FER (iskustva, vježbe) izdvojena tema

poruka: 512
|
čitano: 276.033
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Zna li neko kako se upisuje iz BiH i sta je potrebno, posto mi nemamo drzavnu maturu, a i kolike su cijene studiranja i smjestaja. Trazio sam po internetu ali nisam nasao za BiH, sto se tice ocjena sve je 5, cetvrti sam razred Tehnicke skole.

11 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Moraš pisati RH državnu maturu. Nisam siguran gdje je pišeš, vjerojatno sve informacije možeš pronaći na https://www.postani-student.hr.

 

Evo ja sam sada na prvi pogled našao priručnik gdje je objašnjeno kako se registriraš, prijavljuješ maturu i studije te koje sve dokumente treba poslati i gdje:

https://www.postani-student.hr/Upute/3.%20PRIRUCNIK%20ZA%20KANDIDATE_OO_INOZEMSTVO.pdf

 

Koliko sam vidio rok za prijavu mature ti je 15.02. pa nemoj zakasniti!  Pogledaj si malo te sve rokove kad šta treba. 

U krajnjem slučaju ima tamo na webu i kontakt broj i mail pa možeš pitati ako ti nešto nije jasno. Sretno!

[url]http://exclusiveapplications.blogspot.com/[/url]
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.1.2018 19:31 (bed-boy11).
9 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Aha, trebao mi je pocetak odakle da krenem trazenje svega, hvala ti :D

8 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Je li istina da na feru pocne biti lakse sto semestri idu dalje? Nailazim na oprecna misljenja. Kao prva godina je najteza? Koja je razlika izmedu prve i ostalih godina? 

9 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
SMA Solar kaže...

Je li istina da na feru pocne biti lakse sto semestri idu dalje? Nailazim na oprecna misljenja. Kao prva godina je najteza? Koja je razlika izmedu prve i ostalih godina? 

 prva je najteža zato jer je prva.

8 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

To je jasno, al dal to znaci samo da mi postanemo jači i naviknuti, ili bude manje tih labosa, zadaća, bliceva, priprema, izvješća, dokaza?

15 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

I jedno i drugo po mom mišljenju.

Bit će!
6 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Pozdrav, treba mi vasa pomoc. Pitanje je je li FER za mene pa cu vam se predstavit ukratko tako da znate lakse odgovorit.

 

Pohađam 4.razred opće gimnazije i dobar sam ucenik(prolazim s 5), međutim ne volim bas matematiku i fiziku (nisam lumen za ova dva predmeta) ali mi idu kad se malo potrudim (imam slabu cetvorku iz tih predmeta). FER me zanima zbog racunarstva i informatike općenito. Obozavam racunala i pritom ne mislim na igranje igrica, upucen sam u jezik python te znam nesto o hardwareu i softwareu. Imam neke sumnje da mi matematika i fizika nece ic od ruke na fer-u ali sam takav ucenik da cu se potruditi za doslovno sve makar inace ne ucim puno. 

 

Ovo mi je prvi post na forumima haha. Hvala unaprijed

15 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Za tebe je ako si uporan...preživiš prve dvije godine a nakon toga je sve lakše...

Ja sam bio prosječan učenik srednje tehničke škole (prosjek cca 3.8)...pa sam završio FER...

Bit će!
11 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
F3ar kaže...

Pozdrav, treba mi vasa pomoc. Pitanje je je li FER za mene pa cu vam se predstavit ukratko tako da znate lakse odgovorit.

 

Pohađam 4.razred opće gimnazije i dobar sam ucenik(prolazim s 5), međutim ne volim bas matematiku i fiziku (nisam lumen za ova dva predmeta) ali mi idu kad se malo potrudim (imam slabu cetvorku iz tih predmeta). FER me zanima zbog racunarstva i informatike općenito. Obozavam racunala i pritom ne mislim na igranje igrica, upucen sam u jezik python te znam nesto o hardwareu i softwareu. Imam neke sumnje da mi matematika i fizika nece ic od ruke na fer-u ali sam takav ucenik da cu se potruditi za doslovno sve makar inace ne ucim puno

 

Ovo mi je prvi post na forumima haha. Hvala unaprijed

 Onda bolje zavoli matematiku jer iduće akademske godine dolazi fer3 program koji pojačava matematiku. Digitalna je matematika, osnove elektrotehnike su matematika i fizika.

To što si "upućen" u python ti neće puno pomoći. Išao sam u matematičku, to što smo radili u srednjoj nema veze s pipijem. Pogledaj koji međuispit i završni iz pipija.

Počni stvarat navike učenja, puno ljudi ima probleme jer nemaju naviku učiti. Fakultet nije srednja škola. Ni blizu.

 

Ako budeš imao manje od 70% na maturi iz matematike, patit ćeš na feru.

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.2.2018 23:45 (dire_duke).
6 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Hvala na odgovorima

10 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Bok svima!

 

Pričitao sam zadnjih 4-5 stranice ove teme i hvala svima na podjeljenim iskustvima, odlični ste motivatori! 

Ove godine završavam četvrti razred opće gimnazije i trenutno mi je fer prvi izbor. Sve četiri godine sam prošao s 5.0; volim matematiku i fiziku i smatram da imam dobre profesore iz ta dva predmeta, pogotovo matematike. 

Iako mi ne predstavljaju neki 'preveliki' problem ti predmeti, strah me mature.

Mislim da ću staviti sve obavezne predmete A razinu te fiziku i informatiku. Znanje iz informatike mi nije baš bajno jer u srednjoj nismo nešto pretjerano radili, no to nije obavezan predmet za fer, ali mislim da se boduje tako da to idem više onak usput jer znam da mi ne može odmoći. Prema prijašnjim iskustvima, što mislite kako bih morao riješiti maturu da budem onako više-manje siguran da upišem? 

 

Privlači me računalstvo, smjer programsko inženjerstvo. Neko predznanje iz programiranja u jezicima baš i nemam.

Jedino što sam davno pokušavao raditi (još iz časopisa enter dok je izlazio) kao projekte moja prva web stranica i slično te što sam kupio knjigu o pythonu i napisao samo par linija koda koji sam i sad već zaboravio.

Znam da bih morao dobrano zagrijati stolicu pogotovo prve dvije godine i nekako smatram da imam barem 'minimum' radnih navika, ali vjerojatno niti ne slutim što bi me čekalo tamo.

Tješi me pročitano da se kreće od nule 

Ponavljam, jako me strah mature. Ne znam je li iz opravdanih razloga, ali znam da je konkurencija jaka, iako su dosta velike upisne kvote.

Ne znam, možda paničarim bespotrebno 

11 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Ako si prošao sva 4 razreda s 5.0, to ti je već 320 bodova, a ako imaš sveukupno više od 800, to je siguran upis.

 

Strah od mature najbolje rješiš sa informatikom. Ako je još uvijek prije ostalih, dođeš, upoznaš se s procedurom i nema tryhardanja jer se ne gleda na upisu, barem ne za fer, a i dosta je lagana pa si malo digneš samopouzdanje.

10 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

ove je godine informatika negdje u sredini, između hrvatskog i engleskog. Znači ipak ju fer uopće ne boduje? Za sada i dalje mislim da ću izaći na ispit, ali vidjet ćemo?

Koji otprilike postotak riješenosti matematike i fizike je bio potreban za fer prošlih godina? da znam otprilike :)  

btw. prošao sam prva tri razreda s 5.0, ali ne vidim razlog da drugačije bude s četvrtim :)

11 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
12 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Zakaj ces pisati informatiku ako se ne boduje? Drugo je ako mislis na foi kao drugi izbor itd, ali neznam koliko je pametno ili korisno da ides na neki predmet tek toliko da ides. Mislim nitko ti ne brani, ali s tim neces nista dobiti, taman da i zelis vidjeti kak se matura odvija, ako si u stanju slijediti 5 jasnih i nedvosmislenih uputa profesora u ucionici, nema se tu kaj previse znati. Radije uci mat i fiz kak spada.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
8 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Sjećam se davnih vremena kad sam ja bio u istoj situaciji. Isto sam prolazio s 5.0 i htio upisati FER. Planirao sam učiti za maturu cijelo ljeto između trećeg i četvrtog razreda. Nisam učio. Nema veze, valjda ću uspjeti nadoknaditi kroz zimske praznike - mislio sam. Nisam ni pokušao. Došli su i prošli proljetni praznici, a ja još nisam počeo učiti za maturu. Svejedno sam više vjerovao u uspjeh nego u neuspjeh. Znao sam da je većina ljudske populacije, pa tako i moja generacija, glupa. Vjerojatnost da u preostalih nekoliko tisuća uopće postoji 600 kojima je FER prvi izbor mora biti mala. Pitao sam se koliko matura uopće smije biti teška u zemlji u kojoj svi moraju ići na fakultet i u kojoj postoje fakulteti za svakoga. Bila bi prava katastrofa da se kvote ne popune i da neki od njih izgube smisao. Pokazalo se da je matura sprdačina. Matematiku i fiziku sam pripremao po jedan dan i oboje riješio preko 95%. Hrvatski A sam učio ujutro prije ispita, a engleski A se nisam posebno pripremao. Oboje sam dobio 4 i bio oko 50. mjesta na listi za FER. Ovo sam napisao da se pravim važan ljudima koje ne poznajem, a i da svatko tko se boji mature vidi da nema razloga.

 

A koliko je FER težak i koliko uopće smije biti težak zaključite iz napisanog. Znam nekoliko ljudi koji su prešli na TVZ ili FESB, ali tvrdim da ga može završiti svatko tko ga uspije upisati, pa i onaj 600.

10 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

da, drugi izbori su mi između ostaloga još i foi i geodezija tj. geoinformatika. 

Je li problem za snaći se kada ste upisali faks? Ne mislim sad na snalaženje po zagrebu već  ,onak, po faksu. Pročitao sam na jednoj od zadnjih stranica da se dobije valjda poseban mail koji se koristi za zadaće i ostalo? ako sam dobro shvatio. I općenito, zgrada, učionice itd itd.. Kakav laptop koristite?

 

Puno hvala svima na odgovorima, super ste! 

12 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Perooo1 kaže...

da, drugi izbori su mi između ostaloga još i foi i geodezija tj. geoinformatika. 

Je li problem za snaći se kada ste upisali faks? Ne mislim sad na snalaženje po zagrebu već  ,onak, po faksu. Pročitao sam na jednoj od zadnjih stranica da se dobije valjda poseban mail koji se koristi za zadaće i ostalo? ako sam dobro shvatio. I općenito, zgrada, učionice itd itd.. Kakav laptop koristite?

 

Puno hvala svima na odgovorima, super ste! 

 Laptop ti je dovoljno da zadovoljava neki minimalni danasnji standard (SSD, full hd, 4+ giga rama), a windows imas besplatno kad upises. Iako velik dio ljudi na feru ima nekakve macbookove ili laptope za 8k+ kuna, to ti ne treba. Ima cak ljudi i koji nemaju laptop, ali ti je pametno imati, tim vise da danas imas dobre laptope za stvarno niske cijene.

Dobijes mail od faksa i najbolje ti je sloziti si na mobu da ti dolaze obavijesti s tog maila. (mene nekad razljute te obavijesti kad sam npr. vani u subotu i nemas mira stalno dolazi neki podsjetnik za zadacu ili rezultati ispita ili nesto). Malo ce ti na pocetku biti cudno jer svaki predmet 1. semestra ima svoju stranicu, pa tako ces neke stvari imati na mailu, nesto na intranetu, nesto na moodlu, pa na ferko itd.

 

Za snalaziti na faksu ti nece biti problem jer ce vam na uvodnom reci koja je koja zgrada, zasto je to tako (jer ne idu po redu A,B,C,D), i sve ostalo je logicno, zapravo od toga sustava zgrada samo se nekoliko predavaona koristi za tvoja predavanja, i po defaultnom rasporedu si svaki dan u istoj predavaoni na svim predmetima.

 

I ti ides po novom fer3 programu, pa ces ti nama pricati kako je.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
Poruka je uređivana zadnji put ned 4.2.2018 21:54 (Diplomirani pješak).
6 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
Recimo sada kada bi zavraio gimnaziju ili neku školu u Njemačkoj točnije Munchen sta bi trebao za maturu i upis na FER? Imate li neke preporuke za dobre srednje skole u Munchenu? Hvala!
Why?
6 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Moze netko u par rijeci reci o fer3 programu.., ili nekakav link??

Hvalaa

13 godina
offline
FER (iskustva, vježbe)
You have to be odd to be number one
6 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

Zahvaljujem se

11 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)

 Programiranje i programsko inženjerstvo je neusporedivo bolji naziv od "Uvoda u programiranje." Ne razumijem zašto to mijenjaju.

Poruka je uređivana zadnji put sub 10.2.2018 11:30 (dire_duke).
13 godina
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
dire_duke kaže...

 Programiranje i programsko inženjerstvo je neusporedivo bolji naziv od "Uvoda u programiranje." Ne razumijem zašto to mijenjaju.

 Mene ne brinu imena, koliko činjenica da ASP ide nakon OOPa

You have to be odd to be number one
14 godina
offline
FER (iskustva, vježbe)

Postoji li ovdje netko tko je na postdiplomskom spec. studiju InfoSeca?

 

Ako da, pliz šibnite PM.

8 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Zanima me dal se na feru na preddiplomskom E smjeru susrece s kakvim programima cije bi znanje mogao koristiti u industriji ili kod buduceg poslodavca, u obaveznim predmetima ili barem izbornim, a da nisu vjestine. Zanimaju me programi tipa AutoCad Electrical, EPlan, Eagle i njima slicni. Znaci zanima me projektiranje od obicnih PCB-ova do instalacija kuce ili stana. Glupo mi je da nakon prve godine "znam" silne matematike i dokaz potencijala pomocu pomicanja naboja u nehomogenom elektricnom polju, a nemam sto ponuditi buducem poslodavcu, te kao studentski posao mogu konobariti, a ne baviti se buducom strukom sto mi je zelja. Zato me za pocetak zanima rad u navedenim programima i dal cu to ikad susresti na faksu, ali nisam ogranicen samo na to.

Poruka je uređivana zadnji put pet 16.2.2018 17:16 (SMA Solar).
14 godina
online
FER (iskustva, vježbe)

Oni koji upišu fer ove godine, studirat će po novom FER3 programu. Ovako će vam izgledati prva godina:

7 godina
neaktivan
offline
FER (iskustva, vježbe)

Pozz

 

Zanima me da li za upis na FER trebas biti odlican ucenik (mislim proci sve razrede s 5 i isto tako napisati DM). Volio bih upisati FER a sada sam drugi razred (prvi sam prosao s 4.2 a tako ce vjerojatno biti i ovaj razred).

Idu mi matematika i fizika te ih volim, informatika mis isto ide, ali ništa ne radim sa strane (mislim ne programiram) ali vec ste napisali da to nije problem. 

Mislim da mi ga ne bi bilo tako tesko zavrsiti posto volim matematiku (da li sam mozda u krivu?).

 

Pa ako mi netko moze reci kakve su mi sanse za upis i ako imate kakav savjet bio bih zahvalan na njemu.

 

Lp

12 godina
neaktivan
offline
Re: FER (iskustva, vježbe)
luka7536 kaže...

Pozz

 

Zanima me da li za upis na FER trebas biti odlican ucenik (mislim proci sve razrede s 5 i isto tako napisati DM). Volio bih upisati FER a sada sam drugi razred (prvi sam prosao s 4.2 a tako ce vjerojatno biti i ovaj razred).

Idu mi matematika i fizika te ih volim, informatika mis isto ide, ali ništa ne radim sa strane (mislim ne programiram) ali vec ste napisali da to nije problem. 

Mislim da mi ga ne bi bilo tako tesko zavrsiti posto volim matematiku (da li sam mozda u krivu?).

 

Pa ako mi netko moze reci kakve su mi sanse za upis i ako imate kakav savjet bio bih zahvalan na njemu.

 

Lp

 Upisati nece biti problem s tim prosjekom, zapravo prosjek igra ulogu tek ako si 639. na listi, ali to neces biti. Da obrazlozim - kao prvo to je dosta dobar prosjek za kandidata za FER (na Medicini npr. nije, ali nerijetko ljudi koji idu na FER imaju nizi prosjek jer ne vole drustvene i streberske predmete), a kao drugo prosjek igra vrlo malu ulogu i od 1000 bodova, ako ces i dalje imati 4.2 imat ces tek 60-ak bodova manje od nekoga tko ima 5.00, a takvih je malo, jako se potrudi oko mature iz matematike, jer da rjesis na maturi par zadataka vise od nekoga tko ih ne zna rjesiti, ti si vec ne samo nadoknadio nizi prosjek nego i presisao ovoga s visim. 

Glavno da idu matematika i fizika i to je to, ako vise volis matematiku - bolje za tebe, jer na (moju) zalost, barem na pocetku, matematika je sve, lemilice ili pravog programa neces ni vidjeti na pocetku.

Lagano vjezbaj za maturu, probaj dobiti barem 4,4 ili 3,5 ili tak nekaj da budes siguran, iako upadaju ljudi i s manjim ocjenama - prosle godine su nas "zeznuli" jer nije bilo vise pola mature rjesivo uvrstavanjem u kalkulator i ne opterecuj se unaprijed u smislu da ides nestu unaprijed uciti za faks ili nabavljati knjige, mozes, ali radije uzivaj u ljetu.

 

Uglavnom, lako je upasti, a tesko zavrsiti. Faks zahtjeva kontinuiran radi i samodisciplinu, puno trazi, ali i puno daje. Tko ne upadne - bolje za njega, ionako bi se mucio i gubio zivce pa i zdravlje, osim ako se dosao zajebavat pa ga boli sto ce 6-7 godina studirati.

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
Poruka je uređivana zadnji put sub 10.3.2018 21:44 (Diplomirani pješak).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice