Speleologija

poruka: 20
|
čitano: 5.466
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Speleologija

U zadnje vrijeme sam se aktivno počeo baviti sa speleologijom,pa da napišem par riječi o tome. 

Za one koji neznaju,speleologija je skup aktivnosti kojima je cilj istraživanje (okriće) špilja,jama i drugih podzemnih krških fenomena. Dakle traženje novih jama ili istraživanje već poznatih jama koje još nisu totalno istražene. Probijanje uskim tunelima,širenje preuskih prolaza da bi se moglo probiti u još neistražene djelove,te ucrtavanje novih prostorija u jamama.  Baš sam se jučer vratio sa dvodnevne ekspedicije sa Ćićarije,negdje u blizini Planika (najvišeg vrha Ćićarije).

Cilj nam je bio probiti jedan uski prolaz u jednoj još neistraženoj jami. Unutra smo čak našli i ljudske kosti koju su tamo vjerovatno još od 2. svijetskog rata. Inače područje Ćićarije je krcato jamama ili fojbama.

Fojba je kraška prirodna šupljina (jama) na podrucju Istre i Slovenskog Primorja. Ove duboke jame imaju povjesni značaj, jer su vezane uz niz masovnih ubojstava i etničkih čišćenja počinjenih za vrijeme i neposredno nakon završetka drugog svjetskog rata.

Uglavnom uspjeli smo probiti taj uski dio i krenuli dalje ali smo opet došli do nekog uskog dijela koji ćemo morati probiti nekom drugom prilikom.

Eto,ako nekog zanimaju jame i špilje neka se učlani u neki klub i krene u istraživanje tih prekrasnih podzemih prostorija. {#}

 

Par sličica.  

oprema oprema
ulaz u jamu ulaz u jamu
www.fotoprizma.com
13 godina
neaktivan
offline
Speleologija

Jako interesantno, ja nisam znao ni da to postoji evo do sada.. Čestitam momci, samo nastavite :D

Nemam potpisa :D
15 godina
offline
Speleologija

Jel može opis kako ide to "probijanje" uskih prolaza?

 

Jel koristite kakav eksploziv ili ? (mahanje krampovima i čekićima mi se čini kao da nema pomaka s mrtve točke)

 

A ako rokneš eksploziv pretpostavljam da postoji velika opasnost od njegovih posljedica (možda kakva zatrpavanja, buka radi jeke itd..)

 

 

Can't find a better Jam!
10 godina
neaktivan
offline
Re: Speleologija
Gunner_V kaže...

Jel može opis kako ide to "probijanje" uskih prolaza?

 

Jel koristite kakav eksploziv ili ? (mahanje krampovima i čekićima mi se čini kao da nema pomaka s mrtve točke)

 

A ako rokneš eksploziv pretpostavljam da postoji velika opasnost od njegovih posljedica (možda kakva zatrpavanja, buka radi jeke itd..)

 

 

Inace,on je mislio u smislu "proci kroz" da roknes eksploziv 200m pod zemljom,ne bi ostalo ni kosti od tebe {#} BTW,meni nije bilo svejedno kad mi je pri spustanju,karabiner skljocnuo {#}

Poruka je uređivana zadnji put ned 9.6.2013 17:41 (kivic15).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Speleologija
Gunner_V kaže...

Jel može opis kako ide to "probijanje" uskih prolaza?

 

Jel koristite kakav eksploziv ili ? (mahanje krampovima i čekićima mi se čini kao da nema pomaka s mrtve točke)

 

A ako rokneš eksploziv pretpostavljam da postoji velika opasnost od njegovih posljedica (možda kakva zatrpavanja, buka radi jeke itd..)

 

 

Napisao je probijanje uskiM prolazima, ne uskiH prolaza. Padeži FTW {#}

Od svakoga prema njegovim mogućnostima, svakome prema njegovim potrebama.
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.6.2013 17:51 (Unix).
15 godina
offline
Re: Speleologija
Unix kaže...

Napisao je probijanje uskiM prolazima, ne uskiH prolaza. Padeži FTW {#}

 

Hmm, pa mislim da sam dobro pitao, pročitaj još jednom, drugi dio rečenice heh. :)

 

"širenje preuskih prolaza da bi se moglo probiti u još neistražene djelove"

Can't find a better Jam!
12 godina
neaktivan
offline
Re: Speleologija
Gunner_V kaže...
Unix kaže...

Napisao je probijanje uskiM prolazima, ne uskiH prolaza. Padeži FTW {#}

 

Hmm, pa mislim da sam dobro pitao, pročitaj još jednom, drugi dio rečenice heh. :)

 

"širenje preuskih prolaza da bi se moglo probiti u još neistražene djelove"

Istina, nisam to vidio :D
Sumnjam da je riječ o eksplozivima, prije o nekom ručnom alatu. 

Od svakoga prema njegovim mogućnostima, svakome prema njegovim potrebama.
13 godina
neaktivan
offline
Re: Speleologija
Gunner_V kaže...

Jel može opis kako ide to "probijanje" uskih prolaza?

 

Jel koristite kakav eksploziv ili ? (mahanje krampovima i čekićima mi se čini kao da nema pomaka s mrtve točke)

 

A ako rokneš eksploziv pretpostavljam da postoji velika opasnost od njegovih posljedica (možda kakva zatrpavanja, buka radi jeke itd..)

 

 

I mene je prvi put malo zbunilo kad su mi frendovi rekli da 'miniraju' preuske prolaze. 

Uglavnom,to se radi na način da izbušimo rupu u stjeni fi 8 i onda imamo neke posebne metke baš za to. Stavimo metak u rupu koju smo predhodno izbušili,i onda stavimo npr.šarafciger u tu rupu i lupamo sa čekićem dok ne pukne metak. Taj metak samo rastrese stijenu iznutra tako da mi lako odvalimo ostatak sa čekićem. 

 

Btw. u četvrtak sam bio u svojoj najdubljoj jami do sada (Babina jama),cca 60-70 metara čiste vertikale (jama je ukupno duboka oko 90m),i iskreno nije bio lagan povratak iz nje,potrošio sam zadnje atome snage. {#}

Evo i par sličica.

ovako se vidi izlaz sa dna jame ovako se vidi izlaz sa dna jame
www.fotoprizma.com
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.6.2013 20:41 (TriP).
15 godina
offline
Speleologija

Uh, kad vidiš ovu zadnju sliku, to mračnjaštvo ima da te odma klaustrofobija uhvati. :)

 

Bio 2 put u Lokvarki(turistički naravno) i ostalo mi u super sjećanju. :)

 

btw, sad si me zaintrigirao: 

koji su oblici orijentiranja/navigiranja dolje? Jel kompas radi "normalno"?

Pretpostavljam da gps i radio veza ne radi...

Can't find a better Jam!
Poruka je uređivana zadnji put ned 9.6.2013 20:58 (Gunner_V).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Speleologija
Gunner_V kaže...

Uh, kad vidiš ovu zadnju sliku, to mračnjaštvo ima da te odma klaustrofobija uhvati. :)

 

Bio 2 put u Lokvarki(turistički naravno) i ostalo mi u super sjećanju. :)

 

btw, sad si me zaintrigirao: 

koji su oblici orijentiranja/navigiranja dolje? Jel kompas radi "normalno"?

Pretpostavljam da gps i radio veza ne radi...

Da,mrak u jami je stvarno neprirodan. I sablasna tišina,osim šta čuješ kapljice u mokrim jamama.

 

Ma mislim da ti dole ne treba kompas da bi se orjentirao,jer krećeš se kako ti tuneli dozvoljavaju. Ja mislim da se kompas koristi samo kod ucrtavanja jama. 

Gps smo koristili da bi našli jamu ali ga nismo koristili u podzemlju. 

 

Ja se polako pripremam za Jamu Rašpor. Najdublja jama u Istri,358m. Duljina 5158m and counting.

Jama je dosta istražena ali ima još brdo neistraženih djelova. Odmah malo poslje ulaza u jamu je vertikala od 125 metara(biti će zanimljivo pedalirat za gore {#} )

S obzirom na to da sam ja upao u ekipu koja ima malo više istraživačkog duha onda ćemo vjerovatno ići u neki nepoznati dio. {#}

Evo i dio nacrta da si možete lakše zamisliti ulaz. 

www.fotoprizma.com
12 godina
neaktivan
offline
Re: Speleologija
TriP kaže...

S obzirom na to da sam ja upao u ekipu koja ima malo više istraživačkog duha onda ćemo vjerovatno ići u neki nepoznati dio. {#}

Evo i dio nacrta da si možete lakše zamisliti ulaz. 

Nema šanse da bih se tamo provlačio, nema tih para. {#}

Od svakoga prema njegovim mogućnostima, svakome prema njegovim potrebama.
13 godina
neaktivan
offline
Speleologija

Danas sam testirao granice svojih mogućnosti. Odlučio sam se da ću se spustiti u -125m duboku vertikalu,koja završava na dubini od cca -170m. Prošli tjedan su na istoj vertikali imali vježbu ekipa iz GSS-a. 

Do dubine od -50m se dođe lako,bez ikakvog osiguranja,ali nakon toga sljedi ponor. Spuštanje je bilo zabavno uz finu dozu adrenalina,ali uspon je bio extreme.  Mislim da ću sutra imati dobru upalu mišića. {#}

Fenomenalno iskustvo. {#}

 

 

 

X - mjesto do kojeg smo se spustili X - mjesto do kojeg smo se spustili
www.fotoprizma.com
Poruka je uređivana zadnji put ned 16.6.2013 23:47 (TriP).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Speleologija
TriP kaže...

Danas sam testirao granice svojih mogućnosti. Odlučio sam se da ću se spustiti u -125m duboku vertikalu,koja završava na dubini od cca -170m. Prošli tjedan su na istoj vertikali imali vježbu ekipa iz GSS-a. 

Do dubine od -50m se dođe lako,bez ikakvog osiguranja,ali nakon toga sljedi ponor. Spuštanje je bilo zabavno uz finu dozu adrenalina,ali uspon je bio extreme.  Mislim da ću sutra imati dobru upalu mišića. {#}

Fenomenalno iskustvo. {#}

 

 

 

Ovo sve bi nekako i prešao,ali ova tuba koja spaja stari i novi dio....{#}

Nema 'leba bez motike,okopavam narkotike :)
13 godina
neaktivan
offline
Re: Speleologija
kivic15 kaže...

Ovo sve bi nekako i prešao,ali ova tuba koja spaja stari i novi dio....{#}

Do te tube ja još nisam bio,ali frend kaže da je prolaz kroz tubu nekih 60cm x 50cm. I nisam ni ja baš siguran da bi se tamo provlačio.  Možda nakon malo više iskustva,ipak mi je to tek 4. jama.

 

Mene je samo spuštanje umorilo. Do kraja velike vertikale je nekih 5-6 sidrišta na kojima se moraš prevezivat. Sidrište je mjesto na kojem su ti one željezne pločice zavidane u stjenu.

Tamo se ukopčaš i onda skineš kočnicu i premjestiš je na donji dio špage (špaga je zavezana za sidrište) i nastaviš se spuštati. I isto tako i za gore. Samo za gore moraš iskopčavati 2 stvari,prsnu kočnicu i nožnu kočnicu s kojom se i penješ.

Pa se zapetljaš,i baš da ćeš se početi penjati skužiš da nemožeš,pa se opet prekopčaj,pa se smiri...baš testiranje psihe i snage. 

 

Oprema je 100% sigurna,ali jedno krivo prekopčavanje i {#} 

 

 

www.fotoprizma.com
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2013 12:38 (TriP).
10 godina
neaktivan
offline
Re: Speleologija
TriP kaže...
kivic15 kaže...

Ovo sve bi nekako i prešao,ali ova tuba koja spaja stari i novi dio....{#}

Do te tube ja još nisam bio,ali frend kaže da je prolaz kroz tubu nekih 60cm x 50cm. I nisam ni ja baš siguran da bi se tamo provlačio.  Možda nakon malo više iskustva,ipak mi je to tek 4. jama.

 

Mene je samo spuštanje umorilo. Do kraja velike vertikale je nekih 5-6 sidrišta na kojima se moraš prevezivat. Sidrište je mjesto na kojem su ti one željezne pločice zavidane u stjenu.

Tamo se ukopčaš i onda skineš kočnicu i premjestiš je na donji dio špage (špaga je zavezana za sidrište) i nastaviš se spuštati. I isto tako i za gore. Samo za gore moraš iskopčavati 2 stvari,prsnu kočnicu i nožnu kočnicu s kojom se i penješ.

Pa se zapetljaš,i baš da ćeš se početi penjati skužiš da nemožeš,pa se opet prekopčaj,pa se smiri...baš testiranje psihe i snage. 

 

Oprema je 100% sigurna,ali jedno krivo prekopčavanje i {#} 

 

 

Bio sam jedino u obližnjoj jami,i išli smo bez konopa dokle smo mogli...s konopom sam se spuštao jedino u planini na stijeni i to bez kočnice :D btw,znam što je sidrište i poznajem opremu jer je većinom ista kao i alpinistička...

Nema 'leba bez motike,okopavam narkotike :)
Poruka je uređivana zadnji put pon 17.6.2013 12:47 (kivic15).
14 godina
offline
Speleologija

Pratim temu definitivno. {#}

13 godina
neaktivan
offline
Re: Speleologija
kivic15 kaže..

Bio sam jedino u obližnjoj jami,i išli smo bez konopa dokle smo mogli...s konopom sam se spuštao jedino u planini na stijeni i to bez kočnice :D btw,znam što je sidrište i poznajem opremu jer je većinom ista kao i alpinistička...

Ma sigurno si imao nekakvo osiguranje,nisi se valjda rukama spuštao {#}

Penješ ili samo planinarenje??

www.fotoprizma.com
10 godina
neaktivan
offline
Speleologija

Jedan je na tlu i drži konop a ti se penješ znači vjerojatno je bila kolotura,ne sjećam se,to je bilo u planinarskoj školi,inače samo planinarim...

Nema 'leba bez motike,okopavam narkotike :)
13 godina
neaktivan
offline
Speleologija

Fora za pogledat. Ekspedicija u lukinu jamu koja se nalazi na sjevernom velebitu. Ona spada među 20 najdubljih na svijetu. -1421m.

www.fotoprizma.com
13 godina
neaktivan
offline
Speleologija

Danas smo bili u ponoru Kolinasi,lagana vertikalica od 40 m i onda dalje kroz kanal,nismo mogli do kraja jer ima previše vode...

Ja sam izašao malo prije frenda pa sam ga malo snimao kako se penje...

www.fotoprizma.com
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice