Koji tehnički fakultet?

poruka: 18
|
čitano: 23.390
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Koji tehnički fakultet?

 

pozz svima, imam trilemu hh

zanimam se za neki od tehničkih studija, ali ne znam koji da izaberem?

Dobar sam  umatematici i fizici, mada možda i više u matematici, a ni informatika mi nije slaba strana...

Lagano se zagrijem za sve, u srednjoj sam prosjek ocjena uvijek imao 4.8, 4.9, opća gimnazija. Ciljam na neke faksove u Zagrebu, ali koji? pretpostavimo da ću zadovoljiti uvjete za faks, kako biste poredali faksove prema prioritetu?

- FER - dosta zahtjevan, koliko čujem. Privlačan, ali (opet koliko čujem) elektrotehničari su nakon ekonomista i pravnika na vrhu liste nezaposlenih. Ne znam koliko su traženi u inozemstvu, ali uzimam i življenje i rad u inozemstvu u obzir zato što dok završim fakultet već ćemo vjerojatno imati slobodno pravo raditi u EU (eventualno ću morati sačekati 1 godinu), a i u tim zemljama je životni standard za klasu višu nego našoj, ako i za više.

Tu se javlja i pitanje bih li trebao izabrati računarstvo ili elektrotehniku? Mislim da je računarstvo lakše, a da su veće plaće i veća šansa zapošljavanaj.

Koji su smjerovi tog fakulteta najtraženiji?

- geodezija - manje se prima, velika šansa zapošljavanja u Hrvatskoj, kolika je šansa za zapošljavanje u inozemstvu? Koliko je to vani potrebno? Kolike su prosječne plaće, količinski i u usporedbi s dipl. ing. elektrotehnike?

- FSB - koji smjer, strojarstvo? Koliko je težak u usporedbi s gore navedenim? Kolike su prosječne plaće, kolike su razlike u plaći između ova 3 fakulteta?

Znam da se trebam truditi, ali su mi ipak bitne statistike.

Nije mi bitno da relativno brzo nađem posao (ipak poželjno) nego da je plaća zadovoljavajuća, naravno, znam da s početnom rijetko tko da je zadovoljan, ali očekujem da ta plaća raste...

Zanima me koliko su zapravo ti fakulteti teški za odlikaše, pod uvjetom da nastave raditi kao u srednjoj, naravno povećati intenzitet, prilagoditi ga sveučilišnom. Htio bih ili ostati u Zagrebu ili ići negdje u EU, ali nikako u neka ruralna naselja ili manje gradiće u hr. Stvarno ne znam što od ovoga odabrati jer me sve to privlači, pa zato moram gledati na druge faktore. Imate li još kakvu preporuku? 

I u Osijeku je moguće da upišem ETF, ako bude za to potrebe, ali ja mislim da je Zagreb za studiranje No1. 

 

Nadam se da ste me razumjeli i da ćete imati strpljenja odgovoriti mi, puno pitanja da mi bar malo olakšate odluku :)

VELIKA HVALA!

 

13 godina
offline
Koji tehnički fakultet?

fer

hakunamadafaka
15 godina
neaktivan
offline
Koji tehnički fakultet?

Ovo je zaista pre-tesko pitanje i  ni jedan odgovor nije ispravan jer postoji toliko puno faktora koji se medjusobno krste. Moj ti je savjet da dobro SAM razmislis, i sve satvis na papir. Ako opet budes u dilemi izmedju dva faksa, baci novcic,i u trenutku kada novcic bude u zraku, saznat ces koji faks ti najvise zelis.

11 godina
neaktivan
offline
Koji tehnički fakultet?

Znam da je teško pitanje, hvala na odgovoru... i znam da sam trebam odlučiti, ali mi je želja da netko odgovori na ova 'potpitanja', činjenična pitanja, jer toliko je toga u igri baš kao što kažeš, ali ne znam primjerice koliko je strojarstvo danas traženo naspram elektrotehnike, i koliko su ljudi s ovim faksovima traženi u inozemstvu, i kolike su prosječno, odokativno, kada se usporede poslovi koji bi se mogli raditi s ovakvim fakultetima. Znam da to varira, ali npr. veća je šansa da će liječnik zarađivati više od nekog projektanta (što me zanima), ali nije ujedno i pravilo (može se dogoditi da neki projektant više zarađuje od liječnika)... 

 

13 godina
offline
Re: Koji tehnički fakultet?
hav12 kaže...

 

pozz svima, imam trilemu hh

zanimam se za neki od tehničkih studija, ali ne znam koji da izaberem?

Dobar sam  umatematici i fizici, mada možda i više u matematici, a ni informatika mi nije slaba strana...

Lagano se zagrijem za sve, u srednjoj sam prosjek ocjena uvijek imao 4.8, 4.9, opća gimnazija. Ciljam na neke faksove u Zagrebu, ali koji? pretpostavimo da ću zadovoljiti uvjete za faks, kako biste poredali faksove prema prioritetu?

- FER - dosta zahtjevan, koliko čujem. Privlačan, ali (opet koliko čujem) elektrotehničari su nakon ekonomista i pravnika na vrhu liste nezaposlenih. Ne znam koliko su traženi u inozemstvu, ali uzimam i življenje i rad u inozemstvu u obzir zato što dok završim fakultet već ćemo vjerojatno imati slobodno pravo raditi u EU (eventualno ću morati sačekati 1 godinu), a i u tim zemljama je životni standard za klasu višu nego našoj, ako i za više.

Tu se javlja i pitanje bih li trebao izabrati računarstvo ili elektrotehniku? Mislim da je računarstvo lakše, a da su veće plaće i veća šansa zapošljavanaj.

Koji su smjerovi tog fakulteta najtraženiji?

- geodezija - manje se prima, velika šansa zapošljavanja u Hrvatskoj, kolika je šansa za zapošljavanje u inozemstvu? Koliko je to vani potrebno? Kolike su prosječne plaće, količinski i u usporedbi s dipl. ing. elektrotehnike?

- FSB - koji smjer, strojarstvo? Koliko je težak u usporedbi s gore navedenim? Kolike su prosječne plaće, kolike su razlike u plaći između ova 3 fakulteta?

Znam da se trebam truditi, ali su mi ipak bitne statistike.

Nije mi bitno da relativno brzo nađem posao (ipak poželjno) nego da je plaća zadovoljavajuća, naravno, znam da s početnom rijetko tko da je zadovoljan, ali očekujem da ta plaća raste...

Zanima me koliko su zapravo ti fakulteti teški za odlikaše, pod uvjetom da nastave raditi kao u srednjoj, naravno povećati intenzitet, prilagoditi ga sveučilišnom. Htio bih ili ostati u Zagrebu ili ići negdje u EU, ali nikako u neka ruralna naselja ili manje gradiće u hr. Stvarno ne znam što od ovoga odabrati jer me sve to privlači, pa zato moram gledati na druge faktore. Imate li još kakvu preporuku? 

I u Osijeku je moguće da upišem ETF, ako bude za to potrebe, ali ja mislim da je Zagreb za studiranje No1. 

 

Nadam se da ste me razumjeli i da ćete imati strpljenja odgovoriti mi, puno pitanja da mi bar malo olakšate odluku :)

VELIKA HVALA!

 

Na ovo pitanje ne postoji odgovor iz jednostavnog razloga što u HR ništa nije sigurno. Ako danas nešto dobro ide za cca 5-6 godina (kad završiš) situacija može biti potpuno drugačija. Sam pristup ti je potpuno pogrešan jer ako želiš lovu onda sigurno nećeš ići na tehnički fakultet.

 

Bilo koji od tri faksa koja si naveo je dobar izbor, pitanje je dali ti sebe pronalaziš u tome. Najgore što ti se može desiti je da radiš nešto što te čini nezadovoljnim i nesretnim ili da tijekom studija mijenjaš faks. Što se tiče računala i informatike (poznavanje istog) to je nešto što će ti pomoći na bilo kojem od navedenih fakulteta.

Stručnjak za odmaganje...
11 godina
neaktivan
offline
Koji tehnički fakultet?

Razumijem da se situacija može promijeniti, ali opet, ako ostane isto? "Može" je samo mogućnost, ali se i ne mora promijenit... Ali kužim, bolje birati fakultet koji voliš... A ne znam, sve su to tehnički fakulteti, meni, koji relativno malo znam o tim fakultetima (a to je ono što pročitam na netu), su svi oni slični. I volio bih takva zanimanja, ... Ali je sad tu caka, kada je širok spektar poslova koje mogu raditi elektrotehničari, primjerice. Volio bih putovati, to mi se sviđa, i u konstantnom doticaju s ljudima. Što se tiče love, ne mislim na to da budem bogatun, ali mogućnost da sebi uštedim novaca, da mogu izgraditi kakvu budućnost, a ne živjeti iz dana u dan. Kakva je situacija s inozemstvom, pr. Beč? 

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.12.2012 21:22 (hav12).
12 godina
offline
Re: Koji tehnički fakultet?
hav12 kaže...

 

pozz svima, imam trilemu hh

zanimam se za neki od tehničkih studija, ali ne znam koji da izaberem?

Dobar sam  umatematici i fizici, mada možda i više u matematici, a ni informatika mi nije slaba strana...

Lagano se zagrijem za sve, u srednjoj sam prosjek ocjena uvijek imao 4.8, 4.9, opća gimnazija. Ciljam na neke faksove u Zagrebu, ali koji? pretpostavimo da ću zadovoljiti uvjete za faks, kako biste poredali faksove prema prioritetu?

- FER - dosta zahtjevan, koliko čujem. Privlačan, ali (opet koliko čujem) elektrotehničari su nakon ekonomista i pravnika na vrhu liste nezaposlenih. Ne znam koliko su traženi u inozemstvu, ali uzimam i življenje i rad u inozemstvu u obzir zato što dok završim fakultet već ćemo vjerojatno imati slobodno pravo raditi u EU (eventualno ću morati sačekati 1 godinu), a i u tim zemljama je životni standard za klasu višu nego našoj, ako i za više.

Tu se javlja i pitanje bih li trebao izabrati računarstvo ili elektrotehniku? Mislim da je računarstvo lakše, a da su veće plaće i veća šansa zapošljavanaj.

Koji su smjerovi tog fakulteta najtraženiji?

- geodezija - manje se prima, velika šansa zapošljavanja u Hrvatskoj, kolika je šansa za zapošljavanje u inozemstvu? Koliko je to vani potrebno? Kolike su prosječne plaće, količinski i u usporedbi s dipl. ing. elektrotehnike?

- FSB - koji smjer, strojarstvo? Koliko je težak u usporedbi s gore navedenim? Kolike su prosječne plaće, kolike su razlike u plaći između ova 3 fakulteta?

Znam da se trebam truditi, ali su mi ipak bitne statistike.

Nije mi bitno da relativno brzo nađem posao (ipak poželjno) nego da je plaća zadovoljavajuća, naravno, znam da s početnom rijetko tko da je zadovoljan, ali očekujem da ta plaća raste...

Zanima me koliko su zapravo ti fakulteti teški za odlikaše, pod uvjetom da nastave raditi kao u srednjoj, naravno povećati intenzitet, prilagoditi ga sveučilišnom. Htio bih ili ostati u Zagrebu ili ići negdje u EU, ali nikako u neka ruralna naselja ili manje gradiće u hr. Stvarno ne znam što od ovoga odabrati jer me sve to privlači, pa zato moram gledati na druge faktore. Imate li još kakvu preporuku? 

I u Osijeku je moguće da upišem ETF, ako bude za to potrebe, ali ja mislim da je Zagreb za studiranje No1. 

 

Nadam se da ste me razumjeli i da ćete imati strpljenja odgovoriti mi, puno pitanja da mi bar malo olakšate odluku :)

VELIKA HVALA!

 

 

Završio sam elektrotehniku u Rijeci, zadnja generacija prije bolonje. Posao u struci sam našao tek pred 9 mjeseci, a i dok sam bio doma bio sam na rubu da odem u inozemstvo raditi, čak sam kontaktirao firme u Austriji i Švicarskoj.

Šta se tiče FER-a, težak fakultet, al opet koji faks nije? (mislim na prave fakultete, ne tečajeve tipa promet, zaštita na radu, vern itd.) Medicina, tehnički fakulteti, pravo, građevina i geodezija su definitivno najteži, tako da ako neki od ovih upisuješ definitivno moraš biti spreman na puno puno svakodnevnog učenja, ako misliš da ne možeš sjedit iz dana u dan za knjigom po 4-5 sati + predavanja, nemoj ni upisivat, bolje uzmi nekaj lakše - kad upišeš posebno navedene fakultete na prvoj godini otpadne do 40% studenata.

 

Po težini strojarstvo i elektrotehnika su tu negdje, puno predmeta sa strojarstva sam imao na elektrotehnici i obrnuto.

Ovi tehnički smjerovi su svi tu negdje i ni jedan nije posebno puno teži od ostalih, dosta je srodnih predmeta.

 

Na geodeziji malo ljudi prima, kad sam upisivao mislim da je kvota bila 20. Težak, zaposlenost je relativno veća nego kod strojara i elektrotehničara jer geodeta ima manje, al opet vremena su takva da ni jedno zanimanje više nije sigurno.

 

Plaće kod pripravnika (taj status imaš prvih par godina zaposlenja, ovisi do poslodavca koliko točno) je 3-4-5 tisuća, kasnije kako ti staž raste, raste i plaća. Krajnja cifra stvarno ovisi od tvrtke do tvrtke, ali početna je gotovo svugdje ista.

 

Nemoj se ljutit, lijepo je i pohvalno da si odlikaš, ali to ti skoro niš neće  vrijediti na faksu. Sve je u glavi, navikama i spremnosti da se hrvaš sa gradivom. Ja znam kolegu na poslu, čovjek je gimnaziju završio sa 3.5 prosjekom i na elektrotehniku je upao samo zato jer je rasturio i učio cijelo ljeto za prijemni (tada nije bilo mature), a na faksu je imao prosjek 3.8. Za faks to je dosta visok prosjek.

Razlika između sveučilišta u ZG i Ri je minorna, nećeš dobiti ništa bolje znanje u Zg nego u Ri (za druge gradove nisam siguran, nisam tamo studirao), programi i izvođenje su svugdje isti, ali ako ti je želja ZG naravno da ćeš ostati u ZG {#} Imali smo par vježbi oko fine elektronike sa kolegama sa FER-a, ravnopravno smo se nosili sa njima.

 

Vidim da ti se dosta toga vrti oko novca i plaće. Nemoj tako razmišljati, ozbiljno. Bolje ti je studirati faks i izabrat zanimanje koje ćeš sa zadovoljstvom obavljati, nego imati posao koji ćeš mrziti i odrađivati sljedećih 40 godina, samo zbog 1000 kn više plaće.

Moraš sam odvagnuti kaj želiš, malo se zamisliti nad budućnosti, pokušati predvidjeti hoćeli to zanimanje biti relevantno kad ga završiš, plaća (nemoj davati preveliku težinu), mogućnosti zaposlenja - al ovo ti je danas više manje kod svih zanimanja dosta nesigurno, nažalost. Puno ljudi koji zaslužuju posao ne rade, a ima previše nesposobnih sa pravom političkom pozadinom, pa eto rade jer imaju ujaka, tatu, strica na pozicijama.

Za studij u EU moraš tečno (B2 razina) znati engleski pod obavezno, poželjno još jedan jezik. Brucoši ne idu studirati van, nego oni stariji sa dobrim znanjem jezika i prosjekom. Ako misliš da si sposoban za to, samo daj! {#}

 

 

Huh al sam se raspisao :)

Ako imaš kakvo pitanje slobodno pitaj.

 

Remember, remember the Fifth of November.
12 godina
offline
Koji tehnički fakultet?

FSB, pitajte kolege Maria iznad, jedina je mana što izgubite dioptriju brzu od buljenja u Kraut/Toplinske tablice i ostalo :D

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=se0lbA1F_fs

Poruka je uređivana zadnji put ned 30.12.2012 21:23 (Ranko Kukumar).
13 godina
offline
Re: Koji tehnički fakultet?

Pitanje koje bi sebi trebao postaviti je "Što bi ja želio raditi do mirovine?". Ja sam završio strojarstvo i danas se bavim projektiranjem strojarskih instalacija. Posao nebi mijenjao za neki drugi bez obzira na dobre i loše strane.

 

Što se tiče inozemstva (Beč), ako želiš ići van raditi, odmah razmišljaj o studiranju u inozemstvu. Imati ćeš puno bolju startnu poziciju.

Stručnjak za odmaganje...
12 godina
offline
Re: Koji tehnički fakultet?
mario.L_hr kaže...

Pitanje koje bi sebi trebao postaviti je "Što bi ja želio raditi do mirovine?". Ja sam završio strojarstvo i danas se bavim projektiranjem strojarskih instalacija. Posao nebi mijenjao za neki drugi bez obzira na dobre i loše strane.

 

Što se tiče inozemstva (Beč), ako želiš ići van raditi, odmah razmišljaj o studiranju u inozemstvu. Imati ćeš puno bolju startnu poziciju.

  Navodno brodograditelje plaćaju izvrsno po Norveškoj i skandidaviji, tako sam čuo.

13 godina
offline
Re: Koji tehnički fakultet?
Ranko Kukumar kaže...

  Navodno brodograditelje plaćaju izvrsno po Norveškoj i skandidaviji, tako sam čuo.

Kad dođeš u poziciju da te žele dobro platiti u inozemstvu onda si vjerojatno u situaciji da ne moraš napuštati HR jer si se etablirao i možeš živjeti od svog rada. Globalizacija je uzela maha i nije nužno potrebno mijenjati zemlju u kojoj živiš da bi radio svjetske poslove.

Stručnjak za odmaganje...
14 godina
neaktivan
offline
Koji tehnički fakultet?

zar nije bolje ići kao pomorac u neku skandinavsku firmu?

One bright morning when my work is over I will fly away home ...Bob Marley
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji tehnički fakultet?

Gdje radiš i kakva ti je plaća?

Carry on
13 godina
offline
Re: Koji tehnički fakultet?
Dino-san kaže...

Gdje radiš i kakva ti je plaća?

U Zagrebu, bavim se projektiranjem strojarskih instalacija. Plaća ko plaća, ovisi o tome kako gledaš nanju. U početku ne očekuj previše a s vremenom i iskustvom ista ide prema tome da od nje možeš živjeti. Ne očekuj da ćeš se obogatiti od plaće.

Stručnjak za odmaganje...
8 godina
neaktivan
offline
Re: Koji tehnički fakultet?
mario.L_hr kaže...
Dino-san kaže...

Gdje radiš i kakva ti je plaća?

U Zagrebu, bavim se projektiranjem strojarskih instalacija. Plaća ko plaća, ovisi o tome kako gledaš nanju. U početku ne očekuj previše a s vremenom i iskustvom ista ide prema tome da od nje možeš živjeti. Ne očekuj da ćeš se obogatiti od plaće.

Imaš kakvu mogućnost da odeš u inozemstvo i da napreduješ vani?

Carry on
13 godina
offline
Re: Koji tehnički fakultet?
Dino-san kaže...

Imaš kakvu mogućnost da odeš u inozemstvo i da napreduješ vani?

Trenutno me to ne zanima.

Stručnjak za odmaganje...
7 godina
neaktivan
offline
Re: Koji tehnički fakultet?

I koji fakultet ste upisali?

13 godina
offline
Re: Koji tehnički fakultet?
ze_321 kaže...

I koji fakultet ste upisali?

 Fakultet strojarstva i brodogradnje u Zagrebu, prije kojih 25+ godina.

Stručnjak za odmaganje...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice