Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.985.610
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

molim pomoc ,zna li netko ovo

zbir tri broja je 366666 odredi svaki broj ako zbir prvog i drugog iznosi 271121

a zbir prvog i treceg 615111

po meni nemoguce

uciteljica kaze nista lakse

Poruka je uređivana zadnji put uto 17.11.2015 20:57 (benjo04).
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Antonov047 kaže...
ERROR1911 kaže...
Dali može tko pomoći? Zaboravio sam totalno kako riješit.

(20-i)^50

 Prebaci ovaj izraz u zagradi u trigonometrijski oblik (tj. izrazi preko radijusa i kuta) i onda koristis formulu sa slike.

 

Gdje je:

 

 Z: izraz u zagradi tj. kompleksni broj

 n: potencija

 r: radijus broja

 Fi: kut koji zatvara Kompleksni broj sa +x osi.

 

 

 

 Hvala, dok napravim po forumuli paše po riješenju. 

 

Sad me još zanima kako se derivira složena funkcija. Npr ovo: f(x)=(cosx)^(1/x)

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
ERROR1911 kaže...

 Hvala, dok napravim po forumuli paše po riješenju. 

 

Sad me još zanima kako se derivira složena funkcija. Npr ovo: f(x)=(cosx)^(1/x)

 

Obično takve funkcije (sa varijablom u eksponentu) zapisujemo kao e^ln(f(x)). Logaritam ima praktičnost da eksponent argumenta možemo prebaciti ispred logaritma.

 

Npr: ln(x^2) = 2*ln(x)

 

Dalje se koristimo pravilom za deriviranje eksponencijalne funkcije, odnosno (e^x)' = (e^x)*x'

 

e^ln(cos(x)^1/x)=e^(1/x*ln(cos(x))), znas derivirati umnozak funkcija i lancanu derivaciju pretpostavljam pa je to to.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
benjo04 kaže...

molim pomoc ,zna li netko ovo

zbir tri broja je 366666 odredi svaki broj ako zbir prvog i drugog iznosi 271121

a zbir prvog i treceg 615111

po meni nemoguce

uciteljica kaze nista lakse

 Ima stri nepoznanice, znaci trebaju tri tri jednadzbe.

Prva jednadzba je x+y+z=366666

druga je x+y=271121

treca je x+z=615111

Sad ti je najlakse metodom supstitucije izraziti x iz iz druge dvije jednadzbe, uvrstiti u prvu i izracunati. 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

OKto sve bi mi bilo jasno da nije ovoga 615111 nije mi jasno kako zbir dva sabirka moze biti veci od zbira tri 

sabirka (366666)

13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
benjo04 kaže...

OKto sve bi mi bilo jasno da nije ovoga 615111 nije mi jasno kako zbir dva sabirka moze biti veci od zbira tri 

sabirka (366666)

 Pa jedan je negativan.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

uradi ti da vidim

ovo je zadatak 5.osnovne

13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
benjo04 kaže...

uradi ti da vidim

ovo je zadatak 5.osnovne

 x+y+z=366666

x+y=271121

x+z=615111

 

iz ove druge dobijes x = 271121 - y ubacis u prvu 271121 - y + y + z = 366666

z=95545

 

to uvrstis u 3.

 

x=615111 - 95545

x=519566

 

i to uvrstis u drugu

 

y=271121-519566

y= -248445

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
PaleSamNaSvijetu kaže...
ERROR1911 kaže...

 Hvala, dok napravim po forumuli paše po riješenju. 

 

Sad me još zanima kako se derivira složena funkcija. Npr ovo: f(x)=(cosx)^(1/x)

 

Obično takve funkcije (sa varijablom u eksponentu) zapisujemo kao e^ln(f(x)). Logaritam ima praktičnost da eksponent argumenta možemo prebaciti ispred logaritma.

 

Npr: ln(x^2) = 2*ln(x)

 

Dalje se koristimo pravilom za deriviranje eksponencijalne funkcije, odnosno (e^x)' = (e^x)*x'

 

e^ln(cos(x)^1/x)=e^(1/x*ln(cos(x))), znas derivirati umnozak funkcija i lancanu derivaciju pretpostavljam pa je to to.

 Nažalost ne znam lančanu derivaciju, a deriviranje umnožka ide po pravilu to se sječam, ali s lančanom derivacijom se nisam susretao. Pa ako bi mi mogao raspisati.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
ERROR1911 kaže...

 Nažalost ne znam lančanu derivaciju, a deriviranje umnožka ide po pravilu to se sječam, ali s lančanom derivacijom se nisam susretao. Pa ako bi mi mogao raspisati.

 

Lančana derivacija ti je deriviranje funkcije koja u sebi ima podfunkciju. U našem slučaju ln(cos(x)).

 

Tada se derivira prvo vanjska funkcija, po pravilu, dakle ln(x)'=1/x, odnosno ln(cos(x))'=1/cos(x).

 

A nakon vanjske unutarnja, pa moramo sad tu derivaciju pomnožiti još sa derivacijom unutarnje funkcije, cos(x)'=-sin(x).

 

Sve skupa dobijemo da je ln(cos(x))'= 1/cos(x) * (-sin(x)).

 

Uoči da se lančana derivacija zapravo koristi pri derivaciji svake funkcije. Ali često imamo kao argument samo 'x', a x'=1, pa to množenje s 1 ne pišemo.

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
PaleSamNaSvijetu kaže...
ERROR1911 kaže...

 Nažalost ne znam lančanu derivaciju, a deriviranje umnožka ide po pravilu to se sječam, ali s lančanom derivacijom se nisam susretao. Pa ako bi mi mogao raspisati.

 

Lančana derivacija ti je deriviranje funkcije koja u sebi ima podfunkciju. U našem slučaju ln(cos(x)).

 

Tada se derivira prvo vanjska funkcija, po pravilu, dakle ln(x)'=1/x, odnosno ln(cos(x))'=1/cos(x).

 

A nakon vanjske unutarnja, pa moramo sad tu derivaciju pomnožiti još sa derivacijom unutarnje funkcije, cos(x)'=-sin(x).

 

Sve skupa dobijemo da je ln(cos(x))'= 1/cos(x) * (-sin(x)).

 

Uoči da se lančana derivacija zapravo koristi pri derivaciji svake funkcije. Ali često imamo kao argument samo 'x', a x'=1, pa to množenje s 1 ne pišemo.

 Nadam se da je sad dobro, pošto nemam riješenje ne znam dali je točno. Ali moram se sad toga prisječati kad sad ja krenem na faks a srednju završio pred 6godina. 

10 godina
odjavljen
offline
Matematika - pomoć

Pomoc ljudi!Ja i matematika smo na ratnoj nozi od pamtivijeka.Trebao bi pomoc s ovim zadatkom:Odredi sjeciste krivulja 3x-2y+6=0  y²=6

                                                                                         

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.11.2015 17:34 (IvanDado).
14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
IvanDado kaže...

Pomoc ljudi!Ja i matematika smo na ratnoj nozi od pamtivijeka.Trebao bi pomoc s ovim zadatkom:Odredi sjeciste krivulja 3x-2y+6=0  y²=6

                                                                                         

 izvuci varijablu iz jedne jednadzbe i uvrsti u drugu

 

npr. iz druge y = +/- korijen iz 6

 

uvrstiš u prvu y1= korijen iz 6 i dobiš x1, nakon toga uvrstiš -korijen iz 6 i dobiš x2

 

sjecište su točke T1(x1,y1) i T2(x2,y2)

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
ERROR1911 kaže...
Nadam se da je sad dobro, pošto nemam riješenje ne znam dali je točno. Ali moram se sad toga prisječati kad sad ja krenem na faks a srednju završio pred 6godina. 

 

 

Dobijem isto :)

8 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

može li mi netko pomoći jednim primjerom mat. indukcije

 

zadatak je:

logx3*logx30+ logx32 * logx31 + ... + logx3n * logx3n-1 =n/3 * logx3n-1 * logx3n+1

 

dođem do koraka indukcije i neznam kako dalje, korak je:

n/3 * logₓ3n-1 * logx3n+1+ logx3n+1 * logx3n=

 

treba se dobiti:

(n+1)/3 * logₓ3n * logx3n+2

 

jel ima netko ideju šta bi trebao napraviti kako bi došao do rješenja, unaprijed zahvaljujem

 

 

14 godina
offline
Matematika - pomoć

Dali ima tko da se kuži u Laplaceovu transformaciju?

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
ERROR1911 kaže...

Dali ima tko da se kuži u Laplaceovu transformaciju?

 Napisi zadatak i u cemu je problem pa ce ti netko pomoci

14 godina
offline
Matematika - pomoć

Evo to je zadatak. 

16 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Ovo bi trebalo biti sa prve slike.

 

EDIT: Evo i zadatak sa druge slike, jedino nisam siguran baš u ovaj pod a) pošto su rijetko barem meni dolazila rješenja kao sinushiperbolni na faksu, pa provjeri malo taj.

 

Isto tako ovo nisu konačna rješenja, samo moraš u "t" uvrstiti ovo vrijeme koji ti je zadano, pretpostavljam da se uvrštava u sekundama pa pazi jer su ti zadana milisekunde.

Koristite blage riječi i jake argumente
Poruka je uređivana zadnji put ned 22.11.2015 16:58 (Dodinho).
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Zna neko kako ovo rijesit metodom supstitucije:

 

 

11 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može li mi netko ovo riješiti: 3cos(2x)+4=0? 

10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav,

Zadaci iz kombinatorike me ubise,evo ovog tipa npr:

 

1.) Ako se sve permutacije od slova AAAEIKMMTT urede po leksikografiji ( abecedno) koja je po redu permutacija MATEMATIKA ?

2.) Odredi 94.-tu permutaciju od AFIIKZ kao pocetne permutacije.

 

 

Molim pomoc,znao bih rijesiti kada se neka slova ne bi ponavljala,ovako se zbunim.

14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

ima li neko ideju kako ovo riješiti ?!?!?

 

14 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Mladan kaže...

ima li neko ideju kako ovo riješiti ?!?!?

 

 Kvadrirati obje jednadzbe i onda ih zbrojiti:

sin x + cos y = A

cos x - sin y = B

------------------------

(sin x + cos y)^2 = A^2

(cos x - sin y)^2 = B^2

-------------------------

sin^2 x + 2 sin x cos y + cos^2 y = A^2

cos^2 x - 2 cosx sin y + sin^2 y = B^2

------------------------------------------------

(sin^2 x + cos^2 x )+ 2 sin x cos y   - 2 cosx sin y + (cos^2 y + sin^2 y) = A^2 + B^2

1 + 2(sin x cos y   - cosx sin y) + 1 =  A^2 + B^2

sin(x-y) =  (A^2 + B^2 - 2)/2

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

zahvaljujem

10 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Trebo bih pomoć oko zadatka, koji glasi ovako: 

 

Osmislio si novi model proizvoda. Sada želiš na njemu i zaraditi. 

 

Troškovi će biti:

->700000 eura- za postavljanje proizvodnje, marketing...

->te 110 eura po pojedinom proizvodu.

 

Pokazalo se da mogu očekivati sljedeću ovisnost potražnje o cjeni (u eurima) -> potražnja=70 000 - 200*cijena

 

Znamo da je

-> zarada=potražnja*cijena

->profit=zarada-troškovi

 

Koja cijena proizvoda je najbolja? Koliko proizvoda u tom slučaju treba proizvesti? Koliki bi bio profit?

 

 

Ja mislim da bi se to trebalo riješiti kvadratnom funkcijom, dobiti određenu funkciju te uvrštavati i raditi po daljenjem postupku? 

Ako sam ti pomogao stisni HVALA ! LP! :)
Poruka je uređivana zadnji put ned 6.12.2015 19:54 (TheMenstalist).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Označimo P(t)=70000 -200t, gdje je t cijena, a P funkcija potražnje, ujedno i broj prodanih proizvoda.

Sad je Z(P,t)=P*t-700k-110P, funkcija ukupnog profita ovisne o potražnji i cijeni, ali mi znamo da je potražnja ovisna o cijeni samo =>

Z(t)=P(t-110)-700k=(70k-200t)(t-110)-770k, tj Z je kvatratna fja u ovisnosti o t. Traži se najbolja cijena, a to je pravo kad Z masimalan što je u ovom slučaju u tjemenu parabolje. Nađeš tjeme i dobiš točku (t0,Z0)=najbolja cijena, najveća zarada. Fali ti još broj proizvoda, a to dobiš iz P(t)=70000-200t. 

10 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Azor Ahai kaže...

Označimo P(t)=70000 -200t, gdje je t cijena, a P funkcija potražnje, ujedno i broj prodanih proizvoda.

Sad je Z(P,t)=P*t-700k-110P, funkcija ukupnog profita ovisne o potražnji i cijeni, ali mi znamo da je potražnja ovisna o cijeni samo =>

Z(t)=P(t-110)-700k=(70k-200t)(t-110)-770k, tj Z je kvatratna fja u ovisnosti o t. Traži se najbolja cijena, a to je pravo kad Z masimalan što je u ovom slučaju u tjemenu parabolje. Nađeš tjeme i dobiš točku (t0,Z0)=najbolja cijena, najveća zarada. Fali ti još broj proizvoda, a to dobiš iz P(t)=70000-200t. 

 Hvala ti, sada mi je dosta jasnije 

Ako sam ti pomogao stisni HVALA ! LP! :)
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ovako, pitala me jedna frendica koja studira učiteljski faks, kako konstruirati tupokutan trokut povrišne 12cm^2, sad malo mi glupo reći joj da ne znam jer sam ja na strojarstvu , a iskreno, nisam se nikad prije susreo s konstrukcijom tupokutnog troukuta određene površine. 

 

ps. 
ovako sam joj nacrtao, ako to podrazumijevaju pod "konstrukcijom" tupokutog trokuta, onda valja  

Poruka je uređivana zadnji put uto 8.12.2015 21:02 (lithiumion).
12 godina
odjavljen
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav ljudi,

dali mi netko od vas, tko dobro zna matišu, može pomoći oko ovog zadatka. Po mogućnosti da ga riješite ali ako ne možete, onda bar da mi ga postavite jer mi to trenutno radi najveći problem. Radi se o gradivu parabola kvadratne funkcije

Zadatak glasi:

 

Napravio si mobitel na kojem želiš zaraditi
- Troškovi će biti €700000 za postavljanje proizvodnje, oglašavanja itd. te €110 po  svakom mobitelu.
- Istraživanje je pokazalo sljedeću ovisnost potražnje o cijeni:
     potražnja = 70000 - 200 * cijena.
- Znaš da je:
     zarada = potražnja * cijena
     profit = zarada - troškovi

Koja cijena mobitela će biti najbolja(maks)? Koliko mobitela u tom slučaju treba napravit? Koliki bi bio profit?

 

Dakle, problem mi je postaviti zadatak.

 

Imao sam sličan zadatak na tu foru(s tim da je već bio postavljen). On je ovako išao:

 

2x + 3x = 120 - iz toga smo izčupali y = 40 - (2/3)x   (2/3) je razlomak

x * y = maks

 

Nakon toga smo taj izčupani y uvrstili u prvu jenadžbu

40x - (2/3)x^2 = maks

 

....

 

Da ne pišem sad cijeli zadatak, nakon toga se izračuna x0 = (-b/2a) i taj rez se uvrsti u drugu jenadžbu.

Hvala svima na pomoći

Poruka je uređivana zadnji put sri 9.12.2015 23:10 (Dex.pwn).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice