Matematika_realni parametar a

poruka: 6
|
čitano: 4.271
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Matematika_realni parametar a

Znaci ovako lagano se pripremam za maturu i sad u matematiku u 24 lekcije str 70 zad 22 ide ovako ...

 

 

Za koje vrijednosti realnog parametra a jednadžba  ||x|-1|=a ima točno 4 riješenja ?

 

i sad cackajuci po tom zadatku dobijem da je u jednom sucaju a =1  , a = 0 i a = -1 ... naravno ovaj -1 otpada jer je negativan a aps nemoze to biti i sad mene zanima jer u rijesenjima je rijesenje interval od  0<a<1 kako doci do toga  nekom tablicom ili nekim konkretnim zakljuckom da nenabadam ko corava kokos :) 

 

 

 

hvala lijepa :)

9 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika_realni parametar a

Ako se nevaram ovakvi tipovi zadataka dolaze na maturi kao zadnji zadatak, nisu bas lagani i opcenito se ne ispati bacat na njih vremena radi ta 4 boda.. Jedino ako ti ostane 10 minuta i sve si drugo rjesio i provjerio.

11 godina
neaktivan
offline
Re: Matematika_realni parametar a

Meni se itekako baca vrijeme za 4 boda :) i stvar je da necu bacat vrijeme ako mi neko objasni sada 

12 godina
offline
Matematika_realni parametar a

Sry šta bumpam staru temu al zanima me kako se kod ovih zadataka na maturi gleda postupak,

Ovo je lagano grafički rješit, nacrtam y=x, |x|, pomaknem za 1 dolje, opet apsolutno, i vidim interval <0,1>

Pretpostavljam da se ne treba racunski rjesit zadatak?

http://25.media.tumblr.com/tumblr_makcziBKrN1ryi1myo1_500.gif
11 godina
neaktivan
offline
Matematika_realni parametar a

E da si prije napisa ima bi volje razmisljat o ovom al uglavnom ovo je zadatak iz matematika u 24 lekcije str 71 pa ako naletis na nju polgedaj ... jel mos nacrtat svoj dio pa ti ja posljam moj racunski ?  :)

12 godina
offline
Matematika_realni parametar a

Crtaš ovim redoslijedom: |x| (ljubicasta) pomakneš za dole za jedan pa dobiješ |x|-1 (narancasta) zrcališ i dobiješ ||x|-1| (zelena)

Sada gledaš samo zeleni pravac, to je zadana funkcija. Ja sam na sliku dodao i pomocni crveni pravac.

I sada gledaš između a=0 i a=1, gdje god staviš taj crveni pravac uvjek će imat 4 sjecišta, tj. 4 rješenja. Sve iznad 1 davat će 2 rješenja, a ispod 0 nula rješenja.

Zato je rješenje interval od 0 do 1

http://25.media.tumblr.com/tumblr_makcziBKrN1ryi1myo1_500.gif
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice