Dilema oko fakulteta

poruka: 23
|
čitano: 9.278
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Dilema oko fakulteta

Znači imam problem pri izboru faksa. Trenutno sam 4. godina tehničara za računalstvo i sve predmete imam odlične, jedino mi je matematika jako slaba pa ne znam baš da li da idem dalje u toj struci, jer teško da ću pohvatati matematiku.

Pošto se na svim fakultetima i dalje polažu prijemni, ne znam na koji fakultet ići, a da ga mogu upisati sa znanjem koje imam iz ove tehničke škole.

We are nothing but the stones to pave the way...
14 godina
neaktivan
offline
Dilema oko fakulteta

Pa prijemni se jedino polaže za medicinu, za ostale fakultete polažeš drž. maturu.

15 godina
offline
RE: Dilema oko fakulteta
Joco55 kaže...

Pa prijemni se jedino polaže za medicinu, za ostale fakultete polažeš drž. maturu.

Pa i za grafički fakultet se polaže prijemni, zato sam ga i otpisao jer nema šanse da položim povijest umjetnosti koju nisam nikad ni učio.

We are nothing but the stones to pave the way...
14 godina
neaktivan
offline
Dilema oko fakulteta

Imaš na www.postani-student.hr informacije o predmetima koje traže fakulteti.

13 godina
protjeran
offline
Dilema oko fakulteta

Obrati se rabenbalu, on te može uputiti na dosta fakulteta...

Sting like a bee, flow like a butterfly...
15 godina
offline
RE: Dilema oko fakulteta
Joco55 kaže...

Imaš na www.postani-student.hr informacije o predmetima koje traže fakulteti.

Ma znam za to, u tome i je problem. Ne znam kamo ići dalje kad sam slab s matematikom, pa teško da mogu dalje u informatičkoj struci.

We are nothing but the stones to pave the way...
13 godina
protjeran
offline
RE: Dilema oko fakulteta
Ad4pt3r kaže...
Joco55 kaže...

Imaš na www.postani-student.hr informacije o predmetima koje traže fakulteti.

Ma znam za to, u tome i je problem. Ne znam kamo ići dalje kad sam slab s matematikom, pa teško da mogu dalje u informatičkoj struci.

Pošto sam puno pričao sa tobom i znam da želiš grafiku upisati najviše potrudi se i shvati i pokopčaj neke stvari malo bolje u matematici...

Sting like a bee, flow like a butterfly...
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dilema oko fakulteta
Ad4pt3r kaže...

Ma znam za to, u tome i je problem. Ne znam kamo ići dalje kad sam slab s matematikom, pa teško da mogu dalje u informatičkoj struci.

Pa šta te zanima?

"Yesterday is a history, tommorow a mistery, but today is a gift. Thats why it's called present"
14 godina
neaktivan
offline
Dilema oko fakulteta

Matematika na nižoj razini je jako lagana pogledaj imaju na internetu primjerci ispita, a ako si totalni noob u vezi matematike možeš jedino na pravo i sl. fakultete.

15 godina
offline
RE: Dilema oko fakulteta
Joco55 kaže...

Matematika na nižoj razini je jako lagana pogledaj imaju na internetu primjerci ispita, a ako si totalni noob u vezi matematike možeš jedino na pravo i sl. fakultete.

E dosta sam noob, da. Zanima me grafika ( ali problem na grafičkom je položiti povijest umjetnosti na prijemnom  ) i zanima me književnost i jezici, ali se bojim da u tom smjeru baš i nema posla.

We are nothing but the stones to pave the way...
14 godina
neaktivan
offline
Dilema oko fakulteta

Jezici su odlična stvar, naravno ako te to zanima, pogotovo neki rjeđi jezici, s time možeš odmah naći posao.

15 godina
offline
Dilema oko fakulteta

A kaj oko hrvatskog i engleskog?

We are nothing but the stones to pave the way...
14 godina
neaktivan
offline
Dilema oko fakulteta

Ja mislim da s time jedino možeš bit profesor ili tako nešto.

16 godina
neaktivan
offline
Dilema oko fakulteta

možeš probat na "Moj" faks - rudarsko geološko naftni fakultet

 

mislim kad sam ja upisivao mogao je upast bilotko tko je prešao prag(bar na smjeru rudarstvo, al to je bilo prije  2 god , sad neznam kako je, nema lista)

a matematika, ko matematika , na svakom je tehničkom fakultetu imaš i na svakom je zaje**** ako ne učiš, ako učiš i imaš više manje sve daske u glavi (makar neke načeli crvi ili trulež xD ) moći ćeš je proć

 

13 godina
online
Dilema oko fakulteta

Imam sličan problem {#} pa da ne otvaram novu temu, poslužit ću se ovom.

Naime, matutrant sam Opće gimnazije u Vinkovcima i jedino što me iskreno zanima je računarstvo ili bilo što usko vezano sa informatikom i računalima. No, kao i Ad4pt3r imam loša iskustva s matematikom, no u jednu ruku, nisam sam tome kriv, jer su mi kroz srednju školu i profesori bili nedorasli za taj predmet, tako da. Imam cijelo vrijeme 2, jedino sada sam skočio na trojku, do kraja godine možda i na četvorku {#}. Dakle, želja mi je računarstvo na ETF-u u Osijeku, ako ima tko ikakvih sličnih iskustava, svaki savjet je dobro došao. Unaprijed hvala.

Btw, nisam noob za matematiku, dobro mi ide, samo kada bi netko zna to znanje prenijeti, dobro kopčam neke stvari što je možda jedan plus, ali ocjene su veliki minus...

** Live 4 Music **
15 godina
offline
Dilema oko fakulteta

I mene zanimaju tehnički smjerovi tipa računalstvo na nekom fakultetu ( FER ili FOI ) samo se bojim da ću ruknuti ko kruška jer mi matematika sad u srednjoj ne briljira.

We are nothing but the stones to pave the way...
14 godina
protjeran
offline
RE: Dilema oko fakulteta
Nema fakulteta, a ni posla bez rada i mozga. On bi fakultet, a ne da mu se učiti.
Ł00dAcHaa mAweNa
15 godina
offline
RE: Dilema oko fakulteta
lukavg kaže...
Nema fakulteta, a ni posla bez rada i mozga. On bi fakultet, a ne da mu se učiti.

Gledaj da mi se učiti, to i radim ko konj sad u srednjoj i imam super ocjene, samo mi je problem matematika koju jednostavno ne kopčam. I zato vas pitam za mišljenje na koji bi mi fakultet bilo najbolje ići.

We are nothing but the stones to pave the way...
16 godina
neaktivan
offline
Dilema oko fakulteta

Sve se to da naučiti. Naravno ako imaš više daski u glavi manje će ti trebati rada i obratno, ali da se sve, no kak je reko brezonja samo ako radiš i učiš. Tehničke fakultete zaboravi bez matematike (a i nije da je ova državna matura nešto teška, kad sam tu višu razinu usporedio sa svojim prijemnim...), ako misliš na tehnički faks, predlažem ti da uzmeš nekoga (poznanika/prijatelja/nekog nepoznatog) da prođete sve polagano, cijelo gradivo. Samo daj to onda što prije da stigneš sve proći. Nauči sa što više razumijevanja. Nema veze što si 2 imao, pa kaj, imal sam i ja :D. Prvi srednje, polugodište 2, kraj godine jedva 2,5. Drugi razred 2,5 polugodište, kraj godine 3,6 (tak nekaj, četvorka je bila uglavnom). Treći razred ponovno 2,5 polugodište i pazi sad 5.0 drugo polugodište (na kraju imal 4) i u četvrtom sam se skockal i imal 5 oba polugodišta. Učio za prijemni, uzeo one neke pripreme i eto me na FER-u sad. Tak da sve se da, samo nemoj odustati i reći ja to ne znam (mislim, pa i moja sestra koja ne zna kolko je sin(pi/2), a to uči sad u trećem razredu ima 4 iz matiše), bitno je samo da ti netko to lijepo sustavno objasni da uspiješ povezati stvari i dalje to ide.

 

Isto je i sa povješću umjetnosti. Otiđi u gradsku knjižnicu, iznenadit ćeš se koliko knjiga ima na tu temu. Raspitaj se što se točno traži i fokusiraj se na to. Bolje znati 70% gradiva, ali baš znati ono kak se spada, nego znati od svega po malo, a ne potpuno.

 

Cheers i sretno. :)

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
15 godina
offline
RE: Dilema oko fakulteta
1domagoj1 kaže...

Sve se to da naučiti. Naravno ako imaš više daski u glavi manje će ti trebati rada i obratno, ali da se sve, no kak je reko brezonja samo ako radiš i učiš. Tehničke fakultete zaboravi bez matematike (a i nije da je ova državna matura nešto teška, kad sam tu višu razinu usporedio sa svojim prijemnim...), ako misliš na tehnički faks, predlažem ti da uzmeš nekoga (poznanika/prijatelja/nekog nepoznatog) da prođete sve polagano, cijelo gradivo. Samo daj to onda što prije da stigneš sve proći. Nauči sa što više razumijevanja. Nema veze što si 2 imao, pa kaj, imal sam i ja :D. Prvi srednje, polugodište 2, kraj godine jedva 2,5. Drugi razred 2,5 polugodište, kraj godine 3,6 (tak nekaj, četvorka je bila uglavnom). Treći razred ponovno 2,5 polugodište i pazi sad 5.0 drugo polugodište (na kraju imal 4) i u četvrtom sam se skockal i imal 5 oba polugodišta. Učio za prijemni, uzeo one neke pripreme i eto me na FER-u sad. Tak da sve se da, samo nemoj odustati i reći ja to ne znam (mislim, pa i moja sestra koja ne zna kolko je sin(pi/2), a to uči sad u trećem razredu ima 4 iz matiše), bitno je samo da ti netko to lijepo sustavno objasni da uspiješ povezati stvari i dalje to ide.

 

Isto je i sa povješću umjetnosti. Otiđi u gradsku knjižnicu, iznenadit ćeš se koliko knjiga ima na tu temu. Raspitaj se što se točno traži i fokusiraj se na to. Bolje znati 70% gradiva, ali baš znati ono kak se spada, nego znati od svega po malo, a ne potpuno.

 

Cheers i sretno. :)

Znači imam šanse da idem na FER, smjer računarstva. Zanima me samo da li još uvijek ima prijemnih na FER-u, jer na svojim stranicama samo navode rezultate mature i da li se taj fakultet plaća ukoliko sve testove polažem redovno.

We are nothing but the stones to pave the way...
16 godina
neaktivan
offline
Dilema oko fakulteta

Prijemnih nema, gleda se državna matura, matematika viša razina i fizika. Kod nas je bilo ovak. Prvo se rangiraju svi te se podvlači crta ispod koje se dalje plaća. Plaćanje je išlo linearno. Prvi ispod crte je plaćao nekih 30ak kn, zadnji na listi oko 7.500 kn (nisam siguran za tih 7.5k). To je upisnina.

 

Dalje plaćaš samo ECTS bodove koje ne položiš. 1 ECTS bod je 250 kn. Npr., Osnove Elektrotehnike nose 7 ECTS bodova. Ako padneš predmet, sljedeći upis plaćaš 7*250 kn, tj. 1750 kn. Sve što položiš, naravno, ne plaćaš.

 

Ove godine, ovi koji su maturu polagali, kolko ja znam nisu niti tu upisninu plaćali. Dakle, samo ono što padneš to plaćaš. Prva godina ti je zajednička za rač i ele smjer. Drugu godinu se bira smjer, a treću modul (podsmjer). Za većinu predmeta imaš preduvjete, npr. Mat1 je uvjet za Mat2 tj. ne možeš upisati Mat2 dok ne položiš Mat1. Tak je većinom i za ostale predmete.

 

Prvo i najbitnije. Nemoj misliti da je lagano i reći, mah ja to znam budem kasnije učio. Ako ne počneš od početka raditi, garantiram ti (osim ako nisi neki genijalac) bit će ti jako teško i vjerojatno padaš neki od predmeta jer nećeš sve uspjeti poloviti. Ali nemoj se uplašiti, ako redovno sve radiš nemaš beda. Ako nisi siguran pred ispit, radije uzmi instrukcije iz tog dijela gradiva, tih 50-100 kn nije ništa naspram 1500 kn ako padneš ili radi s nekim ko to zna i ko ti može objasniti. Eto, ukratko. Ako ti još zanima nešto o FER-u možeš pitati slobodno, na PM ili tu svejedno.

Q: a kako se to linux ponasa kad crkne hdd? A: zastekava svakih 60 sec,ali prezivi se
Poruka je uređivana zadnji put pet 7.1.2011 13:48 (1domagoj1).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Dilema oko fakulteta
1domagoj1 kaže...

Prijemnih nema, gleda se državna matura, matematika viša razina i fizika. Kod nas je bilo ovak. Prvo se rangiraju svi te se podvlači crta ispod koje se dalje plaća. Plaćanje je išlo linearno. Prvi ispod crte je plaćao nekih 30ak kn, zadnji na listi oko 7.500 kn (nisam siguran za tih 7.5k). To je upisnina.

 

Dalje plaćaš samo ECTS bodove koje ne položiš. 1 ECTS bod je 250 kn. Npr., Osnove Elektrotehnike nose 7 ECTS bodova. Ako padneš predmet, sljedeći upis plaćaš 7*250 kn, tj. 1750 kn. Sve što položiš, naravno, ne plaćaš.

 

Ove godine, ovi koji su maturu polagali, kolko ja znam nisu niti tu upisninu plaćali. Dakle, samo ono što padneš to plaćaš. Prva godina ti je zajednička za rač i ele smjer. Drugu godinu se bira smjer, a treću modul (podsmjer). Za većinu predmeta imaš preduvjete, npr. Mat1 je uvjet za Mat2 tj. ne možeš upisati Mat2 dok ne položiš Mat1. Tak je većinom i za ostale predmete.

 

Prvo i najbitnije. Nemoj misliti da je lagano i reći, mah ja to znam budem kasnije učio. Ako ne počneš od početka raditi, garantiram ti (osim ako nisi neki genijalac) bit će ti jako teško i vjerojatno padaš neki od predmeta jer nećeš sve uspjeti poloviti. Ali nemoj se uplašiti, ako redovno sve radiš nemaš beda. Ako nisi siguran pred ispit, radije uzmi instrukcije iz tog dijela gradiva, tih 50-100 kn nije ništa naspram 1500 kn ako padneš ili radi s nekim ko to zna i ko ti može objasniti. Eto, ukratko. Ako ti još zanima nešto o FER-u možeš pitati slobodno, na PM ili tu svejedno.

 Gleda se i informatika,ali kombinirano sa fizikom,u ovisnosti o tome koji si ispit na maturi bolje prošao...

 

Ja imam isti problem kao ti ali sam unatoč tome uzeo dosta faksova iz našeg smjera(ETF Osijek,tvz,u varaždinu neki,jedna viša u Čakovcu) dok sam si kao rezervu uzeo upravljanje...

13 godina
offline
Dilema oko fakulteta

Ako hoces nesto sa informatikom a da je lagano i di imas samo jedan semestar matematiku imas na filozofskom "Informacijske znanosti" (jednopredmetne i dvopredmetni) nakon zavrsenog studija mozes bit bibliotekar, muzeolog, arhivist i imas dva smjera matematike i to nastavnicki i istrazivacki. Pa mozd ak te zanima, pogledaj si imas na stranici ffzg-a o tome.A na faxu ti je prijemni samo test inteligencije, nema opce kulture, vec samo neki logicki zadaci, nastavi niz, izbaci uljeza i tak, za prolaz ti treba 60 bodova od 300. :D

PS. Informacijske znanosti su najlaksi predmet na cijelom filozofskom fakultetu! :D

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice