FOI Varaždin - da ili ne?

poruka: 457
|
čitano: 223.357
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
Fanicvita kaže...
Pozdrav!
Na drugoj sam godini PMF-a u Splitu, preddiplomski smjer Informatika. Zanima me ima li netko iskustva s upisom na diplomske smjerove na FOI-u? Konkretno me zanima smjer Organizacija poslovnih sustava (OPS). Kakve su sanse za zaposljenje i opcenito o tom smjeru?

 Pozdrav!

Evo, ja završavam prvu god. diplomskog, na smjeru Baze podataka i baze znanja. Sad ne znam što te točno zanima o upisima... Ali generalno kvota je velika, a broj ljudi koji upisuje dosta mali, tako da su skoro 100%-tne šanse da upišeš kad se prijaviš (eventualno položiš neku razliku).

Ako smijem pitati, zašto OPS ako si završio Informatiku? Mogu te možda bolje uputiti/savjetovati ako napišeš što te točno zanima u području informatike... OPS upisuju ljudi koji su više orijentirani na biznis i poslovnu stranu. Iskreno, nemam pojma što ti ljudi rade nakon što to završe, ako ne znaju bar malo programiranja... xD Mislim da je za njih idealno mjesto negdje u poslovnoj inteligenciji, poslovnoj analitici, data science možda, nekakva informatička podrška u nekim organizacijama i sl... Jako ti to zavisi o pojedincu, preferencijama i sl, jer zapravo i ti smjerovi na diplomskom su dosta "fleksibilni" jer sva 4 smjera biraju izborne predmete sa iste liste... Npr ja sam na Bazama, ali slušam u svakom semestru barem po jedan ili 2 predmeta koji su obavezni na Inženjerstvu, itd.

Ako si više za programiranje, upiši IPI ili BPBZ :)

Evo ovdje imaš i popis i opis predmeta i na kojem smjeru je što obavezno pa pogledaj: http://nastava.foi.hr/public/study?study=2831&academicYear=2016%2F2017

 

Lp,

Jane

Poruka je uređivana zadnji put uto 30.5.2017 23:08 (jane1909).
12 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
jane1909 kaže...

Evo ovdje imaš i popis i opis predmeta i na kojem smjeru je što obavezno pa pogledaj: http://nastava.foi.hr/public/study?study=2831&academicYear=2016%2F2017

 

Lp,

Jane

 Hvala na ovome! :D

Možeš mi reći, gdje pronaći više informacija o smjerovima BPBZ, IO, IPI i OPS?

Nigdje ne mogu pronaći.

 

Hvala unaprijed.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
CyberDemonVZ kaže...
jane1909 kaže...

Evo ovdje imaš i popis i opis predmeta i na kojem smjeru je što obavezno pa pogledaj: http://nastava.foi.hr/public/study?study=2831&academicYear=2016%2F2017

 

Lp,

Jane

 Hvala na ovome! :D

Možeš mi reći, gdje pronaći više informacija o smjerovima BPBZ, IO, IPI i OPS?

Nigdje ne mogu pronaći.

 

Hvala unaprijed.

 Nema na čemu :)

Ima inače (gotovo) sve na stranicama FOI-ja... Novi je dizajn i sve, slažem se da struktura nije baš najbolja, ali da se iskopati :D Evo konkretno za diplomski studij Informatike: https://www.foi.unizg.hr/hr/studiji/ds/inf

Ako treba neki dodatan info, slobodno pitajte ;)

 

Lp!

Jane

12 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
jane1909 kaže...
CyberDemonVZ kaže...
jane1909 kaže...

Evo ovdje imaš i popis i opis predmeta i na kojem smjeru je što obavezno pa pogledaj: http://nastava.foi.hr/public/study?study=2831&academicYear=2016%2F2017

 Hvala na ovome! :D

Možeš mi reći, gdje pronaći više informacija o smjerovima BPBZ, IO, IPI i OPS?

Nigdje ne mogu pronaći.

Hvala unaprijed.

 Nema na čemu :)

Ima inače (gotovo) sve na stranicama FOI-ja... Novi je dizajn i sve, slažem se da struktura nije baš najbolja, ali da se iskopati :D Evo konkretno za diplomski studij Informatike: https://www.foi.unizg.hr/hr/studiji/ds/inf

Ako treba neki dodatan info, slobodno pitajte ;)

Lp!

Jane

 Izvanredni sam, propustio sam neka važna predavanja (familija, klinci, obaveze...) gdje su dosta toga rekli o studiju (koliko sam čuo od studenti: informatika, organizacija..) pa imam neke rupe :)

Skužio sam da imaju skoro sve negdje napisano, al moram priznati da mi se baš teško snalaziti na stranicama.

 

U planu mi je riješiti samo 3 godine, pa tražiti posao. Al tko zna, bolje da unaprijed sve znam, nikad ne znaš kako će ispasti studiranje :D

 

Hvala još jednom.

 

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
6 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
Puno hvala na brzom odgovoru!
Iskreno, tijekom studija sam shvatila da mi programiranje nije bas najdraze niti je to nesto u cemu se vidim. Vise me zanimaju ostali predmeti koji nisu vezani uz programiranje dakle cista informatika. Problem je u tome sto nakon preddiplomskog informatike na pmfu nemam puno izbora nego profesorski smjer na pmfu, racunarstvo na feru ili fesbu ali cini mi se da su oni dosta usmjereni na programiranje, fiziku itd a to bas i ne volim. Pa mi se nekako cini okej OPS ili cak i baze podataka. S cime se moze konkretno baviti nakon zavrsenog smjera baze podataka?
Btw taj link, jesu to predmeti od svih smjerova na diplomskom? (OPS, Baze...)
Lijep pozdrav! :))
6 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
Puno hvala na brzom odgovoru!
Iskreno, tijekom studija sam shvatila da mi programiranje nije bas najdraze niti je to nesto u cemu se vidim. Vise me zanimaju ostali predmeti koji nisu vezani uz programiranje dakle cista informatika. Problem je u tome sto nakon preddiplomskog informatike na pmfu nemam puno izbora nego profesorski smjer na pmfu, racunarstvo na feru ili fesbu ali cini mi se da su oni dosta usmjereni na programiranje, fiziku itd a to bas i ne volim. Pa mi se nekako cini okej OPS ili cak i baze podataka. S cime se moze konkretno baviti nakon zavrsenog smjera baze podataka?
Btw taj link, jesu to predmeti od svih smjerova na diplomskom? (OPS, Baze...)
Lijep pozdrav! :))
6 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
Puno hvala na brzom odgovoru!
Iskreno, tijekom studija sam shvatila da mi programiranje nije bas najdraze niti je to nesto u cemu se vidim. Vise me zanimaju ostali predmeti koji nisu vezani uz programiranje dakle cista informatika. Problem je u tome sto nakon preddiplomskog informatike na pmfu nemam puno izbora nego profesorski smjer na pmfu, racunarstvo na feru ili fesbu ali cini mi se da su oni dosta usmjereni na programiranje, fiziku itd a to bas i ne volim. Pa mi se nekako cini okej OPS ili cak i baze podataka. S cime se moze konkretno baviti nakon zavrsenog smjera baze podataka?
Btw taj link, jesu to predmeti od svih smjerova na diplomskom? (OPS, Baze...)
Lijep pozdrav! :))
9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
Fanicvita kaže...
Puno hvala na brzom odgovoru!
Iskreno, tijekom studija sam shvatila da mi programiranje nije bas najdraze niti je to nesto u cemu se vidim. Vise me zanimaju ostali predmeti koji nisu vezani uz programiranje dakle cista informatika. Problem je u tome sto nakon preddiplomskog informatike na pmfu nemam puno izbora nego profesorski smjer na pmfu, racunarstvo na feru ili fesbu ali cini mi se da su oni dosta usmjereni na programiranje, fiziku itd a to bas i ne volim. Pa mi se nekako cini okej OPS ili cak i baze podataka. S cime se moze konkretno baviti nakon zavrsenog smjera baze podataka?
Btw taj link, jesu to predmeti od svih smjerova na diplomskom? (OPS, Baze...)
Lijep pozdrav! :))

 Da, taj link su predmeti za sve smjerove... (s desne strane su ti kvačicama označeni koji je na kojem smjeru obavezan)

Hmm, nisam sigurna koliko ćeš se "naći" na FOI-ju... Ne znam čime bi se ti točno bavio u informatici jer je to jaaakooo opsežan pojam xD U svakom slučaju OPS je OK ako te zanimaju više poslovni sustavi, tj. biznis i organizacija, makar na našem preddiplomskom ima puno više tih ekonomskih predmeta (logistika, marketing, ekonomija, itd.), s tim da ćeš i ako upišeš OPS morati upisat barem jedan "programerski" izborni predmet (zbog "boja"...)

E sad, ako te zanimaju striktno neke tehnologije, tipa Microsoft (Azure, Cloud, SharePoint, itd...) toga NEMA na FOI-ju. Za to uzmeš tečaj na MS Academy, gledaš youtube videe, prćkaš po internetu, naučiš i položiš certifikat. Isto je i s nekim drugim tehnologijama/certifikatima (CISCO npr). Ako te zanima sigurnost, toga ima na diplomskom, ali jaakooo malo. Samo uvod dobijemo i generalnu sliku o sigurnosti i računalnoj forenzici. Ako te zanimaju serveri, mreže, ili te neke tehničke stvari - toga NEMA na FOI-ju. Ne kažem da se ne možeš time baviti sa strane i sam istraživati o tome (pogotovo ako se radi o sigurnosti jer to čak i dobiješ malo uz fax), ali opet konkretna znanja iz tih područja nema. Mislim da se time bave više na nekim tehničkim veleučilištima i sl.

 

Lp! :)

9 godina
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

Jel zna netko kolko je bilo prijava za IPS prosle godine (ljetni rok)?

 

Neko je napisao da uvijek ostane mjesta nakon ljetnog upisnog roka, a ove godine vec ima skoro 500 prijavljenih za IPS (285 primaju).

9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
Avensac kaže...

Jel zna netko kolko je bilo prijava za IPS prosle godine (ljetni rok)?

 

Neko je napisao da uvijek ostane mjesta nakon ljetnog upisnog roka, a ove godine vec ima skoro 500 prijavljenih za IPS (285 primaju).

 Inače, te statistike se mogu naći na www.studij.hr , međutim podaci su trenutno nedostupni jer se aplikacija ažurira. :/

 

Ako se ništa nije mijenjalo, mislim da ti te prijave pokazuju apsolutno sve ljude koji su stavili FOI među svojih 10 izbora... Što znači da će ti se to kasnije puuno smanjiti, dok ljudi počnu izbacivati sve osim tipa prva tri izbora.

Da, trend je u zadnje tri godine da se kvota popuni, ove godine proširili su kvotu s 265 na 285 ljudi. Ali mislim da bude taman oko 250-300 prijava, nije baš da puno ljudi ostane, a da ne upadnu ;)

 

Lp,

Jane

7 godina
neaktivan
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

Zna li netko kada će biti gotov novi dom?

9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
kotijekriv kaže...

Zna li netko kada će biti gotov novi dom?

 Planirano useljenje za novi dom je 1.12.2017. :)

6 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
Pozdrav!
Prijavio sam se za PITUP u Varazdinu ali vidim da nije nesto cijenjen pa bih volio ako je neko isao ili ide taj smjer da mi pojasni malo kako stvari stoje. Zanima me i mogu li se ja prebaciti sa tog smjera nakon odredenog vremena na sveucilisni studij i placali se prvu godinu jer je strucni. Inace, zeznuo sam se pri upisu drzavne mature i upisao sve b kategorije a u srednjoj sam bio odlican ucenik. Hvala unaprijed i LP.
14 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
MrBloosom kaže...
Pozdrav!
Prijavio sam se za PITUP u Varazdinu ali vidim da nije nesto cijenjen pa bih volio ako je neko isao ili ide taj smjer da mi pojasni malo kako stvari stoje. Zanima me i mogu li se ja prebaciti sa tog smjera nakon odredenog vremena na sveucilisni studij i placali se prvu godinu jer je strucni. Inace, zeznuo sam se pri upisu drzavne mature i upisao sve b kategorije a u srednjoj sam bio odlican ucenik. Hvala unaprijed i LP.

 Pozdrav,

ne idem osobno na taj smjer ali poznajem par ljudi koji idu. Smjer je definitivno manje cijenjen od bilo kojeg preddiplomskog, no to ne znači da je loš. Većina ljudi kaže da je taj smjer namijenjen ljudima koji su već zaposleni i žele povećati stupanj svog obrazovanja.  Na pitupu ćeš radit neki mix sveg i svačeg: malo programiranja, malo ekonomije i organizacije. Diploma koju dobiješ nakon 3 godine je stručni prvostupnik poslovne informatike. E sad, nisam čuo da se netko usred studiranja na pitupu prebacio na sveucilisni/preddiplomski, ALI moguće je nakon završetka 3. godine pitupa upisati razlikovnu godinu i nakon završetka upisati diplomski studij na FOI-u. Ako upisuješ kao redovan student nećeš plaćati ništa osim upisnine koja iznosi 250kn. 

 

nothing is true, everything is permitted
7 godina
neaktivan
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

Ne znam jel već netko pitao ali evo jedno pitanje.

Kako sada stvari stoje upisati ću IPS, i zanima me kakav laptop mi treba za to. Msm znam da vjv ne treba nešto ful skupo ali možda što bi mi bilo najbolje. Kontao sam nešto tipa 5000 kn.

Hvala

8 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
kotijekriv kaže...

Ne znam jel već netko pitao ali evo jedno pitanje.

Kako sada stvari stoje upisati ću IPS, i zanima me kakav laptop mi treba za to. Msm znam da vjv ne treba nešto ful skupo ali možda što bi mi bilo najbolje. Kontao sam nešto tipa 5000 kn.

Hvala

 Ovisno što želiš raditi na tom laptopu. Prve dvije godine će ti služiti za učenje, prezentacije i pisanje seminara. Poslije ti treba mašina koja vrti VisualStudio, Netbeans i slično. Kad sam ja studirao, mi smo radili i Photoshop, InDesign, illustrator, Blender... Pa gledaj nešto s dobrim CPU i dosta RAM-a. Naravno, ne treba zaboraviti i Overwatch, COD, LOL, DOTA 2 Dakle, ne treba ti top line uređaj ali nemoj sad uzeti neki šrot.

Eh da, gledaj nešto s kvalitetnim zaslonom jer ćeš dosta vremena provesti pred laptopom

7 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?

E hvala na to sam mislio što mi treba od tih programa. Nego evo još jedno pitanje hoće li mi trebati laptop na faksu, tj jel bolje da uzmem tipa neki laganiji od 13,14 incha i dobrom baterijom da može samnom na faks ili pak neki veći koji će stati samo u domu (nadam se)

8 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
kotijekriv kaže...

E hvala na to sam mislio što mi treba od tih programa. Nego evo još jedno pitanje hoće li mi trebati laptop na faksu, tj jel bolje da uzmem tipa neki laganiji od 13,14 incha i dobrom baterijom da može samnom na faks ili pak neki veći koji će stati samo u domu (nadam se)

 Ja sam diplomirao prije 3 godine, pa neznam koliko su se stvari promijenile u međuvremenu (pa neka me netko ispravi/dopuni što se tiče programa koje sam naveo) ali mi smo laptope na faks nosili samo ako smo mislili nešto igrati (fifa, cod i sl) i kad je trebalo braniti projekte. Svi smo učili iz literature, ppt i materijala koji su bili na moodle-u pa smo rijetko pisali bilješke. Neznam je li još uvijek aktualna ona applikacija za FOI studente i koliko je napredovala ali mi smo (na diplomskom) preko nje pratili raspored, menzu, redomat za referadu, ispitne rokove i sve ostalo. Ja bih ti preporučio veći zaslon (barem 15.6'') jer pretpostavljama da imaš solidan smartphone na kojem možeš pratiti foi stranicu, mail i obavijesti s moodle-a, pa nemoraš nosati laptop na fax. Ozbiljno, jako ćeš puno vremena provesti pred zaslonom laptopa/pc (ako misliš ozbiljno studirati a ne doći kao turist) pa uzmi to u obzir. Većina mojih kolega, pogotovo dečki i cure s IPI-a, smo kupovali veće monitore (24'' i veće) jer kad 10 sati pišeš kod na 15.6'' oči se vrlo brzo umore

Priključiš taj veći monitor na laptop i udri. FOI bez laptopa/pc ne možeš završiti. Uzmi nešto kvalitetno što će te služiti narednih 3+2 godina. Gledaj SSD+CPU+RAM. Ako možeš malo rastegni budžet zbog SSD-a. OS ne gledaj jer kao student imaš pravo na besplatan MS softver (ako to nisu ukinuli kao Mathematicu ). Sretno!

14 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
Besplatan MS softver stoji isto kao i to da laptop nije nužan. Imaš par kolegija na 3. godini za koje ti je potreban za braniti projekte (možeš ga posuditi u službi za studente), a svakodnevno ti nije nužan nimalo.

One ring to bring them all and in the darkness bind them
8 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
The Unforgiven kaže...
Besplatan MS softver stoji isto kao i to da laptop nije nužan. Imaš par kolegija na 3. godini za koje ti je potreban za braniti projekte (možeš ga posuditi u službi za studente), a svakodnevno ti nije nužan nimalo.

 Što će raditi čovjek po noći kad normalan svijet spava??? Mora na nečemu torent vrtiti

Ja ozbiljno neznam nikoga a da nije imao/la barem laptop na faxu. Dosta je kolega uz laptop ponijelo i svoj gaming rig od doma. Sve se može kad imaš svoj auto.

Ja i dalje stojim iza toga da je laptop/pc neophodan. Moodle, mail, učenje, prijava tema za seminare, projektni timovi i sl. je sve bilo FCFS kad sam ja studirao. Brzo se na FOI-u izliže F5 Još kad Horvat stavi prijavu teme u 4:15 ujutro a moodle vrti i vrti i vrti......

 

7 godina
neaktivan
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

to mi je samo bitno da znam uzeti veći ili manji ali ali sad ću def tražiti nešto veće.

A na spec svakako nisam mislio štedjeti tako da nije problem.

15 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
The Unforgiven kaže...
Besplatan MS softver stoji isto kao i to da laptop nije nužan. Imaš par kolegija na 3. godini za koje ti je potreban za braniti projekte (možeš ga posuditi u službi za studente), a svakodnevno ti nije nužan nimalo.

 Kak nije nužan, pa nejde studirat šumarstvo. Normalno da mu treba pc/komp, to će mu biti buduca profesija. 

7 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
Kako je najbolje za poći do zagreba iz varaždina. Čitao sam prije par dana da se vlakom vozi 3 sata? Ili ne znam, koliko košta autobus.
15 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
kotijekriv kaže...
Kako je najbolje za poći do zagreba iz varaždina. Čitao sam prije par dana da se vlakom vozi 3 sata? Ili ne znam, koliko košta autobus.

 ovisi s kojeg dijela zg, bus vozi s glavnog, staje u dubravi i sesvetama, karta studentska iz sesveta kosta 39kn a povratna 72, autobusni mislim da je 52, nisam siguran..
vlak sigurno ne, osim ako ti ne staje negdje na izlazu iz zagrebas druge strane

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
7 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?

pa dobro to mi je ok. mislio sam da će više doći. hvala

7 godina
neaktivan
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

Evo kad već postavljam pitanja imam i još jedno.

Gdje mogu vidjeti kada ili znate li kada otprilike počinju i završavanju semestri.

12 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
Battlelog: [G] CyberDemonVZ
14 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
aleng3 kaže...

 

Pero kaže...

 Mislio sam da nije nužan u smislu nositi ga na faks, ovako naravno da moraš imati PC 

One ring to bring them all and in the darkness bind them
7 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
Vidio sam da je njemački obavezan predmet.Hoće li mi biti problem ako ga nikada nisam učio?
14 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
kotijekriv kaže...
Vidio sam da je njemački obavezan predmet.Hoće li mi biti problem ako ga nikada nisam učio?

 Ne, obavezan je jedan od stranih jezika.. Ako si na maturi pisao engleski, uzimaš engleski.

nothing is true, everything is permitted
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice