Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.982.133
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Ako se ne varam obično prvi broj označava duljinu(dužinu AB), drugi širinu(dužinu CD), a treći visinu(dužinu BB1).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Da li netko zna kako ovo riješiti:

—Zadana je kocka ABCDA1B1C1D1 s bridom du­ljine a. Kolika je udaljenost vrha D1 od ravnine A1BC1 ?

 

 

15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Kako se rješava ovo?Posebno me zanima drugi zadatak zbog dopunjavanja tog kvadrata binoma,to uopće ne razumimem pa ako mi netko može razjasniti....

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Sad cemo :D

 

Ovako, ja cu ti dati upute pa ti razmišljaj sam, ako nebude islo reci pa cu ti detaljno objasniti.

 

-Koja je jednadžba kružnice? Što su p i q? Što je r?

 

S(p, q) je središte, r je radijus. Udaljenost neke tocke od ishodista? Na slici se vidi sto je S i koliki je r?

 

www.math.hr
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.4.2012 19:21 (wrathchild).
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
big_guy kaže...

Kako se rješava ovo?Posebno me zanima drugi zadatak zbog dopunjavanja tog kvadrata binoma,to uopće ne razumimem pa ako mi netko može razjasniti....

ovako drugi:

 

x2+y2-4x+6y-3=0

 

x2-4x+y2+6y-3=0

 

(x-2)2 - 4 + (y+3)2-9 -3=0

 

(x-2)2 + (y+3)2 = 16

 

r2 = 16 

 

r = 4

 

 

 

 

-------

ovo boldano ti je jednadzba kruznice a znas da to ima oblik (x-p)2 + (y-q)2 = r2

onda malo pogledas nasu jednadzbu gore i vidis da je p=2 a q = -3

i to su koordinate sredista a r je naravno polumjer

Dirt 3 -> Dino Bzik
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.4.2012 20:37 (dmanz).
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
dmanz kaže...
big_guy kaže...

Kako se rješava ovo?Posebno me zanima drugi zadatak zbog dopunjavanja tog kvadrata binoma,to uopće ne razumimem pa ako mi netko može razjasniti....

ovako drugi:

 

x2+y2-4x+6y-3=0

 

x2-4x+y2+6y-3=0

 

(x-2)2 - 4 + (y+3)2-9 -3=0

 

(x-2)2 + (y+3)2 = 16

 

r2 = 16 

 

r = 4

 

 

 

 

-------

ovo boldano ti je jednadzba kruznice a znas da to ima oblik (x-p)2 + (y-q)2 = r2

onda malo pogledas nasu jednadzbu gore i vidis da je p=2 a q = -3

i to su koordinate sredista a r je naravno polumjer

Ali mene zanima kako si ti došao do ovog (x-2)2+(y+3)2?

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
big_guy kaže...

Ali mene zanima kako si ti došao do ovog (x-2)2+(y+3)2?

Imas ovako nesto:

 

x2- 4x + y2+ 6y - 3=0

 

Sad primjeti da imas x2- 4x i y2+ 6y, nesto ti jos treba i onda bi to mogao dobiti kvadrat zbroja (ili razlike) -> (a + b)2. Primjeti da ti za x2- 4x fali +4, jer ako dodas +4 onda dobijes x2- 4x + 4 sto ce nam dati (x - 2)2, a to je upravo ono sto trebamo. No, vrlo vazno za zapamtiti, ako nesto dodamo u jednadzbu onda to moramo i oduzeti, tj. ponistiti jer bi u protivnom promijenili jednadzbu. Dakle, to znaci da moramo dodati +4 da si upotpunimo izraz do kvadrata zbroja i oduzeti -4 da ne promijenimo jednadzbu. To znaci da imamo x2- 4x + 4 - 4, a za x2- 4x + 4 smo vec rekli da je to (x - 2)2, sto znaci da imamo: (x - 2)2 - 4. Isto ponoviti i za y-dio, upotpunis do kvadrata zbroja (ili razlike, sto vec ispadne), ali nemoj zaboraviti i oduzeti ono sto si dodao (ili ako si oduzeo, onda dodati, da se ponisti na kraju) da ne promijenis jednadzbu. Nakon toga to se malo sredi i dobijes (x-2)2 + (y+3)2 = 16. 

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.4.2012 10:10 (1domagoj1).
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

A što bi oduzimao i dodavao da imam x2-5/2

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
big_guy kaže...

A što bi oduzimao i dodavao da imam x2-5/2

Neces imati nesto takvo blesavo, uvijek ti je to namjesteno da dobijes nesto jednostavno. Tipa dobit ces recimo: x2 + 2x (probaj sam prosiriti to) ;)

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
1domagoj1 kaže...
big_guy kaže...

A što bi oduzimao i dodavao da imam x2-5/2

Neces imati nesto takvo blesavo, uvijek ti je to namjesteno da dobijes nesto jednostavno. Tipa dobit ces recimo: x2 + 2x (probaj sam prosiriti to) ;)

(x-1)2+2-2

{#}

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
big_guy kaže...

(x-1)2+2-2

{#}

Skoro! :D

 

Ajmo po redu. Imas x2 + 2x. Jedan od najcescih kvadrata zbrojeva je upravo (x2 + 2x + 1). Znaci dodas +1 i oduzmes -1 zato da jednadzba ostane nepromijenjena.

 

x2 + 2x + 1 - 1 -> (x2 + 2x + 1) - 1 -> (x + 1)2 - 1 ;)

 

Ova gore zagrada je samo radi bolje citljivosti.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
16 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Razvijte polinom p(x) po potencijama od x – c

 

 

p(x) = 4 ⋅ x ^3 + 15 ⋅ x^2+ 20 ⋅ x + 10           ,c = –1.

 

 

Zadatak se odnosi na Taylorove redove, ne razumijem postupak dobivanja rješenje.

Rješenje zadatka je 

 

p(x) = 4 ⋅ (x + 1)^3 + 3 ⋅ (x + 1)^2 + 2 ⋅ (x + 1) + 1.

 

 

Naputak: Zadatak se svodi na određivanje svih koeficijenata Taylorova razvoja polinoma p oko točke c, pri 

čemu vrijedi an = 0, za svaki n ≥ deg(p) + 1

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 2.5.2012 16:56 (unknown).
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Koja je formula za koeficijente Taylorovog polinoma? Koja je zatim formula Taylorovog polinoma za p oko točke c? Napiši te dvije formule i sve bi trebalo bit jasno :D

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Luuka kaže...

Koja je formula za koeficijente Taylorovog polinoma? Koja je zatim formula Taylorovog polinoma za p oko točke c? Napiši te dvije formule i sve bi trebalo bit jasno :D

aaa koja lolčina xD ja gledam funkciju kao da trebam napraviti nešto drugo, nego jednostavno ju razvit u taylorovom redu! xD

hvala ;)

12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Eksponencijalne nejednadžbe

Može li mi tko reći gdje sam pogriješio na kraju u kvadratnoj nejednadžbi ? Ili možda negdje drugdje? Hvala.

problem problem
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Tvoje mi izgleda ok. Probaj uvrstiti neki x koji je u tvojem rješenju, a nije u rješenju iz knjige pa vidi kaj ćeš dobit.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
14 godina
offline
Matematika - pomoć

evo bi bih mu zahvalan kad bi mi netko objasnio postupak rješavanja ova 4 tipa zadatka  

McLaren Mercedes:1974.Emerson Fittipaldi-1976.James Hunt-1984.Niki Lauda-1985.-1986.Alain Prost-1988.Ayrton Senna-1989.Alain Prost-1990.-1991.-Ayrton Senna-1998.-1999.Mika Hakkinen-2008.Lewis Hamilton
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
loky4i4 kaže...

evo bi bih mu zahvalan kad bi mi netko objasnio postupak rješavanja ova 4 tipa zadatka  

Sto treba s prve dvije funkcije? Pretpostavljam derivirati ih posto su ispod integrali.

Deriviras ih po pravilima.

 

Isto tako i integrale integriras po pravilima (integrali su kontra od derivacija, antiderivacije). Ovo su tablicni integrali nije tesko. Jedino zadnje imas odredeni integral, imas pravilo za racunati odredene integrale, pogledaj si to u knjizi ili biljeznici.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
15 godina
offline
Matematika - pomoć

Može mi netko pomoći kod derivacija,radi se o složenoj derivacij

F(x)=cos23x*sin32x            -   rješenje: 6sin22x * cos3x * cos5x

 

Y`=(cos23x)` * (sin32x) + (cos23x) *   (sin32x)`

 

Ovaj (cos23x)`=2cos3x * (cos3x)`=2cos3x * sin3x * (3x)`= 6cos3x sin3x

Ovaj (sin32x)`= 3sin22x * (sin2x)`= 3sin22x * cos2x * (2x)`= 6sin22x cos2x

 

Sad kad se uvrsti natrag:

 

Y`=6cos3x sin3x * (sin32x) + (cos23x) *   6sin22x cos2x

Y`=6 [cos3x sin3x * (sin32x) + (cos23x) *   sin22x cos2x]

 

Dalje neznam

Sex is like Nokia (connecting people), like Nike (just do it), like Pepsi (ask for more) and like Samsung ( everyone is invited)
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
kc-kb kaže...

 

Može mi netko pomoći kod derivacija,radi se o složenoj derivacij

F(x)=cos23x*sin32x       -   rješenje: 6sin22x * cos3x * cos5x

 

Y`=(cos23x)` * (sin32x) + (cos23x) *   (sin32x)`

 

Ovaj (cos23x)`=2cos3x * (cos3x)`=2cos3x * sin3x * (3x)`= 6cos3x sin3x

Ovaj (sin32x)`= 3sin22x * (sin2x)`= 3sin22x * cos2x * (2x)`= 6sin22x cos2x

 

Sad kad se uvrsti natrag:

 

Y`=6cos3x sin3x * (sin32x) + (cos23x) *   6sin22x cos2x

Y`=6 [cos3x sin3x * (sin32x) + (cos23x) *   sin22x cos2x]

 

Dalje neznam

 

Tu boldano ti fali minus. -6cos3x sin3x. Jer kosinus derivirano daje minus sinus.

 

To ti je to, dalje su samo neke trigonometrijske transformacije. Recimo, ovak napamet, -6cos3x sin3x mozes napisati kao -3sin6x (sjeti se one formule 2sinx*cosx = sin2x, opcenita formula bi isla a*sin(bx)*cos(bx) = (a/2)*sin(2bx), znaci kod tebe je a = -6, b = 3 i to daje -3sin(6x) ) i ne znam, probaj nekak se igrati pa sto vec dobijes.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav,

 Trebao bih pomoć oko ovog zadatka:

 

Vrhovima B i D osnovke i polovištem P bočnog brida CC1 kocke položena je ravnina. Ako je površina presjeka kocke tom ravninom jednaka 9Sqrt6 cm^2, koliki je obujam kocke?

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
kompjuteras2010 kaže...

Pozdrav,

 Trebao bih pomoć oko ovog zadatka:

 

Vrhovima B i D osnovke i polovištem P bočnog brida CC1 kocke položena je ravnina. Ako je površina presjeka kocke tom ravninom jednaka 9Sqrt6 cm^2, koliki je obujam kocke?

Kolika je povrsina presjeka??
EDIT:
Ne kuzim kolika je povrsina pa sam pokusao kao doc do konacne sto jednostavnije formule za "a"..al samo ti u ono zaokruzeno crvenom umjesto x ubaci povrsinu i vjerujem da ce se sve lijepo pokratit

 

http://dl.dropbox.com/u/54453553/IMG_0491.JPG

Poruka je uređivana zadnji put pon 7.5.2012 21:19 (passat).
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Imam jedan problem i dosta mi je hitno u vezi s ovim zadatkom koji ima veze s fizikom stoga se ispricavam sto ga ovde stavljam, jer u temi FIZIKA niko nije aktivan a meni je dosta hitno stoga vas molim da ako znate probate rijesit !

 

Svjetlost valne duljine 590nm upada okomito na dvije pukotine  razmaknute za 0,6mm. Na zastoru koji se nalazi na udaljenosti 1,7m od pukotine promatramo interferentne pruge. Ako pukotine obasjamo nekom drugom svjetloscu na zastoru se stvori takva interferentna slika da je svjetla pruga drugog reda  za 1,33mm blize sredisnjem maksimumu od one koja stvara svjetlost prve valne duljine.Kolika je nepoznata valna duljina ?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Hvala puno...Bog si za matematiku...

16 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Moze pomoc oko ovoga prilicno jednostavnog (bar mi tako izgleda) limesa? Muci me ovaj sinus. -.-

 

limes od (x2 + y2)*sin(1/xy) kad x->0, y->0

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
12 godina
online
Re: Matematika - pomoć
loky4i4 kaže...

evo bi bih mu zahvalan kad bi mi netko objasnio postupak rješavanja ova 4 tipa zadatka  

Što treba? Prvi mi liči na tipičan zadatak iz derivacija, drugi pak na tipičan zadatak skiciranje grafa, a zadnja dva su integral. Prvi je neodređeni, ovo zadnje možeš svesti kao x1/4 pa možda ti pomogne. Zadnji integral je određeni, a jedina razlika je što trebaš ubaciti granice na kraju (Integal od a do b je jednak F(b)-F(a)).

Onu Classified mozes da koristis kao hladno uruzije, kao ciglu da ubijes nekog sa njom, ASUS DCII moras da pazis kako je na krevet stavljas da se ne iskrivi nesto, da ne nalegne kuler lose - Vlada011
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Ranko Kukumar kaže...
loky4i4 kaže...

evo bi bih mu zahvalan kad bi mi netko objasnio postupak rješavanja ova 4 tipa zadatka  

Što treba? Prvi mi liči na tipičan zadatak iz derivacija, drugi pak na tipičan zadatak skiciranje grafa, a zadnja dva su integral. Prvi je neodređeni, ovo zadnje možeš svesti kao x1/4 pa možda ti pomogne. Zadnji integral je određeni, a jedina razlika je što trebaš ubaciti granice na kraju (Integal od a do b je jednak F(b)-F(a)).

Tako je prva dva derivacije , druga dva integrali . Dobio sam ta 4 zad. da naučim kako se riješavaju takvi tipovi zad. i imam 2 :)

McLaren Mercedes:1974.Emerson Fittipaldi-1976.James Hunt-1984.Niki Lauda-1985.-1986.Alain Prost-1988.Ayrton Senna-1989.Alain Prost-1990.-1991.-Ayrton Senna-1998.-1999.Mika Hakkinen-2008.Lewis Hamilton
12 godina
online
Re: Matematika - pomoć

Pa lagano je :D Može se to naučiti vrlo lako i za veće ocjene, u 4-om razredu se ne ulazi duboko u integrale, zapravo neki ih uopće nisu ni radili (gimnazije recimo jezične i slično).

Onu Classified mozes da koristis kao hladno uruzije, kao ciglu da ubijes nekog sa njom, ASUS DCII moras da pazis kako je na krevet stavljas da se ne iskrivi nesto, da ne nalegne kuler lose - Vlada011
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Evo moze rjesenje zadatka ja neznam kako dobit evo zadatak:Broj 121 rastavi na dva pribrojnika tako da drugi podjeljen s prvim daje količnik 2 i ostatak 4.Sto brzi odgovor to bolje potrebno mi je za veceras pa ako netko moze rjesit bio bi jako zahvalan.

Soccer <3
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
GTR bs kaže...

Evo moze rjesenje zadatka ja neznam kako dobit evo zadatak:Broj 121 rastavi na dva pribrojnika tako da drugi podjeljen s prvim daje količnik 2 i ostatak 4.Sto brzi odgovor to bolje potrebno mi je za veceras pa ako netko moze rjesit bio bi jako zahvalan.

x+y=121 ->> y=2x+4

 

x+2x+4=121

3x=114
x=39

 

y=2x+4

y=78+4

y=82

 

->> 39+82=121
   82/39=2, ostatak 4

 

Zadatak je prelagan..samo ga treba tocno postavit, dalje se sam rjesava, samo trebas skuzit kako zapisat ovo da je kolicnik 2, a ostatak 4.. nema potrebe objasnjavat, moze se skuzit 

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.5.2012 22:54 (passat).
13 godina
offline
Matematika - pomoć

Ajmo matematičari, jedan brzinski.
Nemam pojma kako postaviti.
Ja sam iz glave dobio 3.1.1995.


btw. trokratnik*

 

 

SGS2 ROMs update: http://bit.ly/J8R93P
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice