Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.985.016
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
offline
Matematika - pomoć

Trebala bi mi mala pomoc sa jednim integralom

Zadatak je sljedeci:

 

∫(granica je od 1-2) x lnx dx

n=10

Xo=1

X10=2

 

priblizna vrijednost mi dode 2.64.

 

Dio koji mene muci je kako da izracunam M2

Hvala unaprijed

 

8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

f''(x)=(xlnx)''=1/x, sad ti je M2 maksimum druge derivacije na [1,2], a to se lako vidi da je u točki x=1 jer je 1/x padajuća fja. => M2=1/1=1

12 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Azor Ahai kaže...

f''(x)=(xlnx)''=1/x, sad ti je M2 maksimum druge derivacije na [1,2], a to se lako vidi da je u točki x=1 jer je 1/x padajuća fja. => M2=1/1=1

Jesi siguran da je tako?

Imam jedan zadatak sa predavanja i ne dode mi tocno ako koristim taj nacin.

 

Zadatak:

 

∫[1-2] e^(-x^2)

n=10

Xo=1

X10=2

 

priblizna vrijednost je 0.1358

 

a M2 bi trebao biti 4*e^-1.5

8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Zato je nisi dobro izarčunao, tj nisam bio precizan, M2=max{|f''(x)| : x iz danog intervala}. Mi smo morali to ručno derivirati, ali za provjeru je zgodno koristiti wolfram alphu. 

 

M2 nije maksimum od f'' nego od |f''|. Da bismo našli M2 moramo odrediti f'' => f''. Zatim odredimo f''' => f'''. Zatim nadjemo sve nultočke od f'''. Kad nađemo nultočke tražimo lokalne (tj računamo vrijednost od f'' u stacionarnim točkama) i globalne (na rubovima intervala, u ovom slučaju u 1,-2, tj nađemo vrijedno f''(1) i f(-2)) ekstreme (minimume i maksimume. Kad smo to našli sve treba nam ona vrijedno koja je najveća po apsolutnoj vrijednosti. Sa slike od f'' u wolframu je jasno da je to vrijednost M2=|f''(0)|=|-2|=2, gdje je 0 lokalni minimum za f'', ali to je samo provjera. Ovako treba cijeli postupak ići.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.1.2016 15:47 (Azor Ahai).
8 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

ee ljudi je li može pomoć nezz kako da riješim ova dva zadatka

 

1.Ako je omjer duljina diagonala romba 3:4,koliko su njegovi unutarnji kutovi?

2.Koliki je šiljasti kut romba ako je njegova stranica dugačka 17cm,a površina iznosi 240 cm2

pls ako možete pomozite

trst54e
8 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
kevo69 kaže...

ee ljudi je li može pomoć nezz kako da riješim ova dva zadatka

 

1.Ako je omjer duljina diagonala romba 3:4,koliko su njegovi unutarnji kutovi?

2.Koliki je šiljasti kut romba ako je njegova stranica dugačka 17cm,a površina iznosi 240 cm2

pls ako možete pomozite

 Nadam se da sam pomogao... Ako jos bude sto trebalo slobodno pitaj... (I ako jos kome bude trebala kakva pomoc u vezi matematike neka pita..)

Poruka je uređivana zadnji put ned 31.1.2016 13:24 (Fly598).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

hvala puno ako budem šta trebao javim se

 

trst54e
13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav!
Trebam pomoć sa dva zadatka.

Ovako

 
 Nije mi jasno kako se postupa sa funkciom kada je zadana kao tri funkcije.

Domenu tražim tako da nađem domenu za sve tri posebno i zatim nađem presjek?

 

Ako bi netko mogao riješiti ta dva zadatka bio bih jako zahvalan :)

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
chutac kaže...

Pozdrav!
Trebam pomoć sa dva zadatka.

Ovako

  Nije mi jasno kako se postupa sa funkciom kada je zadana kao tri funkcije.

Domenu tražim tako da nađem domenu za sve tri posebno i zatim nađem presjek?

 

Ako bi netko mogao riješiti ta dva zadatka bio bih jako zahvalan :)

 

Rekao bih da se za domenu trazi unija pojedinih domena, jer ocito je da funkcija prima vrijednosti iz svih tih pod-domena. Pazljivo gledaj tocke prekida, npr ako imas f1 za x<2 i f2 za x>2, onda u x=2 funkcija nije definirana, pa tu tocku moras iskljuciti iz domene.

9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

1.a) domena je {-pi/2, 0}U{0, 2}U{2, 4}

b) inverz je po dijelovima. prvi dio +-arccos(x/2), drugi dio +-(x-2)^0.5 i treći dio x^2+2

 

2.a) 1/4 + a = 0, a = -1/4

b) ne može se odrediti jer lim(1/x + a) kad x teži u 0 ide u beskonačno.

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Znači dobro sam riješio 

 

Hvala! 

Ne predaj se nikada osim kad moraš - Grunf
8 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

ee ovako je li mi netko može pomoći nezz kako da riješim ovaj zadatak a hitno mi je 

Površina pravokutnika iznosi 45 cm kvadratnih,a kut između dijagonala jednak je 42 stupnja.Kolike su duljine stranica pravokutnika ?

ako tko zna pls pomoć

 

trst54e
8 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
kevo69 kaže...

ee ovako je li mi netko može pomoći nezz kako da riješim ovaj zadatak a hitno mi je 

Površina pravokutnika iznosi 45 cm kvadratnih,a kut između dijagonala jednak je 42 stupnja.Kolike su duljine stranica pravokutnika ?

ako tko zna pls pomoć

 

 Nadam se da sam pomogao.. :D... ovu jedinicu ispod tgδ/2 sam stavio jer se unakrsno mnozi  tgδ/2 sa a.. i 1 mnozi b...

Poruka je uređivana zadnji put uto 2.2.2016 18:19 (Fly598).
8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

e hvala ti puno ako mi bude šta trebalo pošaljem ti poruku

 

trst54e
10 godina
protjeran
offline
Matematika - pomoć

f(x)=ln(16-x") -------- x je na kvadrat 

 

E sad trebam odrediti domenu funkcije,ekstreme i ostalo..

 

Našao sam prvu derivaciju i dobio sam 

 

f´(x) = -x(na kvadrat) + 32x

      -------------------------

         16-x(na kvadrat)

 

e sad bi trebao postaviti uvjete i ostalo što ne znam pa ako može pomoć.

This time next year we&amp;amp;amp;#39;ll be millionaires
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

.

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2016 18:54 (Ceranac3).
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

moze li mi ko pomoc ovo izderivirat nadam se da se vidi ,nece nes da sliku ubaci pa cu probat napisat

1.) lnx/1-x²
2.) 3/³√x² -4

3.)5-4/cetvrti√x
4.) lnx/x
unaprijed hvala


    

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2016 18:53 (Ceranac3).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Ceranac3 kaže...

moze li mi ko pomoc ovo izderivirat nadam se da se vidi ,nece nes da sliku ubaci pa cu probat napisat

1.) lnx/1-x²
2.) 3/³√x² -4

3.)5-4/cetvrti√x
4.) lnx/x
unaprijed hvala


    

 Nije problem neki deriviras kao razlomak a za to imas formulu (f'(x)g(x)-f(x)g'(x))/(gx)^2 

ove korijene stavis kao x^(1/2) drugi korijen, x^(1/3) treci... ln imas formulu vrlo jednostavno, mislim da ti nije cilj dobit rezultat to mos i na wolframalphi vec naucit kako sta radi i eventualko kako sta zapisat :)

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 5.2.2016 20:00 (someguy).
12 godina
offline
Matematika - pomoć

Pomoc oko limesa, 4. razred opće gimnazije..
Rješenja su tu, al mi treba postupak.. Ostale sam rjesio ove ne mogu nikako.
Hvala!!
P.S. Greška je samo kod ovog zadatka sa kosinusom, x ne teži beskonačnosti već 0

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.2.2016 18:42 (SnakeEyes).
14 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

one derivacije sam skuzio treba mi jos ovaj za rjesit ..zadatak iz vektora
za trokut s vrhovima A(-3,1,0) B(-3,0,2) C(3,3,0) izracunaj duljinu visine iz vrha A na stranicu BC
rijesenje bi trebalo bit 2

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.2.2016 19:33 (Ceranac3).
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Dolje je Milunov video, na 0:50 se vidi, podijelio je i brojnik i nazivnik s cosx, zasto onda nije i 2/3 desno dijelio s cosx?

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

to se zove proširivanje razlomka ... dakle on je samo lijevu stranu jednadžbe proširio ( tj. pomnožio ) sa  1/cosx / 1/cos x  

to se može raditi jer sa tim potezom nije promjenio vrijednost tog razlomka ( tj. lijeve strane ...)

jer je :   1/cosx / 1/cos x      = 1    , a 1 je neutralan s obzirom na množenje ...

bilo bi bolje ( jasnije ) da je napisao ovako

slika:

 

 

14 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Defa.psd kaže...

Dolje je Milunov video, na 0:50 se vidi, podijelio je i brojnik i nazivnik s cosx, zasto onda nije i 2/3 desno dijelio s cosx?

 

 

to se zove proširivanje razlomka ... dakle on je samo lijevu stranu jednadžbe proširio ( tj. pomnožio ) sa  1/cosx / 1/cos x  

to se može raditi jer sa tim potezom nije promjenio vrijednost tog razlomka ( tj. lijeve strane ...)

jer je :   1/cosx / 1/cos x      = 1    , a 1 je neutralan s obzirom na množenje ...

bilo bi bolje ( jasnije ) da je napisao ovako

slika:

 

13 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć
Može li mi netko objasnit kako se iz ovog oblika 6-a^2-a dobije ovaj oblik (a+3)(2-a)?
9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

ako riješiš kvadratnu jednadžbu -a^2-a+6=0 dobiješ rješenja -3 i 2.

ako imaš polinom tipa ax^2+bx+c, to se može prikazati kao a*(x-x1)*(x-x2). u ovom tvojem slučaju x1=-3, x2=2 i a=-1.

dakle, -1*(a-(-3))*(a-2)=(a+3)*(2-a)

9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Može li netko riješiti ovaj, naizgled jednostavan, zadatak - s postupkom naravno, jer i sam znam da je rješenje 3.
3^x = x + 24

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
FTWTitanium kaže...

Može li netko riješiti ovaj, naizgled jednostavan, zadatak - s postupkom naravno, jer i sam znam da je rješenje 3.
3^x = x + 24

to je inače nelinearna jednadžba, a takve jednadžbe se mogu rješavati s Newtonovom metodom. ne znam u kojem smislu ti je taj zadatak zadan, tj. kako se očekuje da to riješiš jer je ovdje rješenje skroz jasno.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
DoctorEvil kaže...
FTWTitanium kaže...

Može li netko riješiti ovaj, naizgled jednostavan, zadatak - s postupkom naravno, jer i sam znam da je rješenje 3.
3^x = x + 24

to je inače nelinearna jednadžba, a takve jednadžbe se mogu rješavati s Newtonovom metodom. ne znam u kojem smislu ti je taj zadatak zadan, tj. kako se očekuje da to riješiš jer je ovdje rješenje skroz jasno.

Tu sam jednadžbu sam izmislio jer me je zanimalo kako pronaći sjecište dvaju funkcija...

Ovo su funkcije:

f(x) = 3^(- x) - 5
g(x) = - x^3 - 4x^2 + x + 6

Znači, ovdje je problem: 3^(- x) - 5 = - x^3 - 4x^2 + x + 6

9 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

postoji ti jedan sajt koji se zove wolfram alpha koji ti može rješavati u sekundi takve egzotične stvari. evo ti link za ovo tvoje. 

15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
FTWTitanium kaže...
DoctorEvil kaže...
FTWTitanium kaže...

Može li netko riješiti ovaj, naizgled jednostavan, zadatak - s postupkom naravno, jer i sam znam da je rješenje 3.
3^x = x + 24

to je inače nelinearna jednadžba, a takve jednadžbe se mogu rješavati s Newtonovom metodom. ne znam u kojem smislu ti je taj zadatak zadan, tj. kako se očekuje da to riješiš jer je ovdje rješenje skroz jasno.

Tu sam jednadžbu sam izmislio jer me je zanimalo kako pronaći sjecište dvaju funkcija...

Ovo su funkcije:

f(x) = 3^(- x) - 5
g(x) = - x^3 - 4x^2 + x + 6

Znači, ovdje je problem: 3^(- x) - 5 = - x^3 - 4x^2 + x + 6

 

Kako su ti već rekli, općenito se nelinearne jednadžbe rješavaju numeričkim metodama, jako rijetko pale neke uobičajene metode.

Ako je cilj da upali neka tradicionalna metoda onda će se jednadžbe moći pokratiti i postojat će neki način da se članovi koji smetaju pobiju i da se neki dio rješanja dobije jako lagano.

 

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice