Problem s osnovama elektrotehnike

poruka: 65
|
čitano: 33.675
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

Kako ćemo na napon od 220 V priključiti žarulje građene za 24 V? Koliki će napon dobiti svaka žarulja? (rješenje 24,4 V)

 

E ovako treba mi rješit taj zadatak.. nebih ja ni pitao da ne gledm u njeg 5 sati a nista mi ne pada na pamet (ne zaboravite napisati postupak :] )

if u want to stay alive... just stay
16 godina
neaktivan
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

cuj, nemam ti rjesenje, ja sam druge struke, al ta eletronika i struja me uvijek ubijala iz fizike...

nema mi nis mrskije od te struje...i sve vezanog uz to...od zadataka ...Viče

bude se vec neko javio ko zna..Namigiva

Psssssst Zecovi spavaju
15 godina
neaktivan
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

jednostavno mi nije jasno sta bih trebao sa  220 i 24... a da ispadne 24,4... djelio sam, zbrajao mnozio i oduzimao - nista... pa pobogu sto nisu bar jos otpor ili struju stavili u zadatak :S

if u want to stay alive... just stay
14 godina
neaktivan
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

A koliko žarulja bi trebao priključit ili se to općenito odnosi na žarulje od 24V?

oko za oko,pasta za zube
15 godina
neaktivan
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

evo knjiga je OSNOVE ELEKTROTEHNIKE  -  EUGEN STANIĆ  - EDICIJA ELEKTROTEHNIKA........ stranica 47, zadatak 13... (1 razred elektrotehničke škole)

 

ma eno zadatak sam prepisao jedina dva podatka su taj  220 V i 24 V... ne znam kolko treba žarulja, ne piše

if u want to stay alive... just stay
Poruka je uređivana zadnji put sub 14.11.2009 23:55 (fiif).
16 godina
online
RE: Problem s osnovama elektrotehnike

Serijski spoj 9 žarulja?

15 godina
neaktivan
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

Ne može jednostavnije imaš 220V i pitanje je koliko žaruja se spaja da se na svakoj dobije 24V.

 

Odgovor je 9 žarulja.

 

220V / 24V =9.16666

 

Uzmeš 9 žarulja (nemože biti .1666 žarulje)

 

220V / 9 = 24.4444

 

Spoj je serijski jer u paralelnom sve žarulje imaju isti napon a u serijskom se dijeli.

Poruka je uređivana zadnji put ned 15.11.2009 0:05 (Seky).
15 godina
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

bemti vidit ćeš problema ako tek dođeš na faks...

Najbolji osjećaj je upala mišića........
15 godina
neaktivan
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

haha lawlz... tnx na pomoći ;)

if u want to stay alive... just stay
16 godina
neaktivan
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

auuuuuuuu

kad vidim ovakvo pitanje place mi se :D

a pitanja na faxu :*(

potpis :D
14 godina
protjeran
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

S Osnovama Elektrotehnike sam i ja imao problema, ali sad sam drugi razred, pa ih hvala bogu više nema Belji se

Moj forum: http://www.elite7hackers.byethost16.com/
15 godina
neaktivan
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

ma problem je što profa hoće da se sve radi po formuli... a u knjizi nigdje formule :))))

if u want to stay alive... just stay
14 godina
neaktivan
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

U toj knjizi na strani 42 ti je serijski spoj otpora(koji u ovom slućaju primjenjuješ) i tamo su ti sve formule koje trebaš za ovaj zadatak.

15 godina
neaktivan
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

Jos jedan zadatak gledam ga ima dva sata - nikako ga rješit:

 

Žarulje od 100W i 200W spojene su serijski na napon od 220V. Kolika je jakost struje i koliki su padovi napona na tim žaruljama? (I=0,733    u1=146,66V      u2=73,33V)

 

Rob c++-a
15 godina
neaktivan
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

sta je rec, nitko ne zna :)))

Rob c++-a
15 godina
odjavljen
offline
RE: Problem s osnovama elektrotehnike
fiif kaže...

Jos jedan zadatak gledam ga ima dva sata - nikako ga rješit:

 

Žarulje od 100W i 200W spojene su serijski na napon od 220V. Kolika je jakost struje i koliki su padovi napona na tim žaruljama? (I=0,733     u1=146,66V       u2=73,33V)

 

  Nije dan nazivni napon žarulja, ali ako je 220V riješenje je:

 

R = U^2/P

R1 =   484 ohma

R2 =   242 ohma

 

R = R1+R2 =   726 ohma

 

I = U/R =   0,303 A

 

U1 = I*R1 =   146,66 V

U2 = I*R2 =   73,33 V

 

Vidim da se struja ne poklapa, ali je isto tako za primjetiti da je otpor prema riješenju koje si priložio:

 

R = U/I = 220/0,733 =   300 ohma

 

Pretpostavljam da si krivo prepisao zadatak, da nisu zadane snage žarulja već otpori. U tom slučaju imamo:

R2 = 100 ohma

R1 = 200 ohma

 

R = R1 + R2 = 300 ohma što daje struju i   padove napona kao u riješenju (primjeti da sam obrnuo R1 i R2, jer na većem otporu dolazi do većeg pada napona).

Ili si ti pogrešno prepisao zadatak ili je greška u riješenju.

 

 

P.S. Nadam se da te neću zbuniti, ali ovakvi zadatci sa žaruljama su mi uvijek išli na živce. U stvarnom svijetu ovo riješenje bi bilo pogrešno (u oba slučaja) jer otpor žarulje raste porastom temperature, a temperatura raste porastom napona.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Problem s osnovama elektrotehnike

e prvo - hvala, drugo i pretpostavljao sam jer zadatak jeste dobro prepisan očito je došlo do nekakve tiskarske greške. 

Rob c++-a
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem s osnovama elektrotehnike
MrBlc kaže...
fiif kaže...

Jos jedan zadatak gledam ga ima dva sata - nikako ga rješit:

 

Žarulje od 100W i 200W spojene su serijski na napon od 220V. Kolika je jakost struje i koliki su padovi napona na tim žaruljama? (I=0,733     u1=146,66V       u2=73,33V)

 

... 

Vidim da se struja ne poklapa, ali je isto tako za primjetiti da je otpor prema riješenju koje si priložio:

 

R = U/I = 220/0,733 =   300 ohma

 

...

Ne poklapa se jer je riječ o izmjeničnoj struji (bar pretpostavljam, na to indicira napon od 220V), a ona se rješava u kompleksnom sustavu. Pretpostavljam da si drugi razred, ako si prvi, onda još niste došli do izmjenične struje, i ovo zanemari šta sam reko. Uf, šta mrzim OE, da vidiš tek dok na faks dođeš...ja se nadam da ću nekak skrumpat taj predmet...Izlanuo se

 

EDIT: Ili je tiskarska greška.Cool OE ne bi želio rješavati ako nemoram, tj. ako me netko ne natjera (a to je uglavnom na ispitima - a i onda se nečkam glede rješavanja)

"Tako je" - povikase seljaci i slozno glavama razbise zid
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.1.2010 0:07 (1domagoj1).
15 godina
odjavljen
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

Ajde molim te ne zbunjuj čovjeka. Nema veze što se radi o izmjeničnoj struji kad imamo samo omska trošila. Nema ni kapacitivnih ni induktivnih, pa će rezultat u kompleksnom području biti po iznosu jednak dobivenom, a kut će biti 0.

U životu ne postoje pobjednici, samo preživjeli.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem s osnovama elektrotehnike
MrBlc kaže...

Ajde molim te ne zbunjuj čovjeka. Nema veze što se radi o izmjeničnoj struji kad imamo samo omska trošila. Nema ni kapacitivnih ni induktivnih, pa će rezultat u kompleksnom području biti po iznosu jednak dobivenom, a kut će biti 0.

Istina istina, al sam mu i reko, ako nisu učili, nek zanemari to šta sam reko, to je bilo, ono, da zna da se inače računa tak.

"Tako je" - povikase seljaci i slozno glavama razbise zid
15 godina
neaktivan
offline
Problem s osnovama elektrotehnike

prvi sam raz i onogami već mi je navrh glave - nije mi nista od zadatka problem obozavam oet ali mrzim ove greske u tisko koje me jebu po tri cetri sata :S....

Rob c++-a
14 godina
neaktivan
offline
RE: Problem s osnovama elektrotehnike
Prvi je mila majka prema drugom. Ljepo imas istosmjernu struju, napon, otpor, kapacitet, induktivitet. A ovdje izmjenicnu...uf
hmda
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem s osnovama elektrotehnike
Slash 666 kaže...
Prvi je mila majka prema drugom. Ljepo imas istosmjernu struju, napon, otpor, kapacitet, induktivitet. A ovdje izmjenicnu...uf

A radi samo sa realnim otporima, tak da mu je svejedno, sve je pod nulom, nema induktiviteta, niti kapacitivnosti... A tek trofazna...nije niš strašno, al opet

"Tako je" - povikase seljaci i slozno glavama razbise zid
15 godina
protjeran
offline
Problem s osnovama elektrotehnike
Slash 666 kaže...
Prvi je mila majka prema drugom. Ljepo imas istosmjernu struju, napon, otpor, kapacitet, induktivitet. A ovdje izmjenicnu...uf

 

Kapacitet (kondezator) ne smije biti u istosmjernom strujnom krugu jer je onda riječ o kratkom spoju ;)

 

Sjećam se još kad sam na FERu polagao Osnove elektrotehnike 1 i 2. Obavezno sam imao program "electronic workbench". U njemu si možeš sastaviti shemu zadatka i provjeriti gotovo sva rješenja. Ili, sastaviti si i neke sasvim druge zadatke za vježbu. Pokušajte proguglati. Svakako bi vam to moglo pomoći da shvatite kako rade el. mreže.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2010 14:06 (Tracer).
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem s osnovama elektrotehnike
Tracer kaže...
Slash 666 kaže..
...

Kapacitet (kondezator) ne smije biti u istosmjernom strujnom krugu jer je onda riječ o kratkom spoju ;)

 

Sjećam se još kad sam na FERu polagao Osnove elektrotehnike 1 i 2. Obavezno sam imao program "electronic workbench". U njemu si možeš sastaviti shemu zadatka i provjeriti gotovo sva rješenja. Ili, sastaviti si i neke sasvim druge zadatke za vježbu. Pokušajte proguglati. Svakako bi vam to moglo pomoći da shvatite kako rade el. mreže.

Hoho, kolega ferovac ;). Da, Electronic Workbench. Zgodan programčić, iako se ja nisam nikad previše služio s njim, možda mi zato sad i visi prolaz iz Osnova...

"Tako je" - povikase seljaci i slozno glavama razbise zid
16 godina
neaktivan
offline
RE: Problem s osnovama elektrotehnike
Tracer kaže...
Slash 666 kaže...
Prvi je mila majka prema drugom. Ljepo imas istosmjernu struju, napon, otpor, kapacitet, induktivitet. A ovdje izmjenicnu...uf

 

Kapacitet (kondezator) ne smije biti u istosmjernom strujnom krugu jer je onda riječ o kratkom spoju ;)

 

Sjećam se još kad sam na FERu polagao Osnove elektrotehnike 1 i 2. Obavezno sam imao program "electronic workbench". U njemu si možeš sastaviti shemu zadatka i provjeriti gotovo sva rješenja. Ili, sastaviti si i neke sasvim druge zadatke za vježbu. Pokušajte proguglati. Svakako bi vam to moglo pomoći da shvatite kako rade el. mreže.

istina, taj program se upotrebljava u mojoj skoli vec dosta godina, jer jednostavno financijska sredstva ne dozvoljavaju previše skupljih uređaja kao što su oscilatori recimo, a ovako nebas brige nemožeš ništa razbit ili pregorit... svakako dobar program za vježbu

Bolje biti pijan nego star
15 godina
neaktivan
offline
RE: Problem s osnovama elektrotehnike
Tracer kaže...
Slash 666 kaže...

 

Kapacitet (kondezator) ne smije biti u istosmjernom strujnom krugu jer je onda riječ o kratkom spoju ;)

Kolega ja se nebih složio sa vama kondenzator za istosmjernu struju nije kratki spoj nego beskonačan otpor, zato se i koristi za propuštanje samo izmjenične struje. Treći razred srednje sklopovi...

15 godina
protjeran
offline
RE: Problem s osnovama elektrotehnike
Seky kaže...
Tracer kaže...
Slash 666 kaže...

 

Kapacitet (kondezator) ne smije biti u istosmjernom strujnom krugu jer je onda riječ o kratkom spoju ;)

Kolega ja se nebih složio sa vama kondenzator za istosmjernu struju nije kratki spoj nego beskonačan otpor, zato se i koristi za propuštanje samo izmjenične struje. Treći razred srednje sklopovi...

Točno ;) Krivo se izrazih. Kratki spoj zapravo predstavlja slučaj kada između dvije točke nema otpora dok kondezator ne propušta istosmjernu komponentu.

 

Eto.. bio zaboravio i ja.. a i ja sam imao el. sklopove u 3. srednjem i još kasnije to na FERu :)) No, kada s nečime dugo ne radiš.. onda i zaboraviš.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Problem s osnovama elektrotehnike
Tracer kaže...
Seky kaže...
Tracer kaže...
Slash 666 kaže...

 

Kapacitet (kondezator) ne smije biti u istosmjernom strujnom krugu jer je onda riječ o kratkom spoju ;)

Kolega ja se nebih složio sa vama kondenzator za istosmjernu struju nije kratki spoj nego beskonačan otpor, zato se i koristi za propuštanje samo izmjenične struje. Treći razred srednje sklopovi...

Točno ;) Krivo se izrazih. Kratki spoj zapravo predstavlja slučaj kada između dvije točke nema otpora dok kondezator ne propušta istosmjernu komponentu.

 

Eto.. bio zaboravio i ja.. a i ja sam imao el. sklopove u 3. srednjem i još kasnije to na FERu :)) No, kada s nečime dugo ne radiš.. onda i zaboraviš.

A baš radimo multivibratore.Astabil,obje povratne veze kapacitivne,analiza oba kvazistabilna stanja,grafovi napona na tranzistorima.....jao meni.A onda slijede pojačala..Neodlučan

alrighty then
14 godina
protjeran
offline
RE: Problem s osnovama elektrotehnike
Seky kaže...

Kolega ja se nebih složio sa vama kondenzator za istosmjernu struju nije kratki spoj nego beskonačan otpor, zato se i koristi za propuštanje samo izmjenične struje. Treći razred srednje sklopovi...

Kad bi išli malo dublje shvatili bi da ne propušta ni izmjeničnu struju nego se prazni/puni u ovisnosti o promjeni polariteta :)

Prepolovit ću pučanstvo jer ne volim kretene
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice