Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.984.560
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Simon_says kaže...

Može mi netko pojasniti kako a2 + a5 + a8 + a11 + a14 + a17 = 15 postaje 2a1 + 17d = 5 ?

a1+d + a1+4d + a1+7d + a1+10d + a1+13d + a1+16d = 15

 

6a1 + 51d = 15         / * (1/3)

 

2a1 + 17d = 5

 

 

EDIT: pardon, nisam vidio da si već dobio odgovor:)

Poruka je uređivana zadnji put ned 14.12.2014 0:14 (dmanz).
10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

sinx + sqrt(3)cosx = 2

može mala pomoć oko ove homogene linearne trig. jednadžbe
ne dobijam cijela riješenja pa me buni
ajd ak neko ima vremena da izanalizira

MSC, the greatest ever
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.12.2014 21:59 (isuckatthisgame).
10 godina
protjeran
offline
Re: Matematika - pomoć
https://www.facebook.com/adriatix.hr
9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Molim bilo koga da mi odgovori nešto u vezi kombinatorike. C je označena kombinacija a V varijacija. Zadatak glasi: Odrediti n tako da važi:

 

C(2n, 2) + 12C(n,1) = 76

 

rješenje je 4. 

 

i drugi zadatak, isto treba odrediti n tako da važi:

 

V(n+2,3) + C(2n, 2) = 15n

 

rješenje je 2.

 

Možete li mi samo objasniti postupak kako dolazimo do datog rješenja i da li se za ovo koristi binomna formula? Hvala svima unaprijed! {#}

9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Imam još jedan zadatak, uz koji mi treba objašnjenje.

Kaže:

Na konkurs se prijavilo 5 studenata medicine, 3 studenta stomatologije i 4 studenta farmacije. Od prijavljenih kandidata potrebno je napraviti tročlanu ekipu ali tako da u ekipi budu zastupljeni studenti bar dva studijska programa. Na koliko načina se može napraviti ekipa od prijavljenih kadnidata?

 Rješenje: 205 

Hvalaa :)

11 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Hint: Broj svih 3-clanih kombinacija je jednostavno izracunat, jednostavno bilo koja 3 od ukupno 12 studenata. Od toga oduzmi one kombinacije u kojima se ekipa sastoji od samo jednog studijskog programa.

10 godina
protjeran
offline
Re: Matematika - pomoć
https://www.facebook.com/adriatix.hr
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Kako da ovo rješim?

Trava raste tamo gdje je posadiš.
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Medikus kaže...

Kako da ovo rješim?

log3(x-1)=t i dobiješ kvadatnu jednadžbu. Kod drugog člana možeš dvojku spustit ispred logaritma po pravilu logabc = c logab

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
10 godina
protjeran
offline
Re: Matematika - pomoć
https://www.facebook.com/adriatix.hr
9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Trebala bih postupak i riijesenje sljedeceg zadatka. Vjerujem da netko sigurno zna. Hvala {#}

 

 

ODREDITE NAJMANJI I NAJVECI TROZNAMENKASTI BROJ KOJI PI DIJELJENJU S 11 DAJE OSTATAK 5.

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
lapiana kaže...

Trebala bih postupak i riijesenje sljedeceg zadatka. Vjerujem da netko sigurno zna. Hvala {#}

 

 

ODREDITE NAJMANJI I NAJVECI TROZNAMENKASTI BROJ KOJI PI DIJELJENJU S 11 DAJE OSTATAK 5.

Tražiš troznamenkaste brojeve x oblika

x = 11*k + 5, gdje je k cijeli broj.

 

I sad isprobavaš jer želiš da je 100<=x<=999

 

za k=9 dobiješ x = 104 što je najmanji (k=8 daje 93, što nije troznamenkasti broj)

za k=99 dobiješ 1094 što je previše, za k=90 dobiješ 995, za k=91 dobiješ 1006. Dakle k=90 je najviše kaj možeš za dobiti troznamenkasti broj.

 

Rješenje: 104 & 995

 

Općenito, ako trebaš da neki broj x daje ostatak r pri dijeljenju s m onda vrijedi

x = m*k + r za cijele brojeve k.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
10 godina
protjeran
offline
Re: Matematika - pomoć
https://www.facebook.com/adriatix.hr
14 godina
offline
Matematika - pomoć

2 zadatka iz vektorske, molim pomoć

 

 

1. Odredite jednadžbu tangente na krivulju r(t) = (1-6*t^(1/3)) i + t^3 j + 1/t k koja je paralelna s pravcem:

 

(x+3)/4 = (y-1)/-6 = (z-4)/2

 

 

2.Odredite točke na plohi x^2+y^2+2z^2 = 2 u kojima je vektor normale okomit na ravninu 3x+y+4z-1=0

 

 

 

Netreba mi rješenje, bitno mi je da neko da ideju/postupak:)

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Evo ako moze pomoc sa ovim zadatkom sa proslogodisnje mature bio bi vrlo zahvalan :)

Markinho19
12 godina
offline
Matematika - pomoć

Jel moze netko molim te da rijesi zadatak 67. ??

 

Ovo sam iz usluge stavila, jednoj curi treba...unaprijed hvala!

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2015 17:37 (Miki_16).
12 godina
offline
Matematika - pomoć

Hitno je..

9 godina
offline
Matematika - pomoć

a a
b b
 

 

 Peterokut je nacrtan samo da bi se lakše shvatilo gdje je koji kut

 

Ovaj 2beta je u biti gama, i to je unutarnji kut

 

b) dio zadatka rijesen je na drugi nacin, gotovom formulom za unutarnji kut nadenom na internetu

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.1.2015 18:31 (sime123456).
12 godina
offline
Matematika - pomoć

Hvala :)

9 godina
offline
Matematika - pomoć

Tu sam formulu nasao na jednoj stranici, evo ovdje je objasnjeno bolje

http://www.moje-instrukcije.com/index.php?option=com_content&view=article&id=3668

 

Znaci (n-2)*180 je zbroj unutarnjih kuteva trokuta, i kad to podijelimo s n, dobijemo koliko iznosi jedan od tih kuteva.

 

npr. za trokut, n=3

zbroj unutarnjih kuteva (3-2)*180=180

jedan unutarnji kut  180/3=60 stupnjeva

14 godina
offline
Matematika - pomoć

Jel ima možda tu tko da se kuži u mehaniku(statika, nosači, trenje)? 

12 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
ERROR1911 kaže...

Jel ima možda tu tko da se kuži u mehaniku(statika, nosači, trenje)? 

 Šta te muči?

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Jel mi moze neko ovo rjesit uz objasnjenje sta je radio i kako. Probo sam metodom supstitucije al nejde jel kad stavim t, imam i t i x jel se x nema s cime ponistit.

[ Xfire: slickman25 ] [ Steam: ryou229 ] [ Battle.net: exzzy#2808 ] [ EUNE:exzzy ][EUW:exzzy]
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
R4zOR229 kaže...

Jel mi moze neko ovo rjesit uz objasnjenje sta je radio i kako. Probo sam metodom supstitucije al nejde jel kad stavim t, imam i t i x jel se x nema s cime ponistit.

 supstitucija sa kosinus hiperbolnim. znači imaš x = a*cht, a ti je korijen iz ovog drugog broja pod korijenom(9), znači x = 3cht, dx = 3shtdt, ne vidim dal je određeni, ako jeje onda moraš granice promijenit to znaš. dobit ćeš pod korijenom ch^2t - 1 dok izlučiš 9 ispred, a ch^2t-1 ti je sh^2t. i dobiješ na kraju neka konstanta puta integral od sh^2t itd.

14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

na sličan način riješi!

Poruka je uređivana zadnji put ned 25.1.2015 1:46 (tarantula6).
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Ne sjecam se da sam ista radio ko sta ste vi napisali pa mi izgleda ko spansko selo, al mislim da sam ja kriv nisam stavio cjeli zadatak jel sam mislio da nije bitno. Zapravo ovako izgleda, i to bi trebalo biti poprlicno jednostavno

[ Xfire: slickman25 ] [ Steam: ryou229 ] [ Battle.net: exzzy#2808 ] [ EUNE:exzzy ][EUW:exzzy]
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
R4zOR229 kaže...

Ne sjecam se da sam ista radio ko sta ste vi napisali pa mi izgleda ko spansko selo, al mislim da sam ja kriv nisam stavio cjeli zadatak jel sam mislio da nije bitno. Zapravo ovako izgleda, i to bi trebalo biti poprlicno jednostavno

 ne znam stvarno, ja bi izračunao i onda vidio dal dođe to (očito mora). Onaj moj način je supstitucija za takav slučaj dok ima x^2-a^2 pod korijenom. Ovo što je kolega ispod mene napisao je za oblik a^2-x^2 pod korijenom, naravno nije isto. Možda netko drugi onda zna neki drugi način jer mi smo to uvijek tako rješavali

12 godina
offline
Matematika - pomoć

pozz ekipo :D jel mi može molim te netko ovo brzinski riješiti za susjedu pošto ja se nesječam kako ovo ide? Unaprijed hvala

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Pitagorin poučak. Ako su dva kuta u trokutu jednaka, treći mora biti pravi kut, a prva dva 45 stupnjeva.

 

Neka je c hipotenuza trokuta, a a i b katete.

c² = a² + b²

Kutevi su jednaki, pa će i stranice a i b biti jednake

a = b

c² = a² + a²

c² = 2a²

 

Sada samo treba uvrstiti nepoznanice. Za prvi trokut je rješenje prilično jednostavno, pošto već znamo jednu katetu, i pošto znamo da su katete jednake ako su kutevi jednaki.

Za drugi trokut imamo:

c = 6

c² = 2a²

6² = 2a²

2a² = 36

a² = 18

a = 3√2

 

I tako dalje.

Trava raste tamo gdje je posadiš.
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Medikus kaže...

Pitagorin poučak. Ako su dva kuta u trokutu jednaka, treći mora biti pravi kut, a prva dva 45 stupnjeva.

 

Apsolutno ne! Jednakokračni trokut ima dva kuta jednaka, a treći nikako ne mora biti pravi.

 

Ovo tvoje se rješava tako da skužiš da su ta dva trokuta slična jer imaju međusobno sukladna tri kuta. Odrediš koeficijent sličnosti usporedbom poznatih podataka i iz toga odrediš ostale stranice.

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
Poruka je uređivana zadnji put ned 25.1.2015 15:44 (Luuka).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice