Regulacijski ispravljač LM338K

poruka: 41
|
čitano: 26.746
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K 1-25V / 5A

Pošto sam trebao neki regulacijski izvor napona od oko 4A, odlucio sam se za ovaj 5A pa nek bude malo vise struje..
Znaci sve sam napravio kao sto je opisano na ovo LINKU. Jos sam uzeo jaci transformator (150VA), a on je uzeo 120VA pa radi.
Problem se javlja kad se ispravljač optereti strujom od oko 3A, napon nebitan. Kad dodjde struja do 3A, kazaljke od voltmetra i ampermetra padnu na nulu tj. kao da nema napona, tako dugo dok ne otpojim trosilo. 

Osigurac je stavljeni 5A i nije pregorio ni jednom.

Probao sam staviti i zarulju od auta H4 jer je to negdje oko 5A i odmah sve padne na nulu.

Neznam sto da gledam. Gdje je greska? Sve je dobro zalemljeno i provjerio sam vise puta. Jedino sto sam nasao na netu da postoje neki kineski tranzistori koju nemogu isporuciti pola deklarirane struje.

Sad neznam dal da narucim drugi LM388K tj. drugog proizvodjaca ili nesto trece.

 

Ideje ?

 

Ohne Audi geht es nicht..
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Regulacijski ispravljač LM338K 1-25V / 5A

Moguće je da se radi o fake komponenti. Po uvjetom da se sam regulator nije pregrijao.

Gdje si ga kupio?

15 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Nije se pregrijao jer se isto dogadja i kad je hladan.

Kupljen je u elmatisu. Proizvodjac je SML.

Ohne Audi geht es nicht..
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Regulacijski ispravljač LM338K 1-25V / 5A

Očito neka zaštita reagira. Ovo je linearni regulator koji  kompletan pad napona drži na sebi i disipira (Uin - Uout) * I snage u toplinu. Ako ti je ulazni napon 34 V (trafo  24 V), a izlazni napon 12V, pri 5 A je to 100 W topline.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
12 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Ako ti je hladnjak kakav je i na slici na linku, taj regulator nebude dugo funkcionirao, iskreno ja bih na tvome mjestu kupio na ebayu DC-DC pretvarač, mnogi imaju trimere za podešavanje napona pa to iskoristi, jer ovo je čisto rasipanje energije i za pošteno hlađenje ti treba hrga aluminija... 100W je velka snaga koju treba ohladiti.

 

A to što se tebi gasi je vrlo jasno opisano u datasheetu, LM338K ima unutarnji limit disipirane snage, što znači, ako prijeđeš taj limit, sve se gasi.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Regulacijski ispravljač LM338K
Gigabyte091 kaže...

Ako ti je hladnjak kakav je i na slici na linku, taj regulator nebude dugo funkcionirao, iskreno ja bih na tvome mjestu kupio na ebayu DC-DC pretvarač, mnogi imaju trimere za podešavanje napona pa to iskoristi, jer ovo je čisto rasipanje energije i za pošteno hlađenje ti treba hrga aluminija... 100W je velka snaga koju treba ohladiti.

 

A to što se tebi gasi je vrlo jasno opisano u datasheetu, LM338K ima unutarnji limit disipirane snage, što znači, ako prijeđeš taj limit, sve se gasi.

Daj malo ovo objasni. On se gasi i kad je potpuno hladan. I ne, nije taj hladnjak sto je na slici.

 

Hladnjak je slican ovome, mozda malo veci Hladnjak je slican ovome, mozda malo veci
Ohne Audi geht es nicht..
Poruka je uređivana zadnji put uto 26.3.2013 16:41 (andreas11).
12 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Ima ograničenje koliko snage može disipirati, nemožeš naprimjer imati ulazni napon od 30V i izlazni napon od 1.25V i pritom povuć 5A jer je to previše snage koja odlazi u toplinu i ta toplina bi uništila regulator, zato on ima zaštitu, i ako se prekorači neka njegova vrijednost on se gasi

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Regulacijski ispravljač LM338K
Gigabyte091 kaže...

Ima ograničenje koliko snage može disipirati, nemožeš naprimjer imati ulazni napon od 30V i izlazni napon od 1.25V i pritom povuć 5A jer je to previše snage koja odlazi u toplinu i ta toplina bi uništila regulator, zato on ima zaštitu, i ako se prekorači neka njegova vrijednost on se gasi

 

To znam. Ali ja zelim 4-5A na 14-15V.

Ohne Audi geht es nicht..
12 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Kolki ti je napon transformatora, ako je 24V kako je navedeno na onoj stranici onda ti je kolega lijepo izračunao kolka ti je disipirana snaga, a 100W je definitivno previše za TO-3 kučište i vjerojatno je njegov limit manji, tj sigurno je.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 26.3.2013 17:13 (Gigabyte091).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Regulacijski ispravljač LM338K
Gigabyte091 kaže...

Kolki ti je napon transformatora, ako je 24V kako je navedeno na onoj stranici onda ti je kolega lijepo izračunao kolka ti je disipirana snaga, a 100W je definitivno previše za TO-3 kučište i vjerojatno je njegov limit manji, tj sigurno je.

 

Transformator je 25V 150VA toroidni.

Ohne Audi geht es nicht..
15 godina
neaktivan
offline
Re: Regulacijski ispravljač LM338K

Bez previše mozganja: http://ludens.cl/Electron/Ps20/Ps20.html

 

Pretpostavljam da ti napajanje treba za punjenje baterija (spominješ napon od 14V i 5A)? Napajanje na gornjem linku je najbolja shema koju sam do sada vidio. Daje 20A na 13.8V, ali je dizajn jednostavan i fleksibilan te se vrlo lako preradi za druge napone/struje. Pošto ti treba relativno mala struja, komponente će ti biti jefitne i, što je najvažnije, lako dobavljive.

15 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Moguce je spojiti dva LM338K tranzistora u paralelu? Radilo bi tako?

Ohne Audi geht es nicht..
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Radilo bi tako, disipirana snaga bi se podijelila na dva regulatora, ali opet, imaš 100W topline ;) 

 

Evo switching regulatora, za 8A sa mogućnošću regulacije napona i prekostrujnom zaštitom za kojih stotinjak kuna.

 

Imaš na slici, ulaz 23.78V i 5.086A sa izlazom od 14.20V i 8A, a to ti je učinkovitost od 94% !!! i prema proračunima, samo 7.34W ide u toplinu

 

A tebi, 32V i 5A je ulaz, a izlaz 12V i 5A, znači imaš razliku napona od 20V i struju 5A što je 100W topline... ili preračunato u korisnost, ulazna snaga 160W, a izlazna 60W, što daje korisnost od 37,5 %...

 

 

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Regulacijski ispravljač LM338K
Gigabyte091 kaže...

Radilo bi tako, disipirana snaga bi se podijelila na dva regulatora, ali opet, imaš 100W topline ;) 

 

Evo switching regulatora, za 8A sa mogućnošću regulacije napona i prekostrujnom zaštitom za kojih stotinjak kuna.

 

Imaš na slici, ulaz 23.78V i 5.086A sa izlazom od 14.20V i 8A, a to ti je učinkovitost od 94% !!! i prema proračunima, samo 7.34W ide u toplinu

 

A tebi, 32V i 5A je ulaz, a izlaz 12V i 5A, znači imaš razliku napona od 20V i struju 5A što je 100W topline... ili preračunato u korisnost, ulazna snaga 160W, a izlazna 60W, što daje korisnost od 37,5 %...

 

 

 

Mogu ja kupiti i taj komplet s ebay-a, ali sad mi se ne isplati kad vec sve potrebno imam za taj sto radim, a uz to mi je to i maturani rad. tako da..
Sad sam probao spojiti dva LM-a u paralelu i isti problem. Polako vec ludim..

Ohne Audi geht es nicht..
12 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Nekaj ne radiš dobro, jel imaš termalne paste između hladnjaka i regulatora, jesu li regulatori elektički odvojeni liksunom ? Aj napravi prema shemi datoj u datasheetu

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.3.2013 16:40 (Gigabyte091).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Regulacijski ispravljač LM338K
Gigabyte091 kaže...

Nekaj ne radiš dobro, jel imaš termalne paste između hladnjaka i regulatora, jesu li regulatori elektički odvojeni liksunom ? Aj napravi prema shemi datoj u datasheetu

Ima paste i liskun je stavljen.
evo par slika kako je trenutno spojeno za testiranje.

1. 1.
2. 2.
3. 3.
4. 4.
5. 5.
Ohne Audi geht es nicht..
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.3.2013 17:29 (andreas11).
12 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Kolko si paste nanio ? Previše paste nije dobro...

 

Možda su defektni regulatori, možda su to neke kineske kopije, često sam se susreo s njima, kupi negdje drugdje, možda kao free sample iz texas instruments možeš dobit, to si siguran da je original.

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.3.2013 18:12 (Gigabyte091).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Proučio sam datasheet malo i došao do rješenja (vjerojatno).

 

Problem je u prevelikoj razlici ulaznog napona, po grafu, pri razlici između ulaza i izlaza od 20V strujni limit je oko 3.2 A i zato se gasi sve.

 

Probaj smanjiti tu razliku na kojih 15-10V pa probaj opet opteretiti sa 5 A

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.3.2013 18:25 (Gigabyte091).
Moj PC  
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Hvala na trudu. Probat cu ovo zadnje sto si napisao pa javim kako je proslo.
BTW. jedan regulator je SML proizvodjaca, a drugi ST.

Ohne Audi geht es nicht..
Poruka je uređivana zadnji put čet 28.3.2013 18:40 (andreas11).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

@Gigabyte091

Isprobao sto si napisao i isto se događa i kad pokusam dobiti 5A na 24V. A transformator s manjim naponom sekundara nemam.

Izgleda da ce raditi samo do 3A.

Ohne Audi geht es nicht..
Poruka je uređivana zadnji put pet 29.3.2013 19:31 (andreas11).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Ta razlika ulaznog i izlaznog napona je sasvim uredu i trebao bi biti u mogućnosti dobiti 5A, žice do regulatora skrati kolko možeš, provjeri pločicu, prilikom lemljenja se znaju dogoditi mostići, a neki znaju ponekad biti i nevidiljivi golom oku pa upotrijebi povećalo i sve dobro provjeri i skalpelom ukloni eventualne mostiće.

Moj PC  
0 0 hvala 1
12 godina
odjavljen
offline
Re: Regulacijski ispravljač LM338K
andreas11 kaže...

@Gigabyte091

Isprobao sto si napisao i isto se događa i kad pokusam dobiti 5A na 24V. A transformator s manjim naponom sekundara nemam.

Izgleda da ce raditi samo do 3A.

Pozdrav;

 

Mogao bi staviti neko trošilo između tarafa i ispravljača da dobiješ pad napona, odnosno manji napon na ulazu. Mogao bi isto premotati trafo da dobiješ manji napon.

elCid
Poruka je uređivana zadnji put čet 4.4.2013 22:01 (elCid).
15 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Problem rijesen. Kao sto je kolega rekao, problem je previsoki napon sekundara.
Pronasao sam stari punjac za laptop 19V, 4.7A i radi super, ali do 19V.
Jedino me muci sto se graetz jako grije, a jos sam montirao hladnjak. Jel to normalno?

Ohne Audi geht es nicht..
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.4.2013 19:56 (andreas11).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Regulacijski ispravljač LM338K
andreas11 kaže...

Problem rijesen. Kao sto je kolega rekao, problem je previsoki napon sekundara.
Pronasao sam stari punjac za laptop 19V, 4.7A i radi super, ali do 19V.
Jedino me muci sto se graetz jako grije, a jos sam montirao hladnjak. Jel to normalno?

Šta će ti graetz nakon punjača koji daje istosmjerni napon?

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
15 godina
offline
Re: Regulacijski ispravljač LM338K
MrBlc kaže...

Šta će ti graetz nakon punjača koji daje istosmjerni napon?

Ma punjac od laptopa je tu samo privremeno, kad nabavim odgovarajuci trafo punjac cu maknuti. 

Ohne Audi geht es nicht..
12 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Da napomenem oznake kod GREATZ ispravljača, B označava napon, C radnu struju, naprimjer oznaka B80 C5000/3300 znači da se greatz smije koristiti na na naponima do 80V, a struja koju isporučuje je 5000 mA kada je montiran na hladnjak ili 3300 mA kada nije montiran na hladnjak. 

 

Pripazi na to, pročitaj si oznake na greatzu pa češ vidjet zašto se grije, vjerojatno treba hladilo neko, ili jači greatz

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Regulacijski ispravljač LM338K
Gigabyte091 kaže...

Da napomenem oznake kod GREATZ ispravljača, B označava napon, C radnu struju, naprimjer oznaka B80 C5000/3300 znači da se greatz smije koristiti na na naponima do 80V, a struja koju isporučuje je 5000 mA kada je montiran na hladnjak ili 3300 mA kada nije montiran na hladnjak. 

 

Pripazi na to, pročitaj si oznake na greatzu pa češ vidjet zašto se grije, vjerojatno treba hladilo neko, ili jači greatz

Na greatzu pise samo KBU810. Znaci nema ovih oznaka B, C..

Ohne Audi geht es nicht..
15 godina
odjavljen
offline
Re: Regulacijski ispravljač LM338K
andreas11 kaže...
Gigabyte091 kaže...

Da napomenem oznake kod GREATZ ispravljača, B označava napon, C radnu struju, naprimjer oznaka B80 C5000/3300 znači da se greatz smije koristiti na na naponima do 80V, a struja koju isporučuje je 5000 mA kada je montiran na hladnjak ili 3300 mA kada nije montiran na hladnjak.

 

Pripazi na to, pročitaj si oznake na greatzu pa češ vidjet zašto se grije, vjerojatno treba hladilo neko, ili jači greatz

Na greatzu pise samo KBU810. Znaci nema ovih oznaka B, C..

8 A max (valjda na hladnjaku), s tim da ide -20 % ako je kapacitivno opterećenje (puni kondezatore), što kod tebe je slučaj.   Unutarnja temperatura 100 °C, prostorije 25 °C.

 

Datasheet: http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/wte/BU808.pdf

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
12 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Probaj staviti veći hladnjak, ja ga nebi držao iznad 60 stupnjeva

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Regulacijski ispravljač LM338K

Evo slika kompletnog sklopa u kucistu, jos mi fali prekidac i indikacijska ledica.
I par slika pojacala 2x70w sto sam vec prije izradio, a sad sam isprobao s ovim ispravljacem.

Ohne Audi geht es nicht..
Moj PC  
1 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice