HTPC, server, laptop i pametna kuća

poruka: 35
|
čitano: 22.395
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
HTPC, server, laptop i pametna kuća

Pozdrav svima! Ovako: u obiteljskoj kući preuređivam stan i imam želju automatizirati stvari što je više moguće. Radit ću instalacije tako da mogu napravit sistem pametne kuće na kojega će biti spojena rasvjeta, grijanje, rolete,portafon, video nadzor i kompletno ozvučenje. Većinu stvari mislim izraditi sam jer imam dosta iskustva u elektronici. Ideja mi je da napravim jednu prostoriju u kojoj će biti server PC za kontrolu pametne kuće, router, audio pojačalo, ormari sa dimerima za rasvjetu i ploča sa osiguračima. U dnevni boravak bih stavio plazmu i htpc, a u blagavaonu touch screen monitor spojen na server. Uz sve to omogućio bih upravljanje pametnom kućom preko laptopa putem wirelessa i mogućnost dodavanja smartphonea u konfiguraciju. Zanima me software kojim bih sve to mogao kontrolirati preko mreže. Može li se na windows media centar dodati kakva aplikacija za upravljanje pametnom kućom.  Dimmerima i bistabilnim relejima pametne kuće bih upravljao preko paralelnog porta jer je najjednostavnije rješenje. Zanimaju me minimalne konfiguracije koje bi bile dovoljne za server i htpc. Doma imam nekoliko Plll od kojih je jedna u automobilu, dvije starije P4 (1.7 i 2.0) i toshibin laptop(dual 2.0) pa me zanima jeli to dovoljno za ovakav projekt ako neću igrati igrice. I naravno, sve pohvale, primjedbe i prijedlozi dobrodošli.

 

Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
HTPC, server, laptop i pametna kuća

Što će ti touch screen monitor u blagavaoni pobou božiji?

Nulla e reale, tutto e lecito. Requiescat in pace
 
2 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća

pa za upravljanje pametnom kućom i gledanje tv-a. Nego ima li tko kakav prijedlog kako ovo softverski rješiti?

14 godina
neaktivan
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća
softwerski, tesko ili nikako, mozdaaa (veeeeliko mozda) ces naci neki program koji time upravlja, ako imas vremena i znanja mozas sam to isprogramirat...
za to se inace profesionalci angaziraju...
50Niggas
15 godina
odjavljen
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća

Za samu kontrolu pametne kuće ti je dovoljna 386-ica, ali ako želiš da isti komp služi kao file/multimedia server onda ti ipak treba ploča koja podržava SATA diskove i kvalitetno napajanje + UPS dovoljne snage. Moja preporuka ti je ploča koja podržava RAID 5 i dovoljno jak procesor za software-ski RAID 5 (kakav je u pravilu na pločama za kućnu upotrebu), te gigabitna mreža. Tako ćeš moći gledati više hd streamova istovremeno uz spremanje video nadzora i smanjiti rizik od gubitka podataka.

 

Što se tiće kontrole pametne kuće, mislim da ti je najbolje rješenje web sučelje prilagođeno prikazu na TV-u i kontroliranju preko daljinskoga (nemam iskustva s Win media centrom, ali valjda podržava surfanje iz svog sučelja). Osim toga, najbezbolniji pristup za mogučnost pristupa s drugih uređaja - od laptopa do mobitela. Možeš imati pristup i izvan lokalne mreže, ali tada moraš više pažnje posvetiti sigurnosti (dovoljno siguran login, onemogućeno gašenje video nadzora i sl).

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
13 godina
neaktivan
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća

Ideja mi je bila da budu 2 kompjutera u kući . Jedan kao server i kontrola pametne kuće koji je u ostavi i oko kojega se uvijek može prčkati, a drugi kao HTPC kod tv-a kojim bih preko mreže kontrolirao pametnu kuću.

Eh sad, elektronički dio sam zamislio tako da s 8 izlaza paralelnog porta palim 28 releja i to se može izvesti kombinacijom tako da 2 izlaza iz porta pale jedan relej

 

 

Problem mi je jedino šta nisam našao nikakav softvare koji meni odgovara. Znam da se qbasicom može upravljati paralelnim portom, pa sam se odlučio baciti u izradu programa koji meni odgovara i to u visual basicu. Problem je jedini što nikad nisam programirao u basicu pa ću se malo morati namučiti učenjem programskog koda. Recite mi jeli moguće ovo što ja zamišljam napraviti u visual basicu? Program bih sličan ovome sa slike, ali malo jednostavniji.

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.11.2010 19:18 (Izum).
15 godina
odjavljen
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća

Ako bi ovaj u ostavi bio i file server, onda se na njega odnosi ono za diskovni sustav, ups i sl. Za takvu kontrolu ti je najbolje ići na web sučelje (npr: javascript + php + neki background program koji komunicira s php skriptom).

Što se same kontrole tiće, da li planiraš postaviti svu kontrolu na jedno mjesto ili će svaki modul ići u blizinu uređaja kojeg kontrolira? Računaj da bi bilo glupo izostaviti klasične prekidače (u ovom slučaju bi to trebala biti tipkala), ali i back-up prekidače tako da u slučaju kvara možeš zaobići kompletni sustav.

 

Ako ideš na sistem sve na jednom mjestu, trebaš vući kablove direktno s tog mjesta do potrošača, ali i kabel od prekidača do ormara. S druge strane, ako ideš na kontrolere u svakoj kutiji, onda ti treba komunikacijski vod koji će prolaziti kroz sve kutije. Za tu primjenu je možda najbolji rs-485 jer podržava udaljenosti do 1200m i prilično je otporan na smetnje (rađen je za primjenu u industrijskim postrojenjima). Konvertor sa serijskog na rs-485 je prilično jednostavan.

Za rasvjetu ti postoji već standardizirano sučelje: DALI, ali je ograničeno samo na rasjvetu.

 

Ako ćeš ići na centralizaciju, onda možeš koristiti ili paralelni ili serijski port. Paralelni je jednostavniji ako želiš imati određeni broj releja koje želiš upalit ili ugasit, ali ako želiš namještat temperaturu na termostatu, imati dimmer, upravljat klimom i sl, serijski port je ipak fleksibilniji. Možeš slati seriju byte-ova za jednu naredbu (tipa: start, adresa, naredba, [vrijednost], stop) kao i očitavati povratnu informaciju. Za klimu mislim da nemaš puno izbora osim koristiti mikrokontroler koji će glumit daljinski.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
13 godina
neaktivan
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća

E to sa web sučeljem mi se skroz komplicirano čini. Jasno mi je da napravim interaktivnu web stranicu java scriptom, ali nije mi jasno kuda izaći do paralelnog porta. A što se tiče servera i HTPC mislim da je ovaj pc u ostavi najbolje koristiti samo za kontrolu pametne kuće, a filmove i glazbu spremati na htpc, tako da ovaj pc pametne kuće ostane što čistiji od virusa.

Hoće li mi biti komplicirano napraviti program u visual basicu koji će moći biti upravljan preko mreže? Nikad nisam programirao u basicu, ali mi se čini baš pristupačan. Na faksu smo radili u c++, ali mi se nikad nije sviđao.

 

Što se tiče kabliranja i kontrole uređaja plan je ovakav: Sve potrošače koji će biti upravljani pametnom kućom dovesti do ploče s relejima i dimmerima. Sva tipkala iskablirat sa utp kabelima tako da svakom tipkalu pripadne po jedna parica. Za backup ako padne sistem postaviti bistabilne releje koji bi palili osnovnu rasvjetu, a koji bi bili upravljani istim tipkalima , i da su u funkciji samo dok PC ne radi.

 

Koristit ću paralelni port baš zbog jednostavnosti. Moći će kontrolirati 28 releja, dimmanje je isto izvedivo tako da se ubaci dimmer koji reagira na tipkalo, a umjesto tipkala 2 releja koja bi se zadržavala uključena nekoliko sekundi ovisno o postotku dimmanja. Možda čak napraviti IR dimmere(http://www.elektronika.ba/617/ir-dimmer-svjetla-v1/) pa ih upravljati IR daljinskimhttp://www.epanorama.net/links/irremote.html. Istu stvar koristiti i za klimu, paljenje tv-a i slično, a taj dio preko serijskog porta. Sličnu stvar sam već radio u autu za upravljanje winampom daljinskim od autoradija. 

14 godina
odjavljen
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća
Izum kaže...

Ideja mi je bila da budu 2 kompjutera u kući . Jedan kao server i kontrola pametne kuće koji je u ostavi i oko kojega se uvijek može prčkati, a drugi kao HTPC kod tv-a kojim bih preko mreže kontrolirao pametnu kuću.

Eh sad, elektronički dio sam zamislio tako da s 8 izlaza paralelnog porta palim 28 releja i to se može izvesti kombinacijom tako da 2 izlaza iz porta pale jedan relej

 

 

Problem mi je jedino šta nisam našao nikakav softvare koji meni odgovara. Znam da se qbasicom može upravljati paralelnim portom, pa sam se odlučio baciti u izradu programa koji meni odgovara i to u visual basicu. Problem je jedini što nikad nisam programirao u basicu pa ću se malo morati namučiti učenjem programskog koda. Recite mi jeli moguće ovo što ja zamišljam napraviti u visual basicu? Program bih sličan ovome sa slike, ali malo jednostavniji.

Učenje programskog jezika, (ne "koda") bi se mogao par godina pomučiti, zar ne?{#}Najefikasnije riješenje bi ti bilo u obliku web aplikacije.I naravno kontroli pristupaš iz Novog Zelanda ako hočeš.Jedino treba vidjeti da li PHP(ASP.NET) podržava(znam da podržava {#}) izlaz odnosno namještanje bitova na neki od portova.Inače zanimljiv bi to projekt mogao biti.Naravano ako ne očekuješ da imaš gotov programski paket za dl-at sa neta.

14 godina
neaktivan
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća
a koliko ti, btw planiras na to sve potrositi?
Aint no man above the crew
14 godina
odjavljen
offline
HTPC, server, laptop i pametna kuća

Ovako cu ju ja nesto napraviti ali kad skupim novaca TU za temu. Nego Ovako Sad si mmi dao ideju... Mozda ako nadjem vremena isprogramiram ja nekakv software za tako nešto...

Pinky je zakon... I ♥ π
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
HTPC, server, laptop i pametna kuća

Koliko novaca ocekujes potrositi na kabliranje, releje, djidje midje?

Mene ovo izgleda kao hrpetina novaca. Nedavno sam opremao novu kucu... same instalacije vulgaris (kabliranje, uticnice, sklopke i ostala cuda) malo boljeg proizvodjaca dodju hrpetinu para... Bojim se i pomislit koliko bi ovo izaslo. 

 

Btw da si malo blize pomogao bih ti i isprogramirao ovo sve skupa... ovako na daleko... tesko...

Edit...sad san vidija... 3LJ = Trilj? Ja sam iz Splita... ajd ako uhvatim vremena i ako budes stvarno krenuo sa ovim mozemo se nac pa se dogovorit... vidit kako, sto, gdje... pa ti mozda i odradim ovo cudo... Ugl. javim ti se.

 

@Bobica... ovo nije neka filozofija isprogramirati. Eventualno podizanje roleta jer treba komunicirati sa nekakvim kontrolerom radi nivoa podignutosti, kontrola step motora i to. Ali paljenje/gasenje releja nebi trebao biti problem. Sve moze ici preko npr paralelnog porta do nekog kontrolera.

Biljezim se sa stovanjem...
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.11.2010 8:49 (tnakir).
 
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća
tnakir kaže...

Koliko novaca ocekujes potrositi na kabliranje, releje, djidje midje?

Mene ovo izgleda kao hrpetina novaca. Nedavno sam opremao novu kucu... same instalacije vulgaris (kabliranje, uticnice, sklopke i ostala cuda) malo boljeg proizvodjaca dodju hrpetinu para... Bojim se i pomislit koliko bi ovo izaslo.

 

Btw da si malo blize pomogao bih ti i isprogramirao ovo sve skupa... ovako na daleko... tesko...

Edit...sad san vidija... 3LJ = Trilj? Ja sam iz Splita... ajd ako uhvatim vremena i ako budes stvarno krenuo sa ovim mozemo se nac pa se dogovorit... vidit kako, sto, gdje... pa ti mozda i odradim ovo cudo... Ugl. javim ti se.

 

@Bobica... ovo nije neka filozofija isprogramirati. Eventualno podizanje roleta jer treba komunicirati sa nekakvim kontrolerom radi nivoa podignutosti, kontrola step motora i to. Ali paljenje/gasenje releja nebi trebao biti problem. Sve moze ici preko npr paralelnog porta do nekog kontrolera.

Ma, jati se bavim elektronikom i robotikom vec dosta dugu(Državni prvak) pa znam da nije problem isprogramirati. Nego ono ako uhvatim imam kad slobodnog vremena mozda se i uhvatim toga...

 

Ali ako bi to radio anda bi napravio kako spada. Uzeo linux kernel i složio malu nezahtjevnu distru koja se moze vrtjeti i na PII. Složio bi minimalni gui, enkripciju svega ( da nebi neki ko Hacker-goran dolazili u sistem), i još dosta toga

 

 

Prijedlog KLIMA

 

Da ju rastaviš i na elktroniku spojiš svoj mikro kon. ( sad mozes staviti nutra radio ili mozda žićano ako je klima npr. u zidu.) I spojiš tako na glavni server. Sve skupa zašarafiš nazad i viola.

 

Pinky je zakon... I ♥ π
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.11.2010 9:09 (bobica257).
15 godina
odjavljen
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća

Tu imaš u php-u primjer kontrole jednog gotovog projekta na serijskom portu. Tebi će naradbe biti onakve kako ih ti definiraš, s tim da bi ti bilo najjednostavnije imati neki mikrokontroler koji će komunicirati s računalom i slati dalje naredbe.

Imaš download gotove klase za kontrolu serijskog porta i primjer kako koristiti. Ako se odlučiš za linux, onda ti ova klasa omogućuje i očitanje serijskog porta (na windowsu nije implementirano), pa možeš očitati trenutnu vrijednost dimmera i sl.

 

Mislim da ti je to jednostavnije nego učiti novi programski jezik u kojem opet ne možeš napraviti web sučelje, pa ako želiš i web sučelje, moraš to nekako povezati...

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
14 godina
neaktivan
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća
tnakir kaže...

Koliko novaca ocekujes potrositi na kabliranje, releje, djidje midje?

Mene ovo izgleda kao hrpetina novaca. Nedavno sam opremao novu kucu... same instalacije vulgaris (kabliranje, uticnice, sklopke i ostala cuda) malo boljeg proizvodjaca dodju hrpetinu para... Bojim se i pomislit koliko bi ovo izaslo. 

 

Btw da si malo blize pomogao bih ti i isprogramirao ovo sve skupa... ovako na daleko... tesko...

Edit...sad san vidija... 3LJ = Trilj? Ja sam iz Splita... ajd ako uhvatim vremena i ako budes stvarno krenuo sa ovim mozemo se nac pa se dogovorit... vidit kako, sto, gdje... pa ti mozda i odradim ovo cudo... Ugl. javim ti se.

 

@Bobica... ovo nije neka filozofija isprogramirati. Eventualno podizanje roleta jer treba komunicirati sa nekakvim kontrolerom radi nivoa podignutosti, kontrola step motora i to. Ali paljenje/gasenje releja nebi trebao biti problem. Sve moze ici preko npr paralelnog porta do nekog kontrolera.

Dajte ljudi, znamo svi da ovo nije znanstvena fantastika, ali ovo triba napraviti, znači zagrijat stolicu dobro, proučit, razradit.

Znam, sve izgleda super kad se samo priča, ali duboko ispod stoje sati i sati rada, da ne govorim živaca.

Pa ja bih to prije radio kao nekakav projekt pa prodavat kasnije, ali ne na ovakav način.

Ipak to treba detaljno razraditi, napraviti plan, dizajn, arhitekturu, osmislit sve moguce scenarije koji se žele podržati,

osigurat određenu fleksibilnost samom korisniku prilikom konfiguracije itd itd.

 

Nisam dosao ovdi prosipat pamet, ali moram reci, za ovo vam triba jako dobra stimulacija jer ima tu posla.

Ja osobno držim da ćete brzo odustati, ali  vi eto baš zbog toga što sam ja ovo rekao, napravite sve kako triba, za inat.

 

Respect

16 godina
neaktivan
offline
HTPC, server, laptop i pametna kuća

uopce ne treba nista programirati. postoje gotova rjesenja za pametne kuce. samo je pitanje da li to netko moze platiti (ili zeli). i nije to bas samo tako jednostavno - upravljanje svim mogucim i nemogucim stvarima po kuci... slutim da bi se moglo naici na mnoge probleme....

npr. dode ti zena doma i ne moze dici rolete ili upaliti TV ili svjetlo? i sta onda? a ti na putu i nema te 10 dana... jedino da ode kod susjeda....

mislim da bih svakako isao na provjereno, testirano rjesenje jer dok to sve isprogramiras i testiras proci ce jako puno vremena....

jer treba sloziti dizajn, pa sloziti da je sve jako modularno, pa sve iskodirati, pa testiranje pa implementacija,....

 

link1

link2

 

 

sretno u svakom slucaju

 

Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća
sasa kaže...

uopce ne treba nista programirati. postoje gotova rjesenja za pametne kuce. samo je pitanje da li to netko moze platiti (ili zeli). i nije to bas samo tako jednostavno - upravljanje svim mogucim i nemogucim stvarima po kuci... slutim da bi se moglo naici na mnoge probleme....

npr. dode ti zena doma i ne moze dici rolete ili upaliti TV ili svjetlo? i sta onda? a ti na putu i nema te 10 dana... jedino da ode kod susjeda....

mislim da bih svakako isao na provjereno, testirano rjesenje jer dok to sve isprogramiras i testiras proci ce jako puno vremena....

jer treba sloziti dizajn, pa sloziti da je sve jako modularno, pa sve iskodirati, pa testiranje pa implementacija,...

Zato se za svako svjetlo (ili barem ona glavna) stavi skrivani bypass prekidač koji ima 3 položaja: Off, On, smart. Za rolete se stavi polužica koja ih oslobađa kako bi se mogle upravljati ručno (ovo je obavezno, nestane struje, rolete spuštene = nije dobro)...

 

Za ovo boldano, moram se složiti. Mislim da je najbolje ići na module koji će biti spojeni na zajedničku sabirnicu s dovoljnim adresnim prostrom, pa možeš dodavati što god ti treba. Adresa je iz definiranog opsega, a naredbe radiš ovisno o namjeni kontrolera.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
16 godina
neaktivan
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća
MrBlc kaže...
sasa kaže...

uopce ne treba nista programirati. postoje gotova rjesenja za pametne kuce. samo je pitanje da li to netko moze platiti (ili zeli). i nije to bas samo tako jednostavno - upravljanje svim mogucim i nemogucim stvarima po kuci... slutim da bi se moglo naici na mnoge probleme....

npr. dode ti zena doma i ne moze dici rolete ili upaliti TV ili svjetlo? i sta onda? a ti na putu i nema te 10 dana... jedino da ode kod susjeda....

mislim da bih svakako isao na provjereno, testirano rjesenje jer dok to sve isprogramiras i testiras proci ce jako puno vremena....

jer treba sloziti dizajn, pa sloziti da je sve jako modularno, pa sve iskodirati, pa testiranje pa implementacija,...

Zato se za svako svjetlo (ili barem ona glavna) stavi skrivani bypass prekidač koji ima 3 položaja: Off, On, smart. Za rolete se stavi polužica koja ih oslobađa kako bi se mogle upravljati ručno (ovo je obavezno, nestane struje, rolete spuštene = nije dobro)...

 

Za ovo boldano, moram se složiti. Mislim da je najbolje ići na module koji će biti spojeni na zajedničku sabirnicu s dovoljnim adresnim prostrom, pa možeš dodavati što god ti treba. Adresa je iz definiranog opsega, a naredbe radiš ovisno o namjeni kontrolera.

slazem se sa svime, ali vezano za boldano - koliko netko ima iskustva sa developmentom ovakvih stvari?

14 godina
neaktivan
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća

Ja imam veliko iskustvo u programiranju Windows (C++, .NET) te Linux aplikacija. Isto tako imam iza sebe 10-ak uspješno realiziranih embedded projekata (znaci mikrokontroleri i sve što ide uz njih).

Pozz

 

13 godina
neaktivan
offline
HTPC, server, laptop i pametna kuća

 

Oho, raspisali se vi dok mene nije bilo. 

Najprije da napisem da na ukupnu instalaciju, prekidace, uticnice, ozvucenje,  plocu s relejima i dimmerima, HTPC i PC koji 

ce upravljati pametnom kucom mislim potrositi max 20 000 kn, + tv plazma za HTPC.

 

Vec nekoliko godina radim elektroinstalacije u jednoj firmi pa kabel i vimarova tipkala i uticnice ne predstavljaju nikakav problem.

Kad padne mrak hobiram elektroniku pa ce se bistabilni releji, dimmeri, i IR primopredajnici izradit od djelova iz chipoteke, s tim 

da sam vecinu releja vec nabavio. Racunala cu iskoristiti ova sta imam po kuci, samo moram nagovoriti oca da mi od medijapana izradi 

neko lijepo kuciste za HTPC. Sto se tice ozvucenja, vecinu vec imam, samo treba izraditi neke lijepe kutije za prednje zvucnike.

Ako sam sto preskocio recite mi. 

 

Sto se tice klime izradi se IR predajnik koji salje iste signale kao daljinski samo sto je ovaj upravljan serijskim portom.

Za rolete staviti obican motor i pretpostaviti da podizanje/spustanje traje 30sec. Za 50% zamracenja posaljemo signal od 15 sec i to je to. Nije 

uopce bitno za takvu stvar ako se pogrijesi 10ak%

 

Eh i sto se tice isplativosti projekta i truda ulozenog: Upravljacki dio i instaliranje istog bi me sigurno kostalo 100 000 kn za stan 

od 130 kvadrata. Firma u kojoj radim upravo je upravo pocela raditi nekoliko pametnih objekata po dalmaciji. Eh sad kad bih ja uspio dovoljno brzo

i dovoljno jeftino plasirati svoj proizvod gazdi pod nos...

 

a software bih htio da bude za pocetak sto jednostavniji za izradu i koristenje. Znaci napraviti samo kontrole za 15 rasvjetnih elemenata, 

2 motora za rolete, klima, centralno grijanje(samo termostat), videoparlafon, podrska za win daljinski i upravljanje preko mreze

 

Stan preuredjujem tek na proljece tako da imam cijelu zimu za izradu softwarea i elektronike. 

 

a za backup sam vec napisao da planiram bistabilne releje koji bi bili u funkciji samo po potrebi

 

@tnakir- Javi se pa cemo se naci da popricamo. Trebao bih ubrzo ici na seminar za pametne kuce na znjan. Control4 je proizvodjac te opreme. Jeli

znas sto o tome?  

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.11.2010 23:07 (Izum).
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
HTPC, server, laptop i pametna kuća

Većina ovoga što se spominje u temi nema baš neke velike veze s pojmom "Pametna kuća". U biti čovjek želi napraviti kuću s daljinskim upravljanjem svega i svačega.

 

BTW: nije vrhunac pametne kuće paliti svjetlo podizati rolete i paliti grijanje.

 

Osobno sam do sada sudjelovao u nekoliko projekta implementacije "Pametne kuće", odgovorno tvrdim da većina rješenja koja se na tržištu nude nisu uopće podesna za takvu svrhu.

 

Kod pametnih kuća, na kojima sam ja do sada radio, podrazumjeva se da sustav samostalno, prema zadanom algoritmu (ili da pojednostavnimo prema programima) upravlja pojedinim elementima i ostvaruje osjećaj ugode u prostoru uz gospodarenje energijom. Što to u praksi znači: sustav održava temperaturu po pojedinačnim prostorima temeljem informacije koju dobiva od prostornog osjetnika temperature (prema vanjskoj temperaturi i unutarnjim uvjetima samostalno odlučuje o uključivanju grijanja ili hlađenja), ovisno o okupiranosti prostora pali ili gasi svjetlo, prema vanjskim uvjetima prigušuje ili pojačava rasvjetu, itd.... To podrazumijeva svu silu senzora i implementaciju različitih protokola za upravljanje (upravljanje je po prostorima i na globalnom nivou), jer nažalost proizvođači nastoje zatvoriti sustave kontrole i upravljanja vlastitim uređajima (zvuči poznato). Redovito se na ovakvim sustavima može implementirati neka vrsta upravljanje putem mobitela i mogućnost udaljenog pristupa putem web-a. Ukratko postoje elementi koji se slažu u slagalicu, povezuju u cjelinu i na kraju pogone putem upravljačkog uređaja (programa).

 

Nije mi namjera docirati ili prosipati pamet, malo sam osjetljiv na ovu tematiku jer se bavim projektiranjem i svakodnevno slušam razno razne priče o pametnim kućama pa osjetih potrebu da pojasnim par detalja.

 

Ako si u toj branši i baviš se implementacijom onda vjerojatno i znaš tko su ozbiljni igrači na tržištu. Probaj dobiti pokoji savjet od njih.

 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća
Izum kaže...

 

Oho, raspisali se vi dok mene nije bilo. 

Najprije da napisem da na ukupnu instalaciju, prekidace, uticnice, ozvucenje,  plocu s relejima i dimmerima, HTPC i PC koji 

ce upravljati pametnom kucom mislim potrositi max 20 000 kn, + tv plazma za HTPC.

 

Vec nekoliko godina radim elektroinstalacije u jednoj firmi pa kabel i vimarova tipkala i uticnice ne predstavljaju nikakav problem(o kn).

Kad padne mrak hobiram elektroniku pa ce se bistabilni releji, dimmeri, i IR primopredajnici izradit od djelova iz chipoteke, s tim 

da sam vecinu releja vec nabavio. Racunala cu iskoristiti ova sta imam po kuci, samo moram nagovoriti oca da mi od medijapana izradi 

neko lijepo kuciste za HTPC. Sto se tice ozvucenja, vecinu vec imam, samo treba izraditi neke lijepe kutije za prednje zvucnike.

Ako sam sto preskocio recite mi. 

 

Sto se tice klime izradi se IR predajnik koji salje iste signale kao daljinski samo sto je ovaj upravljan serijskim portom.

Za rolete staviti obican motor i pretpostaviti da podizanje/spustanje traje 30sec. Za 50% zamracenja posaljemo signal od 15 sec i to je to. Nije 

uopce bitno za takvu stvar ako se pogrijesi 10ak%

 

Eh i sto se tice isplativosti projekta i truda ulozenog: Upravljacki dio i instaliranje istog bi me sigurno kostalo 100 000 kn za stan 

od 130 kvadrata. Firma u kojoj radim upravo je upravo pocela raditi nekoliko pametnih objekata po dalmaciji. Eh sad kad bih ja uspio dovoljno brzo

i dovoljno jeftino plasirati svoj proizvod gazdi pod nos...

 

a software bih htio da bude za pocetak sto jednostavniji za izradu i koristenje. Znaci napraviti samo kontrole za 15 rasvjetnih elemenata, 

2 motora za rolete, klima, centralno grijanje(samo termostat), videoparlafon, podrska za win daljinski i upravljanje preko mreze

 

Stan preuredjujem tek na proljece tako da imam cijelu zimu za izradu softwarea i elektronike. 

 

a za backup sam vec napisao da planiram bistabilne releje koji bi bili u funkciji samo po potrebi

 

@tnakir- Javi se pa cemo se naci da popricamo. Trebao bih ubrzo ici na seminar za pametne kuce na znjan. Control4 je proizvodjac te opreme. Jeli

znas sto o tome?  

 

Vrlo si ambiciozan...

Treba uložit puno truda za takvo nešto...

Sretno...{#}

http://www.speedtest.net/result/837433126.png
15 godina
odjavljen
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća

Za rolete ti je minimum senzor krajnjeg položaja, praktično bi bilo imati tri senzora - 2 krajnja položaja i trenutak kada roleta takne donji kraj prozora, a ostanu samo rupice. Idealno bi bilo senzor s 64 ili 128 položaja.

 

Možda bi ti bilo pametno ubacit ili aplikaciju koja će se stalno vrtit na serveru, komunicirati s php-om i upravljati sa svime skupa kako bi mogao ubacit stvari tipa postavljanje timera. Druga opcija je da timer bude implementiran u samom kontroleru.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
14 godina
odjavljen
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća
MrBlc kaže...

Za rolete ti je minimum senzor krajnjeg položaja, praktično bi bilo imati tri senzora - 2 krajnja položaja i trenutak kada roleta takne donji kraj prozora, a ostanu samo rupice. Idealno bi bilo senzor s 64 ili 128 položaja.

 

Možda bi ti bilo pametno ubacit ili aplikaciju koja će se stalno vrtit na serveru, komunicirati s php-om i upravljati sa svime skupa kako bi mogao ubacit stvari tipa postavljanje timera. Druga opcija je da timer bude implementiran u samom kontroleru.

  Ma 1024 položaja {#}... Daj 8 položaja je uvrh glave, 16 baš za one zadrte....{#}

Pinky je zakon... I ♥ π
13 godina
neaktivan
offline
HTPC, server, laptop i pametna kuća

Ovo je prava pametna kuća.

 

Ja ću za početak biti zadovoljan samo s daljinskim upravljanjem rasvjetom, roletama i grijanjem, te sa nekoliko unaprijed programiranih scena. Naprimjer, scena "gledanje filma" bila bi spuštene rolete, prigušena svijetla i pojačano grijanje, scena "odlazak na spavanje" bi smanjila grijanje, nakon par minuta ugasila sva svijetla, nakon pola sata glazbu, a ujutro u 7 bi otvorila rolete i pustila Erosa Ramazzottija... Takve stvari mislim automatizirat, a ne da mi kuća govori što da obučem.

Na visu sam prije godinu dana radio instalaciju u stanu koji je na sličan način automatiziran i to mi je zasad dovoljno za uživanje. Taj stan je bio izveden sa KNX dimmerima i aktuatorima povezanim bus linijom na računalo preko usb sučelja

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.11.2010 23:03 (Izum).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća
bobica257 kaže...

  Ma 1024 položaja {#}... Daj 8 položaja je uvrh glave, 16 baš za one zadrte....{#}

8 ili 16 je ok ako ti sustav radi na način da kontroler mora pamtiti gdje je roleta i određuje po vremenu rada motora, a senzor mu je samo kalibracija. Ako želiš imati kontrolu na motoru koja će primiti poruku "idi na položaj 38", odvesti roletu na taj položaj i ugasit se do sljedeće poruke onda je potrebno više.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
13 godina
neaktivan
offline
HTPC, server, laptop i pametna kuća

Ovakvo nešto mi je zanimljivo. Kombinacija Windows media centra i kontrola pametne kuće. Samo što ovdje fale scene. Ovakvo nešto vrtiti na HTPC-u, u biti  u Windows media centar dodati ikonu "pametna kuća", a u blagavaoni na touch-screen monitoru napravit obratno. Program pametne kuće sa prečacem na glazbu iz HTPC.

 

A to za rolete nećemo toliko komplicirat. Dovoljne su odokativne procjene položaja. Znači jedan relej gore,  a drugi dolje. Roleta sama isključi kad dođe do vrha ili dna. Ako želim gledati film po danu, program na osnovu prethodne komande odluči koji će relej paliti i drži ga 20 sec ako su prethodno bile otvorene ili 10 sec ako su zatvorene. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 4.11.2010 23:35 (Izum).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća
tnakir kaže...

Koliko novaca ocekujes potrositi na kabliranje, releje, djidje midje?

Mene ovo izgleda kao hrpetina novaca. Nedavno sam opremao novu kucu... same instalacije vulgaris (kabliranje, uticnice, sklopke i ostala cuda) malo boljeg proizvodjaca dodju hrpetinu para... Bojim se i pomislit koliko bi ovo izaslo. 

 

Btw da si malo blize pomogao bih ti i isprogramirao ovo sve skupa... ovako na daleko... tesko...

Edit...sad san vidija... 3LJ = Trilj? Ja sam iz Splita... ajd ako uhvatim vremena i ako budes stvarno krenuo sa ovim mozemo se nac pa se dogovorit... vidit kako, sto, gdje... pa ti mozda i odradim ovo cudo... Ugl. javim ti se.

 

@Bobica... ovo nije neka filozofija isprogramirati. Eventualno podizanje roleta jer treba komunicirati sa nekakvim kontrolerom radi nivoa podignutosti, kontrola step motora i to. Ali paljenje/gasenje releja nebi trebao biti problem. Sve moze ici preko npr paralelnog porta do nekog kontrolera.

Molim vas, nemojte se zaj**** s paralelni portom. Krenite odmah na serijski. Jeftinije, lakse hardverski, lakse za isprogramirati...

15 godina
offline
RE: HTPC, server, laptop i pametna kuća
dario111cro kaže...
tnakir kaže...

Koliko novaca ocekujes potrositi na kabliranje, releje, djidje midje?

Mene ovo izgleda kao hrpetina novaca. Nedavno sam opremao novu kucu... same instalacije vulgaris (kabliranje, uticnice, sklopke i ostala cuda) malo boljeg proizvodjaca dodju hrpetinu para... Bojim se i pomislit koliko bi ovo izaslo. 

 

Btw da si malo blize pomogao bih ti i isprogramirao ovo sve skupa... ovako na daleko... tesko...

Edit...sad san vidija... 3LJ = Trilj? Ja sam iz Splita... ajd ako uhvatim vremena i ako budes stvarno krenuo sa ovim mozemo se nac pa se dogovorit... vidit kako, sto, gdje... pa ti mozda i odradim ovo cudo... Ugl. javim ti se.

 

@Bobica... ovo nije neka filozofija isprogramirati. Eventualno podizanje roleta jer treba komunicirati sa nekakvim kontrolerom radi nivoa podignutosti, kontrola step motora i to. Ali paljenje/gasenje releja nebi trebao biti problem. Sve moze ici preko npr paralelnog porta do nekog kontrolera.

Molim vas, nemojte se zaj**** s paralelni portom. Krenite odmah na serijski. Jeftinije, lakse hardverski, lakse za isprogramirati...

Problem je sa portovima sto npr ja doma imam samo 1x 9 pin serijski port.

Biljezim se sa stovanjem...
13 godina
neaktivan
offline
HTPC, server, laptop i pametna kuća

Ali je dobro to sto npr. AVR mozes spojiti na USB-Serijski adapter, no na USB-Paralelni ne mozes (+ taj adapter dodje puno skuplje).

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice