Trafo za pojacalo?

poruka: 16
|
čitano: 6.964
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Trafo za pojacalo?

Pozdrav!!

Evo ovako,
namjeravam s frendovima skupit novce za neko pojacalo jer nam je vec dosta posuđivanja i posto sam ja elektrotehnicar imam volje za slaganjem jednog.

 

nasao sam na ebayu kit za pojacalo i uzeo bi predpojacalo

 

2 komada za lijevi i desni kanal: http://www.ebay.com/itm/TDA7293-2-Dual-Parallel-170W-Mono-Audio-Power-Amplifier-AMP-Board-Diy-Kits-/181855148039?hash=item2a57695807

1 komad za bass: http://www.ebay.com/itm/TDA7293-three-Parallel-300W-Mono-Power-Amplifier-Board-BTL-AMP-Diy-Kits-/131597447398?hash=item1ea3d1b0e6

1 komad 2.1 system: http://www.ebay.com/itm/YJ-NE5532-HiFi-2-1-tone-preamplifier-completed-board-/161653792446?hash=item25a3511ebe

 

napajanje za predpojacalo imam, a posto su na ovim pojacalima isti cipovi tda 7293 i rade na +- napajanju od 32 do 40V, 

zanima me koliko bi napon na sekundaru transformatora bio potreban da poslje ovog (http://www.ebay.com/itm/Amplifier-PSU-kit-with-4-X10000uF-Nover-LA-Audio-Grade-Capacitor-Power-supply-/111727947887?hash=item1a0381306f) taj napon da ne skoci iznad

 

Hvala!

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.9.2015 7:22 (Pilot007).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Trafo za pojacalo?

Pošto se napon 32-40 V odnosi na vršnu vrijednost (nakon ispravljanja i "peglanja" napona kondenzatorima), potreban efektivni napon na izlazu transformatora se dobiva dijeljenjem s 1,41 (točnije, korijen od 2), znači napon transformatora ne smije prijeći 28 V (ako računamo 40 max) odnosno 22 V (uz 32 V max).

 

Znači, transformator s izlazom 2×24 V (jer trebaš 2 grane, za + i - napajanje) bi trebao biti u redu.

 

Inače, mislim da su specifikacije tih kitova pojačala (u pogledu izlazne snage) pretjerane - vidi TDA7293 specifikacije... link.

KaeR
14 godina
neaktivan
offline
Re: Trafo za pojacalo?

e to tih 2x24V me zanimalo

znam da su pretjerane al opet su u bridge modu

za nase tulume ce i ta snaga koja cu dobiti biti odlicna, ne?

 

i jos nesto,kako ste rekli da su to preuvelicane snage za ovo pojacalo da li bi za kompletno pojacalo bio dosta trafo 500VA ili treba ipak veci

Poruka je uređivana zadnji put sub 12.9.2015 6:55 (Pilot007).
15 godina
offline
Re: Trafo za pojacalo?

Vjerojatno bi bilo dovoljno (snage u ovom slučaju jesu preuveličane), no teško je ovako sad procijeniti kolika je stvarna iskoristivost tih sklopova, odnosno koliko bi to cijelo pojačalo moglo povući kod maksimalne izlazne snage.

Pošto nemam praktičnog iskustva s izradom pojačala, možda da netko iskusniji preporuči... transformatori nisu baš jeftini, pa da ne kupuješ pogrešni u startu.

KaeR
12 godina
offline
Trafo za pojacalo?

Realno iz TDA7293 pri +-35VDC možeš očekivati 70ak W pri 4 ohm-a i THD od 1%

 

Kakve zvučnike imaš ?

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Trafo za pojacalo?

u datashetu pise da moze dati 100w

ali opet ove gore plocice koje sam linkove stavio su vise manje sve u bridgu

 

zancu lijevi kanal 2xtda7293 u bridgu tako isto i za dasni a za bass su 3 chipa u bridgu

 

imam 2 bas zvucnika od 15" za njih nez kolko su watta i imam visokotonce od 200w rms

12 godina
offline
Trafo za pojacalo?

Da, 100W pri 10% THD... Ja ti govorim realno koliko možeš očekivati.

 

Nećeš nikad dostići max snagu na zvučnicima. Realno češ pumpat oko 20 do 30WRMS Po zvučniku

 

Trafo 500VA bi trebao biti i više nego dovoljan.

Poruka je uređivana zadnji put uto 15.9.2015 11:37 (Gigabyte091).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Trafo za pojacalo?

tak malo

 

imate li mozda koji prijedlog za neko drugo pojacalo, ovo mi je fkt preslabo onda

14 godina
neaktivan
offline
Trafo za pojacalo?

aljo imas moju temu tda 7294 pa pogledaj malo ja ih nisam stavljo u bridge. ni nista.

i pogone dva zvucnika od jbl 100W rms na 4ohma i jos uvijek goni na maks i zvucnici se rastavljuaju. i nije mi jasno sta ce ti u kuci 300W rms znas li ti sta je 300W rms uopce

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Trafo za pojacalo?

ne bi mi bilo to za kucnu upotrebu, nego kad slavimo nesto a to je jako tesko kod nas

14 godina
neaktivan
offline
Trafo za pojacalo?

ej moje pojacalo sa tim jblovima je bilo spojeno na miksetu od micheta u beach baru na otvorenom. i rokali cijelu noc i sve se culo.

stan od 80 kvadrata u njemu nemozes bit kad se pojaca do kraja.  ali dobro ako hoces vise onda trazi nes drugo

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Trafo za pojacalo?

Prosječan zvučnik, promjera 16 cm, će ti pri 1W RMS proizvest zvuk od 85 dB, u nekoj manjoj sobi, naravno to sve ovisi o osjetljivosti zvučnika i još mnogo toga, radio sam i ja tulume, i muzika je bila zaglušujuće glasna, preko 100 dB sigurno, sa samo dva zvučnika koji su dobivali pazi ovo, 10W RMS svaki otprilike...

 

To im je bio neki maksimum na kojem mogu trajno raditi... soba je bila 30 kvadrata. Nemaš dojam šta je 200W RMS 

 

To češ jedino na koncertima naći... 200W RMS u nekoj sobi na tulumu ne želim znat što bi bilo sa ušima i prozorima.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Trafo za pojacalo?

mah giga pusti vidis da ne kuzi nis cemu se trudit objasnjavat tda 7294 i 7293 su rodeni za takve stvari. ali ako oce nek si radi sta ce

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Trafo za pojacalo?

Da li moze auto pojacalo da se koristi kao kucno pojacalo i kakav izvor struje mi treba?

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Trafo za pojacalo?
branke092 kaže...

Da li moze auto pojacalo da se koristi kao kucno pojacalo i kakav izvor struje mi treba?

 Možeš bez problema,samo je pitanje 12v ili 24v je pojačalo?
Ja sam do prije cca 10mj koristio svoje autopojačalo od 1kW za subwoofere u kući,na 12V je radilo,kao izvor struje sam koristio trafo.

No možeš koristiti i napajanje od PC-a samo pripazi koliko A na 12V daje i koliko pojačalo A na 12V može progutati.

https://www.facebook.com/groups/BalkanTuF/
12 godina
neaktivan
offline
Re: Trafo za pojacalo?
kruskar kaže...
branke092 kaže...

Da li moze auto pojacalo da se koristi kao kucno pojacalo i kakav izvor struje mi treba?

 Možeš bez problema,samo je pitanje 12v ili 24v je pojačalo?
Ja sam do prije cca 10mj koristio svoje autopojačalo od 1kW za subwoofere u kući,na 12V je radilo,kao izvor struje sam koristio trafo.

No možeš koristiti i napajanje od PC-a samo pripazi koliko A na 12V daje i koliko pojačalo A na 12V može progutati.

 

Točno tako, s time da ako želiš nešto bolji zvuk dodatno filtriraj napajanje. Ono je OK za komp no za audiofiliju ga treba dodatno ispeglati.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice