Savjeti u vezi konfiguracije od cca. 7000kn

poruka: 6
|
čitano: 828
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Savjeti u vezi konfiguracije od cca. 7000kn

Pozdrav,

 

Slažem novu PC konfiguraciju od cca. 7000-7500 kn, uglavnom za svakodnevnu uporabu, web surfanje, download i povremeno igranje igara. Znam otprilike ugrubo što mi treba, ali imam nekoliko pitanja, pa bi mi dobro došlo par sugestija :)


- CPU: Glavni kandidat za sada mi je AMD FX-8350 s 8 jezgara. Ipak, neki su mi sugerirali da idem na Intel, npr. na i5-7400, navodeći bolje single-core performanse. Međutim, FX-8350 bi trebao biti bolji u multitaskingu, što mi je prilično važno, npr. da mogu minimizirati igru, obaviti nešto drugo pa se vratiti i sl.

 

Neke benchmarking stranice navode kako je Intel daleko bolji (1), neke pak da je AMD u blagoj prednosti (2), tako da sam u nedoumici.

(1) http://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-FX-8350-vs-Intel-Core-i5-7400/1489vs3886
(2) http://www.game-debate.com/cpu/index.php?pid=2454&pid2=1140&compare=Intel%20Core%20i5-7400%203.0GHz-vs-AMD%20FX-8350

 

- RAM: Je li 8GB danas dovoljno za nekakav mid-range PC? 16GB je petstotinjak kuna skuplje, što nije zanemarivo, pogotovo ako nije potrebno...

 

- GPU: Dvoumio sam se između Radeon RX 460 4GB i Geforce GTX 1050 Ti 4GB. "Zapadnjaci" su mi sugerirali RX 480, karticu koja je u nas značajno skuplja, a upitno je da li mi je uopće potrebna, budući da koristim 1080p monitor. RX 470 bi mogao biti kompromisno rješenje, no i to bi mi rastegnulo budžet. Isplati li se, uzimajući u obzir i procesor?

 

- SSD: Razmišljao sam o M.2 SSD-u zbog brzine, no u nas ih slabo ima - koliko vidim, jedino se Intel 600p ističe brzinom čitanja u odnosu na SATA SSD-ove. Ipak, Samsung 850 EVO (SATA) često se navodi kao bolji, iako ima sličan endurance rating, a manju brzinu. Mišljenja?

 

- HDD: Je li 5,400 rpm danas premalo za HDD, tj. treba li svakako ići na 7,200 rpm, npr. WD Caviar Black?

 

- PSU: Modularnost (Chieftec A-80 CTG-550C) ili 80+ Gold certifikat (Antec TP-550C)? :)

 


Unaprijed hvala!

 
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
Savjeti u vezi konfiguracije od cca. 7000kn

Postavi pitanje u pravu temu, ali odmah ću ti reći, nitko normalan ti neće savjetovati mrtvu platformu AM3 i taj FX. Najbolje sačekaj jeftinije Ryzene...

My pleasure darlin
 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti u vezi konfiguracije od cca. 7000kn
Jim Raynor kaže...

Postavi pitanje u pravu temu, ali odmah ću ti reći, nitko normalan ti neće savjetovati mrtvu platformu AM3 i taj FX. Najbolje sačekaj jeftinije Ryzene...

 To za Ryzene sam čuo, ali u čemu je problem s platformom AM3+ i FX-om?

7 godina
protjeran
offline
Savjeti u vezi konfiguracije od cca. 7000kn

Životni vijek AM3 platforme i procesora je pri kraju, novi procesori neće izlaziti, kao ni matične ploče. Za te novce, ako ne možeš čekati, kupuješ Intel i5 non K (Kaby Lake) i jeftinu matičnu, ta će kombinacija u 98% slučajeva biti superiorna bilo kojem FXu, a i jeftinija. Ryzen je cca 50% brži od FXa na istom taktu. Iskren savjet čekaj još mjesec dana i jeftine Ryzene.

My pleasure darlin
 
0 0 hvala 1
7 godina
neaktivan
offline
Re: Savjeti u vezi konfiguracije od cca. 7000kn
Jim Raynor kaže...

Životni vijek AM3 platforme i procesora je pri kraju, novi procesori neće izlaziti, kao ni matične ploče. Za te novce, ako ne možeš čekati, kupuješIntel i5 non K (Kaby Lake) i jeftinu matičnu, ta će kombinacija u 98% slučajeva biti superiorna bilo kojem FXu, a i jeftinija. Ryzen je cca 50% brži od FXa na istom taktu. Iskren savjet čekaj još mjesec dana i jeftine Ryzene.

 Razumijem, hvala. Još nešto - zašto ne Kaby Lake? Koliko vidim, oni mijenjaju neke starije i5 modele i počinju s brojem 7. Držati se starijih modela ili?

7 godina
protjeran
offline
Savjeti u vezi konfiguracije od cca. 7000kn

 Krivo si razumio. Kaby Lake je Intelova najnovija arhitektura koju čine različiti procesora različitih preformansi. Uz  i5 i i7 imaš još i i3 i Pentiume, ovaj drugi je skuplji i jači osjetno i tebi ne ide u budžet. Ako si uistinu tek povremeni gamer možeš ići na Pentiuma G4560 + RX470, to je aposlutni best buy za ugodno igranje na 1080 rezoluciji. Kažem prebaci se u onu temu tamo će ti sastaviti najbolje za tvoje novce.

My pleasure darlin
 
2 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice