Matematika - pomoć izdvojena tema

poruka: 5.900
|
čitano: 1.980.853
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
odjavljen
offline
Re: Matematika - pomoć

86?

Kad sam vidio to pitanje prvo sam pomnožio s tri i oduzeo 172

8 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Pozz,

 

Zelio bih raditi matisu tijekom ljeta pa trazim naslove knjiga koje u tome mogu pomoci. Trazim znanje o kalkulusu, pa ako tko ima stogod korisno molim ga da javi.

12 godina
odjavljen
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav, dal mi netko može objasniti/uputiti kako se rješavaju sljedeći zadaci? Ili barem iz kojeg gradiva proizlaze.
Ili barem ove lakše, svakako nose po jedan bod a ciljam na oko 50-ak % postići, više mi ni ne treba
Zahvaljujem se svima ❤


Slike

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 20:07 (Dex.pwn).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Dex.pwn kaže...

Pozdrav, dal mi netko može objasniti/uputiti kako se rješavaju sljedeći zadaci? Ili barem iz kojeg gradiva proizlaze.
Ili barem ove lakše, svakako nose po jedan bod a ciljam na oko 50-ak % postići, više mi ni ne treba
Zahvaljujem se svima ❤


Slike

 

Drugar moj ima tu svega, a kako vidim najviše elementarne matematike. Ne znam šta ti mogu preporučit ali pokušaj sa Vene-om (tu je problem što imaš samo rješenje a ne i postupak). Vidim da i zadaci nisu teški, neke osnove trebaš znat. Trenutno sam slab s vremenom da bih ti to sve raspisao ali ako ga nađem nije problem. Pokušaj malo i sam ako nešto znaš pa objavi ovdje da se pogleda. Kad ti je ispit?

12 godina
odjavljen
offline
Re: Matematika - pomoć

31. mi je matura. To su zadaci s ljetnog roka.

Imam bilježnice od svake godine(dvije po godini) samo eto ne znam odakle krenuti. Znam neke zadatke, no opet ih većinu ne znam ili znam polovično. Ništa, onda ću polako po bilježnici listat i to je to, valjda ću bit blizu željenog rezultata.

 

Evo recimo 4. zadatak, lagan je ali ne znam kako prepoznati tu sumu, tu sam na ljetnom roku išao eci peci pec pa sam naravno promašio.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 28.8.2018 22:39 (Dex.pwn).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Matematika - pomoć
Evo primjera, rješenje je 30 a ja dobijem 38. Treba naći g kružić f od tri(gof) (3)
15 godina
offline
Re: Matematika - pomoć
Dex.pwn kaže...
Evo primjera, rješenje je 30 a ja dobijem 38. Treba naći g kružić f od tri(gof) (3)

fulo si kod g(f(x)), fali ti član sa 4x, ti si ga protumačio kao 4 pa pozbrojio :)

Piši urednije, manja je šansa ovakve greške :)

http://manutd-croatia.com/forum/index.php ... forum i udruga navijača Manchester Uniteda...
12 godina
odjavljen
offline
Re: Matematika - pomoć
Gledam al ne kužim na šta misliš

Služio sam gagaa
Poruka je uređivana zadnji put sri 29.8.2018 14:52 (Dex.pwn).
12 godina
odjavljen
offline
Re: Matematika - pomoć
Kako dalje?
12 godina
odjavljen
offline
Re: Matematika - pomoć
Kako dalje?
12 godina
odjavljen
offline
Re: Matematika - pomoć

Zapeo sam, evo tekst zadatka

 

Ana je ukrasila kutiju za nakit bez poklopca. Izvana ju je oblijepila papirom i na vanjske rubove zalijepila ukrasnu nit. Kutija je u obliku kvadra kojemu je duljina dvostruko veća od širine.  Za ukrašavanje svih vanjskih rubova kutije upotrijebila je točno 108 cm ukrasne niti koja se nigdje ne preklapa. Kutija ima maksimalno moguć obujam i papiri kojima je oblijepljena se ne preklapaju.  Kolika je površina papira kojim je Ana oblijepila tu kutiju?

 

x je duljina, y širina a v visina kutije.

Kontam da ima veze s obujmom al kako da dođem do njega?

Poruka je uređivana zadnji put sri 29.8.2018 16:15 (Dex.pwn).
13 godina
offline
Matematika - pomoć

eo ti nabe imas vamo sve rjeseno . To imas maturu za 2 dana ?

12 godina
odjavljen
offline
Re: Matematika - pomoć
Hrca24 kaže...

eo ti nabe imas vamo sve rjeseno . To imas maturu za 2 dana ?

 

Da, znam jedan dio(pokupit nekih 15-ak dobova) no fali mi drugi dio s isto tolko bodova kako bi imao oko 40-ak posto

8 godina
offline
Matematika - pomoć

Dajte ako netko zna neka mi kaže smije li se koristiti kalkulator za prijemni ispit iz matematike za tvz ili sličan fakultet?. U pitanju je casio fx-991es?

Btw. ako netko ima neke primjere ispita iz mat i informatike sa riješenjima......

6 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Moze li mi netko pomoci s ovim zadatkom? Mucim se s njime vec neko vrijeme.

 

"Rješenje jednadžbe log po bazi 2 od x = (1/2)^x pripada intervalu: A) <-1,2> , B) <0,1> , C) <1,2> , D) <2,3>"

 

Ili evo slikan zadatak: https://i.imgur.com/8INDq1A.jpg

 

Rješenje je navodno pod C), interval <1,2>, te se to slaze s onim sto dobijem kada pokusam upisati zadatak u kalkulator. Medutim, zelim znati kako smo dosli do tog rjesenja bez ekstremne uporabe kalkulatora.

 

(Izvor: Matematika u 24 lekcije; Dakic/Elezovic)

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
fym_white kaže...

Moze li mi netko pomoci s ovim zadatkom? Mucim se s njime vec neko vrijeme.

 

"Rješenje jednadžbe log po bazi 2 od x = (1/2)^x pripada intervalu: A) <-1,2> , B) <0,1> , C) <1,2> , D) <2,3>"

 

Ili evo slikan zadatak: https://i.imgur.com/8INDq1A.jpg

 

Rješenje je navodno pod C), interval <1,2>, te se to slaze s onim sto dobijem kada pokusam upisati zadatak u kalkulator. Medutim, zelim znati kako smo dosli do tog rjesenja bez ekstremne uporabe kalkulatora.

 

(Izvor: Matematika u 24 lekcije; Dakic/Elezovic)

 ovo bi bila nelinearna jednadžba, to ne možeš riješiti numerički bez nekih posebnih postupaka.  ali ovdje se može skužiti za interval.

 

prvo, log po bazi 2 od x je funkcija koja ima domenu x>0, zato odgovor A odmah otpada jer u sebi ima negativnu vrijednost. moraš gledati samo ponašanje za x>0.

 

logaritam je rastuća funkcija koja ima u x=1 nultočku i raste od -beskonačno do + beskonačno po y osi, dok po x ide od 0 do beskonačno. dok (1/2)^x je padajuća koja ima maximum za x=0 i pada po y osi do nule asimptotski. dakle, do x=1 se te funkcije sigurno ne mogu susresti tako da i B otpada. u x=1 je logaritam još uvijek ispod (1/2)^x.

za x=2 je lijeva strana (logaritam) jednak 1, dok je desna strana 1/4. sada se dogodilo da je logaritam otišao iznad druge funkcije, a prije je bio ispod - znači da se te dvije funkcije moraju sjeći na intervalu između 1 i 2. i samo na tome jer funkcije dalje rastu i padaju u svojim smjerovima i sve se više udaljavaju.

6 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć

Mnogo ti hvala na vremenu i trudu! (:

5 godina
offline
Matematika - pomoć

Pozdrav svima,

trebao bi pomoć oko jednog zadatka, radi se o kompleksnim brojevima,

svaka pomoć je dobrodošla

Zadatak glasi: nađi broj z iz izraza

|z+i|/|z-3|=1

i je imaginarni broj, | je apsolutna vrijednost

8 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika - pomoć
Mr. Smajli kaže...

Pozdrav svima,

trebao bi pomoć oko jednog zadatka, radi se o kompleksnim brojevima,

svaka pomoć je dobrodošla

Zadatak glasi: nađi broj z iz izraza

|z+i|/|z-3|=1

i je imaginarni broj, | je apsolutna vrijednost

 

S obzirom da se radi o apsolutnim vrijednostima, ne postoji jedinstveni z koji zadovoljava jednadžbu. 

 

|z+i|=|z-3|

|x+yi+i| = |x+yi-3|

|x+(y+1)i|=|x-3+yi|

 

Sada, ovo možeš ovo drugačije zapisati preko formule za apsolutnu vrijednost imaginarnog broja:

 

sqrt(x^2 + (y+1)^2) = sqrt((x+3)^2 + y^2)

 

Kada to još malo raspišeš dobivaš:

 

6x+2y=8

 

Dakle z = x+yi, gdje x i y zadovoljavaju ravninu, odnosno pravac 6x+2y=8.

Oni traže da nađeš jedan z, pa onda uzmi bilo koji x, uvrsti u gornju jednadžbu, dobi y i provjeri zadovoljava li gornju jednadžbu. Trebalo bi.

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.10.2018 12:28 (wAlpha).
5 godina
offline
Matematika - pomoć

Puno Hvala na pomoći :D

6 godina
offline
Matematika - pomoć

Malo off topica, jel zna netko gdje u Zg imaju debele bilježnice za matku. Ne mogu ih nigdje naći

12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Tedi? Koliko debele, 1 cm ili one bas po 3 cm?

All rights reserved. Copyright (c) by Dipl. Pješak 2017.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2018 23:10 (Diplomirani pješak).
12 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Ekipa trebala bi mi pomoć oko matrica, izračunam inverze na dva načina probam dobit X na nekoliko načina al nikako ispast kako treba...

 

When I get sad I stop Being sad and be awesome instead. True Story.
8 godina
offline
Matematika - pomoć

Pozz ljudi, moze li mi netko pomoci na koji nacin rjesiti ovaj zadatak.

10 godina
protjeran
offline
Re: Matematika - pomoć

30 po mojoj logici.Jednakokracni trokut ima sve kuteve po 60 stupnjeva a ovaj alfa je pola od 60 ondosno 30.

This time next year we&amp;amp;amp;amp;amp;amp;#39;ll be millionaires
8 godina
offline
Matematika - pomoć

Nije 30, kada pogledam u rjesenja pise da je odgovor 36 stupnjeva tako da neznam na koji nacin dobiti 36.

11 godina
offline
Re: Matematika - pomoć

Ako pretpostavimo da je centar one kruznice u gornjem vrhu trokuta, i da je time onda gornji manji trokut jednakokracan, onda da, dobije se da je odgovor 36.
Samo meni nije bilo jasno zasto bi to moralo bit, to bi trebalo bit eksplicitno zadano. Ako ja moram to odoka ocijenit ili mjerit, onda sam mogao i kut izmjerit, to je meni malo neprecizno zadan zadatak, bez te pretpostavke rjesenje nije jedinstveno...

A sad zasto mora bit 36 ako uzmemo tu pretpostavku. Oznaci vrhove velikog trokuta A,B,C (lijevi, desni, gornji vrh) i P ona tocka na kruznici sto sjece AB.
Uzet cu da je a=alpha, 'x' preostali kut u (vecem) pravokutnom trokutu, a 'y' onaj kut 'ispod x', tj. x+y je kut donjeg lijevog vrha velikog trokuta, tj. CAB.

1) Ocito a+x=90, pravokutni trokut.
2) Onaj lijevi manji trokut (vrhovi A, P i C) je isto onda jednakokracan - ako je C centar kruznice, onda su obje one stranice radijusi pa su nasuprotni kutevi jednaki. Jedan kut je x+t, a drugi (Kut APC) je 90-t jer onaj donji mali trokutic (A,P i presjeciste tetive i CP) mora bit pravokutan isto, a kutevi su mu t, 90 i onaj preostali mora bit 90-t.
Dakle, rekli smo da je jednakokracan, 90-t=x+t, odnosno x+2t=90
3) Iz velikog trokuta imamo a+(x+t)+2a = 180. a+x=90, pa je ovo 2a+t=90.

Imas dakle a+x=90, x+2t=90 i 2a+t=90. Iz prve dvije ocito a=2t i iz trece je onda a=36.

Poruka je uređivana zadnji put čet 20.12.2018 7:07 (CyberK).
8 godina
offline
Matematika - pomoć

Da malo je neprecizno zadan, uglavnom hvala ti puno na pomoci, shvatio sam sad.

15 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Krivi post

Poruka je uređivana zadnji put pon 31.12.2018 22:19 (tomo007).
5 godina
neaktivan
offline
Matematika - pomoć

Bok svima!

Imam jedan problem u programiranju, rekao mi je decko da mi treba formula za ove krivulje,potrebno je izracunati povrsinu plavog prostora, pa ako bi mi netko mogao pomoci bio bih zahvalan!

 

Hvala unaprijed!

E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice