DIY monitor iz pokvarenog laptopa

poruka: 4
|
čitano: 5.217
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
DIY monitor iz pokvarenog laptopa

U postupku bacanja dijelova od starog pokvarenog laptopa shvatio sam da bi ekran vjerojatno mogao iskoristiti nekako. Dosta ljudi na netu je LCD iz laptopa iskoristilo kao sekundarni monitor pa sam se i ja odlučio na to. Konkretno, radi se o laptopu Acer 5542G. LCD ekran je napravio "AU Optronics". Za taj model koji sam imao sam prvo trebao naći driver koji će upogonit ekran:

 

http://www.ebay.com/itm/VGA-LCD-Controller-Driver-Board-for-B156XW02-LTN156AT02-15-6inch-1366x768-/121727563844?nma=true&si=nzvhfqWm0DaRNadfOUi4AKE1Yw4%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

 

Ništa pretjerano komplicirano. Driver je došao s dodatnim PCB-em s par tipaka koji služe za konfiguraciju drivera, tj. prikaz menija s postavkama za poziciju slike, svjetlinu, kontrast itd.

 

Mali problem mi je bio što nisam imao adekvatno napajanje za driver - naime, za upogonit LCD je potrebno 12V i 2-3 ampera struje. Za ovo sam na kraju iskoristio staro napajanje od PC-a koje bez problema može dati 15A na 12V liniji, više nego dovoljno za ekran. Na svu sreću, barrel jack za napajanje na driveru sam također našao na nekom starom adapteru kojeg sam imao. Tada je trebalo samo odrediti koja strana barrela na driveru predstavlja pozitivni, a koja negativni napon te spojiti jack na PC napajanje. Driver se spaja na VGA konektor. Uspjeh! Ekran radi.

 

Nakon ovoga, odlučio sam napraviti kućište za ekran. Odlučio sam se na plexiglass i gravoply, koje je rezao izith. Sastoji se od tri sloja:

 

1. Prvi (donji) sloj je namijenjen da se na njega učvrsti driver i ekstra PCB s tipkama, kao i VESA mount. Materijal je 3mm crni plexiglass. PCB-ji su pričvršćeni šarafima, a VESA mount sam pričvrstio s nekim super naljepnicama koje sam našao na eBayu.

 

Link: http://www.ebay.com/itm/5Pcs-3M-Strong-Double-Sided-Black-Foam-Tape-Pad-Mounting-Rectangle-Adhesive-New-/281783036377?

 

Stvarno su jako čvrste pa ih preporučujem. 

 

2. Srednji sloj služi kao okvir za ekran, tako da ekran bude fiksiran na mjestu. Materijal je 8mm crni plexiglass.

3. Gornji sloj je čista estetika i služi tome da se ne vidi metalni okvir od samog ekrana. Tu sam malo fulao mjere pa se metalni dio vidi (1mm otprilike) na gornjoj i donjoj strani ekrana, dok su lijeva i desna OK (pokrivene). Materijal je sivi gravoply, 0.8mm.

 

Zbog dodatne fiksacije, sve skupa je je dodatno zaljepljeno super ljepilom (UHU Allplast) i zašarafljeno s 4 šarafa (po jedan na svakom rubu).

 

Jedino što je još preostalo je izbušiti rupe na zidu i pričvrstiti VESA mount, ali trenutno mi je OK i ovako na stolu. Potpuno neisplativ projekt s financijskog stajališta (sve skupa ~500kn), ali mi je bilo zabavno, i sve skupa dobro izgleda. :)

Prvi test run Prvi test run
Barrel jack i VGA na driveru Barrel jack i VGA na driveru
PC napajanje koje pogoni LCD PC napajanje koje pogoni LCD
LCD bez gornjeg sloja LCD bez gornjeg sloja
Stražnja strana s driverom Stražnja strana s driverom
Stražnja strana s VESA mountom i driverom Stražnja strana s VESA mountom i driverom
Prednja strana Prednja strana
Finalni izgled Finalni izgled
 
13 0 hvala 5
12 godina
online
Re: DIY monitor iz pokvarenog laptopa
paradajz kaže...

...

Potpuno neisplativ projekt s financijskog stajališta (sve skupa ~500kn), ali mi je bilo zabavno, i sve skupa dobro izgleda. :)

 

Pa nebih rekao da je neisplativ projekt. Realno, nije baš tih 500kn puno (neznam za koliko se nalaze polovni monitori), a i za svakoga ko voli DIY puno će mu više vrijediti taj ekran nego da je nabavio neki polovni

 

U svakom slučaju hvala za tutorial. Imam feeling da će mi laptopu vrisnuti matična uskoro pa bi mogao krenuti istim putem kao i ti

Noob na koob ;)
14 godina
offline
Re: DIY monitor iz pokvarenog laptopa
Grozni_Zabac kaže...
paradajz kaže...

...

Potpuno neisplativ projekt s financijskog stajališta (sve skupa ~500kn), ali mi je bilo zabavno, i sve skupa dobro izgleda. :)

 

Pa nebih rekao da je neisplativ projekt. Realno, nije baš tih 500kn puno (neznam za koliko se nalaze polovni monitori), a i za svakoga ko voli DIY puno će mu više vrijediti taj ekran nego da je nabavio neki polovni

 

U svakom slučaju hvala za tutorial. Imam feeling da će mi laptopu vrisnuti matična uskoro pa bi mogao krenuti istim putem kao i ti

Za 500kn mislim da mozes cak naci 24" 720p do 1080p polovno.

:D
12 godina
neaktivan
offline
Re: DIY monitor iz pokvarenog laptopa
CroNk3r kaže...
Grozni_Zabac kaže...
paradajz kaže...

...

Potpuno neisplativ projekt s financijskog stajališta (sve skupa ~500kn), ali mi je bilo zabavno, i sve skupa dobro izgleda. :)

 

Pa nebih rekao da je neisplativ projekt. Realno, nije baš tih 500kn puno (neznam za koliko se nalaze polovni monitori), a i za svakoga ko voli DIY puno će mu više vrijediti taj ekran nego da je nabavio neki polovni

 

U svakom slučaju hvala za tutorial. Imam feeling da će mi laptopu vrisnuti matična uskoro pa bi mogao krenuti istim putem kao i ti

Za 500kn mislim da mozes cak naci 24" 720p do 1080p polovno.

 

Istina. Ova cijena se može značajno smanjiti ako se okvir napravi od nekog drugog materijala ili na drugi način, te ako se ne kupuje VESA mount nego smisli neko drugo rješenje. Kažem, financijska isplativost tu nije bila primarna, a zapravo mi paše imati dva ekrana iste veličine/rezolucije jer mi veći ekran 1) nije potreban i 2) nemam previše mjesta na stolu za veći monitor, tako da sam sve skupa zadovoljan projektom.

Poruka je uređivana zadnji put ned 10.4.2016 0:01 (paradajz).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice