Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.980.943
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Matematika - pomoć
netreba, rijesio sam..
Dirt 3 -> Dino Bzik
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

evo imam sutra test iz matematike pa bi molio da mi netko riješi ove zadatke :)

 

i još jedan zadatak

prije 6 godina otac je bio stariji od sina 6 puta, a za 10 godina bit će stariji 2 puta.koliko je ocu danas godina?

 

HVALA UNAPRIJED

Avenged Sevenfold foREVer!
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.4.2012 21:03 (cod4gamer).
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

bump-ima li tko?hitno mi je

Avenged Sevenfold foREVer!
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

di je problem? sta tocno neznas?

www.math.hr
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
wrathchild kaže...

di je problem? sta tocno neznas?

sve zadatke

Avenged Sevenfold foREVer!
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

pa valjda si probao rjesiti, di si zapeo, sta ne razumis?

ako oces da ti cile zadatke rjesajen i svaku stvar objasnjavam lipo se javi, plati i dodi na instrukcije ..pih

www.math.hr
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.4.2012 23:02 (wrathchild).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
wrathchild kaže...

pa valjda si probao rjesiti, di si zapeo, sta ne razumis?

ako oces da ti cile zadatke rjesajen i svaku stvar objasnjavam lipo se javi, plati i dodi na instrukcije ..pih

drugi zadatak mi najviše šteka jer ne znam te jednakosti riješavat pa ako bi mogao samo taj riješit bio bih ti zahvalan

Avenged Sevenfold foREVer!
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

ovaj sustav dvije jednadžbe sa dvije nepoznanice?

za rješavanje sustava imamo par metoda, ali evo npr. iz druge izrazi x, i uvrsti u prvu

www.math.hr
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
wrathchild kaže...

ovaj sustav dvije jednadžbe sa dvije nepoznanice?

za rješavanje sustava imamo par metoda, ali evo npr. iz druge izrazi x, i uvrsti u prvu

ja sam riješio to al rekla mi je profesorica da mi je krivo rješenje

Avenged Sevenfold foREVer!
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
crni pauk kaže...

Ovako idem u 3 razred prodavač. Učimo plemenite kovine i metale.

I sad ovako glasi zadatak i rješenje, 

 

Izrazi u karatima i promilima finoću zlata. 

B 1,,2 

fe=22+1,,2

 

        2   1

= 22+   1 –     1 (dva kroz 4, to se skrati gore ostane 1 dolje 2 )

        4  2

 

=22+15

fe=235C

 

fn:1000=fc:24

fn=1000 x fe = 1000 x 23.5

      24           24

fn=979.17 promila 

 

E sad mene zanima kako je 1,,2 stavljen u    2   (dva kroz 4 )

                                 1

                                   4

Molio bih nekoga da mi objasni pošto mi je u četvrtak ispit a ja nerazumijem baš to gradivo.Hvala

Nitko? Sry na bumpu al hitno mi je pošto je u četvrtak ispit a imam puno gradiva za naučiti. 

GDE VRAG NEMRE NIKAJ ZLA NAPRAVIT POŠALJE BABU
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
crni pauk kaže...

        2   1

= 22+   1 –     1 (dva kroz 4, to se skrati gore ostane 1 dolje 2 )

        4  2

Nitko? Sry na bumpu al hitno mi je pošto je u četvrtak ispit a imam puno gradiva za naučiti. 

Sry, ali ja nisam uopce skuzio sto si ti napisao, recimo ovo citirano, wtf je to? Napisi normalno, tipa 1/2 + 1, da znamo sto je podjeljeno, a sto ne.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Stranie trokuta ABC leze na pravcima 2x-9y=30, 2x-y=-2 i 6x+5y=26

Koje od navedenih tocaka leze unutar trokuta ABC??

D(-1,-2) E(2,3) F(5,0) G(4,1),H(5,-1)??

 

Kako da vidim koje leze koje ne ???

12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Napravis xy graf, nacrtas pravce, odredis tocke, i rjesenje je prilicno jasno.
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pravac je zadan jednadžbom y=-2x+3

a)nacrtaj taj pravac

b)odredi koeficijent smjera i odsječke tog pravca na koordinatnim osima

c)odredi koordinate točaka A i B na tom pravcu,ako točka A ima apscisu 3,a točka B ordinatu -7

d)odredi prikloni kut tog pravca

e)napiši jednadžbu tog pravca u implicitnom obliku

 

Može pomoć??Hvala.

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
big_guy kaže...

Pravac je zadan jednadžbom y=-2x+3

a)nacrtaj taj pravac

b)odredi koeficijent smjera i odsječke tog pravca na koordinatnim osima

c)odredi koordinate točaka A i B na tom pravcu,ako točka A ima apscisu 3,a točka B ordinatu -7

d)odredi prikloni kut tog pravca

e)napiši jednadžbu tog pravca u implicitnom obliku

 

Može pomoć??Hvala.

Opca jednadzba pravca je y = kx + l. Ovaj k ti je koeficijent smjera. Nacrtati valjda znas, samo uvrstavas x i za taj x ces dobiti neki y, par tocaka napravis takvih i provuces pravac kroz njih.

 

Za odsjecke bi ja prebacio u segmentni oblik i onda dobio te odsjecke, na taj nacin ga mozes i nacrtati.

 

Ovo za tocke, opet, samo uvrstis u forumulu, apscisa je x-os, ordinata y-os i to sam uvrstis, primjer za apscisu 3 -> y = -2*3 + 3

 

Za kut postoji formula, tg(fi) = | (k2 - k1)/(1 + k2k1) |, to je opcenito izmedu dva pravca, ti ovdje za drugi pravac uzmes x-os.

 

Za implicitni oblik samo prebaci sve na jednu stranu -> -2x - y + 3 = 0

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
1domagoj1 kaže...
big_guy kaže...

Pravac je zadan jednadžbom y=-2x+3

a)nacrtaj taj pravac

b)odredi koeficijent smjera i odsječke tog pravca na koordinatnim osima

c)odredi koordinate točaka A i B na tom pravcu,ako točka A ima apscisu 3,a točka B ordinatu -7

d)odredi prikloni kut tog pravca

e)napiši jednadžbu tog pravca u implicitnom obliku

 

Može pomoć??Hvala.

Opca jednadzba pravca je y = kx + l. Ovaj k ti je koeficijent smjera. Nacrtati valjda znas, samo uvrstavas x i za taj x ces dobiti neki y, par tocaka napravis takvih i provuces pravac kroz njih.

 

Za odsjecke bi ja prebacio u segmentni oblik i onda dobio te odsjecke, na taj nacin ga mozes i nacrtati.

 

Ovo za tocke, opet, samo uvrstis u forumulu, apscisa je x-os, ordinata y-os i to sam uvrstis, primjer za apscisu 3 -> y = -2*3 + 3

 

Za kut postoji formula, tg(fi) = | (k2 - k1)/(1 + k2k1) |, to je opcenito izmedu dva pravca, ti ovdje za drugi pravac uzmes x-os.

 

Za implicitni oblik samo prebaci sve na jednu stranu -> -2x - y + 3 = 0

Hvala ti puno, kako nacrtati,možeš mi nekakav primjer navesti,to radim tablicu onu x i y?

I za ovaj kut,kako dobijem k1 i k2 kad imam samo k?I za odsječke primjer ako nije problem?

Hvala.

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.4.2012 19:19 (big_guy).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
big_guy kaže...

Hvala ti puno, kako nacrtati,možeš mi nekakav primjer navesti,to radim tablicu onu x i y?

I za ovaj kut,kako dobijem k1 i k2 kad imam samo k?I za odsječke primjer ako nije problem?

Hvala.

Pa da, napravis tablicu x i y i uvrstavas neke x-ove i za njih dobis neke y-lone. To su ti te tvoje tocke. Nacrtas ih u koordinatnom sustavu i spojis i dobis pravac.

 

Tako je, imas k od svog pravca, ali kao sto sam ti i rekao, kao drugi pravac uzmi os x. I os moze biti pravac. Os x je pravac y = 0, jel tako? Koliki je onda k tu?

 

Kako izgleda segmentni oblik pravca? Pa ovo su sve opcenite stvari koje ti pisu u udzbeniku ili biljeznici! Evo ti i ovdje. Dakle, ti imas eksplicitnu jednadzbu pravca, y = ax + b, da bi dobio segmentnu, prebacis ax i sve podjelis s b -> y/b - xk/b = 1 -> y/b + k/(-b/a) = 1, sto se moze napisati i kao x/m + x/n = 1. Znaci kod tebe imamo y = -2x + 3 -> y + 2x = 3, to podjelimo s tri -> y/3 + x/(3/2) = 1 -> odsjecci su 3 i 3/2.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.4.2012 20:21 (1domagoj1).
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
crni pauk kaže...
crni pauk kaže...

Ovako idem u 3 razred prodavač. Učimo plemenite kovine i metale.

I sad ovako glasi zadatak i rješenje, 

 

Izrazi u karatima i promilima finoću zlata. 

B 1,,2 

fe=22+1,,2

 

 

= 22+ 1 2/4    1 (razlomak dvije četvrtine, to se skrati gore ostane 1 dolje 2 )

 

 

=22+15

fe=235C

druga formula:

fn:1000=fc:24

fn=1000 x fe = 1000 x 23.5

        24           24

fn=979.17 promila 

 

E sad mene zanima kako je 1,,2 stavljen u  dvije četvrtine (dva kroz 4 )

 

 

Molio bih nekoga da mi objasni pošto mi je u četvrtak ispit a ja nerazumijem baš to gradivo.Hvala

Nadam se da sam sad ispravio ono pošto nikako nemogu postaviti razlomak :)

 

GDE VRAG NEMRE NIKAJ ZLA NAPRAVIT POŠALJE BABU
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
1domagoj1 kaže...
big_guy kaže...

Hvala ti puno, kako nacrtati,možeš mi nekakav primjer navesti,to radim tablicu onu x i y?

I za ovaj kut,kako dobijem k1 i k2 kad imam samo k?I za odsječke primjer ako nije problem?

Hvala.

Pa da, napravis tablicu x i y i uvrstavas neke x-ove i za njih dobis neke y-lone. To su ti te tvoje tocke. Nacrtas ih u koordinatnom sustavu i spojis i dobis pravac.

 

Tako je, imas k od svog pravca, ali kao sto sam ti i rekao, kao drugi pravac uzmi os x. I os moze biti pravac. Os x je pravac y = 0, jel tako? Koliki je onda k tu?

 

Kako izgleda segmentni oblik pravca? Pa ovo su sve opcenite stvari koje ti pisu u udzbeniku ili biljeznici! Evo ti i ovdje. Dakle, ti imas eksplicitnu jednadzbu pravca, y = ax + b, da bi dobio segmentnu, prebacis ax i sve podjelis s b -> y/b - xk/b = 1 -> y/b + k/(-b/a) = 1, sto se moze napisati i kao x/m + x/n = 1. Znaci kod tebe imamo y = -2x + 3 -> y + 2x = 3, to podjelimo s tri -> y/3 + x/(3/2) = 1 -> odsjecci su 3 i 3/2.

Hvala puno!!! {#}

┌∩┐(◣_◢)┌∩┐ (̅_̅_̅(̲̲̲̲̲̅̅̅̅̅̅(̅_̅_̲̅м̲̅a̲̅я̲̅l̲̅b̲̅o̲̅r̲̅o̲̅̅ _̅_̅_̅()ڪے
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
crni pauk kaže...
crni pauk kaže...

Nadam se da sam sad ispravio ono pošto nikako nemogu postaviti razlomak :)

Cekaj, tebe zanima zasto je 2/4 = 1/2 ? To pokratis samo razlomak.

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Medikus kaže...
Napravis xy graf, nacrtas pravce, odredis tocke, i rjesenje je prilicno jasno.

Ma kuzim ja to graficki al pofa sere da moramo racunski a to nekuim kak!?

 

Zato bi bilo jednostavno kad moze komplicirano!

13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Demzi94 kaže...

Stranie trokuta ABC leze na pravcima 2x-9y=30, 2x-y=-2 i 6x+5y=26

Koje od navedenih tocaka leze unutar trokuta ABC??

D(-1,-2) E(2,3) F(5,0) G(4,1),H(5,-1)??

 

Kako da vidim koje leze koje ne ???

Vrhove trokuta dobiješ tako da napraviš presjeke pravaca. Kako? Recimo da stranica a leži na pravcu 2x-9y=30, a stranica b na pravcu 2x-y=-2. Presjek ta dva pravca dati će ti vrh C. Analogno tome ideš za ostale vrhoce. Bitno je da napraviš presjek pravaca "svaki sa svakim".

Ako ne znaš što je presjek pravca napisat ću ti za ovaj 1. primjer:

2x-9y=30

2x-y=-2

Imaš sustav dvije jednadžbe s dvije nepoznanice i kad ga riješiš dobiješ x i y, a to su koordinate vrha C. Tako za ostale. Kad dobiješ sve vrhove trokuta nije problem odrediti koja se od točaka nalazi u tom trokutu.

 

 

Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje; Čovjek je rođen da radi, da trpi i da se bori; tko tako ne čini, mora propasti; Ljudska je zadaća odreći se nasilja. Nikola Tesla
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Trebao bi pomoć oko logaritamskih jednadžbi. Ovaj zadatak sam rješavao

i na kraju dobijem kubnu jednadžbu koju neznam riješiti  . Kako da ju izbjegnem?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
matthewmilitare kaže...

Trebao bi pomoć oko logaritamskih jednadžbi. Ovaj zadatak sam rješavao

i na kraju dobijem kubnu jednadžbu koju neznam riješiti  . Kako da ju izbjegnem?

Okej ti je. Postoje nacini za rjesiti kubnu jednadzbu, ali su prekomplicirani za, pretpostavljam 2. r. srednje (logaritmi se rade u drugom srednje ako se ne varam)?

 

Uglavnom su to namjestene jednadzbe cija rjesenja mozes dobiti jednostavno ubacujuci neke sitne vrijednosti, recimo 0, 1, 2, -1, -2. Tako da primjeti, kad stavis t = 1 i tako rjesis jednadzbu, dobijes 3*1 - 2*1 = 1 -> 1 = 1, dakle t = 1 je rjesenje te kubne jednadzbe. To je ujedno i jedino realno rjesenje, ostala dva su kompleksna. To ubacis u supstituciju i dobis 1 = log(x) -> x = 10

 

EDIT: Mozes i tako da izlucis t2 -> t2(3t - 2) = 1 -> 3t - 2 = 1 -> t = 1 jer 12 (1) = 1

 

;)

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
Poruka je uređivana zadnji put pet 20.4.2012 0:34 (1domagoj1).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
matthewmilitare kaže...

Trebao bi pomoć oko logaritamskih jednadžbi. Ovaj zadatak sam rješavao

i na kraju dobijem kubnu jednadžbu koju neznam riješiti  . Kako da ju izbjegnem?

 

Uvedi jos jednu zamjenu.

Život je samo smrtonosna spolno prenosiva bolest. Igram Starcraft 2(Plankton), Battlefield 3(CRO-Plankton), League of Legends-east(Plankton996)
11 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Kako mogu izračunati visinu kose piramide čija je baza jednakostraničan trokut, a poznate su mi sve njene stranice?

Hvala

14 godina
offline
Matematika - pomoć

Ako imam tetivni četverokut, i imam jednu točku za koju mogu dokazati da je jednako udaljeno od 3 vrha četverokuta, da li je onda onda jednako udaljena i od četvrtog vrha?

Twitter- @capttawish Linux/GNU live forever.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
captain_soap_McTawish kaže...

Ako imam tetivni četverokut, i imam jednu točku za koju mogu dokazati da je jednako udaljeno od 3 vrha četverokuta, da li je onda onda jednako udaljena i od četvrtog vrha?

Mislim da je. Pogledaj si ovo. Za početak napraviš pravokutnik gdje su svi kutevi 90 stupnjeva i onda znaš da je svaki vrh jednako udaljen od središta. Sad uzmeš jedan vrh i mičeš ga po kružnici, a pošto se radius ne mjenja udaljenost je ista. To bi trebalo biti tako kod tetivnog četverokuta, kod tangencijalnog (gdje je stranica četverokuta tangenta kružnici) četverokuta to ne vrijedi.

Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje. Žalim što nemaju svoje; Čovjek je rođen da radi, da trpi i da se bori; tko tako ne čini, mora propasti; Ljudska je zadaća odreći se nasilja. Nikola Tesla
14 godina
offline
Matematika - pomoć

Zadan je trokut ABC. Povucena je tezisnica iz vrha B i pravac iz vrha A koji prolazi polovistem te tezisnice i sijece stranicu BC.

Treba odrediti u kojem omjeru taj pravac povucen iz vrha A sijece stranicu BC. Dobio sam graficki da je to 1:2, al treba to dokazat i racunski

anyone?

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.4.2012 20:54 (passat).
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Imam zadatak u kojem treba u kvadru izračunati kut između pravca AC1 i ravnine ABC.Kvadar ima stranice duljine 6,3,6.Sad je problem što dobijem različite rezultate,ako n adrugačije načine postavim duljine stranica,a u zadatku ne piše koja je točno stranica kolko duga.

AC Milan - IL CLUB PIU' TITOLATO AL MONDO
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice