Elektrotehnika pomoć

poruka: 53
|
čitano: 30.140
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
protjeran
offline
Elektrotehnika pomoć

Faza?

Jel mi može netko pobliže objasniti što znači riječ faza u elektrotehnici, tražio sam po internetu, ali nisam našao konkretan odgovor. Bio bih zahvalan ako bi mi netko objasnio to stručno, ali pojednostavljeno.

10 godina
neaktivan
offline
Elektrotehnika pomoć

pretraži pojam ''faza i nula'' i sve bi ti trebalo biti jasno...

Nema 'leba bez motike,okopavam narkotike :)///Svi smo mi Mentalist///
14 godina
moderator
offline
Re: Elektrotehnika pomoć
Kome treba 10$ popusta na Banggdod neka se javi na PP.
10 godina
protjeran
offline
Elektrotehnika pomoć

Hvala! Sad su mi neke stvari puno jasnije! :)

10 godina
protjeran
offline
Elektrotehnika pomoć

Čekajte, imam pitanje! Ako jednofazni sustav struja čine tri voda - faza, 0 i uzemljenje, kako je onda kod višefaznih sustava? Jel recimo dvofazni sustav onaj koji ima dvije faze, tj. dva fazna voda + uzemljenje i neutralni vod, a trofazni s tri fazna voda, uzemljenjem i nulom ili kako? I kakav je uopće sustav gradske mreže koliko-fazni?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Elektrotehnika pomoć
gosuasuscro kaže...

Čekajte, imam pitanje! Ako jednofazni sustav struja čine tri voda - faza, 0 i uzemljenje, kako je onda kod višefaznih sustava? Jel recimo dvofazni sustav onaj koji ima dvije faze, tj. dva fazna voda + uzemljenje i neutralni vod, a trofazni s tri fazna voda, uzemljenjem i nulom ili kako? I kakav je uopće sustav gradske mreže koliko-fazni?

Mi uglavnom koristimo monofazne uticnice ciji je napon izmedju faze i 0-e 230V. Ali u trofazne uticnice koje su malo rijedje (ali jos uvijek se negdje koriste) je napon izmedju 2 faze 400V ako se ne varam.

LoL acc THCJoshi
14 godina
moderator
offline
Re: Elektrotehnika pomoć
gosuasuscro kaže...

Čekajte, imam pitanje! Ako jednofazni sustav struja čine tri voda - faza, 0 i uzemljenje, kako je onda kod višefaznih sustava? Jel recimo dvofazni sustav onaj koji ima dvije faze, tj. dva fazna voda + uzemljenje i neutralni vod, a trofazni s tri fazna voda, uzemljenjem i nulom ili kako? I kakav je uopće sustav gradske mreže koliko-fazni?

Jednofazni sustav je sustav koji čine 2 voda, fazni vodič i nul-vodič. Uzemljenje je tu samo za zaštitu.

Kod višefaznih sustava imaš više faznih vodova i to je u principu razlika.

 

Kod trofaznog sustava se može, ali ne mora koristiti nula.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Trofazna_struja

 

Gradska mreža je trofazna, ali mi uglavnom koristimo jednofazne utičnice koje spajamo na jednu fazu od te 3. Kod trofazne struje je i dalje napon između faze i nule 220V, ali je napon između 3 faze 380V.

Kome treba 10$ popusta na Banggdod neka se javi na PP.
10 godina
protjeran
offline
Elektrotehnika pomoć

EDIT: Razumijem.

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.9.2013 23:16 (gosuasuscro).
14 godina
moderator
offline
Re: Elektrotehnika pomoć

Ako treba dodatno pojasnit ili imaš još neko pitanje, samo ti pitaj :)

 

Ja pišem ukratko jer sam lijen tipkat :D

Kome treba 10$ popusta na Banggdod neka se javi na PP.
10 godina
protjeran
offline
Re: Elektrotehnika pomoć
XXX-Man kaže...

Ako treba dodatno pojasnit ili imaš još neko pitanje, samo ti pitaj :)

 

Ja pišem ukratko jer sam lijen tipkat :D

Hvala na pomoći!
Ako mi bude nešto nejasno - obratit ću se. :D

10 godina
protjeran
offline
Elektrotehnika pomoć

Help!

Razlika između kružne frekvencije i kutne brzine (kod izmjeničnih struja)? Kako se označuju, koje su računske formule i jedinice označavanja?

14 godina
moderator
offline
Re: Elektrotehnika pomoć

E sad stvarno malo i pretjeruješ.

 

Ako učiš elektrotehniku onda imaš knjigu u kojoj to sve piše.Sve definicije i formule su tamo.

Ako kojim slučajem nemaš knjigu imaš google...

 

Ja sam definicije i formule za to davno zaboravio...prošlo je već nekih 8 godina od kad sam to učio...

Kome treba 10$ popusta na Banggdod neka se javi na PP.
10 godina
protjeran
offline
Elektrotehnika pomoć

U ovoj literaturi koju imam ima objašnjeno što je kružna frekvencija, a kutna brzina je samo spomenuta prije toga i piše:

ω = 2 * 3.14 * f = 2 * 3.14 / T (isto kao i kod kružne frekvencije)

f - frekvencija
T - perioda

I sad mi nije jasno u čemu je razlika tu? Koliko sam shvatio frekvento znači često, dakle frekvencija određuje koliko se često u jedinici vremena nešto napravi, recimo ako je frekvencija nekog pomaka 1 Hz znači da se 1 put u sekundi odradi taj pomak, a brzina je prijeđeni put u jedinici vremena. Očigledno postoje razilike, a nije mi jasno kako je onda formulom identično prikazano.

Jbg, mislio sam možda ima netko tko ovo radi ili se sjeća pa da mi objasni što je što. Nemoj ništa zamjerit. :D

14 godina
moderator
offline
Re: Elektrotehnika pomoć

Nema zamjerke, ne brini...

 

Kolko se ja sjećam to je ista stvar kod struje.

 

Prilično sam siguran da se kutna brzina mjeru u radijanima u sekundi (rad/s ili s-1).

Ako se kružna frekvencija izražava u Hz onda je u tome razlika.

 

Formula je ista.

Kome treba 10$ popusta na Banggdod neka se javi na PP.
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.9.2013 19:23 (XXX-Man).
10 godina
protjeran
offline
Elektrotehnika pomoć

Jel mi može netko reći što je to pokazni, a što mjerni opseg nekog električnog mjernog instrumenta?

14 godina
moderator
offline
Re: Elektrotehnika pomoć

Daj stvarno počni koristit google!

 

pokazni opseg – obuhvaća cijelu duljinu ljestvice na kojoj se mogu promatrati otkloni

mjerni opseg – dio pokaznog opsega u kojem se može mjeriti s naznačenom točnošću, ograničen je donjom i gornjom granicom

 

Kod lin. ljestvica mjerni opseg odgovara pokaznom opsegu.

Kome treba 10$ popusta na Banggood neka se javi na PP.
10 godina
protjeran
offline
Elektrotehnika pomoć

Čemu služe trafostanice?

14 godina
odjavljen
offline
Re: Elektrotehnika pomoć
gosuasuscro kaže...

Čemu služe trafostanice?

 

Za pretvorbu napona.

Svi smo mi Mentalist.
10 godina
protjeran
offline
Re: Elektrotehnika pomoć
Jakovp kaže...

 

Za pretvorbu napona.

Trafostanica je ubiti transformator kojim se napaja određena mreža? Recimo od nekakvog izvora el. energije dolaze visoki naponi koji se u trafostanicama pretvaraju u niže napone, primjerice za gradsku mrežu do 380/220 V?

14 godina
odjavljen
offline
Elektrotehnika pomoć

Tako je, npr na dalekovodu je 11 kV, pa se u trafostanici pomoću transformatora spusti na 230/400.

Svi smo mi Mentalist.
13 godina
neaktivan
offline
Elektrotehnika pomoć

Moze li mi neko pomoci oko ovog zadatka?

13 godina
neaktivan
offline
Elektrotehnika pomoć

Itko?

10 godina
protjeran
offline
Elektrotehnika pomoć

Pomoć!

Imam zadano:

u (t) = 30 sin (ωt +  π/3)

Kako da dođem do kuta? Jel mogu gledat da je  π = 180°, dakle 180/3 = 60°?

14 godina
odjavljen
offline
Elektrotehnika pomoć

Da, samo nisam siguran je li -60 ili 60.

Svi smo mi Mentalist.
13 godina
neaktivan
offline
Elektrotehnika pomoć

Evo ako neko zna sta znaci ovo grcko slovo ξ(ksi) u ovom zadatku:  http://oi42.tinypic.com/24dr33l.jpg bio bih mu zahvalan da mi napise objasnjene sta znaci i zasto se koristi u ovom primjeru

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.11.2013 14:23 (eagle05).
10 godina
protjeran
offline
Elektrotehnika pomoć

Jel zna ko osnove elektrotehnike podrucje - uvod u izmjenicne struje,prikaz kompleksnim brojevima, sinusoide,impedancija,admintancija, serijski,paralelni RLC krug...? Uz to da je voljan pregledat mi nekoliko zadataka iz tog podrucja da li su tocni?

10 godina
protjeran
offline
Elektrotehnika pomoć

Hajd neko pametan da mi pomogne jedan zadatak iz teorijskog dijela, 2 rijeci moram nadopunit, a ne znam?

15 godina
neaktivan
offline
Elektrotehnika pomoć

Rekao ti je XXX-Man da počneš koristit Google. Ne moraš mi vjerovat, ali dosta pametnih stvari te može naučit.

“Why is marijuana against the law? It grows naturally upon our planet. Doesn’t the idea of making nature against the law seem to you a bit.. unnatural?” ― Bill Hicks
10 godina
protjeran
offline
Elektrotehnika pomoć

Ma kakav Google, ne kažem da ne valja, ali na ovako šta sigurno nećeš naći odgovor, ne moraš vjerovat.

10 godina
protjeran
offline
Elektrotehnika pomoć

Ali ja sam prepametan, pa sam uspio sam doći do riješenja. ;)

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice