Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.982.129
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
offline
Matematika - pomoć

Pozz, evo oprosti sto ti 'prekidam' temu, ali i ja trebam pomoc, kad napisem 2 iza zagrade to je kao ''na kvadrat'' posto nemrem napisat malo 2, a onaj c) zadatak to vam je ono b i onda ona crta ispod 3

 

1. Kvadriranje:

 

a) (7a+2)2 =

 

 

b)(-e+5)2

 

 

c) (b kroz 3 - 3 kroz b)2=  

 

 

 

2. Riješi se zagrada.

 

  (-2+4y)(-2-4y)= 

 

 

 

3. Faktoriziraj 

 

a) 36-12a+a2=

 

 

 

b) 81a2-16= 

 

 

 

 

Eo to je to, problem sta je nasa uceiteljica stroga i mi smo to sve danas ucili ali kao i da nismo, ovo ce nam sutra pregledati i dati nam ocjenu, stoga tko god pomogle puno mu hvala, Lp.

BF 4 + BF 3 ( http://battlelog.battlefield.com/bf4/soldier/191silvinjo/stats/894230851/pc/ )
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Pa sve to riješiš uz pomoć osnovnih formula iz tablice (u moje vrijeme se to zvala "žuta" tablica, ne znam kako je danas...)....

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
10 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
AA-d00d kaže...

Pa sve to riješiš uz pomoć osnovnih formula iz tablice (u moje vrijeme se to zvala "žuta" tablica, ne znam kako je danas...)....

- ma decko, sve je to super, samo sto ona nama nije dala ni pokazala te tablice, danas smo sve to ''ucili'', lijepo mi dosli na sat i ona nama dala da pisemo, tako  da nitko nista nezna

BF 4 + BF 3 ( http://battlelog.battlefield.com/bf4/soldier/191silvinjo/stats/894230851/pc/ )
16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
hahhaajaads kaže...
AA-d00d kaže...

Pa sve to riješiš uz pomoć osnovnih formula iz tablice (u moje vrijeme se to zvala "žuta" tablica, ne znam kako je danas...)....

- ma decko, sve je to super, samo sto ona nama nije dala ni pokazala te tablice, danas smo sve to ''ucili'', lijepo mi dosli na sat i ona nama dala da pisemo, tako  da nitko nista nezna

Mora pisati u nekoj zbirci/knjizi što imate, nema teoretske šanse da to nema.

 

Ali evo za svaki slučaj (sve što ti treba je pod "algebarski izrazi"): http://free-zg.t-com.hr/Mladen-Sraga/Slike/1-raz-1.gif

 

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
10 godina
offline
Matematika - pomoć

- ma moš ti meni pisat kokko god oces ja neam pojma o tome, jedino da mi neko rijesi pa cu onda vec nekako skuziti.., inace ovako nista

 

edit: daj decki pls pomozite

BF 4 + BF 3 ( http://battlelog.battlefield.com/bf4/soldier/191silvinjo/stats/894230851/pc/ )
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.10.2014 18:52 (hahhaajaads).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Tvoj prvi zadatak je (7a+2)2 , prva formula koju ti je AA-d00d dao je za kvadrat zbroja, "a" je u tvom slučaju 7a, "b" iz formule je 2, dalje bi trebao znati izračunati.

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.10.2014 19:03 (Looka).
10 godina
offline
Matematika - pomoć

ma nista, eo 1.zad sam uspio rijesit, ali 2. i 3. ...

BF 4 + BF 3 ( http://battlelog.battlefield.com/bf4/soldier/191silvinjo/stats/894230851/pc/ )
16 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ovi zadaci praktički ne trebaju nikakvo pojašnjenje niti ikakvo poznavanje teorije (samo klikeri).

Ako se mučiš sa ovakvim zadacima, onda ti je bolje odmah početi odlaziti na instrukcije jer će ti kasnije puno gore biti.

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
10 godina
offline
Matematika - pomoć

cujes, aliako bi mi sad napisao taj cijeli zad onda bi mi bilo lakse, to govorim od prvog posta, jer ako ne napisem nista dobit cu jedan

BF 4 + BF 3 ( http://battlelog.battlefield.com/bf4/soldier/191silvinjo/stats/894230851/pc/ )
Poruka je uređivana zadnji put sri 15.10.2014 19:23 (hahhaajaads).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Sve potrebno imaš u onim formulama, trebaju ti svega 3 formule, samo trebaš prepoznati to.

10 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Looka kaže...

Sve potrebno imaš u onim formulama, trebaju ti svega 3 formule, samo trebaš prepoznati to.

daj ti meni reci kak da prepoznam to ?, u 45min radili smo 3-4 gradiva i nista nam nije objasnila samo je pisala po ploci, mozete vi pisat sta god ocete, ali ja neznam to rijesit, ja samo trazim pomoc da mi to rijesite, a od sljedeceg tjedna idem na instrukcije.., kod starog profesora je sve bilo 5 (imao sam 3.34 iz matke) ali ova nista ne objasnjava

BF 4 + BF 3 ( http://battlelog.battlefield.com/bf4/soldier/191silvinjo/stats/894230851/pc/ )
14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Drugi zadatak (a + b)*(a - b), treći zadatak trebaš napisati kao produkt, ako možeš, napiši broj kao nešto na kvadrat pa vidi kojoj to formuli odgovara.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Ajd neka ti bude:

 

2. (-2+4y)(-2-4y) = -(2-4y)* -(2+4y) = (2-4y)(2+4y) = 4 - 16y2

 

3.

a) 36-12a+a2 = 62 - 2*6*a + a2 = (6-a)2

 

b) 81a2 - 16 = (9a)2 - 42 = (9a-4)(9a+4)

pr0n lesbians Y U NO EXIST IRL?! ლ(ಠ益ಠლ)
12 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
hahhaajaads kaže...
Looka kaže...

Sve potrebno imaš u onim formulama, trebaju ti svega 3 formule, samo trebaš prepoznati to.

daj ti meni reci kak da prepoznam to ?, u 45min radili smo 3-4 gradiva i nista nam nije objasnila samo je pisala po ploci, mozete vi pisat sta god ocete, ali ja neznam to rijesit, ja samo trazim pomoc da mi to rijesite, a od sljedeceg tjedna idem na instrukcije.., kod starog profesora je sve bilo 5 (imao sam 3.34 iz matke) ali ova nista ne objasnjava


Joj boze, ovo su osnove matematike, imas tablicu sa formulom koju uvrstis u zadatak. Sto mislis koliko gradiva se na fakultetu prodje u jedan dan?

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
hahhaajaads kaže...
Looka kaže...

Sve potrebno imaš u onim formulama, trebaju ti svega 3 formule, samo trebaš prepoznati to.

daj ti meni reci kak da prepoznam to ?, u 45min radili smo 3-4 gradiva i nista nam nije objasnila samo je pisala po ploci, mozete vi pisat sta god ocete, ali ja neznam to rijesit, ja samo trazim pomoc da mi to rijesite, a od sljedeceg tjedna idem na instrukcije.., kod starog profesora je sve bilo 5 (imao sam 3.34 iz matke) ali ova nista ne objasnjava

A ovakvih zadataka nema riješenih u knjizi/zbirci? Malo se potrudit ;)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
10 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Luka123 kaže...
hahhaajaads kaže...
Looka kaže...

Sve potrebno imaš u onim formulama, trebaju ti svega 3 formule, samo trebaš prepoznati to.

daj ti meni reci kak da prepoznam to ?, u 45min radili smo 3-4 gradiva i nista nam nije objasnila samo je pisala po ploci, mozete vi pisat sta god ocete, ali ja neznam to rijesit, ja samo trazim pomoc da mi to rijesite, a od sljedeceg tjedna idem na instrukcije.., kod starog profesora je sve bilo 5 (imao sam 3.34 iz matke) ali ova nista ne objasnjava


Joj boze, ovo su osnove matematike, imas tablicu sa formulom koju uvrstis u zadatak. Sto mislis koliko gradiva se na fakultetu prodje u jedan dan?

hahbtw ja sam 8. raz..

BF 4 + BF 3 ( http://battlelog.battlefield.com/bf4/soldier/191silvinjo/stats/894230851/pc/ )
12 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
hahhaajaads kaže...
Luka123 kaže...
hahhaajaads kaže...
Looka kaže...

Sve potrebno imaš u onim formulama, trebaju ti svega 3 formule, samo trebaš prepoznati to.

daj ti meni reci kak da prepoznam to ?, u 45min radili smo 3-4 gradiva i nista nam nije objasnila samo je pisala po ploci, mozete vi pisat sta god ocete, ali ja neznam to rijesit, ja samo trazim pomoc da mi to rijesite, a od sljedeceg tjedna idem na instrukcije.., kod starog profesora je sve bilo 5 (imao sam 3.34 iz matke) ali ova nista ne objasnjava


Joj boze, ovo su osnove matematike, imas tablicu sa formulom koju uvrstis u zadatak. Sto mislis koliko gradiva se na fakultetu prodje u jedan dan?

hahbtw ja sam 8. raz..

Vidim bistar si za svoje godine, neznas formulu iz tablice uvrstiti u zadatak.

12 godina
odjavljen
offline
Matematika - pomoć

Mogu li se na CASIO fx-991ES PLUS racunati matrice tipa 5x5?

14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

imali netko tko bi se pozabavil

ovim grdim

88. zadatkom pod c) i d)

 

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Mladan kaže...

imali netko tko bi se pozabavil

ovim grdim

88. zadatkom pod c) i d)

 

Kreni od desne strane, raspisuj kosinus i sinuse dvostrukih dok se ne rasplete.

cos4x = cos2 2x - sin22x = ...

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
15 godina
odjavljen
offline
Re: Matematika - pomoć
Zin8 kaže...

Mogu li se na CASIO fx-991ES PLUS racunati matrice tipa 5x5?

Ne, max 3x3.

14 godina
online
Re: Matematika - pomoć
Mladan kaže...

imali netko tko bi se pozabavil

ovim grdim

88. zadatkom pod c) i d)

 

sin4x = sin2x sin2x = sin2x (1 - cos2 x) = sin2x - sin2x cos2 x . Poznati su ovi identiti:

cos2x = cos2x - sin2x

Iz toga slijedi:

1 - cos2x =  (1- cos2x) + sin2x

1 - cos2x = 2 sin2x

sin2x = (1-cos2x)/2

Zatim poznato je:

sin2x = 2 sinx cosx

tj. sin2x /2 = sin x cos x

Kad to uvrstimo gore dobijemo:

sin2x - sin2x cos2 x = (1-cos2x)/2  - sin22x/4 = -1/2 cos2x + (2 - sin22x)/4 = -1/2 cos2x + (2 - 1/2+cos4x/2))/4 = -1/2 cos2x + 3/8 + cos4x / 8 = cos4x/8 - 1/2 cos2x + 3/8

 

9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

kako ovo izračunat primjenom adicijskih formula ??

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 21.10.2014 1:56 (MAX-LUMEN).
15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Neka me ispravi neko ako grijesim, ali kakve ti tu adicione formule trebaju? Sve ti je poznato?

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

ma daj pa ovak nije problem ukucat u kalkulator ali treba to istransformirat i primjenit adicionu formulu ali kak to posložit

to je problem {#}

14 godina
online
Re: Matematika - pomoć
MAX-LUMEN kaže...

ma daj pa ovak nije problem ukucat u kalkulator ali treba to istransformirat i primjenit adicionu formulu ali kak to posložit

to je problem {#}

cos pi/12 = cos(pi/3 - pi/4) = cos pi/3 cos pi/4 + sin pi/3 sin pi/4 = 1/2 * √2/2 + √3/2 * √2/2 = (√6 + √2)/4

cos pi/6 cos pi/12 + cos pi/6 cos pi/12 = 2 cos pi/6 cos pi/2 = 2 * √3/2 * (√6 + √2)/4 = (√6 + 3√2)/4

12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može li mi netko objasniti postupak za ovaj zadatak? Ovo sivo je izlučivanje a i b iz jednakosti, ali kada pokušam to ubaciti u zadatak, dobijem jako čudne izraze.

Trava raste tamo gdje je posadiš.
15 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Prvo razmotrimo ono što se traži - navedeno se može raspisati kao:   1 / a2 + 1 / b2 = (a+b) / ab

 

Razmotrimo sada ono što je zadano:    a ≠ b    a / b + a = b / a + b

  • Pomnožimo lijevu i desnu stranu s ab da se riješimo razlomaka - nešto se nazire:    a2 + a2b = b2 + ab2     ->    a2 - b2 = ab2 - a2b
  • Razlika kvadrata s lijeve strane, a s desne izlučimo -ab:    (a - b) (a + b) = -ab (a - b)
  • Podijelimo lijevu i desnu stranu s (a - b) i slijedi:    a + b = - ab

 

Ubacimo dobiveno u jednadžbu na vrhu i dobije se da je  1 / a2 + 1 / b2 = -1   .

It doesnt matter how beautiful your theory is, it doesnt matter how smart you are. If it doesnt agree with experiment, its wrong. - Richard P. Feynman
Poruka je uređivana zadnji put čet 23.10.2014 20:13 (hrx).
11 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Kako rijesiti ovaj zadatak?

 

α + ß = 135°

sinα= 15/17

 

Izracunaj sinβ i cosα

Nobody Cares!
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Square Enix kaže...

Kako rijesiti ovaj zadatak?

 

α + ß = 135°

sinα= 15/17

 

Izracunaj sinβ i cosα

Ovo izgleda teže nego što jest.

Dakle, podatak da je sinα= 15/17 ti pomaže zato što iz toga možeš dobiti koliki je α. To se radi na sljedeći način. U kalkulatoru (pobrini se da ti je u radijanima, a ne stupnjevima) upišeš sin^-1(15/17) odnosno sinus na minus prvu od 15/17, i dobit ćeš da je to 1.0808 što ti ne pomaže još.

Sada moraš tih 1.0808 prebaciti u stupnjeve ovako. Tih 1.0808 pomnožiš sa 180 i onda podijeliš sa Pi. Dobit ćeš 61.93° (61.93 stupnja). Sada prebaciš tih 0.93 stupnja u minute na sljedeći način. Tih 0.93 pomnožiš sa 60 i dobit ćeš 55 minuta. Dakle, kut α je 61 stupanj i 55 minuta, odnosno 61°55°što je zapravo 61°55°0°.

Sada kada imašα izračunaš si i ß tako da od 135 stupnja oduzmešα. Dakle, to je 135°0°0° - 61°55°0° = 73°5°.

 

Sada imaš oba kuta, kut α i kut ß, i sada izračunaš koliki je sinus od ß i koliki je cosinus od α. To uvrstiš u kalkultor i dobiti ćeš 0.9566 i 0.4706.

Pripazi na sljedeće: kada izračunavaš u zadnjem koraku sinus i cosinus, uvijek moraš zaokružiti na 4 decimale, a ukoliko je 5 decimala veća ili jednaka 5 onda četvrta se decimala mora povećati za 1. Evo ti dole primjeri:
0.444454 = 0.4445
0.123456 = 0.1235

0.49996 = 0.5

Nadam se da sam ti pomogao.

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice