Kako učiti?

poruka: 42
|
čitano: 9.137
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?

Znaci,za tjedan dana imam popravni,cjelu godinu nisam ucio ništa,pa eto.

 

Predmet je Ekologija i održivi razvoj,ali problem je sto neznam kako uciti (zvuci glupo,znam) pošto je to predmet s cistim definicijama,treba znat kojekakve standarde i to.

 

Npr. ja uđem u sobu,sve lijepo tiho,ali izgubim koncentraciju i cak kad se fokusiram,neznam kako da bolje zapamtim to što čitam,jer je gradivo eto,dosadno,u osnovnoj sam do 7. razreda prolazio s 5,jer su mi neke stvari bile i zanimljive pa sam slusao na satu i zapamtio,sad sam se zajebo i upisao trgovačku,gdje mi ništa nije interesantno.

 

Pa eto,ako neko ima kakav savjet kako najbolje zapamtiti ono što čitam,o predmetu nemam blage,eventualno neki djelovi gradiva koji su bili interesantni,cijelu godinu doslovno nisam knjige ni pogledao doma.

šiz gada smajl it sims tu mi remajndz mi of čajldhud memoriz
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kako učiti?
OFF TOPIC: Može jedna banana za gospodina -.-
ON TOPIC: Pokušaj šetati po sobi i ponavljati istu rečenicu više puta, meni to pomaže :)
***Ako sam ti ikako pomogao samo pritisni HVALA!***
14 godina
offline
Kako učiti?

šetaj po sobi,slušaj muziku,pij kavu....

http://www.pecalica.hr/users/add/3cb0b321e3e8d77d2544dd607b4cbfe6
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako učiti?

Nekim ljudima pomaže ako si stvari slažu u mentalne mape pa si mogu vizualizirati informacije u glavi. Možeš to probati.

 

Inače način na koji ja učim stvari je čitanjem i ponavljanjem. Znam da sam sada ispao kapetan očiti, ali doista, pročitam jednom, pa još jednom, pa još jednom. Ali ne ponavljam rečenicu po rečenicu, nego doslovno čitam kao što bih čitao knjigu ili novine, kada dođem do kraja onda krenem opet iz početka i tako nekoliko puta.

 

Probaj uzeti olovku i papir i sastavljati si šalabahter. To je također korisno jer ćeš sažeti informacije na ono najbitnije od najbitnijeg jer ćeš u nedostatku prostora (svaki pravi šalabater je malen, ne?) morati filtrirati sve suvišne informacije. Bitno je samo da ne prepisuješ kao robot iz knjige na papir, nego da ti mozak radi dok ga sastavljaš. Odnosno trebaš biti kreativan i pokušati preformulirati rečenice tako da prenose isto značenje u što manje mjesta. Tako ćeš morati razmišljati o značenju toga što pišeš i nema šanse da ti na kraju nešto od toga i ne ostane u glavi.

 

Vratimo se opet na klasično učenje. Bitno je i da s vremena na vrijeme osvježiš starije informacije, kako bi stvorio trajnije veze u mozgu, npr učiš jednu lekciju, pa sutradan prije nego se uhvatiš druge lekcije ponovno proletiš kroz onu koju si dan prije učio. Pa se za par dana vratiš na neku lekciju koju si učio prije par dana (samo proletiš kroz nju da bi ti informacije ostale svježe). Nakon što dođeš do kraja sa svim lekcijama, ponoviš cijeli postupak iznova. Ostat će ti nešto u glavi, vidjet ćeš. Nema šanse da ništa ne naučiš ako to budeš stalno ponavljao.

 

I nemoj imati ništa što će ti odvraćati pažnju dok to radiš. Dakle tv, računalo, mobitel trebaju biti dalje od tebe da ne bi prekidao koncentraciju jer ti je cilj imati neometano čitanje u komadima od barem sat vremena, između toga možeš imati pauze i čitati poruke na fejsu/mobitelu, pogledati nešto na tv-u.

 

Repetitio est mater studiorum.

What Andy giveth, Bill taketh away.
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2013 5:11 (rustweaver).
10 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?

ja ono glavno izvadim na papir i ucim s papira...

Roses are red,my screen is blue,and I'm sitting here thinking WTF did I do?
14 godina
offline
Re: Kako učiti?
kivic15 kaže...

ja ono glavno izvadim na papir i ucim s papira...

ili čitaš ono što je boldano u knjizi

http://www.pecalica.hr/users/add/3cb0b321e3e8d77d2544dd607b4cbfe6
10 godina
neaktivan
offline
Re: Kako učiti?
luka94 kaže...
kivic15 kaže...

ja ono glavno izvadim na papir i ucim s papira...

ili čitaš ono što je boldano u knjizi

jbg kad su kod mene definicije + gluposti uz njih.....

Roses are red,my screen is blue,and I'm sitting here thinking WTF did I do?
12 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?

Zajebano je kaj nemamo iz tog predmeta knjigu,profesorica je samo stavljala prezentacije pa smo s toga prepisivali,ja ni nisam nis piso neg sam od frenda uzeo biljeznice,pa mi je sad još teže radi rukopisa onak...

šiz gada smajl it sims tu mi remajndz mi of čajldhud memoriz
12 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?

Popravni mi je za 2-3 dana iz bosanskog jezika , 3. sam razred gimnazije , nisam dirnuo knjige nikako , šta da radim ,znam da trebam šta bilo znati da me puste  (nije mi prvi put) ali toliko sam izgubljen u svemu da ne znam sta je najbitnije u cijeloj godini , jel još neko 3. razred mozda ? {#}

 

Edit: Bitno da se u PC razumijem a to što ne znam šta je avangarda nije {#}

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2013 17:14 (Deep).
13 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?

Sta je vama ljudi?

Koji je vas problem? Kako mkzete 2 dana prije ispita, i to popravnog, uciti cijelu godinu?!?

Trebate lijepo pasti i nauciti se.

 

Za materinji jezik morate citati knjizevna djela. Tako ucite rijeci, stil. figure i sve vezano za jezik.

 

 

A ako ucite za teoretski predmet trebali bi same cinjenice uciti napamet, ali oh povezati s necime.

Npr. nafta. Naucis sve teoretski, ali sjetis zamazanog lika koji stoji kraj busotine, a uokolo nema nicega, samo pustara i sjetis se Amerike i Texasa.

Ili se sjetis u San Andreasu onih naftnih busotina i okolisa. I sjetis se da je u Ukrajini pukla cijev naftovoda i ta nafta, logicno, ide iz Rusije.

 

Potrudi se i nauciti ces!

Sarcasm-ability to insult idiots without them realising it ;)
14 godina
offline
Kako učiti?

ne znam kako je u drugim školama ovdje u državi,al mi tu u teh. školi nikole tesle u vukovaru imamo istrukcije 2 tjedna prije popravnog u školi kod svih profesora pa nas oni pripreme za sve

http://www.pecalica.hr/users/add/3cb0b321e3e8d77d2544dd607b4cbfe6
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2013 17:57 (luka94).
12 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?

Ukoliko si pusac marihuane probaj pod njenim utjecajem uciti, nekima znatno pomaze.

 

Ja iskreno nisam nikad probao marihuanu ali sto se tice ucenja prepisujem definicije na papire i citam ih na glas i pokusavam sto vise rijeci u recenici prepisat na papir bez da pogledam u tekst ponovo (lakse udje u glavu).

14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako učiti?
marYan kaže...

Ukoliko si pusac marihuane probaj pod njenim utjecajem uciti, nekima znatno pomaze.

To su gluposti jer marica nije stimulans. Da sada ne zalazimo u lake droge, najlakše nabavljiv stimulans je kofein pa ako voli kavu neka si popije malo :D Imaš i one "booster" kave sa višom koncentracijom kofeina.

What Andy giveth, Bill taketh away.
12 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?
Navodno i čokolada pomaže?

Iz iskustva pojedinih ljudi kažu da im je lakše učit.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako učiti?
marYan kaže...
Navodno i čokolada pomaže?

Iz iskustva pojedinih ljudi kažu da im je lakše učit.

Teobromin u kakau je također stimulans poput kofeina, ali slabiji.

 

Teobromin je i jedan od razloga zašto ne valjda davati čokoladu psima jer ga sporije metaboliziraju od ljudi, a i imaju manju kilažu od ljudi, što znači da ne mogu podnijeti koncentracije teobromina koje zdrav čovjek može podnijeti.

What Andy giveth, Bill taketh away.
14 godina
offline
Re: Kako učiti?
kivic15 kaže...

ja ono glavno izvadim na papir i ucim s papira...

Sve glavno prepisi na papir u sto manje rijeci. Cak pisi i rijeci skraceno. Tako ce ti se ciniti da imas manje za naucit.

 

I onda to samo procitas par puta, pokrijes jedan dio teksta rukom i probas se sjetiti sta pise na ostatku papira. I tako vise puta sve dok ne naucis.

 

 

Ako imas neke formule za naucit i nemozes ih nikako nastrebat, npr. E=mc2 onda to probas zapamtiti kao 'Einstein miriše cvijeta dva'. Malo je glupo, ali pali.

http://forum.gamerage.com/crossfire/forums/
Poruka je uređivana zadnji put pon 19.8.2013 19:06 (Ferritin).
10 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?

najprije pročitam iz knjige 2 puta,onda čitam i zapisujem i onda po tim natuknicama pričam....

Roses are red,my screen is blue,and I'm sitting here thinking WTF did I do?
12 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?

Ja sam se na satovima zajebavao,par put sam bio i istjeran,i neznam baš što je tocno bitno.

 

Sjetio sam se nekih pitanja s prvog popravnog,pa eto,ucit tak svaki dan 2-3 sata,nadam se da ce me pustit,držite mi fige {#}

šiz gada smajl it sims tu mi remajndz mi of čajldhud memoriz
12 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?

Hvala svima na odgovorima itd. naucit cu osnovno o 2 glavne teme sto smo radili , a ostalo ce biti navlacenja tamo-'vamo , ko i u 1. razredu , obicno traze mrvicu znanja samo da puste, nadam se da bude dobro sve, a onda u 4. bgm , pamet u glavu 

12 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?
Sretno na popravnom kolega!

Ja isto imam popravni 21. i 22. (pismeni i usmeni) iz matematike. Inače sam ŠCP (Škola za Cestovni Promet - na Kennedyjevom trgu).
12 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?

Ako koga kojim slucajen zanima prošao sam {#} sad mogu nastaviti štancati po pc-u {#} , i naravno prva subota {#} . 

11 godina
protjeran
offline
Re: Kako učiti?

ovaj forum je postao gori od forumhr

www.mmo-balkan.com/forum
14 godina
neaktivan
offline
Re: Kako učiti?
DeathBringer12 kaže...

ovaj forum je postao gori od forumhr

Pa ovo jest podforum "razno". Što si očekivao?

What Andy giveth, Bill taketh away.
14 godina
offline
Kako učiti?

bancic,jesi prošo?

http://www.pecalica.hr/users/add/3cb0b321e3e8d77d2544dd607b4cbfe6
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako učiti?
DeathBringer12 kaže...

ovaj forum je postao gori od forumhr

{#}

12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako učiti?
luka94 kaže...

bancic,jesi prošo?

Tek mi je u ponedjeljak popravni.

šiz gada smajl it sims tu mi remajndz mi of čajldhud memoriz
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako učiti?
bancic123 kaže...
luka94 kaže...

bancic,jesi prošo?

Tek mi je u ponedjeljak popravni.

Drzim ti fige {#}

13 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?

Uzmi si mobitel s alarmom. 

Stavi da ti zvoni za 10-15 min.  Uči se, čitaj, ponavljaj sve.

Kad prođe vrijeme navini alarm na 5-10 min. Odi na FB, radi što oćeš samo nemoj učiti.

Ponavljaj to 2-3 sata ili više. 

ಠ_ಠ Rolling on the floor laughing until someone jump on me a makes me stop rolling on the floor laughing but then I do it again cuz it's awesome
13 godina
neaktivan
offline
Kako učiti?

Ja to ovako radim,i to se zove "Sistematsko učenje".

 

Podijelim vrijeme od 9:00 do 21:00 po satovima,unutar jednog sata pročitam iz jednog predmeta jednu cjelinu sve ono šta je boldano ili posebno označeno(ili gradivo za koje sam saznao da bude na testu),za što mi obično treba 15 minuta ili manje..Slijedeći sat učim neki drugi predmet(redoslijed predmeta zapisan je na papiru,svaki put pored predmeta upišem x).Ako sam od tih sat vremena potrošio više od pola sata vani ili pomažući roditeljima onda taj sat ne učim.Isto mogu primijenit na predmete poput matematike,nešto tipa 1-2 zadatka po satu.Jest da svaki sat  prosječno učim 10 minuta,ali onda se tih 10 minuta pomnoži sa 12 sati.Radim to svaki dan od trenutka čim dobim prvo gradivo do trenutka kad prođem zadnji predmet.Ovo je samo ugrubo opisano

 

Imam EKSTREMNO lošu koncentraciju,međutim taj moj sustav je mene iz učenika koji je jedva prošao 3. srednje napravio učenika koji je u 4. srednje(kada sam izmislio taj sustav) dobio priznanja sa natjecanja i učenika koji je prošao sa 4.5 prosjekom.I taj sustav,u malo strožem obliku tipa da radim više predmeta na sat ili više zadataka na sat me sada sa prosjekom 3.8 vodi kroz faks.NIsam nikada do sada imao na faksu nedovršenih predmeta sa prošlog semestra a da mi je već počeo slijedeći semestar.

 

Ako si zainteresiran za sve detalje,pročitaj ovdje:

http://thebluedrag.blogspot.com/2013/03/off-learning-and-stuff.html

Ja sam Plavi zmaj.Form the future!Masa,društvo većina,''normalni'' su ništa bez onih pojedinaca koji ih čine.Moj blog:http://thebluedrag.blogspot.com/
12 godina
neaktivan
offline
Re: Kako učiti?
g12356 kaže...

Ja to ovako radim,i to se zove "Sistematsko učenje".

 

Podijelim vrijeme od 9:00 do 21:00 po satovima,unutar jednog sata pročitam iz jednog predmeta jednu cjelinu sve ono šta je boldano ili posebno označeno(ili gradivo za koje sam saznao da bude na testu),za što mi obično treba 15 minuta ili manje..Slijedeći sat učim neki drugi predmet(redoslijed predmeta zapisan je na papiru,svaki put pored predmeta upišem x).Ako sam od tih sat vremena potrošio više od pola sata vani ili pomažući roditeljima onda taj sat ne učim.Isto mogu primijenit na predmete poput matematike,nešto tipa 1-2 zadatka po satu.Jest da svaki sat prosječno učim 10 minuta,ali onda se tih 10 minuta pomnoži sa 12 sati.Radim to svaki dan od trenutka čim dobim prvo gradivo do trenutka kad prođem zadnji predmet.Ovo je samo ugrubo opisano

 

Imam EKSTREMNO lošu koncentraciju,međutim taj moj sustav je mene iz učenika koji je jedva prošao 3. srednje napravio učenika koji je u 4. srednje(kada sam izmislio taj sustav) dobio priznanja sa natjecanja i učenika koji je prošao sa 4.5 prosjekom.I taj sustav,u malo strožem obliku tipa da radim više predmeta na sat ili više zadataka na sat me sada sa prosjekom 3.8 vodi kroz faks.NIsam nikada do sada imao na faksu nedovršenih predmeta sa prošlog semestra a da mi je već počeo slijedeći semestar.

 

Ako si zainteresiran za sve detalje,pročitaj ovdje:

http://thebluedrag.blogspot.com/2013/03/off-learning-and-stuff.html

Jako dobra tehnika, svakako cu isprobati, i ja imam lošu koncentraciju iako prolazim sa odlicnim..

Malo pratim na satu i ponovim kod kuce i to je to.

Neznam se potpisat..xDD Ako sam ti pomogao pritisni Hvala !
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice