Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.982.190
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
PzKpfw kaže...

Napiši funkciju koja ispisuje aritmetički niz od člana A do člana B sa razmakom D. Prototip funkcije glasi:
    void niz(int a, int b, int d);

 

E, ekipo ajd' mi pomognite u vezi ovog zd iz programiranja. Odavno nisam školarac, ali vježbe iz C++ samoincijativno rokam po osnovnim zadacima sa TVZ....bla, bla,...

Nego, kako da shvatim ovaj zadatak da bi ga mogao pravlino isprogramirati. Divelopanje kako takvo nije mi bed, nego razumijevanje samog zadatka.

 

Žikim, da je između dva susjedna elementa artim, niza uvijek jednaki razkam D...

Al' ova fja traži unos člana A i člana B. Jel' to indeks ili sami broj člana...npr. jel to prvi A da je 2, a član B da je 10, a primjerice, a da je razmak D = 2, pa onda moram ispisati sve elemente između 2 i 10(- to bi bilo 4, 6 i 8) ili pak nešto drugo...

Kako ste vi shvatili ovaj zd., jerbo ako je tako kako sam pretpostavio, onda znam sve sam riješiti.

 

Ak' imate kakav drugi komentar, napišete rj., ak' imate volje....

 valjda se pretpostavlja da je a<b i da je d>0. recimo da je tako da sad ne kompliciramo previše. prvo treba provjeriti je li moguće dobiti niz za takve a, b i d. mora vrijediti uvjet da je duljina intervala cjelobrojno djeljiva bez ostatka s duljinom razmaka. znači uvjet (b-a)%d == 0. recimo imaš 2, 6, 3. tu nije moguce jer bi niz išao 2, 5, 8, a ovaj uvjet daje (6-2)%3 = 1, a ne 0. dok recimo 2, 6, 2 je (6-2)%2 = 0.

to bi išlo ovako:

void niz(int a, int b, int d)
{
    int i=a;
    if ( (b-a)%d != 0)
    {
        printf("Nije moguce ispisati niz.");
        return;
    }
    for (i=a; i<=b; i+=d)
    {
        printf("%d", i);
        if (i!=b)
        {
            printf(", ");
        }
    }
    return;
   
}

 

druga eventualna mogućnost bi bila da je a>b, u tom slučaju bi d morao biti negativan, niz bi se ispisivao unatrag, to daj sam ak hoćeš.

10 godina
offline
Matematika - pomoć

@ervin121

@DoctorEvil

 

Hvala Vam na konkretnoj pomoći, Doc & Ervine.

 

Sad su mi stvari jasnije. Zanimala me jel' mi je dobra logika razmišljanja s obzirom na tako postavljen zadatak.

 

 

EDIT::25.03.2018 14:45h

 

Da, nepotrebno ne otvaram novi post, a želim postati svoje rješenje ovog pitanja što sam postavio ovdje na našem forumu.

Maybe, nekome pomogne.

 

Rj.:

#include<iostream>
using namespace std;

 

void niz(int a, int b, int d) {


     if (a < b && d > 0) {


            if ((b - a) % d != 0) {
            cout << "Nije moguce ispisati niz!!";
            return;
             }


             for (int i = a; i <= b; i += d)
             {
             cout << i;

             if (i != b)
             {
             cout << ",";
             }
            }
            return;


       }else if (a > b && d > 0) {

 

           if ((a - b) % d != 0) {
             cout << "Nije moguce ispisati niz!!";
              return;
              }

 

            for (int i = a; i >= b ; i -= d)
            {
            cout << i;

           

            if (i != b)
           {
           cout << ",";
           }
            }
             return;

 

         }else {
         cout << "Provjeri unesene parametre";
         return;
         }

        }

 

int main()
{
int a, b, razmak;
cout << "Unesi broj za clan A : \n";
cin >> a;
cout << "Unesi broj za clan B : \n";
cin >> b;
cout << "Unesi broj za razmak D : \n";
cin >> razmak;

niz(a, b, razmak);

cout << "\n";
return 0;
}

 

 

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.3.2018 15:49 (PzKpfw).
10 godina
protjeran
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav ljudi...Ima li gdje kakve literature za kompliciranije inetgrale jer je ovo sa interneta bezveze sve je lako za rijesiti...

Znam da je prije bila neka knjiga nekog profesora ali sam zaboravio kako se zove.

 

Uglavnom imam problem sa ova 2 zadatka.Metoda supstitcuije mi treba.Pa ako netko zna nesšto nek napiše.

 

This time next year we&amp;amp;amp;amp;amp;amp;#39;ll be millionaires
10 godina
protjeran
offline
Matematika - pomoć

Evo

This time next year we&amp;amp;amp;amp;amp;amp;#39;ll be millionaires
Poruka je uređivana zadnji put uto 27.3.2018 14:31 (Boixus Nois PS).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Boixus Nois PS kaže...

Evo

 https://postimg.org/image/a3cmb7siz/

malo se slabije vidi, al jbg takav je mob. prvi ide supstitucija t=sinx, dobijes dt*cosx^2/t^4, a cosx^2 = 1-t^2

 

drugi je najobicniji rastav na parcijalne razlomke, nista posebno.

10 godina
protjeran
offline
Re: Matematika - pomoć

Hvala puno...Kako sada jednstavno izgleda...Jos jednom hvala puno na pomoci ocito od drveta nisam vidio sumu kako bi se reklo.

This time next year we&amp;amp;amp;amp;amp;amp;#39;ll be millionaires
6 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može li pomoć:

 

1. Kandidat može na ispitu od 9 zadataka izraditi 6, što je dovoljno za prolaznu ocjenu. Na koliko načina može učiniti svoj izbor?

 

2. Koliko se troznamenkastih brojeva može napisati od znamenaka 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 tako da nijedan broj ne sadrži jednake znamenke?

 

3. Koliko se sedmeroznamenkastih brojeva može napisati od znamenaka 1, 2, 3 ako se znamenka 1 javlja tri puta, a znamenke 2 i 3 po dva puta?

 

 

Ako može i postupak jer ovo je na nećaka. Hvala puno!

 

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Matematikazg kaže...

Može li pomoć:

 

1. Kandidat može na ispitu od 9 zadataka izraditi 6, što je dovoljno za prolaznu ocjenu. Na koliko načina može učiniti svoj izbor?

 

2. Koliko se troznamenkastih brojeva može napisati od znamenaka 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 tako da nijedan broj ne sadrži jednake znamenke?

 

3. Koliko se sedmeroznamenkastih brojeva može napisati od znamenaka 1, 2, 3 ako se znamenka 1 javlja tri puta, a znamenke 2 i 3 po dva puta?

 

 

Ako može i postupak jer ovo je na nećaka. Hvala puno!

 

 

1. 9C6 = 84

2. sve tri znamenke broja su različite: 9C3 * 3! = 504. ili drugi način 9*8*7 = 504

3. 7! / (3!*2!*2!) = 210. ili drugačije 7C3 * 4C2 = 210

 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
DoctorEvil kaže...
Matematikazg kaže...

Može li pomoć:

 

1. Kandidat može na ispitu od 9 zadataka izraditi 6, što je dovoljno za prolaznu ocjenu. Na koliko načina može učiniti svoj izbor?

 

2. Koliko se troznamenkastih brojeva može napisati od znamenaka 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 tako da nijedan broj ne sadrži jednake znamenke?

 

3. Koliko se sedmeroznamenkastih brojeva može napisati od znamenaka 1, 2, 3 ako se znamenka 1 javlja tri puta, a znamenke 2 i 3 po dva puta?

 

 

Ako može i postupak jer ovo je na nećaka. Hvala puno!

 

 

1. 9C6 = 84

2. sve tri znamenke broja su različite: 9C3 * 3! = 504. ili drugi način 9*8*7 = 504

3. 7! / (3!*2!*2!) = 210. ili drugačije 7C3 * 4C2 = 210

 

 Hvala ti.  Znam da je glupo pitanje,  ali na mobitelu sam pa mozes li mi reci sto znaci ovo veliko C u svakom zadatku?

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Matematikazg kaže...

 Hvala ti.  Znam da je glupo pitanje,  ali na mobitelu sam pa mozes li mi reci sto znaci ovo veliko C u svakom zadatku?

 9C6 = 9 povrh 6

6 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Hvala ti

6 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Imam jos i ovo. Ako bi moglo s postupkom:

 

1. Odredi granicnu vrijednost sljedećeg niza:

 

lim (n teži u beskonačnost) 3-2n/1/2n+5  

 

 Pojašnjenje: u brojniku je 3-2n, a u nazivniku 1/2n+5

 

 

2. Izračunaj zbroj beskonačnog geimetrijskog reda

 

-1+1/4-1/16+1/64-.....

 

3.Kolika je vjerojatnost da s dvije kocke necemo baciti sumu 7?

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Matematikazg kaže...

Imam jos i ovo. Ako bi moglo s postupkom:

 

1. Odredi granicnu vrijednost sljedećeg niza:

 

lim (n teži u beskonačnost) 3-2n/1/2n+5  

 

 Pojašnjenje: u brojniku je 3-2n, a u nazivniku 1/2n+5

 

 

2. Izračunaj zbroj beskonačnog geimetrijskog reda

 

-1+1/4-1/16+1/64-.....

 

3.Kolika je vjerojatnost da s dvije kocke necemo baciti sumu 7?

 

1. ako je ovako: (3-2n)/(0.5n+5), onda je limes -2/0.5 = -4

 

2. to je suma po n od 0 do beskonačno od (-1)^(n+1) / 4^n. minus se može izvaditi van i onda je to - suma od (-1/4)^n od 0 do beskonačno. to onda ide po formuli pa je rezultat -1/(1+1/4) = -4/5

 

3. ima ukupno 36 kombinacija kad se bacaju dvije kocke. da bude suma jednaka 7, to je 6 kombinacija: 16,61,25,52,34,43. znači, da ne bude suma 7 je vjerojatnost 1 - 6/36 = 5/6

6 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
DoctorEvil kaže...
Matematikazg kaže...

Imam jos i ovo. Ako bi moglo s postupkom:

 

1. Odredi granicnu vrijednost sljedećeg niza:

 

lim (n teži u beskonačnost) 3-2n/1/2n+5  

 

 Pojašnjenje: u brojniku je 3-2n, a u nazivniku 1/2n+5

 

 

2. Izračunaj zbroj beskonačnog geimetrijskog reda

 

-1+1/4-1/16+1/64-.....

 

3.Kolika je vjerojatnost da s dvije kocke necemo baciti sumu 7?

 

1. ako je ovako: (3-2n)/(0.5n+5), onda je limes -2/0.5 = -4

 

2. to je suma po n od 0 do beskonačno od (-1)^(n+1) / 4^n. minus se može izvaditi van i onda je to - suma od (-1/4)^n od 0 do beskonačno. to onda ide po formuli pa je rezultat -1/(1+1/4) = -4/5

 

3. ima ukupno 36 kombinacija kad se bacaju dvije kocke. da bude suma jednaka 7, to je 6 kombinacija: 16,61,25,52,34,43. znači, da ne bude suma 7 je vjerojatnost 1 - 6/36 = 5/6

 Hvala ti puno. Možeš li za drugi zadatak navesti koja je to formula koju spominješ?

6 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

 Nazalost ovaj link na mobitelu otvori samo praznu stranicu bez formule. Ako nije problem napisati postupak zadatka jer iskreno ja kao laik bas se ne snalazim u ovom objašnjenju.  Ili uslikati mozda rjesen zadatak 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.3.2018 17:38 (Matematikazg).
6 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može pomoć

 

Dva automobila udaljena jedan od drugoga 70 km krenu jedan prema drugomu i susretnu se nakon 40 minuta vožnje. Kolikom su brzinom vozili automobili ako je brzina jednoga automobila iznosila 3/4 brzine drugoga automobila?

 

Može samo postaviti jednadžbe.

 

Hvala

15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
V=s/t. t je jednak za oba vozila, 40min. Va=(3/4)Vb. Iz toga proizlazi da je Sa=(3/4)Sb. Sa+Sb=70km. Mislim da su to sve jednadžbe koje trebaš. Ako sam nešto pogriješio, slobodno me ispravite
14 godina
offline
Matematika - pomoć

hmmm

 

uzmimo da je T= 40 min= 2/3 h

 

put a + put b zbrojeni daju 70 km

 

put = brzina * vrijeme, a v2=3/4v

 

v*(2/3)+(3/4)v*(2/3)=70

 

množi s 6 da poništiš razlomke

 

4v+3v=420

 

7v=420 > v=60 km/h

 

v2=45 km/h

 

s1=v*t=60*(2/3)=40

 

s2=v2*t=45*(2/3)=30

 

30+40= gle čuda, 70

 

 

Ju je je? Je ju je!
6 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Hvala vam ekipo ;)

10 godina
protjeran
offline
Matematika - pomoć

Ima li kakva knjiga ili skripta sa tezim i kompliciranijim integralama jer ovo sa interneta sta vidim je prelagano za ono na ispitu...znam da je bila starija knjiga nekog profesora i bilo je dosta toga

This time next year we&amp;amp;amp;amp;amp;amp;#39;ll be millionaires
10 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

@Boixus Nois PS

 

Nisam u toku stvari, ali kaj ne postoji ona kultna zbirka zadataka Demidović ili pak materijali sa FER-a.

 

Sjećam se ugodnih večeri u druženju sa interalima...neka, neka, nije mi žao, danas se družim sa C++.

Divna vremena su to. Nekada i sada.

Panzerkampfwagen.Dinamo Zagreb.Matija.Leaving or dead, always ahead...
6 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može mala pomoć oko jednadžbi:

 

1. Slitina bakra i cinka sadrži 640 g bakra više nego cinka. Ako se iz slitine odstrani 6/7 sadržaja bakra i 60% cinka, masa slitine iznosi 0.2 kg. Izračunaj prvobitnu masu slitine?

 

2. Zbroj dvaju brojeva je 62. Ako se veći podijeli s manjim dobije se količnik 4 i ostatak 2. Koji su to brojevi?

 

3. Nakon 5 godina majka će biti 3 puta starija od sina. Prije5 godina majka je bila 7 puta starija od sina. Koliko je godina majci, a koliko sinu?

 

Napomena. Kod prve jednadžbe kako god postavim ne ispadne mi rezultat kao u rješenjima, a druge dvije znam rješiti onako logički, ali ne znam postaviti jednadžbe pa ako može pomoć oko toga. Hvala :D

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Matematikazg kaže...

Može mala pomoć oko jednadžbi:

 

1. Slitina bakra i cinka sadrži 640 g bakra više nego cinka. Ako se iz slitine odstrani 6/7 sadržaja bakra i 60% cinka, masa slitine iznosi 0.2 kg. Izračunaj prvobitnu masu slitine?

 

2. Zbroj dvaju brojeva je 62. Ako se veći podijeli s manjim dobije se količnik 4 i ostatak 2. Koji su to brojevi?

 

3. Nakon 5 godina majka će biti 3 puta starija od sina. Prije5 godina majka je bila 7 puta starija od sina. Koliko je godina majci, a koliko sinu?

 

Napomena. Kod prve jednadžbe kako god postavim ne ispadne mi rezultat kao u rješenjima, a druge dvije znam rješiti onako logički, ali ne znam postaviti jednadžbe pa ako može pomoć oko toga. Hvala :D

 1. Cu=640 +Zn

   1/7*Cu+2/5*Zn=200 (znači maknuli smo 6/7 bakra i 60% Zn ili 3/5) i to je 200 gr (sve jedinice moraju biti iste, a lakše je i računati s razlomcima)  i sada  to množimo s 35 da se riješimo razlomka

   5*Cu+14*Zn=7000 (tu sad uvrštavamo prvu jednadžbu)

   3200+5*Zn+14*Zn=7000

   19*Zn=3800

   Zn=200 (grama) - provjera - maknemo 60% - ostaje nam 80 grama

   Cu=640+200=840 (grama) - provjera, maknemo 6/7 - ostaje nam 120 grama - plus ovih 80 grama - daje 200 grama

   dakle početna je 1040 grama

 

2. a+b=62

   a+4*a=60

   5*a=60  > a=12

   b=50 > provjera 50/12=4 + 2 ostatka

 

3. (a+5)=3*(b+5)  i (a-5)=7*(b-5)

 

  a+5=3*b+15 > a=3*b+10 i to se uvrsti u 2. jednadžbu

  3*b+5=7*b-35

  40=4*b > b=10 (sin) > mama ima 30+10= 40 g

  provjera za 5 g. mama ima 45, a sin 15 - dakle 3put je starija, a pred 5 g. je imala 35, a sin 5, dakle 7 puta starija

 

 

 

Ju je je? Je ju je!
6 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Hvala direktore ;)

14 godina
offline
Matematika - pomoć

joj joj...

 

znaš koliko mi je trebalo (papir olovka) ?

 

cca 8 minuta za sva tri...

 

no, brzo učiti matematiku, logiku, to je osnova svake tehnikalije...

Ju je je? Je ju je!
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Boixus Nois PS kaže...

Ima li kakva knjiga ili skripta sa tezim i kompliciranijim integralama jer ovo sa interneta sta vidim je prelagano za ono na ispitu...znam da je bila starija knjiga nekog profesora i bilo je dosta toga

 

Imaš Ljaška i Ušćumlića :D

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Boixus Nois PS kaže...

Ima li kakva knjiga ili skripta sa tezim i kompliciranijim integralama jer ovo sa interneta sta vidim je prelagano za ono na ispitu...znam da je bila starija knjiga nekog profesora i bilo je dosta toga

 Demidovic svakako..cini mi se da ih ima oko 500,600 za rjesavat i uglavnom su solidne tezine.

6 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može li netko pomoći i oko ovih jednadžbi. Lako ga je rješiti ovako logički, ali ne znam kako postaviti jednadžbu

 

1. Na ispitu je postavljeno 14 zadataka.za svaki se ispravan odgovor priznaje 5 bodova, a za netočno rješenje se oduzimaju 2 boda. koliko je zadataka točno rješeno ako je ukupno osvojeno 35 bodova?

 

2. Na ispitu je postavljeno 50 zadataka. ispravno rješen zadatak donosi  15 bodova, a pogrešan minus 5 bodova, dok neriješen zadatak donosi nula bodova. Osvojeno je 310 bodova pri čemu 12 zadataka uopće nije rješavano. Koliko je zadataka točno rješeno, a koliko netočno?

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.4.2018 11:15 (Matematikazg).
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Matematikazg kaže...

Može li netko pomoći i oko ovih jednadžbi. Lako ga je rješiti ovako logički, ali ne znam kako postaviti jednadžbu

 

1. Na ispitu je postavljeno 14 zadataka.za svaki se ispravan odgovor priznaje 5 bodova, a za netočno rješenje se oduzimaju 2 boda. koliko je zadataka točno rješeno ako je ukupno osvojeno 35 bodova?

 

2. Na ispitu je postavljeno 50 zadataka. ispravno rješen zadatak donosi  15 bodova, a pogrešan minus 5 bodova, dok neriješen zadatak donosi nula bodova. Osvojeno je 310 bodova pri čemu 12 zadataka uopće nije rješavano. Koliko je zadataka točno rješeno, a koliko netočno?

 

1. x*5 - (14-x)*2 = 35, x = 9

 

2. x*15 - (50-12-x)*5 = 310, x = 25 točno rješenih, a krivo rješenih 50-12-x = 13

 

 

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice