Matematički Zadatak-samo za znalce

poruka: 33
|
čitano: 9.030
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
odjavljen
offline
Matematički Zadatak-samo za znalce

Bok, ljudovi. :)

 

Osmislio sam jedan zadadak koje stvarno ne mogu rješiti pa bih zamolio matematičke znalce da ga riješe(ako znaju). (Luuka i ekipa).

 

Pošto ja neznam kako da ga matematički pravilno zapišem napisati ću ga ovak.

 

Imamo nekoliko skupova brojeva i jeddakost medju njima.

Npr.

A*{3,2,0}+B*{ 1,0,1}=C*{0,1,0}+D*{2,0,1}

 

Znači A,B,C,D su koeficijenti skupova. Njih moramo izračunati(Uvijek su prirodni brojevi). Koeficijenti djeluju na skup tak da se svaki člqn u skupu množi posebno s koeficijnetom.

Skupovi se međusobno zbrajaju tak da se prvi član u jednom zbroji s prvim članom u drugome.(Podcrtano,  iste boje se zbrajaju)

Skupovi se uspoređuju tak da zbroj prvih članova na lijevoj strani mora bit jednak zbroju  prvih članova na desnoj strani. (U konkretnom primjeru su to Boldano).

Skupova može biti beskonačno mnogo i na jednoj i na drugoj strani i nemora ih biti jednak bro

 

Rješenje gore primjera je.

{3,2,0}+3*{1,0,1}=2*{0,1,0}+3*{2,0,1}

A=1

B=3

C=2

D=3

 

Nadam se da vam je jasno. Unaprijed Hvala.

Pinky je zakon I ♥ π ⇓ tu klikni :)
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2011 8:50 (bobica257).
16 godina
neaktivan
offline
Matematički Zadatak-samo za znalce

Koliko sam skuzio tu se radi o obicnom skupu jednadžbi. Imas 3 jednadžbe i 4 nepoznanice tako da se to neda rijesiti.

 

Da cujemo druge sta misle =P.

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce

Zapravo, da se riješiti...

 

Dakle, 3 jednadžbe:

 

(A*3)+B = (D*2)

(A*2) = C

B = D

 

Dobivamo sustav triju jednadžbi. Iz zadnje je već izražen B kojeg uvrštavamo u 1. jednadžbu:

 

(A*3)+D = (D*2)   / -D

(A*3) = D

 

Iz gornje jednakosti B = D vidimo da vrijedi i:

 

(A*3) = B

 

C dobivamo ovako:

 

C = (B/3)*2   / *(2/3)

(C*3)/2 = B

 

I na kraju dobivamo jednakost:

 

A*3 = B = (C*3)/2 = D

 

U koju možemo uvrstiti koeficijent k:

 

k(A*3) = kB = k(C*3)/2 = kD

 

I odrediti neki uvjet - primjerice, ako želimo da rješenja budu prirodni brojevi, stavimo uvjet da je: k e N

 

Voilà  :)

When my time comes, I want to be buried face down. So that anyone who doesn't like me, can kiss my ass.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2011 0:01 (i_rambo_plache).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
AA-d00d kaže...

Koliko sam skuzio tu se radi o obicnom skupu jednadžbi. Imas 3 jednadžbe i 4 nepoznanice tako da se to neda rijesiti.

 

Da cujemo druge sta misle =P.

Ma da se i to riješiti, Gaussovo metodom ako se ne varam. Matrice i to... :D

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
1domagoj1 kaže...
AA-d00d kaže...

Koliko sam skuzio tu se radi o obicnom skupu jednadžbi. Imas 3 jednadžbe i 4 nepoznanice tako da se to neda rijesiti.

 

Da cujemo druge sta misle =P.

Ma da se i to riješiti, Gaussovo metodom ako se ne varam. Matrice i to... :D

Nema sanse. To mora biti neka druga matematika da bi se sustav od 3 jednadžbe sa 4 nepoznanice mogao rijesiti.

 

Nego @i rambo plache: u ovom konkretnom primjeru se taj zadatak da rijesiti posto jedna od jednadžbi sadrzi samo 2 nepoznanice (umjesto 4) zbog ovih nula, ako zamijenis svake nule sa nekim cijelim brojem..probaj onda rijesiti{#}

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2011 9:43 (AA-d00d).
15 godina
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce

3 jednadžbe s 4 nepoznanice uvijek se daju riješiti, čak štoviše, imaju beskonačno rješenja.

 

Ako gledamo jednadžbekoje je Rambo postavio:

(A*3)+B = (D*2)

(A*2) = C

B = D

 

pa se malo igramo i radimo razne supstitucije (sa ciljem da sve nepoznanice izrazimo preko jedne)

 

3A=2D-B=2D-D=D -> A=D/3

C=2A=2D/3

B=D

 

Kako D nismo odrediti i može biti proizvoljan možemo uzeti E=3*D i tako će sve nepoznanice biti prirodne (to je ekvivalentno da biramo D prirodan i djeljiv s 3)

konačno rješenje:

(A,B,C,D)=(E, 3E, 2E , 3E) za E prirodan broj (bilo koji)

 

 

 

Inače, ono što je postavljeno je problem zapisivanja nul-vektora kao linaernu kombinaciju drugih i to je tipičan primjer iz linearne algebre. Ako ovo tvoje drugačije zapišemo:

A*{3,2,0}+B*{ 1,0,1}-C*{0,1,0}-D*{2,0,1}={0,0,0}

s time da bi se umjesto {} trebalo pisati ().


Da bi ovo gore imalo jedinstveno ne-nul rješenje (primjeti da je A=B=C=D=0 uvijek rješenje) treba biti maximalno 3 vektora koja se zbrajaju (ovih u {}). Sve više od 3 će sigurno dati beskonačno rješenja.

Ako vektora ima 3 ili manje, a rješenje je jedinstveno onda kažemo da su ti vektori linearno nezavisni, inače su linearno zavisni. Ti pojmovi su inače ključni kad govorimo o vektorskim prostorima.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2011 9:55 (Luuka).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
Luuka kaže...

3 jednadžbe s 4 nepoznanice uvijek se daju riješiti, čak štoviše, imaju beskonačno rješenja.

Dobro, znaš na sta sam mislio{#}

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2011 9:51 (AA-d00d).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
AA-d00d kaže...

Nema sanse. To mora biti neka druga matematika da bi se sustav od 3 jednadžbe sa 4 nepoznanice mogao rijesiti.

 

Nego @i rambo plache: u ovom konkretnom primjeru se taj zadatak da rijesiti posto jedna od jednadžbi sadrzi samo 2 nepoznanice (umjesto 4) zbog ovih nula, ako zamijenis svake nule sa nekim cijelim brojem..probaj onda rijesiti{#}

Mislim da se u sustavu jednadžbi može riješiti jednadžba s proizvoljno mnogo nepoznanica.

When my time comes, I want to be buried face down. So that anyone who doesn't like me, can kiss my ass.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2011 10:30 (i_rambo_plache).
14 godina
odjavljen
offline
Matematički Zadatak-samo za znalce

Ima ih beskonačno mnogo, ali ja bih tražio najmanje. I hvala svima na odgovorim i Luuka bi mogel malo više pojasniti nisam baš sve povhatao. HVALA

Pinky je zakon I ♥ π ⇓ tu klikni :)
15 godina
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
i_rambo_plache kaže...
AA-d00d kaže...

Nema sanse. To mora biti neka druga matematika da bi se sustav od 3 jednadžbe sa 4 nepoznanice mogao rijesiti.

 

Nego @i rambo plache: u ovom konkretnom primjeru se taj zadatak da rijesiti posto jedna od jednadžbi sadrzi samo 2 nepoznanice (umjesto 4) zbog ovih nula, ako zamijenis svake nule sa nekim cijelim brojem..probaj onda rijesiti{#}

Mislim da se u sustavu jednadžbi može riješiti jednadžba s proizvoljno mnogo nepoznanica.

sustav jednadžbi

x+y=3

x+y=7

nema rješenja

 

Isto tako mnoge nelinearne nemaju rješenja. npr x2+x+142=0

bobica257 kaže...

Ima ih beskonačno mnogo, ali ja bih tražio najmanje. I hvala svima na odgovorim i Luuka bi mogel malo više pojasniti nisam baš sve povhatao. HVALA

Vidio sam na nekom topicu da si 7.r osnovne ili tako nešt, jel? Bez brige, vektori će doći u školi :D

Ove operacije koje si opisao su operacije zbrajanja vektora (po komponentama) i množenja brojem (pomnoži svaku komponentu s tim). Te operacije skupa sa skupom vektora čine vektorski prostor.

U ovom slučaju taj vektorski prostor svi znamo kao R3 odnosno prostor u kojemu i sami živimo. Svaki vektor u tom prostoru izgleda (a,b,c) gdje su mu a,b,c komponente.

Tak prostor ima dimenziju 3 (očito, jel) što znači da postoji skup koji se sastoji od 3 vektora koji čine BAZU. Baza ima beskonačno mnogo, no ona najjednostavnija je kanonska i čine ju vektori (1,0,0), (0,1,0) i (0,0,1).

Za bazu vrijedi da se svaki vektor iz prostora može na JEDINSTVEN način prikazati kao linearna kombinacija vektora baze. npr:

(2,1,3)=2*(1,0,0)+1*(0,1,0)+3*(0,0,1).

Vrlo je bitan pojam LINEARNE NEZAVISNOSTI skupa, i baza je MAXIMALNI linearni nezavisni skup u prostoru.

Za vektore kažemo da su linearno nezavisni ako se nul vektor (0,0,0) može napisati samo kao linearna kombinacija danih vektora sa nulama

npr

(0,0,0)=0*(1,0,0)+0*(0,1,0) i nikako drugačije pa je skup { (1,0,0), (0,1,0) } linearno nezavisan.

ako gledamo vektore (1,1,1) i (2,2,2) oni su očito zavisni, a to se vidi iz:

(0,0,0)=1*(2,2,2)-2*(1,1,1)

 

Pitaš se kakve to ima veze s tvojim zadatkom?

Vrijedi da je baza najveći linearno nezavisan skup. Kako u bazi imamo 3 vektora, sve više od toga biti će linearno zavisno i moći ćemo naći one koeficijente. U tvom zadatku imamo 4 vektora koji će činiti linearno zavisan skup i samim time će tvoj zadatak imati ne-nul rješenje.

 

A što se tiče najmanjeg rješenja, to je baš kad uzmeš E=0. Iduće bi bilo E=1 kako gledaš samo prirodne brojeve.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
Luuka kaže...
i_rambo_plache kaže...

Mislim da se u sustavu jednadžbi može riješiti jednadžba s proizvoljno mnogo nepoznanica.

sustav jednadžbi

x+y=3

x+y=7

nema rješenja

 

Isto tako mnoge nelinearne nemaju rješenja. npr x2+x+142=0

Dobro, ovaj navedeni sustav nema rješenja i on (kao i bezbroj drugih primjera) je iznimka. Ovakvim zaključivanjem možeš reći i da sustav jednadžbi s jednom nepoznanicom također nema rješenja

 

x = 1+2

x = 2+3

 

Zaključuješ nepotpunom indukcijom što je krivo zaključivanje u matematici (a i općenito).

 

Sve kvadratne jednadžbe imaju rješenja. U tvom primjeru  --  x2+x+142 = 0  --  rješenja su u skupu kompleksnih brojeva.

 

EDIT: ne shvaćam čemu kompliciraš s objašnjenjem autorovog zadatka? To je običan sustav triju jednadžbi s više nepoznanica. Čemu uvoditi vektore i dodatno komplicirati stvar?

When my time comes, I want to be buried face down. So that anyone who doesn't like me, can kiss my ass.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2011 16:45 (i_rambo_plache).
15 godina
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce

Kao prvo, ovo nije zaključivanje nikakvom indukcijom. To je osnovna teorija Cramerovih sustava koja se radi na 1. godini studija matematike. Mogo bi ja još štošta pisati o skupu rješenja, kako ih dobiti sve i zakomplicirati još više.

 

Tvoj primjer "sustava jednadžbi" je bezvezan. Zna se jako dobro što je sustav i kakva je njegova struktura, a taj tvoj primjer nema ništa od toga. Usput rečeno, sustavi koji imaju jedinstveno rješenje su veća iznimka od onih drugih (koji nemaju ili koji imaju beskonačno) ako ćemo baš bit picajzle ;-)

 

Što se tiče rješenja u skupu komplexnih brojeva, slažem se, ima ih točno dva. Dao sam taj primjer kao primjer nelinearne jednadžbe koja rješenja u skupu R nema.

 

Čovjek je tražio objašnjenje, očito ga matematika zanima i ja sam mu dao iscrpan odgovor trudeći se čim manje kopat po teoriji.

 

 

p.s. Nemoj sa mnom oko matematike ;-)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
Luuka kaže...

Kao prvo, ovo nije zaključivanje nikakvom indukcijom. To je osnovna teorija Cramerovih sustava koja se radi na 1. godini studija matematike. Mogo bi ja još štošta pisati o skupu rješenja, kako ih dobiti sve i zakomplicirati još više.

 

Tvoj primjer "sustava jednadžbi" je bezvezan. Zna se jako dobro što je sustav i kakva je njegova struktura, a taj tvoj primjer nema ništa od toga. Usput rečeno, sustavi koji imaju jedinstveno rješenje su veća iznimka od onih drugih (koji nemaju ili koji imaju beskonačno) ako ćemo baš bit picajzle ;-)

 

Što se tiče rješenja u skupu komplexnih brojeva, slažem se, ima ih točno dva. Dao sam taj primjer kao primjer nelinearne jednadžbe koja rješenja u skupu R nema.

 

Čovjek je tražio objašnjenje, očito ga matematika zanima i ja sam mu dao iscrpan odgovor trudeći se čim manje kopat po teoriji.

 

p.s. Nemoj sa mnom oko matematike ;-)

Nepotpunom indukcijom si pokušao oboriti moju tvrdnju da mislim da se u sustavu jednadžbi s više nepoznanica uvijek može odrediti rješenje. (Rješenje i je da nema rješenja pošto se metodom suprotnih koeficijenata krate x i x i y i y, a jednakost s lijeve i desne strane ne stoji).

 

Kao drugo, sustav jednadžbi je dobar način rješavanja autorovog zadatka. Ti si zadatak riješio identično kao i ja, dakle također preko sustava. Uvođenjem vektora si samo zakomplicirao cijelu situaciju.

 

P.S. - ne znam zašto ja ne bi s tobom oko matematike. Koliko znam, točno sam riješio zadatak dobrom metodom. To što ti pokušavaš na drugačiji način riješiti zadatak (iako je i tebi osnova sustav jednadžbi), ostavljam tebi. Ja sam dao najjednostavnije rješenje koje se moglo dati. To što sam ja, kao maturant, povrijedio tvoj studentski ego, to ti rješavaj sam sa sobom izvan foruma, ok?  ;)

When my time comes, I want to be buried face down. So that anyone who doesn't like me, can kiss my ass.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2011 18:25 (i_rambo_plache).
15 godina
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce

Inače postoje dvije metode dokazivanja tvrdnji u matematici.

1) tvrdnja je točna pa ju dokažeš

2) nađeš kontraprimjer i time tvrdnju baciš u koš za smeće

 

Ja sam za tvoju tvrdnju iskoristio metodu 2, koja je zapravo jedna od najčešće korištenih metoda. Da si išta dokazao u životu, znao bi to.

Velika većina teorema se dokazuje na način - pretpostavimo suprotno, pa nađimo kontraprimjer koji će nas dovesti do kontradikcije.

 

Ja sam svjestan da sam zakomplicirao priču, no to sam učio prvenstveno jer autora zanima matematika. Koliko sam vidio u nekoj od tema na forum, autor je pokazao interes za matematiku i programiranje, a takvi ljudi uvijek žele nešto malo više od običnog rješenja. Takvi ljudi se uvijek pitaju - a zašto? Vrijedi li nešto slično i općenito? Da se to ne pita, ne bi ovakav zadatak niti pitao.

 

Moj ego će teško povrijediti netko sa znanjem manjim od mene, pogotovo kad je u krivu.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
16 godina
neaktivan
offline
Matematički Zadatak-samo za znalce

Ako ćemo biti precizniji, to nije dokaz indukcijom, već dokaz protuprimjerom. :P

 

Uh, damn, malo sam prespor bil XD

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2011 18:27 (1domagoj1).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
Luuka kaže...

Inače postoje dvije metode dokazivanja tvrdnji u matematici.

1) tvrdnja je točna pa ju dokažeš

2) nađeš kontraprimjer i time tvrdnju baciš u koš za smeće

sustav jednadžbi

x = 1+2

x = 2+3

nema rješenja.

 

Dakle, prema tvome, sustav jednadžbi s jednom nepoznanicom nema rješenja? Da ne bi bilo da sad nešto izvlačim iz konteksta ti si to isto napisao u prijašnjem postu, samo za sustav jednadžbi s dvije nepoznanice:

Luuka kaže...
i_rambo_plache kaže...

Mislim da se u sustavu jednadžbi može riješiti jednadžba s proizvoljno mnogo nepoznanica.

sustav jednadžbi

x+y=3

x+y=7

nema rješenja

 

[...]

Sad da te pitam (kao iskusnijeg i pametnijeg - bez sarkazma), je li ovo tvoje bio valjan kontraprimjer kojim pobijaš moju tvrdnju?

When my time comes, I want to be buried face down. So that anyone who doesn't like me, can kiss my ass.
15 godina
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
i_rambo_plache kaže...
Luuka kaže...

Inače postoje dvije metode dokazivanja tvrdnji u matematici.

1) tvrdnja je točna pa ju dokažeš

2) nađeš kontraprimjer i time tvrdnju baciš u koš za smeće

sustav jednadžbi

x = 1+2

x = 2+3

nema rješenja.

 

Dakle, prema tvome, sustav jednadžbi s jednom nepoznanicom nema rješenja? Da ne bi bilo da sad nešto izvlačim iz konteksta ti si to isto napisao u prijašnjem postu, samo za sustav jednadžbi s dvije nepoznanice:

Da, ovaj tvoj konkretan primjer nema rješenja. Ako bi išli grafički rješavat radi se o pravcima x=3 i x=5 i tražimo njihovo sjecište kojeg nema, dakle nema rješenja. Jasno je da ne postoji x koji je istovremeno 3 i 5.

To se i dalje uklapa u općenitu teoriju. Linearni sustav može imati jedno, nijedno ili beskonačno rješenja bez obzira koliko ima nepoznanica.

Primjer sustava s jednom nepoznanicom a beskonačno rješenja bi bio

x=2

2x=4

 

Tvoja tvrdnja je bila : "U sustavu jednadžbi se može riješiti jednadžba s proizvoljno mnogo nepoznanica." što sam ja protumačio "Svaki sustav jednadžbi ima rješenje."

Ja sam tu tvrdnju pobio tako da sam dao jedan sustav koji nema rješenja.

 

Moja tvrdnja je : "Sustav jednadžbi ima jedno, nijedno ili beskonačno rješenja". Mogu te uputiti na dokaz toga ako baš želiš.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
Luuka kaže...
Tvoja tvrdnja je bila : "U sustavu jednadžbi se može riješiti jednadžba s proizvoljno mnogo nepoznanica." što sam ja protumačio "Svaki sustav jednadžbi ima rješenje."

Ja sam tu tvrdnju pobio tako da sam dao jedan sustav koji nema rješenja.

 

Moja tvrdnja je : "Sustav jednadžbi ima jedno, nijedno ili beskonačno rješenja". Mogu te uputiti na dokaz toga ako baš želiš.

Mogu ti reći jedino da si krivo protumačio moju tvrdnju. Ono što sam ja htio reći je da se i sustavi jednadžbi s više nepoznanica mogu riješiti, pobijajući AA-d00d-ovu tvrdnju da se sustav triju jednadžbi s 4 nepoznanice ne može riješiti.

 

Ono što me smeta je što umanjuješ vrijednost mog rješenja, iako si ti istim načinom došao do rješenja kao i ja. Da se nisi raspričao o vektorima, tvoj i moj postupak bi bio identičan  ;)

 

P.S. - sad cjepidlačim, ali sustav jednadžbi može imati i više rješenja (kvadratna, kubna...).

When my time comes, I want to be buried face down. So that anyone who doesn't like me, can kiss my ass.
16 godina
neaktivan
offline
Matematički Zadatak-samo za znalce

To onda nije linearni sustav jednadžbi (ako govorimo o polinomima stupnja dva, tri...).

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
15 godina
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce

A onda se nismo skužili za ovu tvrdnju :D

 

A nisam ja rekao da je tvoje rješenje loše, za nekog tko želi čisto rješenje bez dodatnih pitanja je i bolje od mog pošto sam ja dao i neki uvid u općenitiji slučaj i objasnio zašto neke stvari vrijede i kako ih odmah vidjeti.

 

A dobro kaže domagoj, pa ću svoju tvrdnju napisat skroz precizno:

"Linearni sustav jednadžbi uvijek ima jedno, nijedno ili beskonačno mnogo rješenja"

 

O bilo čemu nelinearnom nema smisla raspravljat jer su metode potpuno drugačije i niš od ovog kaj vrijedi za linearne sustave ne vrijedi.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
Luuka kaže...
[...]

A dobro kaže domagoj, pa ću svoju tvrdnju napisat skroz precizno:

"Linearni sustav jednadžbi uvijek ima jedno, nijedno ili beskonačno mnogo rješenja"

[...]

Drago mi je da smo cijeli nesporazum riješili.

 

Nego, evo dokaza da sustav linearnih jednadžbi može imati dva rješenja:

 

y = |x|

y = -|x|+2

 

:D

 

Trivija - namjeravam upisati PMF matematiku  ;)

When my time comes, I want to be buried face down. So that anyone who doesn't like me, can kiss my ass.
15 godina
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce

To nije linearni sustav :D

 

sustav - imamo više jednadžbi

linearni - u svakoj jednadžbi se nepoznanice pojavljuju linearno, dakle svaka jednadžba je oblika

a1x1 + a2x2 +... = b

gdje su x-evi nepoznanice, a a-ovi i b-ovi brojevi (konstante).

 

btw ja za mjesec dana završavam PMF Matematiku ;-)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2011 21:26 (Luuka).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
i_rambo_plache kaže...
Luuka kaže...
[...]

A dobro kaže domagoj, pa ću svoju tvrdnju napisat skroz precizno:

"Linearni sustav jednadžbi uvijek ima jedno, nijedno ili beskonačno mnogo rješenja"

[...]

Drago mi je da smo cijeli nesporazum riješili.

 

Nego, evo dokaza da sustav linearnih jednadžbi može imati dva rješenja:

 

y = |x|

y = -|x|+2

 

:D

 

Trivija - namjeravam upisati PMF matematiku  ;)

To se može napisati i u ovom obliku y = √(x2) ; y = - √(x2) + 2

 

Pitanje je da li je to onda linearna jednadžba :P

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
15 godina
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce

@AA-d00d - može se i x+y=1 zapisat kao

 

elnx + integral (od 0 do y) (1 dt) = 1 pa je jednadžba svejedno linearna :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
Luuka kaže...

@AA-d00d - može se i x+y=1 zapisat kao

 

elnx + integral (od 0 do y) (1 dt) = 1 pa je jednadžba svejedno linearna :D

 

Al na prvi pogled nije{#}{#} Ali da, u pravu si inace.

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
14 godina
odjavljen
offline
Matematički Zadatak-samo za znalce

Dečki stvarno ste super, Hvala Vam puno. Koji je to osječaj dok u tvojoj temi se valjda "največi mozgovi"matematike ovog foruma sukobljavaju. Inače porijeklo tog zadakta je iz izjednačavanja kemijskih formula. Jer neke stu stvarno zaribane a sistem "pokušaj-pogreška" nije dobar pa sam probao pronaći matematičku formulu da to rješim. (Skupovi su spojevi u reakciji, a brojevi broj atoma u tom spoju, baš u onom primjeru je bilo (O, Fe, C) Pa je rješenja jednadžba glasila. 2C2H2+5O2=4CO2+2H2O.  Hvala puno!

 

Prikladna

Pinky je zakon I ♥ π ⇓ tu klikni :)
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2011 23:09 (bobica257).
16 godina
neaktivan
offline
Matematički Zadatak-samo za znalce

@Luuka

Može se i 1 + 1 = 2 zapisati ovako ko kak je bobica gore stavil :D

 

Luuka kaže...

@AA-d00d - može se i x+y=1 zapisat kao

 

elnx + integral (od 0 do y) (1 dt) = 1 pa je jednadžba svejedno linearna :D

elnx + integral (od 0 do y) (1 dt) = ln(e)

 

Evo, sad je još ljepše :P

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.5.2011 23:18 (1domagoj1).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematički Zadatak-samo za znalce
1domagoj1 kaže...

@Luuka

Može se i 1 + 1 = 2 zapisati ovako ko kak je bobica gore stavil :D

 

Luuka kaže...

@AA-d00d - može se i x+y=1 zapisat kao

 

elnx + integral (od 0 do y) (1 dt) = 1 pa je jednadžba svejedno linearna :D

elnx + integral (od 0 do y) (1 dt) = ln(e)

 

Evo, sad je još ljepše :P

 

elnx + 0y dt = -ei*π

{#}

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
16 godina
neaktivan
offline
Matematički Zadatak-samo za znalce

Dobra ideja, Eulerov identitet ;)

Some people say that if you play a Windows install CD backwards you will hear demon voices commanding you to worship Satan. But that's nothing. If you play it forward it will install Windows.
16 godina
neaktivan
offline
Matematički Zadatak-samo za znalce

Najjača formula! Povezuje najvažnije "brojeve" u jedan izraz{#}

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice