAx1b.jpg

 

http://i.imgur.com/qPQih.jpg

 

I ti si napravio bruka. Ja se mucim sa cetkom za farbanje pa onda dole usisavam onim kao usisivacem malim.

A to radim svake nedelje. 

 

http://youtu.be/0LQWJxav7z0
Poruka je uređivana zadnji put uto 29.11.2011 3:14 (Vlada011).
15 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Odlično napravljeno , svaka čast ...al kako dečki kažu može se još ubacit pokoja stvarčica kao ventil za ispustanje kondezata , sigurnosni ventil , prekidač za paljenje ali to i nije toliko bitno , e da jedino u tim kompresorima ima nekakvo ulje ili mast i kad ti kompresor ostane  na hladnom ( -2 , -3 ,-5 ) ta mast se smrzne ili stegne pa kompresor nece raditi dok ga nestaviš negdje  na toplo da se to otpusti. 

Legends Never Die
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

odlican rad

 

ja sam se isto upustio u taj projekt ali sam vec napocetku zapeo pa ako moze pomoc bio bi zahvalan

 

skinuo sam sa starog frizidera motor (kompresor) kako vec ali sada neznam koju od ovih cijevi spajam na bocu od aparata a na koju stavljam filter (koja je usisna a koja ispusna)

--kurjak--
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala

upali kompresor i vidi na kojoj od cijevi puse a na kojoj usisava

http://www.slike.com/slike/screenkfk.jpg
12 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

e dal u njemu ima nekog plina ili nema da znam sta me ocekuje

--kurjak--
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
Kaboooom! :D

ot..odlican projekt ;)
Battlelog ~ UrbanFsk
12 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
kurjakcro kaže...

e dal u njemu ima nekog plina ili nema da znam sta me ocekuje

unutra je tekucina.nemoj ga okrecati i sve ce biti dobro

http://www.slike.com/slike/screenkfk.jpg
12 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

e znaci da ga neokrecem a oce to izbaciti van kada ga upalim ili ne da znam

 

--kurjak--
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
kurjakcro kaže...

e znaci da ga neokrecem a oce to izbaciti van kada ga upalim ili ne da znam

 

ako si kompresor micao ili muckao tada bi uz zrak trebale izlazit i male kapljice ulja.nije nista strasno tako da se nemas cega bojati

http://www.slike.com/slike/screenkfk.jpg
13 godina
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Može li se ovo napraviti samo od motora od frižidera? Imam jedan motor i na njemu imaju ona 3 "čuda". Na jednom od ta 3 izlazi zrak..

Frend je spojio normalno utikač i onaj nastavak od pumpe na jedan od ta 3.. I normalno uključi u struju i izlazi zrak..

Sad koliko je to sigurno..

http://www.youtube.com/watch?v=Jl_3Yq36fSg&feature=related
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

ova samogradnja i je napravljena od motora iz frizidera.na sto ti tocno mislis?

http://www.slike.com/slike/screenkfk.jpg
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
Sir_Henry_Dale kaže...

ova samogradnja i je napravljena od motora iz frizidera.na sto ti tocno mislis?

 

Da, ali autor ove teme je još ubacio i vatrogasni aparat. Mene samo zanima, može li se bez tog vatrogasnog aparata? Znači samo da se motor spoji u struju i da izlazi zrak..

http://www.youtube.com/watch?v=Jl_3Yq36fSg&feature=related
12 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
dv14 kaže...
Sir_Henry_Dale kaže...

ova samogradnja i je napravljena od motora iz frizidera.na sto ti tocno mislis?

 

Da, ali autor ove teme je još ubacio i vatrogasni aparat. Mene samo zanima, može li se bez tog vatrogasnog aparata? Znači samo da se motor spoji u struju i da izlazi zrak..

Ako ti treba za ispiriti komponente ili nesto obojati moras imati tlacnu posudu,a ako ti treba za napumpati gume ili loptu samo spoji crijevo s nastavkom za pumpanje i deri

Nad nama nebo Hrvatsko, pod nama zemlja Slavonska, između živi Kohorta,Šokačka neuništiva!!!
13 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
Marty McFly kaže...
dv14 kaže...
Sir_Henry_Dale kaže...

ova samogradnja i je napravljena od motora iz frizidera.na sto ti tocno mislis?

 

Da, ali autor ove teme je još ubacio i vatrogasni aparat. Mene samo zanima, može li se bez tog vatrogasnog aparata? Znači samo da se motor spoji u struju i da izlazi zrak..

Ako ti treba za ispiriti komponente ili nesto obojati moras imati tlacnu posudu,a ako ti treba za napumpati gume ili loptu samo spoji crijevo s nastavkom za pumpanje i deri

 

Mislio sam to samo koristiti za pumpanje..

 

Baš sam sad prije pola sata sve spojio i uključio u struju. Osjeti se hladan zrak, samo što nije dovoljno jak ni za loptu napumpati ,a i osjeti se nekakav smrad iz motora..

http://www.youtube.com/watch?v=Jl_3Yq36fSg&feature=related
11 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Pozdrav zelio bi pitati dali moze da se umjesto ove boce od aparata za gasenje da se stavi ona boca iz bojlera za vodu .Hvala !

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala
jozozo kaže...

Pozdrav zelio bi pitati dali moze da se umjesto ove boce od aparata za gasenje da se stavi ona boca iz bojlera za vodu .Hvala !

Ne kuzim na sta mislis, boca u kojoj je topla voda ili ekspanziona posuda?

:D
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

može boca od bojlera (ona u kojoj je topla voda) samo pazi ako variš elektrolučnim aparatom da ne progoriš bocu i ne pretjeruj s tlakom u boci  , ja sam mislio kupiti samo bocu od einhell croatia servisa (kao rezervni dio za njihov kompresor) ali kad sam čuo da samo boca  košta oko 70 eura odusto sam od toga  dodam još 50e i kupim cijeli kompresor 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Svaka cast! Veoma lijepo izgleda. Ali ja sam ciscenje racunara rijesio na jednostavniji i zanimljiviji nacin. Uzeo sam malu bocu od aparata za gasenje pozara i ispraznio je. Skinuo sam cijevi i ostao je mali otvor na koji se nabijala cijev. Kroz taj otvor je napunim preko velike boce i nabijem nekih 10 atmosfera. Izvanredno isprasi procesor i ostale dijelove centralne. Cak sam od toga pravio i zracnu pusku veoma velikih jacina.

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Moze se i na takvu posudu slozit autoventil s kojim nabijes zrak na benzinskoj i onda doma samo praznis...(nije prakticno ako nemas u blizini bengu, al opet ako nemas kompresor bolje ista nego nista)

:D
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

imam jednoo pitanje u vezi sa konprsorom kakav je satavio ventil između motora i boce 

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

iako je tema stara ipak cu napisati odgovor između kompresora (motor frižidera) i boce nije postavljen nikakav ventil  u temi se govorilo o zaštotnom ventilu koji ako pritisak u spremniku zraka pređe određeni tlak ventil taj "višak zraka" ispusti van ako se koristi tlačna sklopka taj ventil se ne mora ugraditi ali bilo bi dobro da je ugrađen u slučaju da tlačna sklopka prestane raditi

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Zdravo svima. 

Iako vidim da je tema stara već više od godine dana nadam se da će netko vidjeti od prisutnih aktera ove priče ;-)

Ja baš izrađujem sličan kompresor kao šta je gore opisan od vatrogasne boce i kompresora od frižidera. 

Stvari oko spremnika tlaka (vatrogasne boce) su dobro i podrobno opsiane.

 

Mene zanima više kompresor od frižidera.

Da li treba izliti ulje koje je već bilo unutra kroz cjevčice ili ostaviti ga unutra?

I u kojoj količini kada je već napravljen kompresor treba povremeno na usis dolijevati ulje za podmazivanje klipa?

 

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Pozdrav,,,u vezi komprsora od hladnjaka  da te upozorim sto se tiče ulja ..mikako ga ne istresatiiz kompresora jer mu ulje služi za podmazivanje ,,,a dodavanje ulja kroz usis nije potrebno jer vec ima ulje koje ga podmazuje....ako se ulije ulje u usisnu cjev uzbacit ce ga van a to nikako nije dobro ako se ispiruje recimo elektronika pa da ulje zavrsi na njoj ili slicno...Ugl ja sam ebi napravio takav kompresor i zadovoljan sam jedina mana mu je da pri nizim temperaturama ulje postane gušče pa otezano radi ili se gasi i pali dok se nezagrije. Zato ga je dobro u hladnije dane drzati u tpoljijem prostoru. 

dani
10 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

evo moj kotmpresor zapremine 2l nabije pritisak maximalno koliko manometar ocitava 10 bar,,,a moze i vise nekih 12 bar je normala za te kompresore od hladnjaka. evo imam jednu sliku...moram mu staviti tlacnu sklopku hehe jednom

dani
 
0 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Hvala na odgovoru.

Malo me bunio taj kompresor. I može bez problema "napumpati" do 10 bar-a?

Odlučio sam umjesto vatrogasne boce od 5 kg staviti plinsku od 10 kg budući da mi treba bar oko 20 sekundi do pola minute konstatnog protoka zraka zbog pumpanja guma lakiranja manjih površina i slično. 

Jesi li ti na tvojoj boci napravio kakav sigurnosni ventil ili sam isključuješ kada ti manometar pokaže npr 10 bara?

Ja sam sebi namjenio ugraditi 2 sigurnosna ventila na samome spremniku umjesto na crijevu između kompresora i spremnika. Je li to ima kakve posebne veze ili je sve isto?

 

p.s. Dva sigurnosna ventila su zbog dodatne zaštite ako slučajno jedan zapeče da drugi preuzme funkciju ;-) 

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.9.2014 14:46 (Vujkan).
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Evo ako nekoga slučajno zanima da ne googla ja sam se malo potrudio da nađem od čega se sastoji kompresor od frižidera i kako radi i prvenstveno kako to izgleda kada ga otvorite :-)

 

Ovo su linkovi:

 

 

 

http://www.secop.com/products/compressor-basics/hermetic-compressors.html

 

 

 


 

Poruka je uređivana zadnji put uto 16.9.2014 23:56 (Vujkan).
 
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

ako mislite bojati i lakirati s tim kompresorom  zaboravite nemože  pravio probao nemože (ne odnosi se na mali air brush nego na pištolj za bojanje u koji stane o,4 l boje ) ko nevjeruje nek napravi pa proba

i tvornički kompresor od 50 litara ima problem sa bojanjem većih površina  pravio sam  od kompresora iz zamrzivača  boca 10 litara

ali nemože jer tom kompresoru od frižidera je kao što se vidi na linku u predhodnom postu promjer cilindra svega par centimetara

i nema dovoljan protok ako već imate bocu i neki električni motor od 2 kW (manji nemože)  onda kupiti kompresorsku glavu ima na njuskalu za 200 -300 kn  tlačnu sklopku 100-150 kn ,manometar i vodovodni materijal + brza spojnica 160 kn remen za prijenos sa motora na kompresorsku glavu kvadratne čelične cijevi 30x30 mm za konstrukciju  i regulator izlaznog pritiska vijci boja elektrode za zavarivanje (morate imati aparat za zavarivanje) ili nekome dati da sve zavari uglavnom skupo skuplje nego kupiti ja sam ga pravio ali puno bolje radi nego einhellov od 50 litara koji sam imao prilike isprobati  ja sam za sve dao oko 1000 kn ali isplatilo se

na njemu mogu koristiti i pneumatske alate bez problema za sad imam samo pneumatsku bušilicu

A ako kompresor planiratekoristiti za ispuhivanje prašine iz računala onda može samo i to je prilično skup sport

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.9.2014 23:24 (expert man).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Samogradnja kompresora za čišćenje računala

Evo ja nisam vjerovao pa sam isprobao. 

Mogu ti reći da imaš 100 % pravo.

 

Napravio sam privremeno rješenje s kompresorom od frižidera i bocom od plina.

Nema dovoljno tlaka ni za farbanje neke manje površine npr. kutije cigareta a kamoli nešto veće.

Ova tvoja ideja za samogradnju kompresora s posebnom kompresorskom glavom je daleko bolje riješenje. Ja ću morati ići na tu soluciju. 

 

Dok sam isprobavao kompresor od frižidera sam primjetio ješ jedan problem koji bi mogli imati oni koji ispuhuju elektroničku opremu. Čini mi se da prilikom puhanja iz kompresora također izlazi malo ulja u vidu maglice. To nije puno ali se npr da primjetiti jako tanki sloj na nekome papiru npr. Je li itko od vas to još možda primjetio?

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 22.9.2014 14:21 (Vujkan).
 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice