Upisivanje programa u Atmel mikrokontrolere

poruka: 7
|
čitano: 8.586
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Upisivanje programa u Atmel mikrokontrolere

Trebam upisati program u Atmelov mikrokontroler,u BUG-u br.210 sam vidio da leme neke žice po paralelnom priključku,e sad meni tamo ništa nije jasno,na šta spoje te svoje proklete žice,tamo na slici di leme ima neka slova (koji je to vrag) i nešto zaleme po tom paralelnom priključku. Uglavnom loše objašnjeno,pa mi recite sve kako se spaja kabel itd...

>>>>>>>HVALA<<<<<<
 
1 0 hvala 1
13 godina
neaktivan
offline
RE: Upisivanje programa u Atmel mikrokontrolere

Ostavi ti paralelni port na miru, uzimi radje serijski konektor. Ako bas moras gurat parralel port, napravi to ovako bez lemljenja:

http://metku.net/articles/microcontroller-part-1/programming_cable_simple.png

 

Takodjer, nemoj koristiti onaj primjer iz asemblera nego se odmah uhvati C-a koji je puno laksi.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Upisivanje programa u Atmel mikrokontrolere
Fala puno!Nego kako se spaja preko serijskog kabela i kako da pretvorim C kod u onaj za kontroler (hex)?
>>>>>>>HVALA<<<<<<
14 godina
offline
Upisivanje programa u Atmel mikrokontrolere

Ja koristim MPLAB IDE program mislim da ti je on dovoljan.

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Upisivanje programa u Atmel mikrokontrolere

Ne treba ti nista posebno. AVR Studio 4 od Atmela je vjerojatno najbolji.

 

Za spajanje mozes koristiti AVR dude. Malo je kompliciran, ali i vrlo dobar. Ako znas osnove cmd-a, lakse ces narediti avr dude da pise program. No za instalaciju AVR dude-a ti je potreban WinAvr koji ti jednako toliko sluzi kao notepad za C programere i kompajler. 

 

Puno jednostavnija varijanta je PonyProg koji je dobar za pocetnike, nisu potrebni dodatni programi. Nedostatak je to sto nije toliko mocan kao AvrDude. Savjetujem ti da njega i AVR Studio 4 koristis za pocetak.

 

 

EDIT:

Sheme:

http://www.compendiumarcana.com/forumpics/avr_bsd.png

 

http://www.compendiumarcana.com/forumpics/avr_dasa.png

Poruka je uređivana zadnji put pon 6.9.2010 12:38 (dario111cro).
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Upisivanje programa u Atmel mikrokontrolere
lzgr kaže...
Fala puno!Nego kako se spaja preko serijskog kabela i kako da pretvorim C kod u onaj za kontroler (hex)?

 

Lipo skini WinAvr i Avr Studio 4. Oni rade bez ikakvih problema te ih sam proizvođač preporučuje.

1. Napravi jednostavan program i kompajliraj (postavi neki port na neku vrijednost, npr. PORTA)

   Jako dobro bi bilo kad bi prolistao datasheet od kontrolera kojeg koristiš (www.atmel.com).

   Isto tako moraš promjenit smjer porta (DDRA, DDRB, DDRC,..) odnosno da li je ulazni ili izlazni. 

Kao rezultat kompajliranja ćeš dobit hex file koji možeš spržit u mikrokontroler.

Naravno, prije tribaš odabrat adekvatan mikrokontroler s liste te takt.

 

Napravis taj serijski programator (ISP) ili paralelni kao što ti je već netko gore preporučio te spržiš

ponoću avrdude-a ili Avr Studija 4

 

Da bi testirao program, uzmeš voltmetar i izmjeriš voltažu na tom portu i to je to (bit ce 0 ili 5V na tom pinu/portu ovisno o vrijednosti na koju si port postavio)

najbolje stavi 0xF0, pa se uvjeriš da su prva četiri pina postavljena na 5V a druga 4 na 0V.

Malo sam brzo pisao, nemam puno vrimena a hocu ti pomoc :p

Uglavnom, ako budes imao problema, javi.

 

P.S. I nemoj bit lijen, okolinu trebas poznavat da bi se bavio time. Znaci skini datasheet, prosurfaj, pogledaj neke primjere te onda pocni radit svoj program.

Pozz

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.10.2010 17:51 (JohnnyPistolero).
13 godina
neaktivan
offline
Upisivanje programa u Atmel mikrokontrolere

Pozdrav,

 

evo upravo sam napravio sve kako piše u BUG-u, i na PC-u mi PonyProg neće da upiše program u Attiny-a i kad i dem na TESt javlja "Test Failed", a na laptopu mi sve radi kako treba...

paaaa, zna li možda netko u čemu je problem, tj može li mi tko pomoći!?

 

HVALA!!!!!

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice