Koju srednju za programiranje

poruka: 13
|
čitano: 15.468
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Koju srednju za programiranje

Idem u 8. razred i dolazi kraj godine. Vec se od petog razreda bavim programiranjem i znam Javu i malo C#. Zelim biti programer, ali ne znam koju srednju upisati. Imam skoro sve petice tako da vjerujem da cu u bilo sto upasti. Ne treba mi skola da me uci kako programirati jer to mogu preko neta, ali jednostavno moram neku zavrstit i ne znam koja bi to bila. Puno su mi rekli da idem u matematicku pa na fakultet (FOI ili FER), ali mi se neda bas u skolu previse. Sve ove dobre ocjene imam jer mogu lagano zapamtiti na satu, ali jako malo ucim. Imam osjecaj da bi me matematicka ubila, a da bi iz faksa ispo... Mislio sam  racunalnog tehnicara jer sam cuo da tam rade programiranje pa ajd, al i dalje nisam bas siguran. Mogu li se ja samosliti kao programer nakon racunalnog tehnicara bez faksa posto je moje  znanje programiranja veliko a i sigurno ce bit jos vece za 4 godine. Mogu li dobiti posao bez faksa?

 

Jos jedno dodatno pitanje: Dobiju li se dodatni bodovi za srednju ako si clan Mense?

 

Hvala vam!

7 mogu se zaposliti bez faska
4 ne mogu se zaposliti bez faksa
9 godina
neaktivan
offline
Re: Koju srednju za programiranje
joza100 kaže...

 Sve ove dobre ocjene imam jer mogu lagano zapamtiti na satu, ali jako malo ucim.

 za faks su ti radne navike dosta bitne tako da bi bilo dobro da ih razviješ prije nego bude kasno. mislim da bez faksa nema ništa, tko će te zaposliti kao programera sa samo srednjom školom? i koliko uopće ti možeš znati programirati nakon srednje škole? ako znaš samo ono što se uči, to su samo osnove.

 

Dobiju li se dodatni bodovi za srednju ako si clan Mense?

ne vjerujem baš :)

 

ako si baš 100% siguran da hoćeš programirati i ništa drugo i ne da ti se učiti kojekakve biologije, kemije i kurce palce, ja bih ti preporučio da upišeš tehničara za računalstvo. to je lakša škola i to upisuju i lošiji učenici tako da bude cirkus na nekim predmetima, ko što je meni recimo bio na programiranju, ovisi kako te zapadne... ali u takvoj srednjoj ti možeš proći a da ne naučiš baš ništa i odeš za konobara, a možeš i učiti i upisati kasnije neki tehnički faks. ono što trebaš učiti u srednjoj ako hoćeš na tehnički faks je matematika, fizika i informatika (programiranje) otprilike tim redom.

 

5 godina
neaktivan
offline
Re: Koju srednju za programiranje

Ali ja ne planiram samo nauciti programiranje u srednjoj. Ja vec ucim preko interneta vec dugo vremena pa sam zato postavio ovo. Jel ima sanse da me neko zaposli ako imam znanje ali ne diplomu sa faksa. I usput, planiram tehnicara upisat  ipak jer ne zelim ucit "kurce palce xD"

13 godina
offline
Koju srednju za programiranje

Normalno da se može dobiti posao bez faksa. 

To što netko ima završen fax ne znači da zna programirati bolje od nekog sa samo srednjom školom. Ok, na faxu se nauče neke stvari, ali programiranje se prvenstveno uči kući. 

Ništa ne ostavljam nezavrš
9 godina
neaktivan
offline
Re: Koju srednju za programiranje
joza100 kaže...

AJel ima sanse da me neko zaposli ako imam znanje ali ne diplomu sa faksa.

 ima šanse, ali ako ti imaš isto znanje koje ima i netko tko ima diplomu, što misliš tko će dobiti prednost? i pitanje je koliko ti imaš znanja, probaj na internetu potražiti neke programerske poslove na stranicama tipa freelancer ili upwork tek toliko da vidiš kakve se stvari traže i za koliko od tih poslova si sposoban.

 

a ovi koji gore klikću da se može zaposliti kao programer bez diplome, volio bih čuti gdje to točno. osim eventualno na ovim navedenim stranicama gore.

14 godina
offline
Re: Koju srednju za programiranje
DoctorEvil kaže...
joza100 kaže...

AJel ima sanse da me neko zaposli ako imam znanje ali ne diplomu sa faksa.

 ima šanse, ali ako ti imaš isto znanje koje ima i netko tko ima diplomu, što misliš tko će dobiti prednost? i pitanje je koliko ti imaš znanja, probaj na internetu potražiti neke programerske poslove na stranicama tipa freelancer ili upwork tek toliko da vidiš kakve se stvari traže i za koliko od tih poslova si sposoban.

 

a ovi koji gore klikću da se može zaposliti kao programer bez diplome, volio bih čuti gdje to točno. osim eventualno na ovim navedenim stranicama gore.

 Jako puno tvrtki gleda isključivo iskustvo i prošle projekte, a tek onda (ako) diplomu. Ja npr. radim bez faksa (tj. trenutno radim i završavam 3. godinu), na intervjuu se nigdje nije spominjao faks već isključivo neki samostalni projekti koje sam imao na githubu. Naravno da ako se kasnije želi postati nešto više od "običnog kodera" da faks jako dobro dođe, ali također nije ne moguće doći na tu poziciju bez diplome, naravno ako se ima potrebno znanje i iskustvo.

 

Savjet za autora vezano pogotovo uz dio gdje kažeš da je tvoje znanje programiranja 'veliko', koliko projekata imaš iza sebe? Koliko manjih ili većih appova na githubu ili negdje drugdje? Ne želim ispasti bezobrazan ili bahat, samo kažem da u 8. raredu reći da je znanje iz bilo čega 'veliko' je u 95% slučajeva neralno, naravno svaka čast ako si u ovih 5%. Samo nastavi raditi i učiti i posao/novci/sreća/štogod će doći, pogotovo u ovoj branši.

 

-
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.5.2018 15:55 (The Unforgiven).
13 godina
offline
Re: Koju srednju za programiranje
joza100 kaže...

Idem u 8. razred i dolazi kraj godine. Vec se od petog razreda bavim programiranjem i znam Javu i malo C#. Zelim biti programer, ali ne znam koju srednju upisati. Imam skoro sve petice tako da vjerujem da cu u bilo sto upasti. Ne treba mi skola da me uci kako programirati jer to mogu preko neta, ali jednostavno moram neku zavrstit i ne znam koja bi to bila. Puno su mi rekli da idem u matematicku pa na fakultet (FOI ili FER), ali mi se neda bas u skolu previse. Sve ove dobre ocjene imam jer mogu lagano zapamtiti na satu, ali jako malo ucim. Imam osjecaj da bi me matematicka ubila, a da bi iz faksa ispo... Mislio sam  racunalnog tehnicara jer sam cuo da tam rade programiranje pa ajd, al i dalje nisam bas siguran. Mogu li se ja samosliti kao programer nakon racunalnog tehnicara bez faksa posto je moje  znanje programiranja veliko a i sigurno ce bit jos vece za 4 godine. Mogu li dobiti posao bez faksa?

 

Jos jedno dodatno pitanje: Dobiju li se dodatni bodovi za srednju ako si clan Mense?

 

Hvala vam! 

 

Moje misljenje je da si jos mlad i da nisi svjestan koliko ti se prioriteti i zelje mogu promijeniti.

Idi u najbolju skolu koju mozes, a kasnije lako ne odes na fakulet

 

Niti jedna srednja nije toliko teska da ce te "ubiti", a matematicko razmisljanje je itekako potrebno tako da mislim da je PMG dobar izbor

 

EDIT:

ne dobiju (niti bi se trebali dobivati) 

You have to be odd to be number one
Poruka je uređivana zadnji put sri 23.5.2018 15:56 (Top Bugovac).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Koju srednju za programiranje

Ipak mislim da tu tehnicara za racunalstvo

Poruka je uređivana zadnji put sri 23.5.2018 20:28 (joza100).
5 godina
neaktivan
offline
Re: Koju srednju za programiranje
The Unforgiven kaže...
DoctorEvil kaže...
joza100 kaže...

AJel ima sanse da me neko zaposli ako imam znanje ali ne diplomu sa faksa.

 ima šanse, ali ako ti imaš isto znanje koje ima i netko tko ima diplomu, što misliš tko će dobiti prednost? i pitanje je koliko ti imaš znanja, probaj na internetu potražiti neke programerske poslove na stranicama tipa freelancer ili upwork tek toliko da vidiš kakve se stvari traže i za koliko od tih poslova si sposoban.

 

a ovi koji gore klikću da se može zaposliti kao programer bez diplome, volio bih čuti gdje to točno. osim eventualno na ovim navedenim stranicama gore.

 Jako puno tvrtki gleda isključivo iskustvo i prošle projekte, a tek onda (ako) diplomu. Ja npr. radim bez faksa (tj. trenutno radim i završavam 3. godinu), na intervjuu se nigdje nije spominjao faks već isključivo neki samostalni projekti koje sam imao na githubu. Naravno da ako se kasnije želi postati nešto više od "običnog kodera" da faks jako dobro dođe, ali također nije ne moguće doći na tu poziciju bez diplome, naravno ako se ima potrebno znanje i iskustvo.

 

Savjet za autora vezano pogotovo uz dio gdje kažeš da je tvoje znanje programiranja 'veliko', koliko projekata imaš iza sebe? Koliko manjih ili većih appova na githubu ili negdje drugdje? Ne želim ispasti bezobrazan ili bahat, samo kažem da u 8. raredu reći da je znanje iz bilo čega 'veliko' je u 95% slučajeva neralno, naravno svaka čast ako si u ovih 5%. Samo nastavi raditi i učiti i posao/novci/sreća/štogod će doći, pogotovo u ovoj branši.

 

 

Nisam rekao preveliko znanje. Samo sam rekao da razumijem Javu i njene osnovne librarije. Jednostavno sam mislio ok znanje. Isto sam ucio OpenGL u Javi zbog grafike i tak. Imam jednu 2D igricu na youtubu koju sam napravio u čistom kodu bez ikakvih frameworkova, ali je to bilo jako davno pa je bila jako mala. Inace se nisam bas zamarao projektima nego sam vise istrazivao sto sve postoji u Javi i game enginima. Sad radim na drugoj igri u Unityju. Isto sam krenuo uciti networking u Javi pa vježbam jer sam si zadao da napravim multiplayer iks oks (naravno, ne mislim to za portfolio, to je samo za vjezbu..). Imam jos 4 godine do kraja srednje da napravim jos vise, ali kakve to aplikacije moraju biti da bi bile dobre za portfolio? Mora li to biti nesto vece ili obicna aplikacija?

5 godina
neaktivan
offline
Re: Koju srednju za programiranje
Top Bugovac kaže...
joza100 kaže...

Idem u 8. razred i dolazi kraj godine. Vec se od petog razreda bavim programiranjem i znam Javu i malo C#. Zelim biti programer, ali ne znam koju srednju upisati. Imam skoro sve petice tako da vjerujem da cu u bilo sto upasti. Ne treba mi skola da me uci kako programirati jer to mogu preko neta, ali jednostavno moram neku zavrstit i ne znam koja bi to bila. Puno su mi rekli da idem u matematicku pa na fakultet (FOI ili FER), ali mi se neda bas u skolu previse. Sve ove dobre ocjene imam jer mogu lagano zapamtiti na satu, ali jako malo ucim. Imam osjecaj da bi me matematicka ubila, a da bi iz faksa ispo... Mislio sam  racunalnog tehnicara jer sam cuo da tam rade programiranje pa ajd, al i dalje nisam bas siguran. Mogu li se ja samosliti kao programer nakon racunalnog tehnicara bez faksa posto je moje  znanje programiranja veliko a i sigurno ce bit jos vece za 4 godine. Mogu li dobiti posao bez faksa?

 

Jos jedno dodatno pitanje: Dobiju li se dodatni bodovi za srednju ako si clan Mense?

 

Hvala vam! 

 

Moje misljenje je da si jos mlad i da nisi svjestan koliko ti se prioriteti i zelje mogu promijeniti.

Idi u najbolju skolu koju mozes, a kasnije lako ne odes na fakulet

 

Niti jedna srednja nije toliko teska da ce te "ubiti", a matematicko razmisljanje je itekako potrebno tako da mislim da je PMG dobar izbor

 

EDIT:

ne dobiju (niti bi se trebali dobivati) 

 

Znam da bi mi se zanimanje moglo promjeniti, ali volim programirati jer volim razmisljati na takav nacin tako da sumnjam da bih prestao. Znam da je bitno matematicko razmisljanje i ja jako volim razmisljati, ali sumnjam da ce emša  napraviti nesto losiji posao nego PMG. U pmg imas sva ona sranja biologija kemija geografija itd. a to mi se bas neda. Vise volim fiziku, matematiku, programiranje, logicno razmisljanje i takve stvari.

9 godina
offline
Koju srednju za programiranje

Kolega Top Bugovac ti je sve rekao.

 

I da, ako ne želiš baš u pm gimnaziju i "ubijati se" kako ti to kažeš, postoji tehnička gimnazija (u Zagrebu). To ti je neki mix gimnazije i tehničke škole, nakon 1. godine ima više tehničkih predmeta i predmeta iz programiranja ako odabereš modul računalstvo (tipa programiranje za web, desktop, baze podataka, mreže, plc programiranje itd.). Samo na prvoj/drugoj god se slušaju bio/kem i te fore. Program je sasvim ok, nije ni blizu teško kao u nekoj odličnoj pmg tipa mioc ili peta, kaj bi reklo da ćeš imati više vremena za raditi nekaj svoje u slobodno vrijeme (programiranje jel..). Ako želiš učit, imat ćeš solidnu podlogu iz mat/fiz za fax.

5 godina
neaktivan
offline
Re: Koju srednju za programiranje
Avensac kaže...

Kolega Top Bugovac ti je sve rekao.

 

I da, ako ne želiš baš u pm gimnaziju i "ubijati se" kako ti to kažeš, postoji tehnička gimnazija (u Zagrebu). To ti je neki mix gimnazije i tehničke škole, nakon 1. godine ima više tehničkih predmeta i predmeta iz programiranja ako odabereš modul računalstvo (tipa programiranje za web, desktop, baze podataka, mreže, plc programiranje itd.). Samo na prvoj/drugoj god se slušaju bio/kem i te fore. Program je sasvim ok, nije ni blizu teško kao u nekoj odličnoj pmg tipa mioc ili peta, kaj bi reklo da ćeš imati više vremena za raditi nekaj svoje u slobodno vrijeme (programiranje jel..). Ako želiš učit, imat ćeš solidnu podlogu iz mat/fiz za fax.

 Pa to sto si reko, slicna je ona za tehnicara za racunalstvo, prve dvije godine geo, pov itd, a poslije biras module tak da je slicno, ali jbg zivim u Osijeku i ne planiram u Zagreb. 

9 godina
neaktivan
offline
Koju srednju za programiranje

Jedino od matematicke gimnazije imas neke koristi dalje. (lakse ces upast na faks

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice