Tiho i hladno računalo

poruka: 14
|
čitano: 7.945
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
protjeran
offline
Tiho i hladno računalo

Sve teme na domaćim forumima na koje nailazim pod slaganjem tihog/hladnog računala se svode na savjete uzimanja što kvalitetnijih kućišta/napajanja/CPU-GPU hladnjaka. Nigdje nisam naišao na savjete kako napraviti tiho i hladno, a potpuno funkcionalno računalo bez dodatnih troškova na komponente koje su nam zapravo dodatni/nepotreban trošak, naime, ponekad nužan (kod stvarne potrebe za boljim komponentama), ali smatram da većina korisnika nema potrebu uzimati energetski neučinkovite komponente, te si višestruko povećavati troškove za osnovne radnje za koje prosječan korisnik računala koristi isto (fejs, filmovi, internet...). Na višestruko povećanje cijene računala mislim na tiho, skupo, napajanje, skupo, čvrsto, kućište, pasivni hladnjaci za CPU i GPU, te veća potrošnja komponenti koje sva ova oprema mora ohladiti, ili zadržati hladnima. Minimalna cijena koju ove komponente dosežu su: napajanje - 500-800kn, kućište 400-800kn, hladnjaci 2x 300kn, što iznosi preko 1500kn troškova, a da nismo još niti krenuli u kupovanje komponenti koje nam zapravo trebaju raditi neki posao u novoj konfiguraciji. Ako pak želite kućište koje je primamljivog dizajna, te ako želite da napajanje uvijek bude tiho (što većina napajanja, čak i najkvalitetnijih, nije kad se potrošnja poveća), tada ćete uzeti snžnije napajanje, koje će vaše računalo pogoniti bez puno zagrijavanja, što znači da će se manje grijati, što znači da će se ventilatori okretati na manjem broju okretaja, tj. bit će uvijek tiho. U tom slučaju se cijene mogu popeti na 1000+kn za kućište, 1000+kn za napajanje i ako na to dodamo hladnjake iz prvog slučaja, tad dolazimo na cifru 2500-3000kn samo za tišinu i miran rad.

 

Moja ideja je da zajedničkim snagama ovdje stavljamo komponente koje su energetski učinkovite i tihe, a da su dovoljno kvalitetne za svakodnevnu upotrebu. Naravno, bilo bi dobro kad bi to uklopili u neki best buy, ali dobro su došle i preporuke i skupljih, a tihih komponenti, jer uvijek se nađu entuzijasti koji su spremni izdvojiti 50-100% više novaca za 20% bolje performanse, što zbog vlastite satisfakcije, što zbog potrebe, ali im je svejedno bitna tišina.

 

Pošto postoji mogućnost da uskoro mijenjam svoj komp u cijelosti (konačno), počeo sam od CPU-a i tražio sam neki best buy i došao do zaključka da bi za mene (a vjerujem i za više od 90% kućnih korisnika) BB bio AMD Athlon II X4 630 koji trenutno u HRV dođe 750-900kn, ovisno o trgovini. Tada mi je u oči upao njegov TDP od 95W, pa sam usporedio ekvivalentne intelove procesore ovome i oni imaju TDP 65-95-125W, ovisno o modelu...ALI...cijene im se kreću od 1500kn na više, što je čak duplo više od navedenog CPU-a.

Dobra je stvar da AMD ima energetski učinkovitu seriju procesora Energy Efficient, koji imaju TDP od SAMO 45W, model 600e 2,2GHz ima trenutno u HRV i cijena mu je oko 750kn, a isto tako imaju X2 (235e 2,7GHz - 526kn) i X3 (400e 2,2GHz - 730kn) serije energetski učinkovitih procesora.

Smatram da je za kućnu upotrebu sasvim dovoljan bilo koji od ovih energetski učinkovitih 2-3-4 jezgrenih procesora, pa čak i za umjereno igranje, a sve uz malu potrošnju i nisku cijenu nabave (u odnosu na slične intelove procesore), a pogotovo ako vam potrošnja i tišina nije na prvom mjestu, ili vam trebaju performanse i tišina, pa se odlučite na AMD II X4 630 + bolji hladnjak, tada morate iskeširati oko 2000kn da bi dobili ekvivalentni procesor mogućnostima navedenom.

 

Toliko za sad od mene. Možete stavljati sve komponente koje su dobrodošle u jedno tiho računalo, a osobno smatram da bi najkorisnije bilo da se nađu neke grafičke kartice koje malo troše. Njih bi mogli podijeliti u one za ne-gaming i one koje mogu poslužiti za neku nezahtjevnu vrstu igranja. Također smatram da bi preporuka tihih hard diskova našla na pozdrav od čitatelja koji žele sklopiti jedno takvo tiho računalo bez puno gubljenja na perfomansama (kao što je to slučaj ako se odlučimo na atom/celeron/sempron varijantu).

 
8 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Tiho i hladno računalo

Uzmeš neki solidan CPU kojeg undervoltaš i smanjiš obrtaje venta, integriranu grafičku, "zeleni" hdd,"super silent" PSU i kućište koje ima potenciometar ili ga sam nabaviš

Primjer: AMD Athlon x3 435, 880g matična, WD green 500GB, LC 460W,pržilica,ram, neko kućište i potencionatari

Tiho-da, hladno-da, ako znaš namjestiti postavke

 
5 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Tiho i hladno računalo

Evo kod mene Pentium E6300 radi pasivno(potpuno pasivno, sa zatvorenim kućištem i bez ikakvog vent-a) na Mugen-u 2 i temperature idu do 52oC nakon 10min OCCT-a.

Sve je na default postavkama osim šta je vcore smanjen sa 1.25v na 1.07v.(što dodatno smanjuje max temp. za cca. 4 do 5oC, a potrošnju u idle-u smanjuje na malih 3W)

Sa nekakvim protokom zraka max temp se spušta na 39oC. (3x120mm, 1x140mm)

Probao sam i na 1.2GHz sa 0.85v i tu mu je razlika u temperaturama između idle-a i load-a 2oC.

Tokom testa je na njemu bio intelov stock cooler sa isključenim ventom i temp pod opterećenjem je bila 41oC.

Nažalost nisam ga pokušao pokrenuti bez heatsinka..ali mislim da bi i tako "gol" izdržao neki stress test.

Nekad je bio solidan i hladan proc. Sad je samo hladan. Osmijeh

Također bih kao hladnu komponentu spomenio Samsung Spinpoint F3 disk od 500GB te Corsair CX400W napajanje.

F3 kod mene pri sobnoj temp od 30ak oC i sa dva 120mm venta ispred sebe radi na 29oC. Rekli bi nemoguće da je temp manja od sobne, al eto, tako je.

CX400W je kod mene stalno u mirovanju pa je to valjda razlog hladnog zraka na ispuhu te tihog vent-a.

A kao komponentu koju ne bih preporučio za tiho i hladno računalo je Gainward 9400GT.

Kartica je tvornički pasivna i temperatura pod opterećenjem često ide preko 85oC, što je za karticu tog ranka, performansi, cijene, previše.

Istina, jedan dodatni 120mm vent max. temp ograniči na nekih 45oC, ali opet kartica ima preveliku toplinsku disipaciju za svoju ulogu tihe i hladne kartice.

Nadam se da će mi ova tema pomoći pronaći hladnu(i nadam se tihu) zamjenu za nju, te je iz tog razloga podržavam.   Namigiva

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.7.2010 21:07 (Penryn).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
RE: Tiho i hladno računalo
pod009 kaže...

Uzmeš neki solidan CPU kojeg undervoltaš i smanjiš obrtaje venta, integriranu grafičku, "zeleni" hdd,"super silent" PSU i kućište koje ima potenciometar ili ga sam nabaviš

Primjer: AMD Athlon x3 435, 880g matična, WD green 500GB, LC 460W,pržilica,ram, neko kućište i potencionatari

Tiho-da, hladno-da, ako znaš namjestiti postavke

neloš savjet...ali...temu sam primarno postavio kao pronalaženje štedljivih komponenti pune funkcionalnosti, tj. iste (ili bolje) performanse u odnosu na većinu neštedljivih. ovo što si ti naveo je sasvim dovoljno za net i gledanje divx filmova, ali što ako netko želi gledati full HD i odigrati pokoju igru? želimo naći best buy što se energije/zagrijavanja tiče, a da se ne gubi puno (ili ništa) u performansama, a to sigurno nije green HDD i integrirana grafička.

dakle, koji klasični hard na 7200 RPM bi bio dovoljno tih da može u ne baš kvalitetnom kućištu mirno raditi? također, koja grafička srednje klase je mali potrošač?

 

također bi bilo dobro naći komponente koje bi bile hladne po defaultu (većina korisnika ne zna spustiti napon) ko što sam gure naveo procesore sa 45W TDP-a. iskusniji će znati sami naći CPU i spustiti napon, njima ne treba forum...

15 godina
neaktivan
offline
RE: Tiho i hladno računalo
RaNzO kaže...

neloš savjet...ali...temu sam primarno postavio kao pronalaženje štedljivih komponenti pune funkcionalnosti, tj. iste (ili bolje) performanse u odnosu na većinu neštedljivih. ovo što si ti naveo je sasvim dovoljno za net i gledanje divx filmova, ali što ako netko želi gledati full HD i odigrati pokoju igru? želimo naći best buy što se energije/zagrijavanja tiče, a da se ne gubi puno (ili ništa) u performansama, a to sigurno nije green HDD i integrirana grafička.

dakle, koji klasični hard na 7200 RPM bi bio dovoljno tih da može u ne baš kvalitetnom kućištu mirno raditi? također, koja grafička srednje klase je mali potrošač?

 

također bi bilo dobro naći komponente koje bi bile hladne po defaultu (većina korisnika ne zna spustiti napon) ko što sam gure naveo procesore sa 45W TDP-a. iskusniji će znati sami naći CPU i spustiti napon, njima ne treba forum...

One komponente što sam naveo u kombinaciji s nekom grafom tipa HD5670 (troši do 66W) s solidnim coolerom može se zaigrati skroz solidno ako se ne pretjera s detaljima.

Solidna tema,al si trebao napisati da se tu traže savjeti za slaganje tih PC-a, a LUXX je otvorio sličnu temu

15 godina
neaktivan
offline
RE: Tiho i hladno računalo
RaNzO kaže...

Sve teme na domaćim forumima na koje nailazim pod slaganjem tihog/hladnog računala se svode na savjete uzimanja što kvalitetnijih kućišta/napajanja/CPU-GPU hladnjaka. Nigdje nisam naišao na savjete kako napraviti tiho i hladno, a potpuno funkcionalno računalo bez dodatnih troškova na komponente koje su nam zapravo dodatni/nepotreban trošak, naime, ponekad nužan (kod stvarne potrebe za boljim komponentama), ali smatram da većina korisnika nema potrebu uzimati energetski neučinkovite komponente, te si višestruko povećavati troškove za osnovne radnje za koje prosječan korisnik računala koristi isto (fejs, filmovi, internet...). ...

 

Moja ideja je da zajedničkim snagama ovdje stavljamo komponente koje su energetski učinkovite i tihe, a da su dovoljno kvalitetne za svakodnevnu upotrebu. Naravno, bilo bi dobro kad bi to uklopili u neki best buy, ali dobro su došle i preporuke i skupljih, a tihih komponenti, jer uvijek se nađu entuzijasti koji su spremni izdvojiti 50-100% više novaca za 20% bolje performanse, što zbog vlastite satisfakcije, što zbog potrebe, ali im je svejedno bitna tišina.

 

Toliko za sad od mene. Možete stavljati sve komponente koje su dobrodošle u jedno tiho računalo, a osobno smatram da bi najkorisnije bilo da se nađu neke grafičke kartice koje malo troše. Njih bi mogli podijeliti u one za ne-gaming i one koje mogu poslužiti za neku nezahtjevnu vrstu igranja. Također smatram da bi preporuka tihih hard diskova našla na pozdrav od čitatelja koji žele sklopiti jedno takvo tiho računalo bez puno gubljenja na perfomansama (kao što je to slučaj ako se odlučimo na atom/celeron/sempron varijantu).

 

RaNzO kaže...
pod009 kaže...

Uzmeš neki solidan CPU kojeg undervoltaš i smanjiš obrtaje venta, integriranu grafičku, "zeleni" hdd,"super silent" PSU i kućište koje ima potenciometar ili ga sam nabaviš

Primjer: AMD Athlon x3 435, 880g matična, WD green 500GB, LC 460W,pržilica,ram, neko kućište i potencionatari

Tiho-da, hladno-da, ako znaš namjestiti postavke

neloš savjet...ali...temu sam primarno postavio kao pronalaženje štedljivih komponenti pune funkcionalnosti, tj. iste (ili bolje) performanse u odnosu na većinu neštedljivih. ovo što si ti naveo je sasvim dovoljno za net i gledanje divx filmova, ali što ako netko želi gledati full HD i odigrati pokoju igru? želimo naći best buy što se energije/zagrijavanja tiče, a da se ne gubi puno (ili ništa) u performansama, a to sigurno nije green HDD i integrirana grafička.

 

sori na prekomjernom citiranju, ali mislim da se još nisi odlučio u kojem smjeru krenuti s temom.

Da li hoćeš energetsko učinkovito računalo koje je tiho, hladno i dovoljno prosječnom korisniku (internet, fejs, filmovi i mejlovi) -> za ovo ti je dovoljno uzeti neki štedljiv proc sa integriranom grafičkom pa čak i za full HD reprodukciju i nezahtjevno igranje, nešto u stilu HTPC-a?

Ili hoćešgamersko računalo koje je tiho i hladno (bez energetske učinkovitosti)?

 

 

 

Nema na čemu! --| Google is your friend |--
13 godina
protjeran
offline
RE: Tiho i hladno računalo
Zura kaže...
RaNzO kaže...

Sve teme na domaćim forumima na koje nailazim pod slaganjem tihog/hladnog računala se svode na savjete uzimanja što kvalitetnijih kućišta/napajanja/CPU-GPU hladnjaka. Nigdje nisam naišao na savjete kako napraviti tiho i hladno, a potpuno funkcionalno računalo bez dodatnih troškova na komponente koje su nam zapravo dodatni/nepotreban trošak, naime, ponekad nužan (kod stvarne potrebe za boljim komponentama), ali smatram da većina korisnika nema potrebu uzimati energetski neučinkovite komponente, te si višestruko povećavati troškove za osnovne radnje za koje prosječan korisnik računala koristi isto (fejs, filmovi, internet...). ...

 

Moja ideja je da zajedničkim snagama ovdje stavljamo komponente koje su energetski učinkovite i tihe, a da su dovoljno kvalitetne za svakodnevnu upotrebu. Naravno, bilo bi dobro kad bi to uklopili u neki best buy, ali dobro su došle i preporuke i skupljih, a tihih komponenti, jer uvijek se nađu entuzijasti koji su spremni izdvojiti 50-100% više novaca za 20% bolje performanse, što zbog vlastite satisfakcije, što zbog potrebe, ali im je svejedno bitna tišina.

 

Toliko za sad od mene. Možete stavljati sve komponente koje su dobrodošle u jedno tiho računalo, a osobno smatram da bi najkorisnije bilo da se nađu neke grafičke kartice koje malo troše. Njih bi mogli podijeliti u one za ne-gaming i one koje mogu poslužiti za neku nezahtjevnu vrstu igranja. Također smatram da bi preporuka tihih hard diskova našla na pozdrav od čitatelja koji žele sklopiti jedno takvo tiho računalo bez puno gubljenja na perfomansama (kao što je to slučaj ako se odlučimo na atom/celeron/sempron varijantu).

 

RaNzO kaže...
pod009 kaže...

Uzmeš neki solidan CPU kojeg undervoltaš i smanjiš obrtaje venta, integriranu grafičku, "zeleni" hdd,"super silent" PSU i kućište koje ima potenciometar ili ga sam nabaviš

Primjer: AMD Athlon x3 435, 880g matična, WD green 500GB, LC 460W,pržilica,ram, neko kućište i potencionatari

Tiho-da, hladno-da, ako znaš namjestiti postavke

neloš savjet...ali...temu sam primarno postavio kao pronalaženje štedljivih komponenti pune funkcionalnosti, tj. iste (ili bolje) performanse u odnosu na većinu neštedljivih. ovo što si ti naveo je sasvim dovoljno za net i gledanje divx filmova, ali što ako netko želi gledati full HD i odigrati pokoju igru? želimo naći best buy što se energije/zagrijavanja tiče, a da se ne gubi puno (ili ništa) u performansama, a to sigurno nije green HDD i integrirana grafička.

 

sori na prekomjernom citiranju, ali mislim da se još nisi odlučio u kojem smjeru krenuti s temom.

Da li hoćeš energetsko učinkovito računalo koje je tiho, hladno i dovoljno prosječnom korisniku (internet, fejs, filmovi i mejlovi) -> za ovo ti je dovoljno uzeti neki štedljiv proc sa integriranom grafičkom pa čak i za full HD reprodukciju i nezahtjevno igranje, nešto u stilu HTPC-a?

Ili hoćešgamersko računalo koje je tiho i hladno (bez energetske učinkovitosti)?

 

 

 

 

 

hehe, mix toga bi bio najbolji ;)

 

nije ovo tema za mene, već za sve koji žele tiho računalo koje je potpuno funkcionalno, ali nemaju, ili ne žele bacati lovu na sve one dodatne komponente da bi jedno rastrošno računalo napravili tihim.

 

prosječnom korisniku su dovoljni neki najslabiji x2 celeron i integrirana grafička, ali svi znamo da kad nekome takvo nešto preporučite da okrenu očima i kažu da žele nešto "jače". stoga sam planirao da nađemo nekoliko štedljivih komponenti, te napravimo popis procesora, grafičkih i hardova, te matičnih s integriranim karticama zadovoljavajuće kvalitete koje bi se montirale u takva tiha računala...

 

zašto se ne bi moglo napraviti gamersko,  tiho, hladno, energetski učinkovito računalo? evo kolega je iznad naveo grafičku koja bi trebala biti tiha i hladna, a dovoljna za srednje igranje...nisam ju još provjerio, ali vjerujem da ima takvih grafičkih, samo ih treba naći i staviti ovdje ;)

15 godina
neaktivan
offline
RE: Tiho i hladno računalo

:) Pitam iz razloga što nekome "nezahtjevno igranje" znači tetris, plants & zombies i sl.

 

Znači, ideja je da se složi komp koji je primarno tih (pasivno hlađene komponente), energetski učinkovit (isključuje sve komponente gladne struje), a da zauzvrat korisnik može "nezahtjevno" zaigrat npr. Serious Sam HD, left 4 dead 2 (u nezahtjevnoj rezoluciji i detaljima)?

 

 

Nema na čemu! --| Google is your friend |--
13 godina
protjeran
offline
RE: Tiho i hladno računalo
Zura kaže...

:) Pitam iz razloga što nekome "nezahtjevno igranje" znači tetris, plants & zombies i sl.

 

Znači, ideja je da se složi komp koji je primarno tih (pasivno hlađene komponente), energetski učinkovit (isključuje sve komponente gladne struje), a da zauzvrat korisnik može "nezahtjevno" zaigrat npr. Serious Sam HD, left 4 dead 2 (u nezahtjevnoj rezoluciji i detaljima)?

 

 

iskreno ne znam koje su ovo igre, ali mi se tvoj post čini kao provokacija...

 

po tvojim postovima se vidi da želiš reći da bez potrošnje struje i najnovijeg i7 procesora, te geforce gtx 480, ili ati 5970 nema igranja...

 

mislio sam na najnovije igre. prije par god. sam pokretao i igrao igre sa ati 9200se koje su bile 5 godina starije od te grafičke...istina da je to bilo mučenje, ali u to vrijeme se za 500-tinjak kn moglo kupiti grafičkih koje su 35x bolje od ove moje i jele bi te igre za doručak na mojoj slabašnoj konfiguraciji...nakraju sam to i napravio, kupio rabljenu geforce 6600 koja je to što sam igrao šamarala na visokim detaljima. nisam igrao neke zahtjevne igre - americas army, UT, PES, te brat malo zahtjevniji NFS, CoD, koji se ipak nisu mogli bez problema igreati na high, ali su se mogli na nekim srednjim bez pola muke...

 

o tome pričam

 

zašto sad kupovati neku bijesnu konfu za 20.000kn da bi mogao najnoviju igru upogoniti na very high detaljima, kad možeš postići high detalje za 2-3k kn?

15 godina
neaktivan
offline
Tiho i hladno računalo

1. ATI PowerColor HD 5670 Green Line (trenutno nedostupna kod nas). Pretpostavljam cijenu oko 800kn

2. ASRock M3N78D. u Protisa 395 kn

3. AMD Athlon II X2 245e. Nema ga kod nas u prodaji. Valjda bude došao oko 500kn (retail price 77$)

4. Memorija DDR3 1600MHz 2GB, Kingmax. u Protisa 406 kn

5. PSU Xilence Redwing 420W. U Protisa za 268 kn. Navodno je dosta tiho

6. HDD Corsair SSD 60GB Reactor Series. U Protisa za 1.270 kn. Tiše i učinkovitije od ovoga na može

7. Kućište Thermaltake Element G. Cijena u Protisa 900 kn. Ima mogućnost kontroliranja brzine ventilatora.

8. DVD/RW uređaj po izboru. Oko 200kn.

 

Ukupno imaš tihi, hladni i učinkoviti komp za 4.500 kn na kojemo možeš odigrati i poneku igru sa ne prezahtjevnim postavkama.

 

Nema na čemu! --| Google is your friend |--
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Tiho i hladno računalo
http://www.speedtest.net/result/832888883.png U školi... 90Mbps DL 6Mbps UL
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Tiho i hladno računalo

pozz,da vas pitam jeli bolje stavit na chipset pasivni hladnjak vent da puše u njega ili da "čupa" iz njega temperaturu,je pretpostavljam ovo drugo,isto to me zanima i za grafičku x1600/1650 series. i ako možete da preporučite neki mali ali tehničar cooler za chipset sa ventilatorom,tihim a da je zvijer :D trenutno čipset cooler nesmije ni pipnit koliko je vreo,mogu jaja saljat na njemu..

Tko rano rani,dvije lopte ragbi..
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Tiho i hladno računalo
Glavonja94 kaže...

pozz,da vas pitam jeli bolje stavit na chipset pasivni hladnjak vent da puše u njega ili da "čupa" iz njega temperaturu,

mislim da je bolje da puše hladniji zrak preko hladnjaka za čipset. Razlog je jednostavan: ventilator uzima hladniji zrak iz kućišta i gura ga preko hladnjaka. Ako ga staviš da "čupa" toplinu, hladniji zrak tada pokušava ući "ispod" ventilatora kroz hladnjak a s obzirom da tamo ima puno više prepreka samim time je i učinkovitost takvog rješenja slabija.

 

ista stvar s grafičkom karticom.

 

 

 

Nema na čemu! --| Google is your friend |--
13 godina
protjeran
offline
Tiho i hladno računalo

Po meni najtiše računalo bi izgledalo ovako:

 

Napajanje neko sa pasivnim hlađenjem,green HDD ili SDD (ako se ima novaca),ako je računalo za internet i filmove grafu sa pasivnim hladnjakom bez ikakvih ventilatora te na procu neki veliki hladnjak i gore ventilator od 10 decibela!

 

Ali u slucaju da ti je u sobi 30 stupnjeva ljeti ce temperature komponenata biti dosta velike.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice